Všechny dárky jako na dlani Křišťálová lupa 2021

The Lightning Conference 2019 (REPORTÁŽ)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Vůbec první The Lightning Conference se uskutečnila v bývalé armádní pekárně v srdci Berlína a byla to vskutku výjimečná událost. Vznikla společnou snahou organizací Fulmo, Lightning Labs a širší komunity. Nesešli se zde jen vývojáři, ale také nadšenci, popularizátoři a krypto celebrity. Samozřejme lidé z byznys prostředí a infrastruktury okolo Lightning Network a Bitcoinu. Vznikla tak akce nabitá obrovským množstvím přednášejících a účastníků z celého světa, které vládla unikátní atmosféra. A právě s pocitem výjimečnosti jsem z ní i odcházel. Pojďme si společně přiblížit její průběh, osobnosti, nové myšlenky a highlighty.

Wasabi Wallet

The Lightning Network (REPORTÁŽ) – OBSAH

 1. Prostředí a úvod konference
 2. Budoucnost Lightning invoices
 3. Poplatky jsou horkým tématem
 4. Kdy budou obchodníci akceptovat Lightning platby?
 5. Lightning je maraton
 6. Sbohem Ethereum, vítejte tokeny na Lightning
 7. Kdy budou konečně Lightning burzy?
 8. Lightning i bez internetu
 9. Soukromí a Lightning Network
 10. Ohlášení a novinky
 11. Závěr a dojmy

Prostředí a úvod konference

Konference se konala v prostředí Berlínskeho Kreuzbergu, v industriální historické budově, před kterou parkoval Decentruck. Ten přijel z pražské Paralelní Polis, aby na konferenci otevřel mobilní kavárnu Bitcoin Coffee. Účastníci si tak mohli vychutnat výběrovou kávu zaplacenou pomocí Lightning Network.
Decentruck, jezdící na naftu koupenou za bitcoin, dorazil do Berlína občerstvit návštěvníky LNConf kávou za 1 satoshi.

Dění na konferenci bylo rozděleno mezi dvě stage. Hlavní stage, na které nás přednáškami provázela dvojice moderátorů - Desiree Dickerson z Lightning Labs a Stephan Livera známý především díky svému projektu Stephan Livera Podcast, v němž se věnuje Bitcoinu a pohledu rakouské ekonomické školy. Mezi hosty jeho podcastu najdete mnohé řečníky z konference.

Kompletní seznam přednášek z hlavní stage je k dispozici na kanále Lightning Conference jak ve formě jednotlivých videí, tak ve dvou videozáznamech, z prvního a druhého dne.

Dvojice moderátorů, Desiree a Stephan, před nápisem The Lightning Conference na hlavním pódiu.

Hackaday kořeny konference byly znát zejména u druhé stage, kolem níž se rozprostírala hackerská zóna. Vývojáři tu za velkými dřevěnými stoly diskutovali, programovali a popíjeli Club Mate celé dva dny.

Vedlejší stage byla menší a více technicky zaměřená. Tady si přišli na své ti, kdo se nebojí kódu a stavby vlastního full nodu. Její součástí byla i výstava Martina Fishera.

V blízkosti této stage se nacházel i bar, kde jste si mohli načepovat pivo zaplacením Lightning invoice a pak samotná hackerská zóna, oáza všech nadšenců do Bitcoinu, hardwaru a Lightningu. Zde byla k vidění elektrická koloběžka, jejíž použití lze platit přes LN, podobně jako u současných sdílených koloběžek, a několik dalších vynálezů od LN automatu na žvýkačky či selfie až po Lightning ATM.

Nejvíce mě pobavilo zařízení, které po zaplacení invoice vytvoří výboj napětí - blesk. Potkat jste mohli například i účastníka s helmou, která generovala Lightning invoices a zaplacením se na ní roztočily vrtule.


Automaty na sladkosti a tisk fotek.
Jednoduché Lightning ATM a vlevo bleskový zapalovač.
Pivko automaticky načepované zaplacením Lightning invoice.

Hlavní stage svou přednáškou uvedl Jameson Lopp. Měl jsem to štěstí Jamesona poznat večer předtím na privacy extremist party, kde přednášel o tom, jak dosáhnout soukromí a anonymity všude v běžném životě. Je přesvědčeným cypherpunkerem a soukromí bere opravdu vážně.

Je technickým ředitelem Casa, společnosti vyvíjející zařízení určené pro provoz vlastního Bitcoin full nodu. I proto byl prvním přednášejícím na hlavní stagi právě on.

Přednášel o tom, jak musí vypadat infrastruktura LN, aby mohla být všeobecně adoptována v byznysu, s jakými problémy se podniky potýkají dnes a jak je třeba je řešit.

Pokud sníte o široké adopci Bitcoinu a LN, určitě se na jeho přednášku podívejte. Doporučuji i jeho další přednášky a články, kde se věnuje širokému spektru témat okolo Bitcoinu, Lightningu a soukromí.

Jameson Lopp na téma adopce bitcoinu a LN v byznysu.

Budoucnost Lightning invoices

Dalším přednášejícím byl Rusty Russel z Blockstream. Jeho přednáška byla vcelku nenáročná, ale neméně důležitá a praktická.

Na začátku poukázal na to, že při rozvíjení Lightningu se nesmíme dopouštět stejné chyby jako u Bitcoinu, kdy lidé předpokládali, že poplatky budou vždy nízké. Poplatky na LN jsou dnes minimální, nelze ale počítat s tím, že to tak zůstane a slibovat věčně levné transakce. Měli bychom předpokládat, že v čase narostou.

Už jen v zájmu ochrany před spamem je potřeba mít minimální poplatek vyšší než nulový, který je průměrným poplatkem na LN dnes. Tento nárůst by zároveň mohl být dobrou motivací pro uživatele k provozu vlastního Lightning uzlu.

i

„Nemyslím si, že Lightning Network čelí nevyřešeným problémům. Koncepčně všechno funguje. Teď je potřeba spousta tvrdé dřiny..."

„Rychlý růst této komunity mě nepřekvapuje, byl jsem svědkem něčeho podobného již dříve. Tato akce mi připomíná počátky Linuxu."

Rusty Russel

Rusty Russel

Rustyho pozice v Blockstream je Code contributor, což zní velmi genericky. Rusty Russel je však v open-source komunitě známý dlouhá léta. V minulosti udělal významnou práci na Linuxovém kernelu a souborovém systému. Sám Linus Torvalds ho nazval jedním ze svých nejlepších zástupců. Australská konference s dlouholetou tradicí linux.conf.au byla koncipována právě Rustym. Dnes se však pohybuje zejména v krypto světě a vyvíjí Lightning Network na protokolové úrovni. Je autorem většiny specifikace LN, takzvaných BOLTs.


Dále Rusty mluvil o tom, jak se nedokonalé LN invoices, které dnes používáme, musí změnit, vylepšit. Jakožto autor BOLT11, dnešních Lightning invoices, k nim má co říct.

Vysvětluje další vrstvu invoices, nazvanou Offer. Tou nabízím, že někomu zaplatím, tím způsobem, že si vyžádám invoice. Tato nabídka, respektive žádost o invoice, v sobě samozřejmě ukrývá sumu, unikátní ID, popis a volitelnou expiraci a cestu v síti. V dodatečných datech mohou být přidány další údaje, například ID produktů, kupony nebo dodací adresa. Tato data z offer jsou jako merkle tree zahashována v invoice a poskytují tak důkaz pro třetí stranu například v případě dispute s obchodníkem. Lightning by tak do velké míry zlepšil možnosti peer-to-peer obchodu.

Offers tedy umožňují přijímat peníze bez neustálého generování nových invoices. Zlehčují tak například i darování peněz. Stačí mít statický QR kód s údaji, kam poslat požadavek na invoice, která mi přijde rovnou po síti. Řešení problémů prostřednictvím přidání vrstvy je v informatice standard a na první pohled působí elegantně. Ze strany Rustyho je však stále na úrovni brainstormingu a hledání ideálního konceptu, takže nebudu předpovídat, kdy a v jaké finální podobě se dostane do praxe.

Rustyho přednáška o tom, jak si představuje další pokrok Lightning invoices.

Poplatky jsou horkým tématem

Po obědě přichází na stage přednášet Jack Mallers, zakladatel ZAP. Jeho téma Hedging the Chain bylo spíše ekonomické než technické. Podobně jako další včetně Rustyho upozorňoval na růst poplatků za transakce v blockchainu.

Je třeba si uvědomit, že nakolik je prostor v blocích výrazně omezený, stáva se z něj také komodita. Cena tohoto prostoru se tedy odráží v poplatcích za transakce. Jack vidí potřebu na poplatky v blockchaine používat hedging, respektive zajištění.

Problémem s poplatky není jen jejich výše, ale zejména volatilita. Pro podnikatele, který pracuje s kryptoměnami nebo na nich má založený byznys, to totiž znamená výrazné změny v nákladech. Nestabilní náklady, které mohou být v každém období řádově rozdílné, si nemůže podnik dovolit.

Jackova přednáška a jeho hypnotizující procházení se po pódiu.

Proto chce Jack na poplatky síti využít hedging podobně jako u akcií a komodit, které se zajišťují za použití futures.

Futures jako deriváty obchodované komodity držím v dlouhé nebo krátké pozici - opačné k té, která by mi způsobila problém. U poplatků je to obecně oboustranný trh. Zatímco uživatelé chtějí nízké poplatky pro své transakce, těžaři by naopak rádi vyšší. Snižování poplatků pomocí vylepšení Bitcoinu sice uživatelé uvítají, ale těžaři se mu mohou bránit.

Pro bezpečnost sítě je výkon těžařů potřebný, a proto je motivace prostřednictvím poplatků namístě, zejména po dalších halvinzích. Situaci volatility poplatků, se kterou mají problém uživatelé, podniky i těžaři, bychom tedy mohli vyřešit vytvořením likvidního derivátu poplatků na síti. Respektive trhu s takovýmito deriváty, který by sloužil k zajištění každého, komu změny poplatků transakcí způsobují problémy. Bavíme se tedy o on-chain derivátu bez třetí strany.

Pár týdnů po Jackově přednášce představil Jeremy Rubin projekt POWSWAP, ve kterém chce takovéto zajišťování aplikovat na hashrate v síti. Jack ve své odpovědi shledává problematickým, že těžař při vyplacení v tomto případě stále nese riziko, jelikož je vyplácen v bitcoinu. Hedgové zabezpečování volatilního kryptosvěta je v poslední době v módě. Co se dočká implementace, ukáže teprve čas.

Kdy budou obchodníci akceptovat Lightning platby?

První diskuzní panel na konferenci se věnoval platbám u obchodníků přes Lightning. O významném tématu v problematice adopce krypta diskutovali João Almeida z OpenNode, Kelly Britt z BTCPay Server, Sergej Kotliar z Bitrefill, Will Reeves z Fold. Diskuzi moderoval Miles Suter ze Square Crypto.

Diskuze o obchodnících a přijímání Lightning plateb.

Dočkali jsme se tak plodné diskuze zástupců rozšířených služeb a projektů, které se snaží o adopci Bitcoinu a Lightning Network. Všichni se shodují, že vylepšení, která Lightning přinesl, jsou pro širokou adopci Bitcoinu nezbytná.

Nutno říct, že přímo na konferenci byla adopce Lightning Network znát. Ve službách, které diskutující zastupují, prý Lightning předbíhá ostatní způsoby plateb. Navzdory této adopci v Bitcoin komunitě a výhodách na poli soukromí je zajímavé, že platby pomocí LN využívá tak málo dark marketů, jak poznamenal Sergej.

Diskuze se dále zabývá otázkou, jak a zda může Bitcoin s Lightning Network dosáhnout mainstream akceptace. Will se ptá, kdy přijde do McDonald's a zaplatí pomocí Lightning. João vidí potenciál v podnicích na letištích. Na mnoha z nich jsou již nyní krypto ATMs a množství lidí je využívá ke zbavení se lokální měny. Nebo naopak, pokud přicestuji a nesměním si okamžitě peníze za lokální platidlo, můžu využít globální měnu bitcoin. Příkladem je letiště v australském Brisbane, které je díky TravelByBit plné obchodů přijímajících bitcoin.

i

Jeff Yew z TravelByBit měl také vlastní přednášku na hlavní stagi. Přiblížil adopci kryptoměn a krypto komunitu v Austrálii. Společnost TravelByBit umožňuje kupovat letenky za bitcoin a zasloužila se o širokou adopci kryptoměn u obchodníků v Austrálii. Od krypto pozitívního letiště, přes město, po desítky obchodů, kde můžete kryptoměnami zaplatit. Nutno říci, že velmi podobně to dnes vypadá i v Praze a Bratislavě.

Sergej v diskuzi poznamenává, že velcí prodejci aktuálně nemají motivaci přijímat kryptoměny. Spotřebitelské platby v bitcoinu činí méně než 1% plateb, které zpracuje Amazon jen v USA. Pokud se však adopce zvýší a lidí, kteří chtějí platit kryptoměnami, bude více, obchodníky to samozřejmě motivuje vyhovět trhu. I když nutno dodat, že už dnes najdete způsoby, jak zaplatit za věci z Amazonu kryptem, a dokonce tak získat slevu.

Panel byl zakončen predikcemi pro LN na následující rok. Důležitá predikce, které věří mnoho lidí v komunitě, je, že Lightning konečně začne používat některá z velkých burz. Kelly si myslí, že satsbacktrend bude mít vliv zejména v zemích jako je USA. Odměny přes Lightning nevyžadují zbytečná ověření a fungují mnohem jednodušeji.

BTCPay Server je open source nástroj, který umožňuje přijímat bitcoin i Lightning bez potřeby třetí strany.

Lightning je maraton

První den konference uzavřel rozhovor s Elizabeth Stark, spoluzakladatelkou a ředitelkou Lightning Labs - jednou z hlavních hvězd celé akce. Povídala si s Jimem Pattersonem, venture capital investorem, který mimo jiné financuje i vývoj Lightning.

Dovolím si zdůraznit myšlenku Elizabeth, když říká, že Lightning nepředstavuje jen open-source protokol. Podle ní je hlavně novým typem finančního trhu, na kterém uvidíme nová aktiva a způsoby komodizování likvidity. Přitom oba vyzdvihují právě výše zmíněnou Jackovu přednášku o derivátech poplatků.

Dalšími tématy diskuze byly Libra, Lightning Torch a otázky z publika.

'Na téma poplatků diskuze i pokračuje. Oba se shodují na tom, co bylo řečeno dříve. Poplatky na Lightning se budou zvyšovat a provoz uzlů profesionalizovat. Elizabeth zmiňuje diskuzi z lightning dev mailing listu a vidí zásadní rozdíl mezi těžbou a správou Lightning uzlu.

Aktuálně většinu uzlů provozují nadšenci, pro které je to především hobby. V budoucnu určitě uvidíme profitabilní profesionální uzly, které budou poskytovat vysokou likviditu, optimalizovat kanály a mít kapacitu výkonných strojů. Narozdíl od těžby, které se v počátku věnovali dobrovolníci a skončili odrazeni vysokými náklady, Lightning uzly takové náklady nevyžadují. I když nadšenci nebudou mít kapitál na vysokou likviditu, stále budou mít všechny nástroje a konektivitu, takže budou stále mít své místo.

Elizabeth tedy předpokládá, že v budoucnosti uvidíme uzly profesionální i amatérské v jedné funkční síti plné likvidity. K poplatkům zároveň poznamenává, že zřejmě vznikne konkurence mezi on-chain a Lightning poplatky. O motivaci těžařů přitom strach nemá, vzhledem k množství služeb a nástrojů vznikajících pro LN, které využívají jako kotvu blockchain Bitcoinu. Její myšlenka je, že Lightning je maraton. Velmi dlouhý běh, který teprve začal.

i

Krátké historické okénko: V únoru roku 2015 Thaddeus Dryja a Joseph Poon zveřejnili whitepaper The Bitcoin Lightning Network. V komunitě se toto řešení škálování uchytilo nad očekávání autorů. Do roka od publikace začaly tři týmy vývojářů pracovat na jeho implementaci - Blockstream a jejich c-lightning, Lightning Labs s lnd a ACINQ vyvíjející Eclair.

Významné setkání komunity a vývojářů se poprvé konalo na Lightning Summitu roku 2016 v Miláně. Další následovalo v Austrálii a zanedlouho se jich ujala organizace Fulmo. Založil ji Jeff Gallas a organizoval Lightning Hackadays, které vyústily v letošní The Lightning Conference.

Sbohem Ethereum, vítejte tokeny na Lightning

Ani druhý den konference nebyl ochuzen o skvělé přednášející. Jedním z nich byl Giacomo Zucco, který se svým vyhlášeným humorem a italským přízvukem řečnil o projektu BHB, respektive RGB a Spectrum. O přednášku se dělil s Maximem Orlovskym, který v druhé polovině rozvíjel právě Spectrum.

i

Giacomo není v krypto komunitě známý jen svým humorem. Je uznáván pro své znalosti Bitcoinu, ekonomiky, platebních systémů, politiky a fyziky, kterou původně vystudoval. Mohli jste ho potkat na HCPP v Praze i v Paralelní Polis v Bratislavě.

Na Bitcoin můžeme pohlížet jako na aktivum, ale i platformu. Tato úvaha vedla ke vzniku projektů, které jsou platformami na blockchainu, jako například Ethereum. Giacomo a lidé okolo něj však nepovažují tyto implementace za správné. ERC20 je hrozné řešení, infrastruktura Etherea je neškálovatelná a neudržitelná. Projekt RGB vznikl pod diskuzí s Peterem Toddem, který se konference taktéž účastnil.

Giacomo měl podobnou přednášku před pár týdny na konferenci Baltic Honeybadger. Tentokrát bez trička Toxic Maximalist.

Nespokojenost s aktuálními platformami vedla k vytvoření projektu RGB, který na začátku přednášky Giacomo přiblížil. Je to open-source protokol s klientově orientovaným přístupem k validaci, takže nešpiní blockchain Bitcoinu s metadaty.

Ten se využívá jen k zabránení double spendu a vše ostatní je posíláno a ověřováno přes RGB protokol přímo u uživatelů. Giacomo vysvětluje, jak je kompatibilní s Lightning a umožňuje přes něj posílat jiné tokeny. Představuje vlastně třetí vrstvu nad Bitcoinem.

Protokoly s validací na straně klientů přináší lepší škálovatelnost i soukromí. Zejména však vytváří úžasné možnosti pro vznik nových nástrojů a aplikací. Přináší ale i nové problémy, které základní vrstva Bitcoinu nemusí řešit. Například always online problém při synchronním přenosu dat. Kam se tyto odvážné projekty uberou, ukáže jen čas.

Kdy budou konečně Lightning burzy?

V průběhu druhého dne konference se konaly dva panely. Jeden o investování, druhý o Lightning a burzách. Právě tento druhý mi přišel zajímavější, protože na implementaci Lightning některou z velkých burz se čeká už dlouhé měsíce.

V tomto panelu diskutovali Simon Cowell z Bitstamp, Coleen Sullivan z CMT, Max Keidun z HodlHodl a Trey Griff, zakladatel Sparkswap. Je třeba zmínit, že HodlHodl a Sparkswap jsou směnárny, které umožňují obchodovat přímo přes Lightning. Moderoval Aaron van Wirdum z Bitcoin Magazine.

Diskuzní panel na téma Lightning ve finančnictví a na burzách.

Na začátku Simon coby zástupce velké burzy vysvětluje, proč je tak náročné přijímat Lightning. Jak se dá předpokládat, nejde o nějaký konzervativní přístup majoritních burz. Jedná se hlavně o bezpečnostní problémy a regulace. Pokud by takováto burza při implementaci udělala chybu, způsobila by si obrovské problémy a mohla si zavřít dveře u regulátorů. Stejně tak může být pro regulátory problémem soukromí, které Lightning umožňuje.

Diskuze o motivaci burz a podniků přejít na Lightning ukázala, že tlak uživatelů zatím není tak výrazný. Všichni se nicméně shodují, že poplatky jsou silnou motivací. Na druhou stranu, soukromí v Lightning Network je pro některé burzy nepřítelem. Nemožnost spárovat identitu s konkrétní adresou zhoršuje analýzu blockchainu a někteří diskutující preferují transparentnost. Jiní naopak vidí přidané soukromí jako silný benefit pro zákazníky.

Regulace jsou v krypto světě náročným a polarizovaným tématem. Nejasné regulace ztěžují podnikání, některé podniky však umí této situace využít. V diskuzi padlo více zajímavých postojů ke KYC a AML, vyzdvihl bych přístup HodlHodl.

Max téma uzavřel s tím, že chystá open-source HodlHodl, takže si každý bude moci takovouto burzu vytvořit a provozovat sám. Drží palce státu, až bude něco takového chtít regulovat.

Lightning i bez internetu

V používání kryptoměn, respektive Lightning Network, vám mohou zabránit nepříjemnosti jako nedostupnost internetu, cenzura či úplné vypnutí internetu státem. Právě tyto nepříjemnosti se snaží řešit startup goTenna.

Vytváří protokoly a zařízení pro decentralizovanou mesh síť. Jejich produktem je zařízení, které umožňuje vytvářet off-grid, mobilní a dalekosáhlou mesh síť. Tato zařízení vytvoří ad hoc síť, komunikují spolu a přeposílají data jako jakákoliv decentralizovaná síť.

i

V případě výpadku či cenzury internetu v celé zemi se vyplatí mít připraveny sítě goTenn, které vytvoří mesh síť ve vašem městě. Umožní tak nejen komunikaci, ale i posílání bitcoin a Lightning plateb. Právě před pár dny, v době psaní článku, byl během protestů takto vypnut internet v celém Íránu. 

Richard Myers, inženýr z goTenna vé své přednášce vysvětluje protokol, který vychází z Lightning Network a je vyvíjen v goTenně.

Motivací je snaha incentivizovat lidi provozovat vlastní goTennu a přispívat tak k síti. Bitcoin dokázal dosáhnout robustnosti navzdory své decentralizaci díky protokolu proof of work, který uživatele motivuje udržovat síť. Pokud chceme vytvořit velkou a hustou mesh síť, musíme uživatele rovněž motivovat.

Richard popisuje protokol, který podobně jako Lightning směřuje data přes různé uzly, přičemž každému zaplatí drobný poplatek. Tato softwarová i hardwarová řešení jsou velmi náročná na implementaci, nicméně goTennu bez "Lightning" protokolu si můžete pořídit už teď.

Obejde se Lightning Network i bez internetu? Mesh sítě mohou být řešením.

Pokud vás téma mesh sítí zaujalo, Randy Brito z Locha Mesh měl před Richardem podobnou přednášku o tom, jak posílat přes takovouto mesh síť zprávy a Lightning platby.

Soukromí a Lightning Network

Během celé konference se zmiňovalo často a většinou velmi pozitivně. Na téma soukromí v Lightning Network však musím vypíchnout dvě přednášky.

První, ve které Claudia Diaz rozebírá koncept soukromí v Lightning Network. Claudia je z projektu NYM a soukromí se věnuje dlouho. Ve své přednášce se zaměřila principiálně na soukromí a anonymitu, kterou poskytuje Lightning. Pokud Lightning síť považujete za vysoce anonymní a nešpehovatelnou, tato přednáška umírní vaše představy. Mezi účastníky vyvolala určitý strach, protože pro mnohé byl Lightning nedobytná pevnost.

Lightning Network nepřináší jen bleskurychlé platby, ale na úrovni protokolu poskytuje svým uživatelům soukromí, které na dnešním internetu téměř neexistuje.

Ukázala, jak snadné může být pro globálního špeha, tedy například vládu či některou třípísmennou agenturu, sledovat transakce v síti. Navrhuje využít mixovací síť, která by anonymizovala transakce. Musím subjektivně poznamenat, že možná úplně nezvážila význam proof of stake, který Lightning Network vyžaduje a díky kterému by se i takové špehování mohlo stát absolutně neekonomickým. Vysvětlovat tyto koncepty v krátkých odstavcích nemá smysl, proto doporučím přednášku shlédnout a udělat si vlastní názor.

Maxův pohled přináší nepřijemnou sondu do duše. Opravdu nemáte co skrývat a nepotřebujete soukromí?

Dále na hlavní stage The Lightning Network Conference přichází jeden z posledních přednášejících, Max Hillebrand. Jeho přednáška působí jako jeden proud myšlenek. Při jejím poslechu si uvědomíte, kam až soukromí sahá a jak si ho udržet.

Hovoří právě o soukromí Bitcoinu, Lightning Network a tom, jak ho napravit. Jak koupit Bitcoin anonymně, UTXOs pořádně promixovat pomocí Wasabi Wallet a jak důležitá je latence při CoinJoin transakcích. Když na scénu vstupuje Lightning, máme i nové potenciální díry v soukromí. Zdůrazňuje význam provozu vlastního full nodu. Maxova přednáška by mohla být návodem, jak používat Bitcoin anonymně. Pokud vás tedy přednáška Claudie vystrašila, Max vám pomůže to rozdýchat a vrátit se do světa, kde se nemusíte o své soukromí bát.

i

„Pořád máte bankovní účet? Zrušte ho."

Max Hillebrand

Max Hillebrand

Max Hillebrand žije naplno pro open-source komunitu. Je libertarián, kryptoanarchista a agorista. Sice neprogramuje, ale ve velkém přispívá vývoji a adopci open-source technologií. Je odpovědný za podstatnou část issues na Githubu Wasabi Wallet, věnuje se také Nodl a Coldcart Wallet.


Ohlášení a novinky

Lightning Conference byla plná ohlášení novinek, které jsem výše nezmínil. Shrňme si je tedy.

 • Acinq ohlásil Phoenix, Bitcoin a Lightning peněženku nové generace.
 • HTC představilo HTC Exodus 1s - smartphone s integrovaným Bitcoin full nodem.
 • Satoshis Games představili Lightnight, bojovou hru běžící na Lightningu.
 • RADAR ION vyhlásil Strike Virtual Lightning Hackaton.

Závěr a dojmy

Konference byla neskutečně energická a plná myšlenek. Vynikly trendy a komunitní nálady. Uvědomil jsem si například, že Lightning hry jsou skutečně oblíbené, a to díky Satoshi Games, Donnerlabs a Zebedee. Nabyl jsem dojmu, že většina lidí preferuje non custodial peněženky.

Soukromí a poplatky jsou věčně horkým tématem. Mnoho lidí již hledá další vrstvu bitcoinové sítě, která zvýší anonymitu nebo vytvoří platformu pro další aktiva. Technologie Lightning je mladá a skutečně nás čeká maraton. The Lightning Conference vám dala pocit, že se skutečně nacházíme v období mladého internetu či Bitcoinu.

Obrovské uznání patří Jeffovi a týmu dobrovolníků z Fulmo, kteří dali dohromady tuto jedinečnou akci.
The Lightning Conference byla do nynějška největší událostí zaměřenou na Lightning Network. Spřízněnost komunity okolo Bitcoinu tu bola skutečně cítit a ukázala, že tuto mladou technologii čeká velkolepá budoucnost. Pokud jste to ještě neudělali, nainstalujte si peněženku podporující Lightning a vstupte do budoucnosti Bitcoinu!


Autor článku

Mario Havel

Mário Havel

Mário je student informatiky, který miluje svobodu a technologie. Je předseda Slovak Students for Liberty, od jejího vzniku působí jako člen ve slovenské Paralelní Polis. Věnuje se kryptotechnologiím, vývoji softwaru a rakouské ekonomii. Pravidelně organizuje akce a přednáší na tyto témata.Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,- bez DPH 5 000,-
Koupit
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XXhdc002
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,- bez DPH 5 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc102c
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,- bez DPH 1 000,-
Koupit
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XXhdc001
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,- bez DPH 1 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc101c
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

25 000,- bez DPH 25 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc103c
Ledger Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

1 590,- bez DPH 1 314,-
Koupit
Můžete mít ihned na 27 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT6
Google Titan Bluetooth
Bezpečnostní zámek bezpečnostní klíč pro dvoufaktorové ověřování, FIDO

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: GOOGLET2
Google Titan USB-A
Bezpečnostní zámek bezpečnostní klíč pro dvoufaktorové ověřování, FIDO

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: GOOGLET1
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran

84 Kč se slevovým kódem  21ONADNES15
99,-
Koupit
Ona dnes
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK22762
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne
Kniha - autor Julian Hosp, 172 stran, slovensky, Brožovaná bez přebalu lesklá

-26% 418,-
310,- bez DPH 282,-
Koupit
Můžete mít v pátek 22.10.
Skladem > 10 ks u partnera
Objednací kód: FKP0274319
Začínáme na burze - rozšířené vydání
Elektronická kniha - Jak uspět při obchodování na finančních trzích. Akcie, komodity, forex i kryptoměny. - autor Ondřej Hartman, 272 stran

169 Kč se slevovým kódem  21ONADNES15
199,-
Koupit
Ona dnes
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK27937
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi