Jak se liší chytrá osobní váha od klasické? Co vše dokáže změřit a má smysl si ji pořizovat? Vyzkoušeli jsme pro vás Smart Scale UMAX US10c a s ní spojenou aplikaci Feelfit. Jaká je přesnost měření a co vše si díky této váze dokážete ohlídat?
Chytrá osobní váha Smart scale Umax US10c nás na první pohled zaujala svým čistým a minimalistickým designem. Hodí se do každé domácnosti a díky kompaktním rozměrům ji snadno uskladníte. Funguje na 4 baterie 1,5V AAA, takže ji nemusíte složitě nabíjet.
Instalaci váhy zvládne opravdu každý. Jednoduše si stáhnete aplikaci s názvem Feelfit, kterou najdete jak pro iOS tak pro Android. Zespodu váhy je nalepený QR kód, který vám hledání aplikace usnadní.
Poté projdete bezplatnou registrací do aplikace, kam zadáte hodnoty, na základě kterých bude váha vyhodnocovat vaše tělesné parametry. Pak už stačí pouze zapnout bluetooth na svém chytrém telefonu a aplikace se s váhou sama spojí.
Kromě toho, že stažení aplikace a registraci zvládnete za pár minutek, orientace v prostředí aplikace je velmi snadná. Velkou výhodu vidíme hlavně v možnosti nastavení češtiny, kterou jistě ocení nejen starší ročníky. Data z určitých období je možné porovnávat a také se můžete podívat na grafy různých hodnot, jak rostou, či klesají.
V sekci „Měření“ uvidíte svou aktuální váhu, rozdíl hmotnosti, tělesného tuku a BMI od prvního vážení. Aplikace také umožňuje nastavit si cílovou váhu. Dále hned v úvodu uvidíte výpis všech aktuálních tělesných parametrů, které UMAX Smart Scale dokáže změřit.
Aplikace je dostupná na Google Play i App Store.
Chytrá váha Umax je opravdu bohatá na funkce. Poskytne vám informace o 14 tělesných parametrech a kromě čísel vám aplikace ukáže, zda je hodnota v pořádku, příliš nízká nebo naopak vysoká.
Parametr hmotnost značí vaši tělesnou váhu nehledě na rozložení tuků a svalů. Je to jednoduše číslo, které by vám ukázala jakákoliv osobní váha. Musíme pochválit přesnost, protože při opakovaném vážení se hodnoty nerozcházely. Dále se dozvíte i hmotnost bez tuku, což je logicky váha všech ostatních složek.
BMI neboli index tělesné hmotnost značí poměr vaší výšky a váhy a na jeho základě určuje, zda jste v normě, máte podváhu či nadváhu. Nezapomínejte ale, že BMI vychází z celkové váhy nehledě na poměr tuků a svalů, takže tato hodnota je spíše orientační. Například zdravým mužům s velkým podílem svalové hmoty, která je těžší než tuky, vypočítá index tělesné hmotnosti stejný výsledek, jako obéznímu člověku. A právě v tuto chvíli nastupuje „Typ postavy“ a další ukazatelé, kteří pomohou zjistit, jak na tom skutečně jste.
Poměr tělesného tuku je jedním z nejdůležitějších faktorů našeho zdraví. Neurčuje pouze to, jak vypadáme, ale také výrazně ovlivňuje náš zdravotní stav a riziko onemocnění. Kolik tuku bychom tedy měli správně mít? U žen se standard pohybuje v rozmezí od 14 do 25 % tuku v těle. Nad 30 % už se tuk v těle stává nebezpečný.
U mužů je tato hodnota nižší, a to 9 až 19%. Přesné číslo a tzv. ideální hodnota je ale velice těžko definovatelná, protože závisí na věku, pohlaví a dalších faktorech. Stejně tak, jako je nebezpečný nadbytek tělesného tuku, není dobrá ani příliš nízká hladina. Ta je spojena s nedostatkem energie, oslabení kostí a u žen také s problémy s menstruací a plodností.
Podkožní tuk je obecně spojován s obezitou. Velký podíl podkožního tuku snižuje pohyblivost, a tak se stává překážkou v budování fyzické kondice a má negativní vliv na výkon ve většině sportů. Malé množství podkožního tuku zase může zapříčinit špatnou termoregulaci a dalšími základními funkcemi těla. Ideální množství podkožního tuku je u mužů 5 – 10 % a u žen 14 – 18 %.
Útrobní, orgánový nebo také viscerální tuky jsou ty, které se ukládají mezi orgány, kde se přirozeně nevyskytují. Tyto tuky mohou být velmi nebezpečné. Zvyšují riziko onemocnění srdce a cév, cukrovky nebo dokonce rakoviny. Spousta lidí si myslí, že se nebezpečné tuky ukládají pouze při zvýšeném příjmu energie. Viscerální tuk se ale ukládá i v případě nízkého příjmu potravy, pokud tedy hladovíte, tělo si začne ukládat tzv. na horší časy a hodnota útrobního tuku se zvyšuje. Viscerální tuk by neměl překročit hodnotu 9.
Voda je důležitá pro mnoho tělesných procesů a je obsažena ve všech orgánech i buňkách. Její podíl se mění v závislosti na tom, zda je den nebo noc, na základě životního stylu, množství potravy a tělesného pohybu nebo při konzumaci alkoholu. U žen se pohybuje od 45 do 60 % a muži mají 50 až 65 % vody v těle. Nízká hodnota vody v těle může znamenat vysokou hodnotu tuků. Díky chytré osobní váze můžete všechny souvislosti sledovat v přehledném výpisu.
Tento ukazatel vám sdělí množství kalcia a ostatních minerálů, které v těle máte. Struktura kostí se mění spíše pomalu, takže je důležité na jejich stavbě pracovat pravidelně. S věkem hustota kostí řídne a tím se snižuje i jejich váha. Čím lehčí kosti, tím větší riziko zlomenin a osteoporózy. Zatímco kostní hmota obecně označuje pouze kosti bez chrupavek i svalů, v aplikaci Feelfit ukazuje celou hmotnost kostry.
Množství proteinu v těle je důležité zejména pro budování a udržování svalové hmoty. Ovlivňuje i orgány a další tkáně. Průměr se pohybuje okolo 15 % proteinu z celkové tělesné hmotnosti. U mužů to bývá o něco více, a to zhruba 18 %.
Je důležité si uvědomit, že svaly jsou několikrát těžší než tuky. Pokud se snažíte zhubnout a zařadili jste do vašeho životního stylu fyzickou aktivitu, bude se podíl svalů a tuků ve vašem těle měnit, zatímco celková váha může zůstávat stejná nebo se dokonce zvyšovat. Pro některé lidi to potom působí demotivačně. Právě z tohoto důvodu je chytrá váha dobrým motivátorem. Díky ní uvidíte, jak svaly narůstají a tuky ubývají a nějaké to kilo navíc na váze vás nerozhodí. Doporučujeme také měření krejčovským metrem, obzvlášť v oblasti břicha a pasu. To je další ukazatel toho, jak může vážení při hubnutí mást.
Díky kosterním svalům se vaše tělo pohybuje. Jsou to ty svaly, které se upínají ke kostem a ovládají se vůlí. Patří mezi ně například i jazyk nebo plíce. V tělesných funkcích hrají velkou roli.
Bazální metabolický výdej se označuje zkratkou BMR. Zjednodušeně řečeno se jedná o množství energie, které vaše tělo vydá v klidovém stavu a neutrálním prostředí. Je to ukazatel minimální energetické hodnoty, kterou potřebujete ke správnému fungování těla.
Ideální věk vašeho fyzického těla by měl být 2/3 skutečného věku. Vyhodnocuje se na základě tělesného složení. Jedinci s větším podílem tuku budou mít vyšší metabolický věk než lidé s převažující svalovou hmotou apod.
Je až neuvěřitelné, kolik toho taková osobní váha dokáže o vašem těle říct. Jak se ale k výsledkům dostane? Smart Scale UMAX US10c využívá pokročilou technologii ITO, která měří hodnoty pomocí bioelektrické impedanční analýzy (BIA) bez použití kovových částí. BIA funguje tak, že vyšle elektrický impuls do vašeho těla a na základě odporu, který jednotlivé tělesné složky kladou, zjistí podíl svalů, tuků, kostí, vody apod.
Aplikace Feelfit umožňuje přidat větší počet osob, tudíž můžete i přes jedno zařízení sledovat pokrok celé domácnosti. Stejně tak jedna váha může spolupracovat s mnoha různými smartphony nebo tablety, takže si každý může své hodnoty nechat pro sebe. K použití stačí mít zapnutou aplikaci a stoupnout si bosýma nohama na váhu, ta se automaticky přes bluetooth spojí s vaším telefonem nebo tabletem. Pokud má aplikaci zrovna zapnutou i další člen rodiny ve chvíli, kdy se vážíte, automaticky se ho zeptá, zda jsou naměřená data jeho či nikoliv.
V souhrnu musíme říct, že přesnost váhy, množství údajů a přehlednost související aplikace výrazně převyšuje cenu váhy. Ačkoliv je UMAX US10c jedním z nejlevnějších modelů, poskytne vám mnohem více funkcí než mnohé váhy s dvojnásobnou cenou. Chytrá váha funguje jako velká motivace při zdravém životním stylu a umožní vám dívat se na své tělo trochu jinýma očima.
UMAX Smart Scale US10c
Chytré osobní váhyVelmi přesná chytrá váha, která překonala svými funkcemi i mnohem dražší osobní váhy od konkurenčních značek. Vyhodnotí 14 tělesných parametrů a díky aplikaci máte stále přehled o svých hodnotách.
Klady
Zápory