Reklamace či vrácení? Velké zboží doručíme zdarma

Jak na domácí tisk fotografií?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Fotíte jako diví a chtěli byste část svých snímků zvěčnit? Nebo byste doma rádi tiskli fotografie jen občas? V každém případě vás asi bude zajímat, jaké jsou možnosti domácího tisku fotografií. Poradíme, zda vybrat laserovou či inkoustovou tiskárnu, stručně si popíšeme termosublimační i ofsetový tisk a povíme si i něco o tom, na který typ papíru je nejlepší tisknout.

Domácí tisk fotografií

Domácí tisk fotografií – OBSAH

  1. Domácí tisk fotografií: základem je tiskárna
  2. Inkoustové tiskárny: hlavně skvělé barvy
  3. Laserové tiskárny: lze je použít i pro tisk fotografií?
  4. Termosublimační tiskárny: vhodné i na cesty
  5. Tak kterou tiskárnu vybrat?
  6. Speciální formáty: jak na tisk A2, A1 a podobně?
  7. Ofsetový tisk fotografií
  8. Vývoj domácího tisku fotografií

Domácí tisk fotografií: základem je tiskárna

Není to zas až tak dávno, kdy fotografie patřila ke vzácným artefaktům, které nám byly schopny připomínat naše skvělé zážitky z časů dovolených, narození dětí nebo oslav. Doba se mílovými kroky posunula a dnes již máme po kapsách nepřeberné množství fotografií, dokumentujících často i ty úplně nejvšednější okamžiky našich životů, pořízených všudypřítomnými digitálními fotoaparáty mobilů.

Domácí tisk fotografií
Domácím tiskem fotografií naplníte rodinné album během odpoledne. 

Tu a tam se nám však podaří zachytit okamžik natolik výjimečný, že bychom jej rádi zvěčnili do hmatatelné podoby vytištěné fotografie. Ohledně toho dnes máme již celou řadu možností. Od rychlého vytištění fotografie na domácí tiskárně přes využití specializovaných fototiskáren až po profesionální tisk na papíry nejrůznějších velikostí a formátů, nebo dokonce tisk na předměty, které každý den používáme.

Pro tisk v teple domova pak potřebujeme zařízení, které naše zachycené životní momenty zhmotní – tiskárnu. A to po odeslání fotografií z počítače, mobilu, tabletu nebo i přímo z fotoaparátu.

Inkoustové tiskárny: hlavně skvělé barvy

Nejdostupnějším typem domácích tiskáren jsou jednoznačně tiskárny inkoustové. Na trhu je jich nepřeberné množství, od základních modelů až po maximálně vybavená zařízení pro dosažení vysoké kvality tisku. Nespornou výhodou inkoustových tiskáren je schopnost ve spojení se speciálními papíry dosáhnout kvality tisku na úrovni klasických fotografií.

Domácí tisk fotografií
Inkoustové tiskárny Brother s tankovým systémem patří mezi oblíbené produkty. Doplňování inkoustu pomocí tankového systému je uživatelsky pohodlnější a také levnější.

Špičkové inkoustové tiskárny nepracují pouze se základní sadou čtyř barev (CMYK), ale pro přesnější podání barev mají sadu inkoustů rozšířenou o jemnější foto odstín tyrkysové a purpurové, o šedý inkoust pro kvalitní černobílý tisk nebo o speciální červený a zelený inkoust. Potisknout mohou nejrůznější typy papírů různé gramáže i formátů, a to zpravidla do velikosti A4. Ale dostupné jsou i tiskárny s možností tisku 2× většího formátu – A3. Na běžný kancelářský papír sice nemusí být výsledky zcela dokonalé – fotografiím bude chybět barevná sytost, drobnějším znakům ostrost – ale to pro běžný domácí tisk nemusí být příliš limitující. Pokud je to možné, fotografie je nejlepší tisknout na fotopapír.

Inkoustové tiskárny mají i své neduhy spojené se samotným principem tisku. Aby mohl být tisk na „inkoustovce“ co nejefektivnější, je potřeba docílit co nejrychlejšího zasychání vytištěného inkoustu. To však vede k nutnosti maximálně chránit tiskové trysky před vysycháním a zanášením nahromaděným pigmentem. Ačkoliv se výrobci snaží nejrůznějšími technikami tomuto nepříznivému jevu bránit, může bohužel k zaschnutí jedné nebo více inkoustových trysek dojít. I proto tiskárny pravidelným automatickým čištěním spotřebují určité množství drahocenného inkoustu. Největším nepřítelem inkoustových tiskáren je tak jejich zahálka. 

  • Obecně dobrá kvalita tisku
  • S fotopapírem lze dosáhnout profesionálních výsledků
  • Dnes již běžně k dispozici s tankovými systémy
  • Obecně vyšší provozní náklady než u laserových tiskáren
  • Pomalejší tisk
  • Nižší kvalita tištěného textu

Laserové tiskárny: lze je použít i pro tisk fotografií?

Dalším nejběžnějším typem jsou tonerové neboli laserové tiskárny, často označované jako „laserovky“, a to i přesto, že existují výrobci, kteří místo laseru používají technologii osvitu LED diodami. Na rozdíl od předešlého typu máme dva druhy laserových tiskáren: černobílé a barevné. Pro tisk fotografií jsou pochopitelně vhodné ty druhé. Tonerový tisk je schopen i na běžném kancelářském papíru vytvořit přiměřeně sytý obraz s ostrými hranami, text a tvary budou vždy přesné.

Domácí tisk fotografií
Dnes můžete tisknout relativně kvalitní fotografie i na laserové tiskárně.

To, co je pro tento typ tisku výhodou, je vlastně v porovnání s inkoustovým tiskem i nevýhodou. Tonerový prášek se totiž na rozdíl od inkoustu do papíru nevpíjí, fotopapír s kvalitnější povrchovou úpravou tedy fotografie z laserové tiskárny příliš nevylepší. „Laserovky“ navíc mají o něco větší spotřebu a po zapnutí jim může trvat o chvíli déle, než se zahřejí pro první výtisk.

  • Vysoká rychlost tisku
  • Skvělá kvalita tištěného textu
  • Nízká cena jedné vytištěné strany
  • Méně kvalitní tisk fotografií
  • Velké rozměry

Termosublimační tiskárny: vhodné i na cesty

Obě předešlé technologie jsou určeny jak pro tisk fotografií, tak pro tisk běžných dokumentů. Na trhu však máme i možnost tisku ze specializovaných tiskáren s technikou termotransferového tisku. Jde o tzv. termosublimační tiskárny. Jsou malé a lehké, takže je snadno sbalíte na cesty. Během chvilky z takovéto tiskárny získáte velice kvalitní fotografii klasické velikosti 10 × 15 cm nebo 5 × 7,6 cm. Tisknout na nich můžete přímo z mobilu, tabletu nebo doma ze stolního počítače. S touto technikou se nám částečně vrací kouzlo dříve tak oblíbeného Polaroidu.

i Jak funguje termosublimační tiskárna? (ZINK)

Termosublimační tiskárny nevyužívají inkoust ani jiné barvivo, které by muselo být skladováno v cartridge a nanášeno na papír, tajemství totiž spočívá v papíru samotném. Ten obsahuje průhledné mikroskopické krystaly umístěné ve třech vrstvách nad sebou (Cyan, Magenta a Yellow). Když je tiskový papír vystaven v tiskárně teplu, tyto krystaly se zbarví. Každá vrstva je citlivá na jiný druh tepelného záření, čímž může termosublimační tiskárna přesně kontrolovat zbarvení tak, aby výsledkem byla požadovaná fotografie.

Tuto technologii označujeme jako ZINK, což je zkratka Zero INK (nula inkoustu). Vyvinuta a patentována byla stejnojmennou společností, využívají ji ale termosublimační tiskárny všech velkých výrobců (HP, Canon, Brother apod.).
Domácí tisk fotografií
Termosublimační tiskárny, jako je Canon SELPHY CP1300, si s sebou můžete vzít i na cesty.
  • Často miniaturní rozměry
  • Kvalitní a rychlý tisk fotografií
  • Vytisknuté fotografie jsou velmi trvanlivé
  • Pouze tisk na menší formáty
  • Vyšší provozní náklady
  • V kanceláři téměř nevyužitelné

Tak kterou tiskárnu vybrat?

Ve srovnání s laserovým tiskem je jasné, že pro tisk fotografií dostatečně kvalitních pro dlouhodobé uložení nebo k vystavení do rámečků je vhodnější inkoustový tisk ve spojení se speciálními papíry. Nicméně dobrou volbou je i termosublimační tiskárna, avšak pouze pokud se smíříte s menšími formáty fotografií. Tonerová technologie se pak hodí především pro tisk textu, najde ale uplatnění i při tištění většího množství fotografií, při výrobě osobních kalendářů či vytváření foto sešitů a fotoknih. S kvalitní tiskárnou ale neudělají takové fotografie ostudu ani v rodinných albech.

i Tisk na plátno
Při řešení tisku na plátno je důležité vědět, kolik výtisků budete potřebovat a zda se jedná o jednorázovou akci, či pravidelnější tisk. Pokud chcete tisknout jednorázově, bude nejlepší navštívit profesionální tiskové studio. Jestliže máte naopak v plánu tisknout na plátno často, pro větší formáty můžete použít inkoustový plotr v kombinaci se speciálním tiskovým plátnem. Taková plátna nabízejí obvykle výrobci tiskáren pod svou značkou a anglickým označením „canvas“. S použitím tiskových podkladů lze pak tisknout i na další plátna, a dokonce i na jiné materiály (sklo, kov, dřevo), avšak pouze v případě lepších tiskáren s rovným průchodem papíru.

Speciální formáty: jak na tisk A2, A1 a podobně?

Pokud plánujete tisk A4 (formát o velikosti běžného papíru), stačí vám pochopitelně zcela běžná tiskárna s parametry dle vašich požadavků. Jak ale zajistit pravidelný tisk větších formátů doma či v kanceláři? Pro tisk A3 vám bude stačit ještě stále relativně běžná velkoformátová tiskárna, pokud ale chcete tisknout formáty A2, A1 či ještě větší A0, budete potřebovat plotr. Dnes většina z nich pracuje na základě téměř identické technologie, jakou využívají inkoustové tiskárny, kromě vektorové grafiky na nich lze tedy tisknout i rastrové fotografie.

Tisk fotografií
Pokud chcete sami tisknout na velké formáty, budete pravděpodobně potřebovat plotr.

Velkoformátová tiskárna pro tisk A3 vypadá obvykle podobně jako běžná tiskárna – mívá tradiční konstrukci, jen tiskne na větší tiskový papír. Plotr je naopak výrazně větší, mívá vlastní podstavec, tiskový papír odmotává z role a následně ho ořezává na požadovaný formát. Díky tomu umožňují dražší modely produkci velkých formátů: tisk A1, či dokonce A0 není problém. Pro svou cenu a relativně vysoké provozní náklady jsou ale plotry určené spíše pro firmy, studia a školy nebo pro náročné jednotlivce.

Ofsetový tisk fotografií

Ačkoliv je domácí tisk fotografií poměrně běžnou záležitostí, jsou chvíle, kdy musíme zvolit schopnosti a možnosti profesionálního tisku. Ať je to například tisk velkoformátových fotografií, obrazů, potisk dárkových předmětů, nebo třeba tisk většího množství vizitek či pozvánek na různé akce. Jednou z profesionálních technologií je ofsetový tisk používaný pro tisk většího množství stejných námětů.

Ofsetový tisk fotografií
Ofsetový tisk se dnes používá k produkci většiny novin, magazínů i knih.

Ofset je způsob tisku, který označujeme jako nepřímý, a to proto, že barva z tiskové formy se nepřenáší přímo na potiskovaný materiál, nýbrž nejdříve na pryžový válec. Až z něho se potom tiskne na papír či další materiály, což má řadu výhod: tisková forma nemusí být převrácená, lze tisknout i na nerovné materiály, a to s dobrou reprodukcí jemných detailů a fotografií. Ofsetový tisk je navíc relativně levný a rychlý, a nejen proto se jedná o nejrozšířenější tiskovou techniku, jíž je dnes tištěna většina knih, novin, letáků a časopisů.

i

Jak vytisknout fotku na průkaz?

Jak vytisknout průkazové foto v domácích podmínkách? Domácí tisk fotografií není nic složitého. Stačí vám barevná tiskárna (ideálně inkoustová), fotopapír a počítač s editačním programem (Photoshop, GIMP apod). Budeme počítat s tím, že vhodnou fotografii s jednolitým (typicky bílým) pozadím jste už pořídili, proto začneme ořezem.

Fotografii ořízněte tak, aby splňovala tři základní zákonné podmínky:

  1. Rozměry 35 mm × 45 mm – fotografii řežeme na poměr stran 7 : 9.
  2. Výška obličeje, tzn. vzdálenost od brady po kořen nosu, resp. po bod mezi obočím musí být na výsledné fotografii minimálně 13 mm.
  3. Mezi horním okrajem fotografie a hlavou fotografovaného musí zůstat minimálně 2 mm volného místa.

Nejsnazší způsob, jak fotografii oříznout na správné rozměry, je asi ten následující: ve svém editačním programu vytvořte nový soubor v rozměrech v 35 mm × 45 mm, s rozlišením 300 DPI (pixely na palec) a milimetry jako měrnými jednotkami. Do vytvořeného souboru importujte pořízenou fotografii a upravte její velikost a pozici tak, aby výsledný výřez splňoval zákonné parametry popsané výše. Potom fotografii exportujte, její rozlišení by mělo být 413 × 531 px.

Nakonec vytvořte nový soubor, opět v rozlišení 300 DPI, tentokrát však s rozměry fotopapíru, na který budete tisknout. Do něj importujte oříznutou fotografii a nakopírujte ji tolikrát, kolikrát se na „papír“ vejde. Potom dokument rovnou vytiskněte na barevné tiskárně a výsledek rozstříhejte nůžkami tak, abyste získali fotografie v požadovaných rozměrech. A je hotovo.

Vývoj domácího tisku fotografií

Domácí výroba fotografií byla dříve doménou nadšenců, kteří byli ochotni trávit hodiny výběrem povedeného materiálu, zvětšováním, vyvoláváním fotek z negativu a zažehlováním hotových obrázků do konečné podoby vzácných papírových vzpomínek. S rozvojem digitální fotografické techniky pocítili touhu po vlastní výrobě fotek z dovolené i běžní a technicky méně zdatní uživatelé. Na počátku 90. let se objevily první dostupné inkoustové tiskárny schopné tisknout fotografie obstojných kvalit a postupně se přidaly i laserové tiskárny.

Domácí tisk fotografií
Na film se dnes stačí dívat jen jako na vzpomínku z doby před digitálními technologiemi.

S radikální změnou technologie pro snímání fotografií a jejich následný tisk se vytratilo i jisté kouzlo výjimečnosti. Dnes už proto běžně nezažíváme dobrodružství spojená s relativně náročným procesem získávání. Součástí běžného fotografování už není dlouhé přemýšlení nad každým záběrem ani uvažování nad množstvím zbývajícího fotografického materiálu. Málokdo dnes zažívá dlouhé očekávání výsledků své práce, které dříve odhalil až čas v temné komoře. A málokdo dnes tištěné fotografie shromažďuje v tlustých fotoalbech.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Domácí tisk fotografií je dnes něčím, co si může dovolit téměř každý. K tisku fotografií do rodinných alb stačí fotopapír a běžná inkoustová tiskárna. Při pořízení lepšího modelu tiskárny lze ale dosáhnout i téměř profesionálních výsledků.

4,0 14×
Xerox C235DNI
Laserová tiskárna multifunkční, barevná, A4, kopírování a skenování, fax, rychlost černobílého tisku 22 str./min., rychlost barevného tisku 22 str./min., tiskové rozlišení 600 x 600 DPI, duplex, ADF skener, dotykový displej, AirPrint, USB, LAN a WiFi (C235V_DNI)

11 490,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PX622x
3,2 35×
HP ENVY 6020e All-in-One - HP Instant Ink ready, HP+
Inkoustová tiskárna multifunkční, barevná, A4, kopírování a skenování, rychlost černobílého tisku 10 str./min., rychlost barevného tisku 7 str./min., tiskové rozlišení 4800 x 1200 DPI, AirPrint, USB a WiFi, HP Instant Ink a HP+ (223N4B#686)

1 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PA006f7h
4,7 239×
Xerox Phaser 3020BI
Laserová tiskárna černobílá, A4, rychlost černobílého tisku 20 str./min., tiskové rozlišení 600 x 600 DPI, AirPrint, Google Print, USB a WiFi (3020V_BI)

2 389,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PX406d30
4,2 34×
HP DeskJet 2720e All-in-One - HP Instant Ink ready, HP+
Inkoustová tiskárna multifunkční, barevná, A4, kopírování a skenování, rychlost černobílého tisku 7,5 str./min., rychlost barevného tisku 5,5 str./min., tiskové rozlišení 4800 x 1200 DPI, displej, AirPrint, USB a WiFi, HP Instant Ink a HP+ (26K67B#686)

1 299,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PA006d92b1
4,6 137×
Xerox WorkCentre 3025BI
Laserová tiskárna multifunkční, černobílá, A4, kopírování a skenování, rychlost černobílého tisku 20 str./min., tiskové rozlišení 600 x 600 DPI, displej, AirPrint, USB a WiFi (3025V_BI)

Super cena
3 899,- Ušetříte 91,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PX600q1
4,9 110×
Canon SELPHY CP1300 černá + papíry KP-36
Termosublimační tiskárna - tiskárna fotografií, formát 10 × 15 cm, tiskové rozlišení 300 x 300 DPI, čtečka paměťových karet, displej, AirPrint, hmotnost 0,84 kg, tisk 2x6 fotografií, tisk fotografií na doklady, balení tiskárny 2234C002 a papírů 7737A001, USB a WiFi

Zlevněno -12 %
2 990,- 3 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PC104n8f
3,9 22×
Xiaomi Mi Portable Photo Printer
Termosublimační tiskárna - přenosná tiskárna fotografií, formát 5 × 7,6 cm, technologie tisku ZINK, tiskové rozlišení 313 x 400 DPI, hmotnost 0,181 kg, okamžitá úprava a tisk přímo z mobilu, až 20 fotografií na jedno nabití, 45 sekund/foto, AR fotografie, obsahuje balíček fotopapíru (5 listů), Bluetooth

1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: XIAROf1
4,2 36×
Epson EcoTank L3250
Inkoustová tiskárna multifunkční, barevná, A4, kopírování a skenování, rychlost černobílého tisku 33 str./min., rychlost barevného tisku 15 str./min., tiskové rozlišení 5760 x 1440 DPI, tankový systém, USB a WiFi (C11CJ67405)

3 990 Kč Cena s CashBack  Podrobnosti
4 790,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PE124a23i3
4,3 69×
Epson Expression Premium XP-6000
Inkoustová tiskárna multifunkční, barevná, A4, kopírování a skenování, rychlost černobílého tisku 32 str./min., rychlost barevného tisku 32 str./min., tiskové rozlišení 5760 x 1440 DPI, duplex, čtečka paměťových karet, displej, AirPrint, USB a WiFi (C11CG18403)

Super cena
3 229,- Ušetříte 161,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PE296q88
Canon i-SENSYS MF832Cdw
Laserová tiskárna multifunkční, barevná, A4, kopírování a skenování, fax, rychlost černobílého tisku 38 str./min., rychlost barevného tisku 38 str./min., tiskové rozlišení 1200 x 1200 DPI, duplex, AirPrint, USB, LAN a WiFi (4930C007)

+ ZDARMA Dárek Prodloužení záruky na 3 roky po registraci u Canonu do 30 dnů od nákupu

Cenová bomba
19 690,- Ušetříte 2 100,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PC323m2a
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací