Trezor T – hardwarová peněženka pro kryptoměny

Zobrazit katalog
Trezor T – hardwarová peněženka pro kryptoměny

Článek

Aktualizováno

Po úspěchu první generace hardwarových peněženek se od společnosti TREZOR dočkáme další, vylepšené peněženky, která ponese název TREZOR T. Nový model slibuje lepší zabezpečení spolu s moderním a intuitivním prostředím pro jednoduchou správu všech vašich kryptoměn. Na jaké konkrétní inovace se můžeme u peněženky TREZOR T těšit? A proč bychom vlastně měli hardwarové peněženky využívat? Odpovědi naleznete v našem článku!

TREZOR T; hardwarová peněženka

Proč je dobré vlastnit hardwarovou peněženku?

Nejen bitcoin, ale také ostatní kryptoměny nabývají na popularitě každým dnem. Pro leckoho však může být správa nebo uchovávání těchto prostředků nelehkým úkolem, jelikož se s ním pojí nejrůznější bezpečnostní rizika. V historii nastalo už nespočet případů, kdy uživatelé online softwarových peněženek přišli pod útokem hackerů a škodlivého malware o všechny své uložené kryptoměny. Právě hardwarové peněženky tato rizika účinně potlačují, a nabízejí tak nejbezpečnější řešení, jak mince ukládat, převádět a jak s nimi platit.

i Běžný převod nebo platba s kryptoměnou vypadá nějak takto – zadáte přesnou částku, veřejnou adresu příjemce, a celou transakci potvrdíte heslem. Na závěr se pokusí softwarová peněženka uchovávající vaše privátní klíče transakci podepsat. Pokud je tedy počítač nebo jiné zařízení infikováno „šikovným“ virem, může se jednoduše stát, že vaše heslo včetně privátních klíčů, a tedy i celého vašeho jmění, vám bude odcizeno.

Trezor T neboli potomek nejpopulárnější bitcoinové peněženky

TREZOR T je přenosné, šifrovací hardwarové zařízení, díky kterému budou vaše mince uloženy vždy na bezpečném místě. Pro přístup k vašim kryptoměnám je nutné peněženku TREZOR T, v níž jsou uchovány vaše privátní klíče, připojit k počítači pomocí USB-C kabelu. Následně budete vyzváni k zadání předvoleného PIN kódu, přičemž TREZOR T začne komunikovat s počítačem až v okamžiku, kdy úspěšně ověří zadaný PIN.

TREZOR T; hardwarová peněženka; USB kabel

To, co činí TREZOR T tak bezpečným, je především fakt, že všechny operace, které vyžadují zadání důvěrných údajů (PIN, informace o transakci, potvrzení privátním klíčem apod.) jsou prováděny výhradně na obrazovce zařízení, a tedy mimo PC. Důvěrné informace a vaše privátní klíče jsou proto s TREZOR T imunní vůči všem typům škodlivého malware sídlícího v právě používaném počítači (včetně keyloggerů) a také proti jakýmkoliv dalším snahám hackerů.

Dotykový LCD displej a výkonné jádro

Oproti první generaci je TREZOR T vybaven dotykovým LCD displejem s rozlišením 240 × 240 px. Práce se zařízením je tak díky dotykové obrazovce a modernímu uživatelskému rozhraní velice snadná a intuitivní – instalaci a základní nastavení by měl zvládnout i laik.

i Odborníci po celém světě prorokují velkou budoucnost digitální měně Ripple. Ta se však díky svému nepříliš decentralizovanému charakteru stala trnem v oku pro velkou část kryptokomunity. V čem spočívá ona kontroverze? Dozvíte se v našem článku Ripple (XRP).

Pro potřeby zařízení byl vyvinut zcela nový open-source firmware, který by měl do velké míry usnadnit implementaci podpory pro další digitální měny. Výrazně vzrostla také výkonnost peněženky, a to zásluhou nového procesoru ARM Cortex-M4. Dále je TREZOR T vybaven slotem pro paměťovou microSD kartu a rychlým konektorem USB-C.

Trezor T podporuje 8 různých kryptoměn

Hardwarová peněženka TREZOR T je schopna uchovat až 8 různých digitálních platidel současně. Konkrétně se jedná o Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, Dash, Ethereum Classic, Zcash a NEM. Jak už bylo zmíněno výše, nově vytvořený open-source firmware uvnitř peněženky by měl postupem času vést k ještě vyššímu počtu podporovaných kryptoměn. S novým rozhraním je navíc přepínání mezi různými kryptoměnami otázkou pouhých několika kliknutí.

i Už jste slyšeli o nové kryptoměně pro fotografy? Kodak přichází s vlastní kryptoměnou KodakCoin, která slouží jako nativní platidlo v blockchainové licenční platformě KodakOne.

Přehledná prostředí pro správu peněženky TREZOR T

TREZOR nabízí hned několik způsobů, jak spravovat vaši hardwarovou peněženku TREZOR T a mince v ní uložené. V první řadě je zde online peněženka TREZOR Wallet, skrze kterou můžete s TREZOR T jednoduše komunikovat, kontrolovat vaše zůstatky, ale také přijímat či odesílat platby. TREZOR Wallet je po instalaci speciálního softwaru TREZOR Bridge dostupná ze všech běžných prohlížečů. Navíc v případě, že využíváte prohlížeč Google Chrome, lze peněženku stáhnout přímo do něj jako aplikaci ve formě rozšíření.

TREZOR Wallet; online peněženka

Nemusíte se však pokaždé spoléhat jen na váš desktopový počítač. Aplikace TREZOR Manager je dostupná pro všechny zařízení s operačním systémem Android a umožnuje tak ovládat zařízení TREZOR T i prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu. Aby bylo možné peněženku s přenosným zařízením propojit, musíte využít redukci v podobě USB On To Go (OTG) kabelu jako je například AKASA USB-C 3.1. Další aplikace a peněženky umožňující spolupráci s TREZOR T naleznete na webových stránkách výrobce.

Ztráta peněženky neznamená ztrátu vašich peněz

Jak ale postupovat v případě, kdy nám peněženku někdo odcizí nebo ji jen jednoduše ztratíme či poškodíme? Na to TREZOR T myslí hned při prvním spuštění – budete požádáni, abyste si na papír zapsali a pečlivě uschovali 12 (nebo i více) unikátních slov, která peněženka generuje na svém displeji. Tento seznam slov označujeme jako tzv. recovery seed a slouží jako klíč k záloze vaší peněženky. Pokud tedy dojde k její ztrátě, stačí například v online peněžence TREZOR Wallet zadat postupně všech 12 zaznamenaných slov, čímž získáte v novém zařízení přístup ke svým soukromým klíčům a všem svým kryptoměnám.

i Privátní klíč je tajné číslo, které vám umožnuje s kryptoměnou nakládat. Každá peněženka obsahuje jeden nebo více takových klíčů, které jsou uloženy v souboru peněženky. Privátní klíče ale mohou být uchovány i v počítačových souborech nebo ve formě QR kódů. Jednoduše řečeno, kdo ovládá privátní klíče, vlastní i všechny prostředky, které se na ně vážou.

Návod: Jak nastavit novou TREZOR T peněženku?

Již máte novou hardwarovou peněženku TREZOR T doma, ale lámete si hlavu s tím, jak ji správně nastavit a uvést do provozu? Níže jsme pro vás připravili stručný návod, který vás v několika krocích provede inicializací, zálohou a prvním spuštěním vaší nové TREZOR T peněženky.

i Kompletní a podrobný návod s grafickým doprovodem je k dispozici (v angličtině) na oficiálním webu výrobce.

NÁVOD – iniciální nastavení peněženky TREZOR T (včetně recovery seed)

Zakoupená peněženka TREZOR T přijde uživateli v jednoduchém a elegantním obalu, k jehož obsahu se lze dostat po odklapnutí horního krytu. Uvnitř by se mělo nacházet zařízení TREZOR T s neporušenou pečetí přelepenou přes USB-C port (doporučujeme důkladně zkontrolovat), USB-C kabel, uživatelský manuál, nálepky a dvě recovery seed karty, které poslouží pro zálohu vašich kryptoměn. Nově v balení najdeme také zdánlivě nenápadný kousek plastu – jedná se o magnetický dok pro vaši TREZOR T peněženku, který můžete přidělat například na stěnu či ke stolu.

Iniciální nastavení nové peněženky TREZOR T

TREZOR T je kompatibilní s drtivou většinou operačních systémů. Webové rozhraní TREZOR Wallet, o kterém se zmiňujeme výše v našem článku, pak pracuje s aktuálními verzemi populárních prohlížečů Google Chrome a Mozilla Firefox a poslouží nám právě k inicializaci nové TREZOR T peněženky.

 1. Připojte peněženku TREZOR T do svého počítače pomocí USB-C kabelu a postupujte dle pokynů na zařízení. Na úvodní stránce v prohlížeči – trezor.io/start – zvolte TREZOR MODEL T jako váš produkt.
 2. Nyní budete vyzváni ke stažení a instalaci aplikace TREZOR Bridge, která zajišťuje bezpečnou komunikaci mezi vaším zařízením a webovým prohlížečem.
 3. Po tomto kroku by mělo rozhraní TREZOR Wallet rozpoznat vaše zařízení a automaticky vám nabídne instalaci firmwaru pro model TREZOR T.
 4. Jakmile je firmware úspěšně nainstalován, TREZOR Wallet vám dá na výběr, zda jste nový uživatel, nebo jen chcete obnovit již vygenerovanou peněženku – výrobce silně doporučuje vytvořit peněženku novou a k obnově přistoupit, pouze pokud jste si 100% jistí, že předchozí peněženka byla bezpečná.
 5. V případě, že zvolíte možnost vygenerovat novou peněženku, zařízení vaši žádost zpracuje a automaticky vás přesměruje do nového rozhraní.
 6. Přestože proces nastavení není ještě zcela u konce, můžete už nyní bez omezení procházet prostředí své peněženky skrze dotykovou obrazovku zařízení nebo prostřednictvím rozhraní TREZOR Wallet.
 7. Před odesláním jakýchkoliv mincí do nově nastavené peněženky TREZOR T však důrazně doporučujeme celý proces dokončit – viz další část návodu.

Nastavení recovery seedu peněženky TREZOR T

i Během procesu zařízení neodpojujte – pokud tak učiníte, budete muset začít s inicializací peněženky zcela od základu.
 1. Zálohu peněženky TREZOR T neboli recovery seed nastavíme po prokliku na výzvu v rozhraní peněženky.
 2. Peněženka TREZOR T vygeneruje jedinečný recovery seed (unikátní kód sloužící k obnově vaší peněženky v případě její ztráty či zničení), který se skládá z dvanácti odlišných slov. Mezi jednotlivými slovy můžete listovat na dotykové obrazovce vaší TREZOR T peněženky.   
 3. Recovery seed si nejlépe pomocí fixu na popisování disků zaznamenejte na speciální karty, které jsou součástí balení peněženky.
 4. Nyní budete vyzváni, abyste do zařízení opětovně zadali dvě náhodně vybraná slova, čímž dojde k ověření vašeho záznamu.
 5. Karty se zapsanými slovy uložte na bezpečné místo a nikdy, opakujeme, nikdy je neukládejte v jakékoliv digitální formě (např. fotografie nebo textový dokument).
 6. Proces zálohy je tímto úspěšně ukončen a zbývá už jen nastavení PINu a názvu zařízení, k nimž se dostanete v prostředí vaší TREZOR T peněženky.
 7. PIN, který chrání vaše zařízení před neoprávněným přístupem, by měl obsahovat alespoň čtyři různá čísla. Snažte se vyhnout jednoduchým kombinacím, jako je například vaše datum narození či 1234. Maximální délka PINu je devět číslic.
 8. Zvolení jedinečného názvu zařízení vám umožní rozlišit vaší novou TREZOR T peněženku od dalších TREZOR zařízení, která můžete vlastnit.  

Hardwarová peněženka TREZOR T nejen pro kryptoměny

Šifrovací peněženku lze efektivně využít i v případě, že žádné kryptoměny nevlastníte. Uvnitř se totiž ukrývá aplikace Password Manager neboli správce hesel, která umožňuje uchovávat hesla stejně bezpečně jako právě kryptoměny.

V běžných aplikacích spravujících hesla bývá přístup k nim podmíněn jediným „master“ heslem, a to může být poměrně nebezpečné. TREZOR T vaše hesla uchovává zašifrovaná ve své paměti a zobrazí vám je po ověření PIN kódem opět pouze na displeji mimo váš počítač. Zálohování hesel je řešeno stejným způsobem jako záloha privátních klíčů u kryptoměn, tedy sekvencí unikátních slov.

i Mohlo by vás zajímat

Nenechejte se zmást, ani TREZOR T neposkytuje 100% ochranu před všemi hrozbami, byť se tomu blíží. Vždy tak dbejte i na bezpečnost svého počítače nebo telefonu, pravidelně aktualizujte antivirové programy a pokud možno dodržujte zásady bezpečného procházení internetu.

4,8 97×
TREZOR Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager
4 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1d
4,8 483×
Trezor Model One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací