Malé inkoustové tiskárny mohou být pro firmu díra na peníze. Jejich nízká pořizovací cena je určitě zajímavá pro domácnosti, které tisknou jen občas, ale ve firmě, kde se tiskne vydatně, se náplně takových tiskáren velmi prodraží. Lépe uděláte, když svou firmu vybavíte menším množstvím síťových tiskáren. Ty zvládnou tisknout rychleji a levněji, přičemž jednu tiskárnu může používat více zaměstnanců. A nejde o nijak drahá zařízení. Můžete si pořídit dostupnou laserovou tiskárnu nebo inkoustovou tiskárnu s tankovým systémem. Obě varianty vám dokážou ušetřit velké částky. Jak? To si povíme v článku.
Pokud chcete opravdu levnou tiskárnu, pravděpodobně se budete dívat po základních inkoustových modelech. Začínají na cenách kolem tisícikoruny, tisknou černobíle i barevně, některé nabízejí i skener a ani kvalita tisku, kterou poskytují, není nijak špatná. Jenže existuje zásadní důvod, proč si za tiskárnu připlatit, i když nepotřebujete super kvalitní tisk ani funkce, jako je duplex nebo síťové připojení. Tím důvodem je celková cena vlastnictví během následujících let, která může být u levné tiskárny vyšší než u tiskárny, za kterou si nejprve připlatíte.
Jakto? Odpověď nabízí pohled na cenu a výtěžnost klasických inkoustových kartridží (cartridge). Vysokou cenu za jeden výtisk si ukážeme na černé náplni pro levnou tiskárnu. Jedna kartridž vás vyjde na 379 Kč, protože její součástí je i tisková hlava. Udávaná výtěžnost činí v tomto případě až 180 stran. Podle těchto údajů lze snadno dopočítat, že při černobílém tisku a ideální výtěžnosti zaplatíte za jednu stránku asi 2,1 Kč. Zda je to přiměřená cena, musíte zhodnotit sami, v dnešní době lze ale tisknout levněji. Mnohem levněji.
Osvědčenou kancelářskou klasikou jsou laserové tiskárny. Místo inkoustu používají tonery, které sice stojí více, ale také mají mnohem větší výtěžnost. Jako příklad můžeme použít typického zástupce tonerů, který stojí 2 149 Kč a jeho normovaná výtěžnost je až 3 100 stran. Podle těchto údajů tedy za jednu stranu zaplatíte asi 0,7 Kč, což je výrazně méně než u klasické inkoustové tiskárny.
Jenže dnes je tisková technologie zase o kus dál, takže můžete tisknout ještě levněji. Umožňují to moderní inkoustové tiskárny s tankovým systémem. Např. černou náplň Canon GI-490 BK pro tiskárny Canon PIXMA koupíte za 149 Kč, její výtěžnost dle příslušné normy ale činí až neuvěřitelných 6 000 stran. Jedna strana vás tedy vyjde zhruba na 0,025 Kč, což je 1/84 ceny za jeden výtisk v případě výše zmiňované inkoustové náplně a 1/28 ceny v případě výše zmiňovaného toneru. Je tedy zřejmé, že úspory jsou obrovské a pokud tisknete často, vyšší pořizovací cena tankové tiskárny se vám rychle vrátí.
Tiskárny s tankovým systémem – jak fungují?
Tiskárny s tankovým systémem jsou zpravidla dražší než podobně vybavené tiskárny na klasické inkoustové kartridže. Jejich pořizovací cena je ale kompenzována extrémně nízkými provozními náklady. Náplně jsou levnější, protože neobsahují tiskovou hlavu, ale jen samotnou barvu dodávanou v lahvičkách. Tu potom do tiskárny doléváte.
Samotný systém lahviček a nádrží není zase tak přelomový, až v poslední době ale výrobci přišli se způsoby, jak inkoust dolévat snadno, rychle a čistě. Dolévání inkoustu je jednodušší než výměna kartridže, takže kromě peněz si ušetříte i starosti a nějaký ten čas. Nese s sebou ale také určité nevýhody, kvůli kterým zde s námi klasické inkoustové tiskárny ještě nějaký čas zůstanou. Pokud inkoustovou tiskárnu používáte jen výjimečně, může se stát, že její tisková hlava zaschne. A v takovém případě je nutné ji vyměnit.
Benefit tankových tiskáren se potom do jisté míry ztrácí, protože pokud tisknete jen velmi zřídka, tiskovou hlavu budete muset po delší pauze vyměnit tak jako tak. U tankových tiskáren je proces její výměny podobně jednoduchý jako u klasických kartridží, jenže samotná tisková hlava vás vyjde zhruba na stejné peníze, jako klasická hlava s barvou. Ve výsledku pro vás tedy bude výhodnější nákup levné tiskárny a občasné dokoupení dražších náplní, s jejichž výměnou rovnou vyměníte i zaschlou tiskovou hlavu.
Ale pokud tisknete každý den, nebo alespoň jednou týdně, může pro vás být tanková tiskárna jednoduchý způsob, jak ušetřit nemalé peníze.
Nákup tiskáren za 1 000 Kč / kus se může jevit jako efektivněji vynaložené peníze než nákup tiskáren za 12 000 Kč / kus. Přece jen levné notebooky, monitory, klávesnice i židle českým kancelářím dominují, tak proč utrácet zrovna za tiskárny? Jak ale bylo popsáno výše, dražší tiskárna se vám brzy vrátí díky úsporám na spotřebním materiálu – čím více tisknete, tím dříve začnete šetřit. Co je ale ještě důležitější? Že drahých tiskáren nemusíte mít v kanceláři tolik.
Dražší tiskárnu lze totiž připojit k firemní síti, takže k ní mají ze svých počítačů přístup všichni zaměstnanci, kteří ji potřebují. Jednu tiskárnu tak může snadno sdílet 5, 10 nebo i více lidí sedících v jedné kanceláři. Pro výtisky sice budou muset udělat pár kroků, ale lékaři by jistě potvrdili, že na tom není v sedavém zaměstnání nic špatného, naopak. A argumentovat nelze ani nedostatkem tiskové kapacity – dražší tiskárna zvládá tisknout i několikanásobně rychleji než levnější modely, takže se zaměstnanci stihnou u centrální tiskárny bez zdržování vystřídat.
KALKULAČKA: Spočítejte si, kolik s novou tiskárnou ušetříte
Canon nabízí kalkulačku pro výpočet celkových nákladů na vlastnictví tiskárny. Vyzkoušejte si sami, kolik můžete s novou tankovou tiskárnou ušetřit.
Už jsme popsali, že živit v kanceláři klasickou inkoustovou tiskárnu není ekonomické. Kterou z lepších variant si ale vybrat? Laserovou tiskárnu nebo tiskárnu s tankovým systémem? Každá má své výhody. Silnou stránkou špičkových inkoustových tiskáren s tankovým systémem (např. Canon MAXIFY GX6040 a MAXIFY GX7040) je vedle nízkých provozních nákladů také jejich všestrannost. Jsou schopny kvalitně tisknout nejen text, ale také barevné grafy, letáky nebo i fotografie, a to při zachování detailů i vysoké sytosti barev.
Laserové tiskárny (např. Canon i-SENSYS LBP236dw) naopak září v černobílém tisku textových dokumentů. Nejlepší laserové tiskárny tisknou text lépe než nejlepší inkoustové tiskárny. Jsou také rychlejší a nehrozí u nich rozmazání výtisků, protože nemusí zasychat. Jestliže ve firmě tisknete faktury, dopisy nebo třeba různá potvrzení jako na běžícím páse, bude možná lepší zvážit nákup laserové tiskárny. Jen se musíte spokojit s omezenějším využitím. Existují sice i barevné laserové tiskárny (např. Canon i-SENSYS LBP663Cdw), jejich barevný tisk ale není tak kvalitní jako u inkoustových tiskáren, místo obrázků se tedy hodí spíše na tisk barevných log, záhlaví či jiných detailů.
I když může působit nákup nové, a k tomu ještě dražší tiskárny jako finanční nesmysl, vzhledem k extrémně nízkým provozním nákladům jde opravdu o způsob, jak dlouhodobě ušetřit nemalé peníze. Canon udává, že celkové náklady na vlastnictví jsou u tankové tiskárny MAXIFY GX7040 o 85 % nižší než u 10 nejlepších laserových a inkoustových tiskáren. A to mohou být i desetitisíce korun na tiskárnu.