VIP BOOST LEGO VIP BOOST LEGO

Rizika nákupu telefonu z šedého dovozu

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Uvažujete o koupi nového telefonu a našli jste svůj vysněný kousek o tisíce korun levněji než u ověřených obchodníků? Takový nákup by se vám do budoucna nemusel vyplatit. Pojďme se podívat, jak funguje šedý trh s telefony, zda je šedý trh vždy rizikový, jak poznat nekalé obchodníky a s jakými nástrahami se při koupi telefonu z šedého trhu lze setkat.

Pozor na telefony z šedého dovozu, nemusí fungovat!

Telefony z šedého trhu – OBSAH

 1. Co je to „šedý trh“ nebo „šedý dovoz“?
 2. Kdy zakoupit telefon z šedého dovozu?
 3. Riziko neoriginálního příslušenství telefonů z šedého dovozu
 4. Exotický telefon z šedého trhu obvykle znamená i exotickou podporu sítí
 5. Záruka a oprava u telefonů z šedého trhu
 6. Software telefonů z šedého dovozu
 7. Jak poznat šedé obchodníky
 8. Jak poznat telefon z šedého dovozu
 9. Obecná doporučení
 10. Šedý dovoz nemusí být jen rizikovým strašákem

Co je to „šedý trh“ nebo „šedý dovoz“?

Šedý trh, nebo konkrétněji šedý dovoz, funguje u všech druhů zboží, nejen u mobilních telefonů. Na ty se ale v našem článku zaměříme především.

Šedý dovoz a následné obchodování s dovezeným zbožím znamená, že výrobky, které daný prodejce nabízí, nejsou oficiálně určeny pro český trh a mnohdy ani pro ten evropský. Vzhledem k tomu nemusí tyto přístroje splňovat evropské regule, a to jak z hlediska připojení k síti operátorů, tak dokonce i bezpečnosti (to se týká především kosmetiky a hraček).

Kdy zakoupit telefon z šedého dovozu?

Mezi šedý dovoz tedy počítáme telefony, které nejsou určeny pro český trh. Takovými jsou například mobily společnosti Zopo, jež u nás nemají oficiální české zastoupení. Na druhou stranu, a to je potřeba zdůraznit, zde funguje ověřená síť prodejců, kteří telefony dovážejí, počešťují a zajišťují jim servis a podporu. Výrobce o této aktivitě ví a podporuje ji, míra rizika je zde tedy nižší. Šedý dovoz tak nemusí nutně znamenat zlo, kterému je potřeba se velkým obloukem vyhýbat.

Telefon Umidigi
Vždy se vyplatí nakupovat mobilní telefony od oficiálních prodejců.

Přesto, anebo právě proto, se v tomto případě vyplatí zvolit známého a prověřeného obchodníka, který dopředu avizuje, že se nejedná o oficiální produkt a poskytuje všechny potřebné informace o dovozu, hardwaru i softwaru. U něj si také můžete být jisti, že jde o telefon nový.

Riziko neoriginálního příslušenství telefonů z šedého dovozu

Jedním z problémů telefonů z šedého dovozu bývá i fakt, že oficiální balení neobsahuje příslušenství použitelné v naší zemi. Například adaptér pro nabíjení je určen pro jiný typ zásuvek. Prodejce tedy ke smartphonu dodá jiné příslušenství, aby v našich končinách fungovalo. Ve velké míře se ale jedná o neoriginální adaptéry.

Říkáte si: „Je to jedno, hlavně že bude telefon čím nabíjet“. Ale co když jste chtěli mobil s rychlým nabíjením, u něhož hraje roli i vstupní napětí? Aby se telefon rychle nabíjel, je potřeba, aby adaptér umožnil nabíjet vyšší proudem. Ledajakou nabíječkou rychlého nabití nedocílíte.

Exotický telefon z šedého trhu obvykle znamená i exotickou podporu sítí

Mnohem větší problém ale nastává, pokud je zboží určeno pro region s jinou síťovou konektivitou. To jsou například telefony, které se prodávají jenom na určitém trhu, nejčastěji americkém nebo asijském, a které tak nefungují v našich GSM sítích. Ve výsledku se s telefonem u nás nikam nedovoláte.

Telefon Google Pixel 3A
Do kategorie šedého dovozu spadají všechny přístroje, jimž schází oficiální CZ distribuce. 

Zda je telefon v Česku provozuschopný, naleznete obvykle na balení. Postačuje i údaj o regionu, kam spadá naše země (obvykle EMEA). Důležité jsou také informace o podporovaných sítích.

V případě LTE jsou to pro ČR frekvence:

 • 800 (B20)
 • 900 (B8)
 • 1 800 (B3)
 • 2 100 (B1)
 • 2 600 (B7)
Pro GSM je to B2, B3, B5 a B8. UMTS pak B1, B2, B5, B8.

Záruka a oprava u telefonů z šedého trhu

Většina dnešních výrobců nabízí celosvětovou záruku, ovšem pouze pokud koupíte zařízení z běžného distribučního kanálu, což šedý trh není. Za záruku telefonů ručí prodejce a v tomto případě ji musí i poskytnout. U nás je záruka ze zákona dva roky, takže tu dostat musíte, ať už telefon kupujete kdekoliv a je označován jako „nový“.

Oprava telefonu
Rizikem šedého dovozu je případ, kdy budete chtít přístroj reklamovat.

U telefonů neznámých značek, které vůbec nejsou určeny pro náš trh a nikdy se tu neprodávaly, je situace složitější. Takový telefon tu nemá oporu v oficiálním servisu a obchodník vám ho opraví, pokud vůbec, svépomocí. Na druhou stranu – v případě ověřeného prodejce s dostatečným technickým zázemím se ani telefonu z šedého dovozu nemusíte obávat.

Na šedém trhu se ale setkáte i s telefony, které jsou kompletně určeny pro jiný trh. K zařízení je tedy přibalen záruční list pro jiné země. Svého nároku na opravu se dočkáte pravděpodobně jen tehdy, pokud má u nás značka oficiální servis a stejný model je v ČR běžně v prodeji.

Telefony z šedého dovozu
Šedý dovoz mobilu představuje jisté riziko.

Rizikem mohou být rovněž nekalé obchodní praktiky šedých prodejců. Aby se vyhnuli případné reklamaci zboží, často své „prodejny“ či výdejní místa stěhují. Reklamovat takové zboží je pro zákazníka značně složité.

i IFA 2019: nejzajímavější novinky z berlínského veletrhu pohromadě

Software telefonů z šedého dovozu

Dalším zádrhelem u telefonů z šedého dovozu je lokalizace softwaru. Mobily, které nejsou určeny pro náš trh, nemusí být v češtině. Samotné operační systémy Android či iOS samozřejmě češtinu podporují, ale v případě Androidu mohl výrobce vsadit na svou vlastní nástavbu, která již v češtině není. 

Software telefonu
Oficiální CZ distribuce – to by pro vás mohlo být jedním z vodítek, že telefon nepochází ze šedého dovozu.

Mnoho lidí vnímá tyto problémy zejména u čínských telefonů, dříve například i u Xiaomi. To se k nám ještě v roce 2017 dostávalo také přes šedý trh. U něj ale existovala oficiální česká komunita, která do softwaru a nástavby Xiaomi (MIUI) aplikovala český jazyk, a smartphone tak uzpůsobovala našim požadavkům. Prodejci pak jen do nového telefonu nahráli tento software, který se následně již sám automaticky aktualizoval.

Jak poznat šedé obchodníky

V dnešní době je nákup na internetu naprosto běžný. Často se k nákupu používají různé srovnávače zboží, které disponují i databází obchodů. Takové srovnávače ale obvykle obsahují i obchody, které praktikují šedý dovoz. V kombinaci s nízkou cenou pak zákazník snadno přehlédne ověřené prodejce a velmi jednoduše se dostane k šedému obchodníkovi. 

Jak poznat šedé obchodníky
Šedý dovoz mobilního telefonu může působit lákavě, jeho výhody jsou však velmi pochybné.

V případě, že tyto srovnávače využíváte, vyhněte se nesmyslně nízkým cenám neznámých obchodníků. Pokud najdete například „nový“ telefon za 20 tisíc, když obvyklá cenovka je okolo 30 tisíc korun, pak je to první znamení, že něco není v pořádku.

i Neuralink Elona Muska: ovládání telefonu a počítače pouhou myšlenkou

Dalším vodítkem jsou recenze a hodnocení daného obchodníka. Vybrat si obchod bez hodnocení je sázka do loterie, ostražití bychom však měli být i v případě prodejců s menším množstvím pozitivních hlasů. Hodnocení dnes lze s trochou snahy i zfalšovat, takže se vyplatí je pročíst a strojově psané pochvaly, které obchod vynáší do nebes, rovnou ignorovat.

Dostali jste se na stránky neznámého obchodu a stále nevíte, zda se nejedná o šedý dovoz? Pomůže vám například i vzhled stránky, její struktura a přehlednost. Především nekalí obchodníci s šedým zbožím sázejí na své nízké ceny a doufají, že zákazník si nevšimne narychlo „spíchnutých“ stránek. Vždy by měl být snadno dohledatelný kontakt a obchodní podmínky. Vybírejte také ty obchodníky, kteří nabízejí kamennou prodejnu či showroom, kde si lze zboží osahat a prohlédnout.

Telefony z šedého dovozu
Zaujala vás cenově výhodná nabídka? Dejte si pozor, jestli se náhodou nechystáte naletět na šedý dovoz.

Přečtěte si také podmínky, s nimiž prostřednictvím objednávky souhlasíte. Věnujte pozornost odstavcům o povinnostech prodejce, hledejte dodatky drobným písmem, do kterých by mohl nepoctivý obchodník ukrýt sporné pasáže.

Poslední zastávkou na cestě odhalení šedého dovozu je samotný detail produktu. Ideálně by mělo být v popisku uvedeno, že se jedná o produkt „určený pro český trh“ či „lokalizovaný pro český trh“. U neověřených obchodníků se nesmiřujte ani s popisem „určeno pro EU trhy“. Pokud si nejste jisti, nebo tuto informaci obchodník neuvádí, není nic jednoduššího než zavolat a přímo se zeptat.

telefony z šedého dovozu
Šedý dovoz telefonu se může zdát na první pohled jako dobrý nápad, v praxi však může být vše jinak.

Jak poznat telefon z šedého dovozu

Koupili jste si telefon za výhodnou cenu, ale nyní si nejste jisti, zda se nejedná o šedý dovoz? Existuje spousta vodítek, podle nichž lze takový telefon poznat. 

 • Balení mobilu a ochranná známka
  Obchod, v němž jste telefon zakoupili, vám musí zaslat nebo předat zařízení v oficiálním balení, které je často chráněno ochrannou známkou výrobce v podobě přelepu. Krabička ani ochranná známka nesmějí být nijak narušeny. Na balení se také nachází informace o lokalizaci pro Českou republiku, případně pro region, kam spadá i naše země (obvykle EMEA). Konkrétní sítě jsme zmiňovali v kapitole o problémech s podporou sítí.
 • Příslušenství
  Příslušenství musí být originálně zabaleno ve fóliích a nést logo výrobce. To se netýká telefonů Honor, které spadají pod značku Huawei, jejich příslušenství tedy může nést i název této značky. Samozřejmostí je adaptér určený pro náš typ zásuvky.
 • Vzhled mobilu
  Telefon samotný je obvykle zabalen v několika fóliích, které by také neměly být poškozeny. V případě, že má telefon vyjímatelnou baterii, ta se obvykle nachází mimo tělo telefonu a nejprve ji do nového zařízení musíte vložit.
 • Software (operační systém a nástavba výrobce) 
  Další indicií značící telefon z šedého dovozu je software. Zapnuli jste svůj nový kousek a telefon mluví cizím jazykem nebo rovnou čínskými znaky? Čeština se v telefonu vůbec nenachází? Pak je velmi pravděpodobné, že telefon není určen pro náš trh. Nakonec vám nezbude nic jiného než ho vrátit. Anebo na to můžete jít trošku inženýrsky a nahrát do telefonu čistý operační systém Android, tedy bez jakékoliv nástavby. To doporučujeme ale jen zkušenějším uživatelům, kteří se nového telefonu za levný peníz nechtějí vzdát. Při takovéto úpravě totiž hrozí ztráta záruky nebo poškození zařízení.

Co mám tedy udělat, abych nekoupil telefon z šedého dovozu?

 • Pečlivě vybírejte obchodníky, hledejte recenze a zkušenosti jiných uživatelů.
 • Ověřte si, zda se telefon ještě prodává a zda je v naší zemi obecně dostupný.
 • Pečlivě si přečtěte podmínky prodejce a všímejte si dodatků malými písmeny.
 • Ihned po koupi zkontrolujte balení zařízení a pečeť výrobce. Oboje musí být nepoškozené.
 • Mobily exotických značek, které u nás nemají české zastoupení, nakupujte u oficiálních distributorů a ověřených prodejců.

Šedý dovoz nemusí být jen rizikovým strašákem

Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že reputace obchodníka může fungovat i obráceným způsobem. I v distribuci velkých internetových obchodů se v určitém procentu vyskytují telefony z šedého dovozu, příp. takové, jež jsou určeny pro evropskou distribuci (tedy ne jen českou). Pro zákazníka by v takovém případě měla být zárukou pověst obchodníka samotného, který kupujícímu poskytuje zákonnou záruku a další nezbytnosti jako i následný servis.

i Mohlo by vás zajímat

Nákup jakéhokoliv mobilního telefonu přináší určité riziko, že narazíte na přístroj, který pochází z šedého dovozu. Nemusí to nutně znamenat, že nastanou problémy, existuje řada výrobců, kteří v ČR nemají oficiální zastoupení a šedý dovoz je jediným způsobem, jak tyto přístroje do ČR dostat. Při nákupu mobilního telefonu vždy postupujte velmi pečlivě, sledujte cenu, reference obchodu, do detailu prostudujte obchodní podmínky. A rozhodně se za všech okolností držte prověřených obchodníků.

  4,8 587×
  iPhone 13 128GB bílá
  Mobilní telefon - 6,1" Super Retina XDR OLED 2532 × 1170, operační paměť 4 GB, vnitřní paměť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Apple A15 Bionic, fotoaparát: 12Mpx (f/1,6) hlavní + 12Mpx širokoúhlý, přední kamera 12Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 3240 mAh, model 2021, iOS
  Koupit s kódem ALZADNY5 16 690,-
  17 568,-
  Skladem > 5 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: RI036b1
  Samsung Galaxy S22 5G 128GB zelená - Mobilní telefon
  Doprava
  zdarma
  4,3 92×
  Samsung Galaxy S22 5G 128GB zelená
  Mobilní telefon - 6,1" AMOLED 2340 × 1080 (120Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 128 GB, Dual SIM + eSIM, procesor Samsung Exynos 2200, fotoaparát: 50Mpx (f/1,8) hlavní + 12Mpx širokoúhlý + 10Mpx teleobjektiv, přední kamera 10Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IP68, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení, baterie 3700 mAh, model 2022, Android
  +Dárek Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice v hodnotě 750,-
  16 990,-
  Skladem > 5 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: SAMO0228b4
  3,9 46×
  Google Pixel 6 Pro 5G 12GB/128GB černá
  Mobilní telefon - 6,71" AMOLED 3120 × 1440 (120Hz), operační paměť 12 GB, vnitřní paměť 128 GB, single SIM + eSIM, procesor Google Tensor, fotoaparát: 50Mpx (f/1,9) hlavní + 12Mpx širokoúhlý + 48Mpx teleobjektiv, přední kamera 11,1Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IP68, rychlé nabíjení 30W, bezdrátové nabíjení 23W, baterie 5003 mAh, model 2021, Android
  +Dárek Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice v hodnotě 750,-
  14 990,-
  Skladem > 5 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: GPX1068b1
  Samsung Galaxy S21+ 5G 128GB černá - Mobilní telefon Doručení do
  Alzaboxu zdarma
  4,4 20×
  Samsung Galaxy S21+ 5G 128GB černá
  Mobilní telefon - 6,7" AMOLED 2400 × 1080 (120Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 128 GB, Dual SIM + eSIM, procesor Samsung Exynos 2100, fotoaparát: 12Mpx (f/1,8) hlavní + 12Mpx širokoúhlý + 64Mpx teleobjektiv, přední kamera 10Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IP68, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 4800 mAh, model 2021, Android
  27 999,-
  Skladem poslední kus
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: SAMO0208b1
  Vytisknout
  P-DC1-WEB06
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací