Svoboda a rozmanitost pohybu ve VR byla jedním z hlavních témat největšího světového veletrhu spotřební elektroniky CES 2018. A jelikož všudypřítomných kabelů se u VR headsetů postupně úspěšně zbavujeme, otevřel se prostor pro nové technologie, které by pozvedly zážitky z virtuální reality na novou úroveň. Nejvíce v tomto ohledu zaujal celotělový inteligentní oblek nesoucí název Teslasuit. Jak se tento opravdu futuristický produkt zaslouží o to, aby do virtuální reality zapojil každičký centimetr vašeho těla?
Teslasuit se ve virtuální realitě chová jako takzvaný haptický neboli hmatový oblek. Po celém povrchu obleku se nachází na 46 haptických bodů, které tělu uživatele poskytují různorodou zpětnou vazbu. Současně jsou v obleku Teslasuit zabudovány jednotky transkutánní elektrické nervové stimulace (TENS) a elektrické stimulace svalů (EMS). Tyto stimulační metody nacházejí pravidelně využití ve vrcholovém sportu nebo fyzioterapii, a to zejména při rehabilitačním procesu a rekonvalescenci, kde pomocí častých elektrických impulzů aktivují či uvolňují současně i několik skupin svalů.
Oblek dále skrývá ještě čtrnáct pohybových senzorů, které v kombinaci s VR headsetem slouží k co možná nejpřesnějšímu umístění do virtuálního světa a následnému trackování každého pohybu těla. K ovládání virtuální a rozšířené reality tak teoreticky nejsou třeba žádné dodatečné ovladače nebo základové stanice, stačí pouze gesta a výpočetní síla uvnitř obleku v podobě integrovaného procesoru. Výsledkem takto složitého systému senzorů a stimulačních mechanizmů je skutečnost, že se stanete reálnou součástí VR – s Teslasuit tak můžete vnímat a cítit, když se ve hře něčeho dotknete, narazíte do stěny nebo třeba vedle vás exploduje výbušnina.
Oblek Teslasuit nezůstává pouze u simulace tlaku a bolesti (mechanoreceptory), ale umožňuje také vnímání tepla nebo chladu (působí na termoreceptory). To vše zásluhou propracovaného termoregulačního systému, který umí přenášet teplotní změny z virtuálního světa na jednotlivé části našeho těla.
Představte si například, že v blízké budoucnosti by bylo možné Teslasuit během několika okamžiků spárovat s PlayStation VR a oblíbeným fantasy titulem The Elder Scrolls V: Skyrim VR. V provincii Skyrim byste tak díky obleku Teslasuit mohli brázdit drsné, zasněžené hory, přičemž vaše tělo by pociťovalo mráz či chladný vítr, a po dlouhé výpravě zase pro změnu teplo přicházející od praskajícího krbu. Zkrátka to, co mohlo ještě relativně nedávno znít jako naprosté sci-fi, se dnes stává skutečností.
Teslasuit je původně startupový projekt skupiny vývojářů, designerů a hlavně nadšenců do VR, který se poprvé objevil v roce 2016 na crowdfundingové platformě Kickstarter. Přestože už v té době existovalo několik různých wearables pro virtuální realitu, žádný z nich nesliboval zprostředkování tak hlubokých zážitků jako Teslasuit. Vývojáři dle vlastních slov kladou velký důraz na snadné používání obleku, ale také na možnost jej neustále zdokonalovat a přidávat další funkce.
Herní trh dnes doslova prahne po virtuální a rozšířené realitě. Logicky právě proto Teslasuit cílí především na rozlehlou komunitu hráčů, kteří touží po tom, maximálně se ponořit do epických herních světů a prožít na vlastní kůži příběhy svých oblíbených hrdinů. Vzhledem k použité technologii by ale oblek mohl v budoucnu nalézt využití i v mnoha jiných odvětvích, a to například ve zdravotnictví, profesionálním sportu (tréninkový nástroj), automobilovém průmyslu nebo jako nástroj pro sběr biometrických dat.