Při výběru chytrého telefonu velmi často řešíme jeho velikost a to zejména na základě úhlopříčky jeho displeje. Jak se ale orientovat u chytrých hodinek? Úhlopříčka displeje lze použít jako orientační údaj také zde, rozhodně je ale dobré přihlédnout i k jiným fyzickým parametrům.
Na úvod si musíme hned říct, že by byla chyba orientovat se pouze podle úhlopříčky displeje. Při výběru hodinek je lepší zaměřit se na velikost pouzdra neboli těla hodinek. Krom velikosti samotného displeje je totiž třeba počítat také s jeho okraji, které mohou být u chytrých hodinek poměrně masivní - zvlášť když se jejich výrobce inspiruje u klasických modelů hodinek s lunetou po obvodu ciferníku.
Naštěstí i většina výrobců chytrých hodinek uvádí u svých modelů velikost celého pouzdra v milimetrech. V případě hodinek s kulatým displejem to znamená úhlopříčku od jednoho kraje pouzdra po druhý. V případě čtvercových hodinek pak tento údaj značí šířku pouzdra. V obou případech se pak do tohoto údaje nezapočítávají tlačítka přesahující samotné pouzdro hodinek.
Velikostní kategorie | Malé hodinky | Střední hodinky | Větší hodinky | Velké hodinky |
---|---|---|---|---|
Velikost pouzdra | <36 mm | 36,5 až 40 mm | 40 až 42,5 mm | 43 mm > |
Velikost zápěstí | <18 cm | 18 až 19 cm | 19 až 20 cm | 20 cm > |
Vhodná velikost hodinek je čistě subjektivní a záleží tak na konkrétní osobě. Obecně se však dá říct, že za menší chytré hodinky vhodné zejména pro dámy či mladší ročníky lze považovat takové s kulatým ciferníkem o úhlopříčce okolo 1,2”, respektive 40mm pouzdru. V případě čtvercových hodinek pak mohou majitelé útlých ruček uvažovat o úhlopříčce okolo 1,5” a pouzdru s rozměry rovněž okolo 40 mm. Zejména tito uživatelé by si pak měli dát pozor také na tloušťku pouzdra a celkovou hmotnost hodinek.
Střední velikost pak v případě chytrých hodinek reprezentují ty s kulatým displejem do úhlopříčky 1,4” a 44mm pouzdrem. U čtvercových hodinek se pak úhlopříčka může přehoupnout i přes 1,7”. Tato kategorie by měla logicky být ideálním kompromisem pro největší část uživatelů a má tak i zdaleka nejpočetnější zastoupení s opravdu širokým výběrem modelů. Hodinek s kulatým displejem o úhlopříčce nad 1,42” a více než 44mm pouzdrem je pak podstatně méně, ale rozhodně se neztratí ani na zápěstí pořádného chlapa.
Opomenout nesmíme ani rozdíly mezi kulatým a čtvercovým displejem. Samotné použití hodinek tvar displeje zásadně neovlivní, nicméně faktem zůstává, že na čtvercový displej se zpravidla vejde více informací. To však do velké míry může ovlivnit i výrobce hodinek, respektive vývojář softwaru. Z hlediska fyzických rozměrů byste však měli mít na paměti, že rozměr displeje se vždy bere jako úhlopříčka. Hodinky se čtvercovým displejem tak budou logicky vždy fakticky menší, než hodinky s kulatým displejem o stejné úhlopříčce.
Pokud se zaměříme čistě na číselné vyjádření, tak kruhový displej s úhlopříčkou 1,3” je svou zobrazovací plochou srovnatelný se čtvercovým displejem o úhlopříčce 1,6”. Jeden příklad z praxe - hodinky Xiaomi Mi Watch versus Amazfit GTS 2 Mini. Byť mají Mi Watch kulatý displej s úhlopříčkou 1,39”, tak na ruce působí podstatně mohutnějším dojmem než GTS 2 Mini s 1,55” displejem.
Zapomenout však nesmíme ani na řemínky. Jejich šířka je vždy dána konkrétním typem hodinek, většinou tak koresponduje s velikostní kategorií pouzdra a obvykle ji tak není potřeba příliš řešit. Chvilku pozornosti si však při výběru zaslouží délka řemínku a mechanismus uchycení k pouzdru. Ke svým novým chytrým hodinkám většinou dostanete jediný řemínek o "standardní" velikosti, která sedne většině kupujících. Někteří výrobci pak k hodinkám ještě přibalují i řemínek o menší délce, jedná se však opravdu o výjimky.
Pokud máte obavy, že je vaše zápěstí příliš útlé nebo naopak mohutné, není nic snazšího, než si změřit jeho obvod. Hodinky pak nebudete nosit pevně upnuté k zápěstí. Je však potřeba mít na paměti, že větší vůle znamená také méně přesné měření u hodinek vybavených snímačem tepové frekvence. Proto při výběru řemínku počítejte nejvýše s 1cm vůlí. Pokud jste již vybrali ty pravé chytré hodinky pro vás, ale nelíbí se vám originální řemínek, není třeba smutnit. Jen málo chytrých hodinek využívá napevno uchycený řemínek a naopak většina spoléhá na jeho klasické uchycení, kde je potřeba ohlídat si pouze šířku řemínku.
Takovýchto řemínků, respektive kovových tahů je pak na trhu opravdu velký výběr. Horší to pak má uživatel hodinek využívajících svůj vlastní systém uchycení. Nutně to ale nemusí platit u všech takovýchto hodinek. Například řemínky pro Apple Watch koupíte v celé řadě barev i provedení. Abychom vám pak výběr hodinek, potažmo alternativních řemínků co nejvíce usnadnili, naleznete v katalogu možnost filtrovat obojí jak podle typu uchycení, tak podle velikosti obvodu zápěstí uživatele.
Nechcete se při výběru chytrých hodinek brodit stovkami modelů při snaze najít vhodné hodinky právě pro vás? Využijte možností našeho katalogu, kde naleznete detailní filtry. Vedle běžných parametrů jako cena, značka, či operační systém si zde můžete vyfiltrovat hodinky také podle tvaru a úhlopříčky displeje, rozměrů pouzdra, velikosti řemínku nebo třeba hmotnosti.