Dvouletá záruka pro firmy Dyson

Tefal IXEO Power (RECENZE): parní generátor, nebo napařovač oděvů?

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Za Tefal QT2020E0 IXEO Power si výrobce nebojí říct zdánlivě vysokou částku. Alespoň v porovnání s běžnými žehličkami a parními generátory. Sebevědomě působící cena proto napovídá, že si je Tefal jist kvalitou. Jaká je realita? V naší recenzi se podíváme na silné a slabé stránky Tefal IXEO Power.

Tefal QT2020E0 IXEO Power

Tefal QT2020E0 IXEO Power (RECENZE) – OBSAH

 1. Parní generátor, nebo napařovač oděvů?
 2. Tefal QT2020E0 IXEO Power je napařovač…
 3. … i žehlička zároveň
 4. Čím je Tefal QT2020E0 IXEO Power unikátní?
 5. Jak se s Tefal QT2020E0 IXEO Power pracuje
 6. Tefal QT2020E0 IXEO Power má i své chyby

Parní generátor, nebo napařovač oděvů?

Tefal IXEO stojí na půli cesty mezi parním generátorem a ručním napařovačem oděvů. Běžný ruční napařovač bývá zpravidla lehký a skladný, slouží výlučně k napařování oděvů a v některých případech se dodává se svislou deskou určenou k zavěšení oděvů při napařování. Nádržka na vodu o malém objemu je přímo vestavěná v části, kterou se napařuje, z ní vede pouze přívodní kabel napájení.

Tefal QT2020E0 IXEO Power vám v rychlosti představí produktové video.

Oproti tomu parní generátor je poměrně rozměrné elektrické zařízení, které vyžaduje použití žehlicího prkna. Samotná žehlička bývá lehčí než standardní napařovací žehličky, protože nádrž na vodu (zpravidla o objemu přes jeden litr) je umístěna v základně, s níž se při žehlení nemanipuluje.

Parametr Tefal QT2020E0 IXEO
Výstup páry 90 g/min
Parní ráz 200 g/min
Příkon 2 170 W
Objem nádržky 1 100 ml
Vertikální napařování
Odvápňování
Rychlé nahřátí
Vyjímatelná nádržka na vodu
Automatické vypínání
Polohy prkna Vertikální, 30°, horizontální
Cena 9 999 Kč

Od všech zmíněných typů spotřebičů primárně požadujeme, aby dobře plnily účel, kvůli němuž jsme si je pořídili. K čemu tedy slouží Tefal IXEO?

Tefal QT2020E0 IXEO Power je napařovač…

Ač je možné setkat se s pojmem „stojanový napařovač oděvů“, Tefal sám nazývá IXEO vertikální žehličkou. Má pro to důvod: zařízení v sobě totiž kombinuje zásadní výhody jak napařovače, tak výkonné žehličky. Základní funkce napařovače, jinak nazývaného též „parní kartáč“, totiž zvládá naprosto bravurně:

Tefal QT2020E0 IXEO Power Tefal QT2020E0 IXEO Power Tefal QT2020E0 IXEO Power
Tefal IXEO Power umožňuje žehlení ve svislé poloze.
 • osvěžení a provonění oděvů,
 • vertikální žehlení,
 • vyrovnávání obtížně žehlitelných záhybů a detailů oblečení (sklady, krajky),
 • hygienické čištění párou (odstranění bakterií a roztočů, zejména využitelné u materiálů praných na nižší teploty),
 • ošetření materiálů jemných a citlivých, případně nežehlivých (společenské oděvy, kabáty, záclony),
 • odstranění drobných nečistot pomocí přídatného kartáče (prach, vlasy, chlupy),
 • krátká doba nahřívání – vítané při rychlé úpravě jednoho kusu prádla.

Bonusem pak je dobrá manipulace s ruční částí, která je lehká a ergonomicky tvarovaná.

… i žehlička zároveň

Protože však oproti běžným napařovačům disponuje plnohodnotnou žehličkou o velmi kompaktních rozměrech a stojan je vlastně polohovatelným žehlicím prknem, lze ho bez problémů využít i jako napařovací žehličku:

 • vedle stabilního vysokého parního výkonu má i funkci parního rázu,
 • obsahuje velkou nádrž na vodu, jež je umístěna v základně,
 • disponuje odkládací plochou pro žehličku, kterou lze ukotvit buď na stojan, nebo na základnu,
 • Tefal QT2020E0 IXEO Power
  Tefal QT2020E0 IXEO Power lze díky polohovatelné desce použít jako plnohodnotnou žehličku s parním generátorem.
 • výkon lze regulovat (3 stupně proudu páry),
 • lze žehlit či napařovat i textil, který není vhodné zavěšovat na ramínko (bytový textil, drobné oblečení, doplňky),
 • je možné využít opěrnou plochu (vestavěné polohovatelné žehlicí prkno) pro plnohodnotné žehlení prádla.

Čím je Tefal QT2020E0 IXEO Power unikátní?

IXEO je nevídané žehlicí zařízení. Disponuje několika jedinečnými vlastnostmi, které vychází z jeho konstrukce a u jiných typů zařízení je nenajdeme.

 • Žehlicí deska je náklopná (poloha svislá, náklon 30°, vodorovná), zároveň i výškově polohovatelná – pokud žehlíte např. košili, rukávy vám nemusí sahat až na zem, jako z běžného žehlicího prkna. Zároveň můžete ošetřovat oděv, který potřebuje žehlit i napařovat, a není nutné kvůli tomu používat dvě různá zařízení a oděv mezi nimi přenášet – právě u zmíněné pánské košile můžete klidně límec a manžety vyžehlit pomocí IXEO žehličky.
 • Tefal QT2020E0 IXEO Power Tefal QT2020E0 IXEO Power Tefal QT2020E0 IXEO Power
  Žehlicí deska Tefal QT2020E0 IXEO Power je náklopná, výškově nastavitelná a potah se upevňuje elastickými poutky.
 • Nádržku na vodu lze vyjmout a doplnit bez toho, aby se základna musela zvedat, či dokonce přenášet. Její velký objem tak můžete naplno využít, aniž by to způsobovalo nějakou nepříjemnost. Mnoho žehlicích systémů nádobku vyjímatelnou nemá, což znamená nošení základny k vodovodnímu kohoutku či potřebu mít stále připravenou lahev u žehličky pro dolévání vody.
 • Na hraně stojanu jsou umístěna kolečka, s jejichž pomocí lze naklopený stojan jednoduše přemístit. Oproti parním stanicím tedy nemusíte celý systém při uklízení přenášet v celé jeho váze. Na rozdíl od žehlicího prkna s parním generátorem je také velmi kompaktní, tedy nenáročný na rozměry skladovacího prostoru.
 • Design IXEO žehličky je zdařilý, a proto se může v některých domácnostech stát doslova módním doplňkem interiéru.

Jak se s Tefal QT2020E0 IXEO Power pracuje

IXEO systém se skládá ze stabilního stojanu s teleskopickými nosnými tyčemi. Ve spodní části je umístěna základna napařovače, kde najdeme ovládání vypnout/zapnout, regulaci intenzity toku páry, spuštění odvápňovacího procesu a indikátor nedostatku vody v nádržce. Horní část stojanu obsahuje „chytrou desku“, tedy náklopné žehlicí prkno obdélníkového tvaru. Na něm je pomocí oček z prádelní gumy ukotven potah. Na jednu z nosných tyčí se umístí ramínko, na jehož konci může být připevněn odkládací stojánek pro žehličku – zde je prostor pro přizpůsobení systému levákům. Odkládací stojánek lze přemístit i na základnu.

Tefal QT2020E0 IXEO Power Tefal QT2020E0 IXEO Power
Hlavní ovládání má Tefal QT2020E0 IXEO Power na těle parního generátoru. Pro snadnou přepravu je vybaven praktickými kolečky.

Odnímatelným příslušenstvím žehličky je kartáč, který se využívá i u běžných ručních napařovačů z několika důvodů – pro odstraňování drobných nečistot z oděvů, pro vyšší efektivitu napařování u silnějších materiálů (kabáty) či kvůli ochraně velmi jemných materiálů před případným spálením žehlicí plochou.

IXEO je po první kompletaci, která zabere maximálně desítky minut, neustále k dispozici. Nahřátí, a tedy příprava k použití trvá dle výrobce pouze kolem 70 vteřin. Hned poté je připraven vysoký proud páry s možností parního rázu. Přívod páry se ovládá podobně jako u parní stanice – tlačítkem v madle žehličky. Parní ráz aktivujete tak, že třikrát po sobě rychle stisknete totéž tlačítko.

Tefal QT2020E0 IXEO Power Tefal QT2020E0 IXEO Power Tefal QT2020E0 IXEO Power
K zavěšení žehleného prádla má Tefal QT2020E0 IXEO Power praktický háček. Pro odkládání žehličky zase slouží stojánek, jehož pozici lze měnit.

V průběhu používání nevyžaduje IXEO žádnou speciální údržbu. Odvápňování funguje podobně jako u mnoha dalších dnešních spotřebičů – po spuštění odvápňovacího procesu jednoduše vylijete vodu z odvápňovací nádrže přímo do umyvadla a žehlicí systém je opět připraven na mnoho hodin práce.

Tefal QT2020E0 IXEO Power má i své chyby

Plastová žehlicí deska je ukotvena ve dvou bodech, stabilitu klasického žehlicího prkna zde proto nelze očekávat. Zároveň je vyrobena z plastu, a nikoliv z kovu, takže je celkově relativně měkká a pořádně „přitlačit“ na prádlo při žehlení nelze. Dlouhé žehlení běžného prádla je tak méně komfortní, než bychom si přáli. Aby se nedostavil pocit, že se prkno hýbe, je potřeba žehlit uprostřed žehlicí plochy.

Tefal QT2020E0 IXEO Power
Jednou z nedokonalostí Tefal QT2020E0 IXEO Power je trn, na který je třeba žehličku při odkládání umístit. Trefit se na něj přesně je někdy obtížné.

Oproti ručním napařovačům je žehlička stále poměrně těžká. Delší napařování ve svislé poloze tedy také není úplně pohodlné, ač lze tuto funkci jistě využívat mnohem komfortněji než u běžné napařovací žehličky či parního generátoru. Tefal IXEO Power trpí stejným drobným neduhem jako všechny parní generátory: při delším používání začne pára kondenzovat na žehlicím prkně a voda pak kape na podlahu.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Odkládací stojánek pro žehličku lze sice umístit jak přímo na stojan, tak na základnu, ale odkládání žehličky není úplně pohodlné. Ve spodní části stojánku je totiž trn, na který se musíte žehličkou trefit, aby do stojánku správně sedla. Pro polohování prkna je potom třeba využít obě ruce, někdy i tři nebo čtyři – zejména pro výškové nastavení. Odklopením zarážek se prkno úplně uvolní, dvěma rukama je vhodné ho držet v požadované výšce a zároveň dalšími dvěma znovu zajistit zarážky.

Tefal QT2020E0 IXEO Power

Tefal QT2020E0 IXEO Power

Žehličky

Tefal IXEO Power je dobrým pomocníkem v domácnosti, jejíž členové potřebují denně nosit oblečení „jako ze škatulky“. Osvěžené po dřívějším žehlení, před dalším nošením, po vyjmutí ze sušičky nebo přinesené z čistírny. V mnohačlenných náročných domácnostech tak sice poslouží spíše jako doplněk klasického parního generátoru a žehlicího prkna, díky univerzálnosti však dokáže tyto nástroje i zastoupit. S Tefal IXEO Power není třeba denně prát prádlo alergiků na vyvářku, stačí rychlé přežehlení a dezinfekce. IXEO také může být vhodným řešením pro snadném udržování jemných a náchylných materiálů v kondici.

Klady

 • Vysoký parní výkon
 • Relativně lehká žehlička
 • Univerzální použití
 • Rychlé nahřívání
 • Velký objem nádrže
 • Kompaktní rozměry

Zápory

 • Není tak stabilní jako žehlicí prkno
 • Relativně komplikované polohování
 • Vysoká cena
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací