Dvouletá záruka pro firmy Aplikace

Topné panely – příjemný a efektivní způsob vytápění

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno • Autor: Jan Landecký

I když vytápění elektřinou nelze zrovna považovat za finančně výhodný vrchol, v případě topných panelů se o ekonomickém a ekologickém vytápění dá mluvit. Jejich princip vyhřívání prostor se zcela liší od klasických elektrických přímotopů. Blíží se spíše vytápění v kachlových kamnech. Jak topné panely fungují, jak vypadají a kam je nejlépe umístit, naleznete v následujícím textu. A abyste se v tomto článku lépe orientovali, uvádím, že topné panely = infrapanely = sálavé panely.

Sálavé panely

Topné panely: příjemný a efektivní způsob vytápění – OBSAH

 1. Princip fungování infrapanelů – ne proudění, ano sálání
 2. Infrapanely snižují náklady na vytápění
 3. Přívětivé jak k citlivým osobám, tak k obydlím
 4. Topení nemusí vypadat jako topení
 5. Ne vše zvládnou tepelné panely dokonale
 6. Shrnutí – výhody a nevýhody infrapanelů

Princip fungování infrapanelů – ne proudění, ano sálání

Oproti klasickým topidlům využívajícím konvekci pro vytápění prostor, infrapanely pracují ze 75 % na sálavém principu. Abychom mohli pochopit, jak fungují tepelné panely, musíme si vzít na pomoc pár pojmů z hodin fyziky. Nejprve si řekněme něco o světle, které k nám přichází ze slunce.

Světlo se skládá z několika okem viditelných i neviditelných složek. Infračervené záření, o kterém bude celý následující text, se nachází nad okem viditelným spektrem s vlnovou délkou 0,76–1 000 µm. Na této vlnové délce předměty (fakticky vše včetně zvířat i nás) vyzařují tepelnou energii do prostředí, čímž ho ohřívají.

Topné panely na rozdíl od slunce emitují pouze neškodné infračervené záření, jež primárně zahřívá předměty v okolí a až sekundárně vzduch uvnitř místnosti. Tímto způsobem vytápění dokážou efektivněji, příjemněji a rovnoměrněji vytopit prostory.

Topné panely, infrapanely, sálavé panely
Vytápění topnými panely využívá jen malou část vlnové délky slunečního záření, viz grafika.

Infrapanely snižují náklady na vytápění

Elektrické přímotopy všech druhů pracují s účinností přeměny elektrické energie na tepelnou blízkou 100 %. Zásadní rozdíl je ale právě ve způsobu předávání energie, jak už bylo zmíněno v odstavci výše. V případě konvekce cirkuluje vzduch v místnosti zespoda (nejnižší teplota) nahoru, přičemž teplo se drží u stropu, kde bývá teplota i o 8 °C vyšší než nad podlahou. Pro příjemný pocit v místnosti a udržení nohou v teple proto musíte zvýšit cílovou teplotu na topidle.

V případě infrapanelů se vzduch v místnosti zahřívá až sekundárně. Rozdíl teplot mezi stropem a podlahou není větší než 2 °C, sálavý panel navíc zahřívá i přímo vás, a vám je tak příjemně teplo. Nemusíte proto zbytečně vytápět strop, skrz který utíká nejvíc tepla pryč, čímž snižujete spotřebu za energie a snižujete náklady za vytápění. Používáním infrapanelů získáváte nárok na sníženou tarifní sazbu D57D obsahující nižší cenu elektřiny po 20 hodin denně.

Přívětivé jak k citlivým osobám, tak k obydlím

Tím, že je hlavní složkou ohřevu sálání, se infrapanely příliš neohřívají (pracovní teplota kolem 100 °C), tudíž u nich nehrozí takové riziko požáru u okolních předmětů a hodí se i do dřevostaveb. Pro případ nenadálé poruchy ale stejně obsahují bezpečností pojistku, která je v případě přehřátí vypne.

Topné panely, infrapanely, sálavé panely
Oproti konvekčním elektrickým přímotopům nabízejí topné panely příjemnější vytopení prostor.

Nikomu nepřijde příjemný vysušený vzduch, jak jej známe u běžných elektrických přímotopů či radiátorů. To u infrapanelů nehrozí. Stejně tak neucítíte víření vzduchu v prostoru, a nebudete tak vdechovat různé prachové částice nebo roztoče. Nemusíte se ani bát vzniku plísní, neboť na sáláním vysušených stěnách nemají šanci vzniknout. Díky těmto výhodám se topné panely hodí zejména do těch domácností, kde některý z členů trpí dýchacími obtížemi způsobenými astmatem či alergiemi.

Topení nemusí vypadat jako topení

Aby bylo topení infrapanely co nejefektivnější, montují se na stěny a stropy. Ideálním umístěním tepelných panelů jsou obývací pokoje, jídelny, chodby. Díky své bezhlučnosti a vydávání příjemného tepla, při kterém se dobře spí, se hodí i do ložnic. Sálavé panely se v některých provedeních prodávají s certifikací IP 24, což udává odolnost proti stříkající vodě a vhodnost umístit tyto panely i do koupelen.

Díky tomu, že k topným panelům vede pouze elektrický kabel, se dají snadno instalovat jak do stávajících domů, tak i do novostaveb. Kromě snadné instalace určitě oceníte širokou škálu povrchů, barev i možnost topný panel personifikovat různými potisky. Topný panel může vypadat jako nádherná umělecká fotografie, nebo působit zcela nenápadně jako součást nábytku.

Topné panely, infrapanely, sálavé panely
Myslíte si, že se jedná o pouhý obraz? V tomto případě jde o topný panel!

Ne vše zvládnou topné panely dokonale

V celém článku jsem infrapanely doslova glorifikoval, jak jsou úžasné a skvělé, je ale třeba říct, že zcela bez chyb také nejsou. Můžu jmenovat vyšší náklady na pořízení oproti konvekčním zdrojům vytápění. Tyto zvýšené vstupní náklady se vám ale brzy vrátí v nižší spotřebě energie.

Další faktorem je frekvence užívání. Tento typ topení se nehodí do málo či nárazově užívaných prostor. Je to z toho důvodu, že nějaký čas trvá, než se okolní stěny vysuší, aby mohly ohřívat vzduch. Energii byste tak vložili do vysušení zdiva, ale už ne do ohřátí místnosti. Na svou chalupu proto volte spíše jiný druh přímotopů. Naopak se skvěle hodí do dlouhodobě užívaných objektů a k temperování.

Nutnou podmínkou fungování je volný prostor před panelem. Pokud disponujete nepravidelnou nebo velmi zastavěnou místností, topné panely nebudou tím správným řešením pro vytápění.

Shrnutí – výhody a nevýhody infrapanelů

 • Vysoká efektivita vytápění – ohřívají předměty, ne vzduch
 • Bezhlučný provoz
 • Příjemné a rovnoměrné vytápění
 • Vysušují zdivo a brání tvorbě plísní
 • Vhodné pro alergiky a astmatiky
 • Vysoká míra individualizace vzhledu povrchu
 • Vyšší cena oproti konvekčním topidlům
 • Poměrně rozměrné
 • Možné tepelné stíny – chlad pod stolem
 • Dlouhý náběh topení a nízká setrvačnost
 • Potřebují volný prostor pro sálání

i

V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

V tomto textu jsme si pověděli něco o tom, jak se k nám dostává přirozené tepelné záření a na jakém principu fungují topné panely. Zjistili jsme, že nabízí spoustu benefitů, ať už jde o příjemný komfort vytápění, nevíření prachu či vzhled. Negativa jsme shledali ve vyšší pořizovací ceně a nutnosti správného umístění v pokoji. Nyní záleží jen na vás, jestli vás infrapanely oslovily a chcete vyzkoušet trochu jiný způsob vytápění.

Produktové tipy z nabídky Alza.cz: konvektory

Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací