AP+ slevy v app Marshall_CZ_Novinka

Vánoční osvětlení rozzáří interiér i exteriér vašeho domova

Zobrazit katalog
Vánoční osvětlení

Stojíte-li před nákupem vánočního osvětlení, je potřeba ujasnit si všechny vaše požadavky. Volba by se měla odvíjet nejen od vlastního vkusu, ale především od místa, které chcete ozdobit - bude jím vánoční stromeček, garnýž v ložnici nebo zahrada? Svou pozornost zaměřte také na bezpečnostní údaje a pokyny na obalech výrobků. 

Osvětlení pro interiér a exteriér se liší

Rozhodnutí, zda hodláte ozdobit interiér či naopak exteriér svého domova, je prvním odrazovým můstkem k výběru správného vánočního osvětlení. Venkovní osvětlení musí splňovat přísnější bezpečnostní kritéria než ty vnitřní, zpravidla se vyznačují vysokou rezistencí vůči prachu, teplotním výkyvům, větru, vodě i mechanickému poškození. 

Míru schopnosti světelné dekorace odolávat vnějším vlivům vyjadřuje bezpečnostní kód IPX uvedený na jejím obalu. Čím vyšší je číslo X, tím větší zátěž elektrospotřebič snese. Zatímco u interiérového osvětlení postačí hodnota 20, u exteriérového by neměla být menší než 43.

Venkovní osvětlení Solight LED

Pro jaké prostory je světelný řetěz vhodný, napoví rovněž jeho nosný kabel. Jestliže má zelenou barvu, hodí se pro ozdobení stromečku. Černý kabel předurčuje k použití na tmavých budovách či podkladech a bílý či průhledný kabel naopak na světlých pozadích.

Světelné řetězy se na trhu objevují také v různých délkách. Chcete-li si světýlky oživit některou z místností svého domova, volte kratší modely dlouhé 2-3 m. Pro ozdobení například plotu, římsy nebo střechy domu pak sáhněte po delších řetězech nabízejících mnohdy délku až desítky metrů. Pokud plánujete ověsit světelnými řetězy stromeček, ať už rostoucí na vaší zahradě nebo ten vánoční, orientujte se dle jeho výšky.

Délka světelného řetězu dle výšky stromu

  Výška stromu [m]            Délka světelného řetězu [m]
1,5 15-20
220-25
2,525-30
330-35
3,535-40
440-45
4,545-50
560-80
 

 

LED diody či klasické žárovky?

Vánoční osvětlení lze vybírat i na základě typu světelného zdroje, jakým mohou být klasické žárovky nebo LED diody. Ačkoliv je pořizovací cena LED osvětlení vyšší, poskytují řadu výhod, díky kterým se investice do jejich koupě z dlouhodobého hlediska zaručeně vyplatí.

Výhody LED oproti žárovkám

 • Výrazně nižší spotřeba energie
 • Extrémně dlouhá životnost (až 10 let stálého provozu)
 • Větší odolnost vůči otřesům a nárazům
 • Minimální poruchovost
 • Nízká míra vyzařování tepla
 • Bez emitace UV či IR záření
 • Rozmanitost barev

LED osvětlení Osram NOXLITE LED Garden Spot MINI

Typy vánočního osvětlení

Vánoční osvětlení nabízí spoustu zajímavých tvarů a motivů. Světelné zdroje nabývají u všech typů dekorací rozmanitých podob - od klasických drobných světélek, přes svítící baňky, až po něžné hvězdičky. Každý má tak možnost vybrat si dle svého vlastního vkusu. 

Světelný řetěz

Světelný řetěz je nejčastěji používaným typem vánočního osvětlení. Jeho konstrukci tvoří nosný kabel se samostatně umístěnými světelnými zdroji. Je ideální pro ozdobení nejen vánočního stromečku, ale i oken, balkónu nebo římsy.

Světelný kabel

Světelný kabel má podobu hadice se zalitými světelnými zdroji. Používá se zejména pro osvětlení domu zvenku, nejčastěji pro lemování budov, střech, teras či balkónů, ale ani v interiéru domova jeho záře nezanikne. 

Světelný závěs

Světelný závěs je tvořen jedním hlavním nosným kabelem, z něhož visí další, buď různě nebo stejně dlouhé, kabely osazené světelnými zdroji. Skvěle vyniknou jako ozdoba venkovních prostor - budov, teras, balkónů nebo střech. 

Světelná síť 

Světelná síť je konstruována jako síť nosného kabelu hustě osazená světelnými zdroji. Je ideální pro zkrášlení zahrady, především keřů a stromků, ale vkusně doplní i interiér domu.

Vánoční řetěz RXL 106 100 LED

Žádnou výjimkou nejsou ani světelné dekorace s efektními programy. Přehrávání koled, změny barev, efekt padajícího sněhu, třpytu či problikávání, tím vším vás dnes může vánoční osvětlení uchvátit. 

Bezpečnost, důležitý parametr výběru

Před samotným nákupem světelné dekorace ji pečlivě prohlédněte. Pro všechny světelné řetězy platí, že délka napájecího kabelu musí od vidlice po první žárovičku dosahovat nejméně 1,5 m. Hned poté se zaměřte na přívodní vodiče -shledáte-li je příliš tenké, poškozené či s obnaženými kontakty a bez řádné izolace, raději výrobek vraťte zpět do regálu. 

Vánoční řetěz Retlux RXL 12

Na obalu vždy hledejte údaj, zda je osvětlení vhodné do interiéru či exteriéru, a jakých hodnot dosahuje jeho bezpečnostní kód IPX. Kabel musí být vybaven typovým štítkem s informacemi o jeho původu, napětí, příkonu a případně i odolnosti. Nesmí chybět ani zmínka o elektrických parametrech použitých světelných zdrojů.

Před každým zapojením vánočního osvětlení proveďte kontrolu, zda žádná z žároviček není uvolněná či dokonce prasklá. V takovém případě je nutné ji vyměnit, aby se ostatní světelné zdroje nepřehřívaly. Vlastníte-li malé dítě nebo domácího mazlíčka, je vhodné zakoupit světelný řetěz s transformátorem, který převádí životu nebezpečné vysoké napětí na nízké.  

Pár tipů na závěr

 • Okna přímo vybízí k ozdobení. Co takhle přes Vánoce vyměnit klasické závěsy za světelné?
 • Pomocí světelných kabelů snadno vytvoříte působivé venkovní lemování, ať už střechy nebo terasy. 
 • Ke Svátkům patří i vánoční sob, pořiďte si jednoho na zahradu!
 • Kouzelnou atmosféru navodí i světelná dekorace umístěná kolem krbu.
 • Originální nazdobení vánočního stromečku zajistí světelné řetězy v podobě baněk.

Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací