Ten správný herní zážitek vám zaručí pouze stabilní snímková frekvence. Krom kvalitního procesoru a grafické karty tak budete potřebovat i herní monitor s adaptivní snímkovou frekvencí. Jak se takový monitor vybírá? A co vlastně umí technologie AMD FreeSync a NVIDIA G-Sync? Pokud to s hraním myslíte vážně, tak vás tento článek nesmí minout.
i
Na začátku roku 2019 se společnost NVIDIA rozhodla k velkému kroku a nově podporují její grafické karty otevřený standard Adaptive Sync / FreeSync Podrobnější informace získáte z našeho podrobného článku Grafiky NVIDIA už podporují FreeSync – Jak jej zprovoznit?
Mnozí hráči se domnívají, že plynulost hry se odvíjí výhradně od výkonu grafické karty, případně procesoru nebo paměti RAM. Každoročně tak investují do nového hardwaru nemalé částky, aby mohli aktuální herní šlágry hrát v maximální kvalitě. Pokles snímkové frekvence a z toho plynoucí sekání a lagování totiž dokáže spolehlivě degradovat sebelepší hru. Možná vás nenapadlo, že do plynulosti hry výrazně promlouvá i monitor.
Standardní LCD monitor, který s velmi vysokou pravděpodobností máte zrovna před očima, totiž funguje pouze s fixní obnovovací frekvencí 60 Hz. Váš hardware by tedy měl ideálně doručit taktéž 60 snímků za vteřinu. V opačném případě, třebaže počítač stíhá vykreslovat stále papírově dostačujících 55 FPS, dochází zejména u dynamických scén k deformaci obrazu v podobě jeho roztržení uprostřed.
Rovněž kombinace příliš výkonného počítače, který dodává ve hrách například 90 FPS, a 60Hz monitoru, může vést k vytváření artefaktů v obraze, tzv. tearing. V ten okamžik je výhodné zapnout funkci V-Sync. Jedná se o metodu řízení činnosti grafické karty tak, aby se produkce snímků synchronizovala s obnovovací frekvencí monitoru, takže třeba vzpomínaný 60Hz panel obdrží od GPU právě 60 FPS. I tato technologie má však řadu nevýhod, a proto se výrobci rozhodli implementovat řešení ve zcela vlastní režii.
Společnost NVIDIA uvedla své řešení už na podzim roku 2013. A zvolila k tomu zajímavou cestu – rozšiřující modul, který se dal namontovat na základní desku monitoru. Tato akce zabrala zkušenějším uživatelům přibližně půl hodiny. Jak sami uznáte, tudy ideální cesta nevedla, a proto netrvalo dlouho a objevily se už kompletní monitory s integrovaným modulem G-Sync.
Technologie NVIDIA G-SYNC potřebuje ke svému fungování speciální modul.
Technologie G-Sync tedy nabízí synchronizaci obnovovací frekvence displeje s grafickou kartou od společnosti NVIDIA. Díky tomu se scény zobrazují okamžitě, objekty vypadají ostřeji a hraní je velmi plynulé, což zajistí úžasné vizuální efekty a dodá hraní vyšší úroveň.
Nutno přiznat, že herní monitor s NVIDIA G-Sync je přeci jen dražší záležitostí a ceny startují přibližně na 10 000 Kč. Mezi aktuální trháky patří zejména Acer XB241Hbmipr PREDATOR s frekvencí až 144 Hz, jenž vyniká taktéž i skvělým polohováním. Ve vyšší cenové hladině pak exceluje řada Acer Predator s agresivním designem a až 4K rozlišením. Nás zaujal X34A se zakřiveným panelem a poměrem stran 21:9. Nic lepšího na hry neseženete.
Skvělý herní monitor Acer s technologií G-Sync, samozřejmě nechybí atraktivní designové zpracování.
Ve snaze zmírnit náskok NVIDIE, přišla konkurenční společnost AMD na jaře 2015 s alternativním řešením založeným na technologii Adaptive-Sync. FreeSync je v podstatě volitelným vylepšením rozhraní DisplayPort nebo HDMI, díky čemuž nevyžaduje žádný dedikovaný hardware umístěný v monitoru. Výhodou AMD řešení je především úspora na straně nákladů a tím pádem nižší koncová cena pro zákazníka. Samozřejmě je nutné vlastnit některou z grafických karet AMD vyrobených přibližně od začátku roku 2015.
Když se podíváme do kategorie monitorů s podporou FreeSync technologie, tak vás jistě potěší startovací cena kolem 3 000 Kč, což je například za AOC G2460VQ6 skvělá částka. Technologické nadšence pak zaujme prohnutý panel u modelu Samsung C27F591 v bílé povrchové úpravě.
Herní monitor Samsung U28H750 nabídne kromě podpory FreeSync také impozantní 4K rozlišení.
NVIDIA se rozhodla, že konečně začne podporovat otevřený standard Adaptive Sync, který zastřešuje oblíbenou technologii FreeSync. Tu nově podporují grafické karty s jádrem Pascal a Turing. Jmenovitě se jedná o NVIDIA GTX 1050, GTX 1050 Ti, GTX 1060, GTX 1070, GTX 1070 Ti, GTX 1080, GTX 1080 Ti, RTX 2060, RTX 2070, RTX 2080, RTX 2080 Ti a Titan RTX.
Asi se shodneme, že žádný hráč nechce dopustit trhání obrazu ve své oblíbené hře. Tou správnou cestou je pořízení vhodného monitoru s technologií NVIDIA G-Sync nebo AMD FreeSync. Tohle je ta správná cesta, kterou se musí každý hráč vydat. Naštěstí cena herních monitorů neustále klesá a startuje už na 3 000 Kč.