K Velikonocům patří kromě dalších tradic a zvyků také čas strávený v kuchyni. Přizvěte letos k přípravám děti i partnera. Užijete si spoustu zábavy a především strávíte Velikonoce jako rodina.
Receptů na tradičního beránka, který k Velikonocům bezesporu patří, je mnoho. Šlehačkové, tvarohové, z mramorového těsta s spousta dalších. My jsme pro vás připravili něco speciálního – hrníčkového beránka, který patří mezi nejjednodušší a zvládnou ho tak i děti (pro jistotu pod dohledem rodičů).
Nejprve smíchejte suché ingredience a poté přidáte i ostatní. Vše důkladně promíchejte. Těsto vlijte do máslem či olejem vymazané a moukou vysypané formy na beránka. Pečete v troubě na střední stupeň. Doba pečení je 40–60 minut. Zda je beránek hotový doporučujeme vyzkoušet pomocí špejle. Až beránek zezlátne a začne vonět, vsuňte špejli do těsta. Těsto se na špejli nesmí lepit. Až když ji vytáhnete suchou, je beránek hotový.
Dozdobit beránka můžete podle své fantazie, využít můžete nejrůznější cukrářské pomůcky, které dodají beránkovi originální vzhled.
Všechny sypké ingredience smíchejte, poté přidejte vlažné či teplé mléko a droždí, které nechte několik minut kvasit. Poté přijdete zbývající ingredience a pořádně zadělejte. Čím více hnětení, tím lépe pro těsto. To poté uložte do tepla přikryté utěrkou. Objem těsta by se měl ideálně zdvojnásobit. Poté rozdělte na dvě části pro vytvoření dvou menších bochánků a položte na pekáč vyložený pečícím papírem. Dejte je dostatečně od sebe, ještě nabydou. Potřete bochánek rozšlehaným vejcem, vytvořte nožem kříž a posypte nasekanými mandlemi. Pečte ve středně vyhřáté troubě dozlatova, přibližně 45 minut. Opět doporučujeme před vypnutím z trouby mazanec zkontrolovat špejlí. Pokud je na ní mazlavé těsto, mazanec ještě není hotový.
Pro tento recept se i ostříleným hospodyňkám budou hodit pomocníci v podobě kuchyňské váhy či kuchyňského robota, který umí šlehat vejce a profesionálně vypracovat těsto. Protože je potřeba mazanec nechat vykynout a ne vždy doma máte vhodné podmínky, doporučujeme využít program "Kynuté těsto" u domácích pekáren, usnadníte a urychlíte tím přípravu mazance.
Sladkého budete mít pravděpodobně přes Velikonoce dost, proto oceníte svěží jarní pomazánku, která vám dodá vitamíny a nastartuje váš organismus. Náš oblíbený recept může zkusit připravit váš partner.
Cibulku i pažitku omyjte, osušte od přebytečné vody a nakrájejte. Poté smíchejte s tvarohem. Nakonec přidejte sůl a pepř, případně další koření podle chuti. Pokud je pomazánka příliš hustá, můžete ji zředit trochou mléka. Nechte chvíli odležet, aby se chutě měly možnost rozvinout. A pak už si nechte chutnat. Připravte jednodubky nebo chlebíčky, případně pomazánku použijte jako přílohu k vařeným bramborám.
Pomocí kráječe na vajíčka nakrájejte na kostičky, smíchejte s nadrobno nakrájenou cibulkou a okurkou. Přidejte další ingredience. Jejich množství můžete přizpůsobit chuti vaší rodiny. Doporučujeme ozdobit čerstvou pažitkou, petrželkou, nebo jarní cibulkou.
Nezapomeňte na barvení vajíček, je to zábava a relaxace v jednom! Základem jsou uvařená vejce. Pokud se vám často stane, že při vaření v hrnci skořápka vajíčka popraská, doporučujeme pořídit vařič vajec. Je velmi jednoduchý na použití a odměnou vám budou vždy perfektně uvařená vajíčka bez rozbité skořápky.
Barvit vajíčka můžete pomocí potravinářských barev. Zvolit můžete také přírodní variantu. Žlutého vajíčka dosáhnete barvením v kari nebo kurkumě, růžové vajíčko získáte z povaření slupek červené cibule.
Nebaví vás tradiční barvení vajíček? Tak to zkuste jinak. Potřebujete jen bílá vajíčka a voděodolný fix a na vejce můžete začít kreslit nejrůznější obličeje. Od rozesmátých až k vyjeveným nebo zamilovaným. Vaše vajíčka budou úplně jiná než všechny ostatní a uvidíte, že se do příprav bude chtít zapojit i pánské osazenstvo vaší rodiny.
Jednoduchý a přitom originální způsob, jak prezentovat vaše vajíčka. Stačí nalít několik kapek různých barev laků na nehty do vody ve starší plastové mističce a promíchat špejlí. Nemíchejte mnoho, nejzajímavější budou právě vzory. Ponořte vejce do vody a pomocí špejle ho přesouvejte tak, aby bylo pokryté barevným lakem. Pracovat je třeba rychle. Poté stačí vejce opatrně vyndat a nechat oschnout. Dokonalé a originální!
Abyste doma pocítili tu správnou jarní náladu, máme pro vás připravený návod na neokoukanou dekoraci nejen na velikonoce, ale na celé jaro. Budete potřebovat minimum rekvizit a opět můžete zapojit děti i partnera.
K jaru a velikonocím neodmyslitelně patří vajíčka i zelená tráva, osení nebo čerstvé bylinky. Co kdybyste spojili vše dohromady a vykouzlili si jarní zahrádku na parapetu, jídelním stole nebo klidně v obýváku? Budete potřebovat skořápky vajíček, zeminu, semínka pažitky, řeřichy a osení a stojánek na vejce, případně prázdné plato na vajíčka.
Rozmyslete se, zda chcete zahrádku umístit do plata na vejce nebo stojánků na vajíčka. Druhá varianta je jednodušší, protože se stojánky nemusíte nic dělat. Plato na vejce je vhodné očistit a nabarvit oblíbenou barvou nebo ho něčím polepit, aby hezky vypadalo. Uložte skořápky vajíček. Čím je skořápka větší, tím lépe, nasypete do ní hlínu do které následně rovnoměrně rozsypete semínka řeřichy, osení i pažitky. Hlínu navlhčete a celou zahrádku postavte na světlé místo. Uvidíte, že celou rodinu bude bavit sledovat, jak se domácí zahrádka mění před očima. Výhodou je, že tyto rostlinky rostou velmi rychle, takže nemusíte čekat než něco z hlíny vykoukne. A až bude pažitka nebo řeřicha dostatečně vysoká, můžete ji přidat na chleba nebo do pomazánky.
Jestli jste se až do dnes tak trochu vyhýbali jarní i velikonoční dekoraci z toho důvodu, že se vám zdá vždycky příliš barevná a kýčovitá, máme pro vás tip designovku, která kombinuje čistotu a skla a jednoduchost přírodnin. Budete potřebovat skleněnou nádobu (podobnou akváriu nebo velké váze), trochu zeminy, zakořeněné cibulky oblíbených květin a přírodniny jako kůru, štěrk, oblázky apod.
Na dno skleněné nádoby nasypejte trochu hlíny a na ni vložte zakořeněné cibulky oblíbených květin. Pro typicky velikonoční náladu doporučujeme kombinovat cibulky barevných tulipánů a narcisů. Na cibulky zase rozprostřete trochu hlíny. Nemusíte je zakrývat celé, ani hlínu utlačovat, vypadá hezky, když cibulky trochu vykukují. Hlínu navlhčete a do míst mezi cibulkami můžete vyskládat přírodniny, které se vám líbí. Kousky kůry nebo třeba oblázky. Minimalisté nemusí doplňovat nic. Pak už stačí jen pozorovat, jak rostlinky ve skle rostou, sílí, začínají kvést, jak se jim daří. Tato dekorace vydrží velice dlouho a mění svou podobu každý den.
Velikonoce jsou za dveřmi a vy jste nestihli sehnat ani semínka řeřichy, ani cibululky květin? Mávněte nad tím rukou a jdete raději s rodinou na procházku. Nezapomeňte na to, že velikonoční svátky i jaro je především o tom, že se probouzí příroda. Vše začíná růst a kvést. Pokud máte možnost, uřízněte v přírodě pár větviček zlatého deště nebo kočiček a dejte si je doma do vázy. Načerpáte jarní atmosféru přímo od zdroje, uděláte něco pro své tělo a atmosféru i zážitky si spolu s větvičkami přinesete až domů. Při řezání větviček ale dejte pozor, abyste keře nepoškodili více než je třeba a stejně tak nedoporučujeme řezat větvičky ze sousedova pozemku.