Tesla Model 3, nejlevnější elektromobil od Elona Muska

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Elon Musk, CEO společnosti Tesla, je svými ambiciózními plány pověstný. Kromě osídlení Marsu slibuje i zpřístupnění elektromobilů běžné veřejnosti. A právě Tesla Model 3 má být první skutečně dostupnou Teslou. A zdá se, že řidiči jsou ji skutečně okouzleni – jen během prvních 36 hodin od představení zaplatilo zálohu ve výši 1000 euro více než 253 000 zákazníků. Nejsou očekávání ale přehnaná? Vše, co o Tesle 3 zatím víme, včetně ceny a dojezdu, najdete zde.

Tesla Model 3 a cena? Podobná jako u BMW i3

Tesla Model 3 bude menší, a především díky masové výrobě i výrazně levnější. I když cena pro náš trh není ještě zcela definitivní, očekává se na úrovni 35 tisíc amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 790 000 Kč bez DPH. Pokles ceny je znatelný, zejména oproti případné 3miliónové investici do Tesla Model S.  Po cenové stránce se bude Tesla Model 3 pohybovat ve stejné kategorii jako BMW i3. Nabídne však mnohem více inovací, a to nejen z našeho subjektivního pohledu.

Prvních několik měsíců však bude Tesla vyrábět výhradně vybavenější verze s lepší výbavou a prodlouženým dojezdem na úrovni 499 kilometrů. Cena u tohoto modelu pak poskočí na 44 tisíc amerických dolarů.

i Začínají se objevovat první zkušenosti s řízením nové Tesly
Tesla Model 3 je zatím k dispozici výhradně pro vybrané novináře. První svezení tak má za sebou například Tom Randall z Bloombergu, který nemá pochybnosti o tom, že Tesla Model 3 razantně změní celý trh elektromobilů. Pozitivně přijímá Teslu Model 3 i americký Forbes, ale zároveň připomíná hlavní obavu v podobě zvládnutí masové výroby.

Technické specifikace Tesla Model 3

Elektromobil Tesla Model 3 –kratší dojezd Tesla Model 3 – delší dojezd
Maximální dojezd 345 km 499 km
Rychlonabíjení (80 %)* 30 minut 30 minut
Klasické nabíjení (100 %)* 7,5 hodiny 8,5 hodiny
Kapacita baterie 50 kWh 75 kWh
Zrychlení z 0 na 96 km/h 5,6 s 5,1 s
Hmotnost 1 610 kg 1 730 kg
Rozměry (d × v × š) 4,69 × 1,93 × 1,44 m 4,69 × 1,93 × 1,44 m
Maximální rychlost 209 km/h 225 km/h
Objem zavazadlového prostoru 425 l 425 l
Orientační cena 35 000 USD 44 000 USD

* Pokud převedeme nabíjení na čísla, tak se Tesla pyšní hned několika zajímavými údaji. Během rychlonabíjení pomocí 400V nabíječky vám stačí pouhých 30 minut na prodloužení dojezdu o 208 kilometrů (dokonce 272 kilometrů u modelu s vyšší kapacitou baterie). Nabíjení v domácích podmínkách (240V a 60 minut) vám zajistí dojezd 48 nebo 60 kilometrů.

Tesla Model 3; boční pohledTesla Model 3; přední a zadní pohleTesla Model 3; čelní pohled

Tesla Model 3, široká základní výbava

Tesla Model 3 patří mezi prémiové vozy a tomu odpovídá i dostatečně zajímavá základní výbava. Samozřejmostí je dvouzónová klimatizace, WiFi a LTE připojení k internetu, bezklíčové odemykání, kompletní ovládání vozu pomocí aplikace, hlasové ovládání, Bluetooth, dělená zadní sedadla v poměru 60 ku 40, 12V zásuvka, dvě dokovací místa ve středové konzoli pro chytré telefony.

V rámci bezpečnosti dělá Tesla naprosté maximum a především díky chybějícímu motoru poskytuje ohromné deformační zóny. Ve výbavě se mimo jiné nachází šest airbagů, elektronická kontrola trakce i stabilizace, osm kamer, radar a hned 12 ultrazvukových senzorů, které v součtu působí jako prevence proti kolizím.

Na závěr jsme si nechali výbavu interiéru, která nemá v automobilovém průmyslu obdoby. Před řidičem se nenachází žádný přístrojový štít. Ten je totiž zcela nahrazen multifunkčním plně dotykovým 15" displejem. Ten nabízí nejen informace z rychloměru, ale také zobrazuje mapové podklady a naviguje do zvoleného cíle.

i Měníme nakupování aut přes internet
Už několik týdnů si u nás můžete objednat elektromobily Tesla Model S a Tesla Model X. Ani přes léto nijak neodpočíváme a nově jsme do naší nabídky zařadili také plně elektrické BMW i3 za atraktivní cenu.

Tesla Model 3 a příplatková výbava

Každá automobilka nabízí v rámci konfigurátorů nových vozů poměrně širokou nabídku příplatkové výbavy. Ani Tesla nemůže být výjimkou zejména při uvedení svého doposud nejlevnějšího modelu.

  • Premium Upgrades Package – 5 000 USD – vyhřívané sedačky, kvalitnější povrchy v celém interiéru včetně dřevěné dekorace, dva USB porty pro pasažéry na zadních sedadlech, detailně nastavitelná přední sedadla v elektrice (vlastní profily pro různé řidiče), špičkový zvukový systém, tónovaná skleněná střecha, vyhřívaná zpětná zrcátka s funkcí ztmavení a sklopení, LED mlhovky, centrální konzole s dokováním pro dva telefony.
  • Vylepšený autopilot – 5 000 USD – přizpůsobení rychlosti stavu dopravy, automatická jízda v jízdním pruhu včetně přejíždění do dalších pruhů, samočinný pohyb po dálnici včetně sjezdů, automatické parkování.
  • Autonomní řízení – 3 000 USD – vyžaduje současný nákup vylepšeného autopilota. Poskytuje už nyní zcela samostatný pohyb po silnicích. V závislosti na schválení regulačních úřadů se pak do budoucna počítá s tím, že nebude vyžadováno sedět za volantem.
i Nejen automobily či lety do vesmíru se zaobírá mysl Elona Muska. V létě 2019 se pochlubil zajímavými výsledky projektu Neuralink. Ten chce dosáhnout toho, že bude možné počítač ovládat pouze pomocí lidské mysli.

Čím je vlastně „levná“ Tesla 3 zajímavá?

Tesla 3 nevsází jen na cenu. Automobil se po designové stránce drží tvarů populárního modelu S, ale samotná konstrukce staví namísto hliníku na těžší oceli. Integrované baterie s kapacitou 50 kWh vystačí na celých 345 km a vůz překvapí i rychlou akcelerací. Z nuly na 100 km/h se vyšvihnete za 5,6 sekundy. Samozřejmostí je rychlé nabíjení v rámci veřejných dobíjecích stanic. U nich se zdržíte přibližně půl hodiny. V domácích podmínkách pak přes klasickou 230V zásuvku dojde k nabití za nějakých 8 hodin.

Tesla Model 3, elektromobil, design

Vzhledem k tomu, že se Tesla Model 3 staví do pozice rodinného elektromobilu, nabídne i poměrně štědrý vnitřní prostor, a to až pro pět lidí. Na zadních sedadlech navíc nechybí hned tři pozice pro dětské autosedačky. Tesla také očekává udělení maximálního hodnocení v rámci bezpečnostních testů, což by rodinnému vozu nepochybně slušelo. V rámci interiéru pak Tesla přistoupila k velmi odvážnému kroku. Zcela totiž chybí standardní přístrojový štít, který je nahrazený velkým středovým dotykovým displejem s 15" úhlopříčkou. Zda se vám interiér líbí necháme na vás, objektivně mu ale rozhodně lze přisoudit přívlastek „minimalistický“.

Tesla Model 3, interiér

Po technologické stránce se Tesla rozhodla pro Model 3 kompletně uvolnit hardware pro snímání okolního provozu. Ten se skládá z mnoha senzorů a kamer, které vás upozorní na hrozící nebezpečí. V rámci příplatkové výbavy je pak možné přikoupit i software v podobě autonomního řízení. V tomto směru je Tesla mnohem dál než konkurence. Takto vybavený elektromobil pak za volantem v podstatě jen dozorujete a řízení vezmete do ruky až během složitějších manévrů.

Tesla Model 3

Parametry a cena: Tesla Model 3, BMW i3, Volkswagen e-Golf, Nissan Leaf a Tesla Model S 75D

Tesla Model 3 se okamžitě zařadila na špičku ve svém cenovém segmentu. Pro zajímavost jsme přidali porovnání i s „dospělou“ Teslou Model S, které se Model 3 nejvíce podobá. Celou řadu parametrů novinky z amerického Fremontu prozatím neznáme, ale přesto si již nyní získala naši plnou pozornost.

Elektromobil Tesla Model 3 BMW i3 VW e-Golf Nissan Leaf Tesla Model S 75D
Maximální dojezd 499 km 300 km 300 km 250 km 490 km
Rychlonabíjení (80 %) 30 minut 30 minut 45 minut 30 minut 70 minut
Klasické nabíjení (100 %) 8,5 hodiny 14 hodin 17 hodin 13 hodin 8 hodin
Kapacita baterie 75 kWh 33 kWh 36 kWh 30 kWh 75 kWh
Hmotnost 1 730 kg 1 320 kg 1 510 kg 1 505 kg 2 108 kg
Točivý moment 250 Nm 290 Nm 224 Nm 498 Nm
Spotřeba (na 100 km) 18,79 kWh 12,6 kWh 12,7 kWh 15 kWh 19,13 kWh
Maximální rychlost 225 km/h 150 km/h 150 km/h 144 km/h 250 km/h
Objem zavazadlového prostoru 425 l 260 l 341 l 370 l 894 l
Orientační cena 44 000 USD 1 149 000 Kč 959 000 Kč 790 000 Kč 2 999 999 Kč

Česká internetová špička značku Tesla miluje

Máme pro vás hned několik zajímavých komentářů ikon českého internetu, které spojuje nejen láska ke značce Tesla, ale také cit pro inovace.

„Jako každý ajťák miluji technologie a Tesla je technologickým vrcholem. Pamatuji si, že když jsem ji objednal, zažil jsem stejný pocit jako při čekání na první počítač. Nyní Teslou jezdím už dva roky a nadšení z ní přetrvává. Skvělá dynamika jízdy, technologie, ticho bez vibrací, a navíc není cítit benzínem a neničí naše prostředí,“ popisuje své zkušenosti zakladatel Alzy Aleš Zavoral, který je majitelem modelu S.

„Elektromobily kompletně změní celé odvětví autoprůmyslu. Nechápu, proč ostatní automobilky nechávají Tesle takový náskok. Mám bílý Model X a jsem neskutečně spokojen. Hlavně doufám, že si výhody ježdění v elektroautech společnost co nejdříve uvědomí. Potřebujeme tuto planetu pro naše děti a další generace. Elektromobilita je první a nejdůležitější krok, který k tomu povede,“ říká Ivo Lukačovič, majitel společnosti Seznam.cz.

„Všechny věci, které mění svět, vypadají na začátku bláznivě. A tak to bylo i s elektromobily. Proto jsem si předloni pořídil Teslu, a i proto aktivitě Alzy fandím,“ říká Tomáš Čupr, zakladatel společností Slevomat či DameJidlo.

Tesla Model 3, zadní část

Dostupnost Tesly 3 – sériová výroba se právě rozjíždí

První dodávky zákazníkům se dle plánu rozjedou 28. července, ale během srpna bude záměrně vyrobeno jen 100 kusů. V září vzroste výroba na 1 500 kusů, a teprve v prosinci se očekává strmý nárůst na 20 000 aut měsíčně. Pro rok 2018 je ambiciózní plán nastavený na půl miliónu vyrobených vozů, což některým konkurenčním automobilkám klidně trvá i několik let. Zatím není úplně jasné, kdy se Tesla Model 3 dostane až na náš showroom, ale budeme se hodně snažit, aby tomu tak bylo co nejdříve.

„Děláme všechny kroky pro to, abychom Model 3, na který je v současné době celosvětově evidovaných 400 tisíc předobjednávek, poskytli našim zákazníkům co nejdříve. Vzhledem k obrovské poptávce jsme rádi, že naskladníme pár kusů,“ říká Jaromír Řánek z Alza.cz.

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací