Vlogování a natáčení: co potřebujete a jak to vybrat? (RADY A TIPY)

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Chcete natáčet let’s play videa, streamovat na Twitchi, sdílet tipy na YouTube nebo se prostřednictvím vlogů dělit o část svého života? Ať už plánujete tvořit jakýkoliv typ videí na kteroukoliv platformu, budete potřebovat alespoň základní vybavení: fotoaparát nebo kameru, mikrofon, světla, stativ a možná i gimbal. Jak takové vybavení vybrat, si povíme v tomto článku.

Vybavení na vlogování

Vlogování a streamování – OBSAH

  1. Jak vybrat fotoaparát na natáčení videí?
  2. Výkonné kompakty: ideální pro začátečníky i pokročilé
  3. Bezzrcadlovky: pro ty, kdo myslí videoprodukci vážně
  4. Mikrofony: kvalitní zvuk je základem úspěchu
  5. Stativy: aby bylo fotoaparát kam postavit
  6. Gimbaly: stabilita třeba i za běhu
  7. Osvětlení se ve videu nevyplácí podceňovat

i

Co je to vlogování?

Vlogování je praxe natáčení a sdílení "video blogů", zkráceně "vlogů". Vlog je forma blogu, ve které většina obsahu je ve formátu videa.

Vlogování je populární na platformách jako YouTube, kde lidé sdílí videa na různá témata, jako jsou cestování, jídlo, hudba, technologie, móda a mnoho dalších. Vlogování může zahrnovat také záznamy každodenního života vlogera, čímž vzniká žánr známý jako "den v životě".

Jak vybrat fotoaparát na natáčení videí?

Když se řekne natáčení videí, mnohým se pravděpodobně vybaví videokamera. Jenže dnes k takovému účelu nejlépe poslouží některý z moderních fotoaparátů, ať už jde o výkonný kompakt, ultrazoom, nebo bezzrcadlovku. Výhodou fotoaparátu je jeho univerzálnost, a to jak po designové stránce, tak po té funkční. Nabídka fotoaparátů je navíc ve srovnání s videokamerami výrazně širší, takže si snáze vyberete přesně takové zařízení, jaké potřebujete.

Vybavení na vlogování
Ať už plánujete vlogování, nebo poloprofesionální filmovou produkci, nejlepším řešením je pro vás nejspíš některý z moderních fotoaparátů.

Dnešní digitální fotoaparáty jsou na takové úrovni, že se používají i k profesionálnímu natáčení filmů a reklam. Fotoaparát vhodný k produkci kvalitních videí se ale neobejde bez některých funkcí:

Vyklápěcí/otočný displej

Pokud budete natáčet primárně něco jiného než sebe, plně vám postačí displej, který lze naklopit vertikálně o 90°, abyste mohli využít podhledu/nadhledu. Jestliže chcete naopak točit zejména sebe, nejlepší bude pořídit takový fotoaparát, jehož displej lze vyklopit úplně do tzv. selfie režimu. Díky němu budete moci po celou dobu natáčení kontrolovat, zda jste v záběru tak, jak si představujete.

Konektor pro připojení mikrofonu

Externí mikrofon je při natáčení videí naprostý základ. Pokud vybíráte fotoaparát, určitě dávejte pozor, aby měl pro připojení mikrofonu vhodný konektor – obvykle jde o 3,5mm jack. Ne tak nutnou, avšak pro profesionální tvůrce velmi praktickou záležitostí je pak přítomnost druhého konektoru pro sluchátka, který vám umožní monitorovat nahrávaný zvuk. Snadno si tak ověříte, zda je vše slyšet tak, jak má.

Dostatečně kvalitní video

Dnes je vhodné sáhnout po fotoaparátu, který je schopen natáčet v rozlišení 4K. I pokud budete chtít videa publikovat pouze ve Full HD, vyšší rozlišení vám dovolí video ořezávat bez viditelné ztráty kvality, což vám například umožní dělat prostřihy s přiblížením na vaši tvář či jinou část záběru. Chcete-li ale hlavně ušetřit, stále je tu možnost pořídit fotoaparát, který umí jen Full HD.

Vhodná snímková frekvence

Většina fotoaparátů natáčí při 4K rozlišení frekvencí 30 snímků za sekundu, což je zcela standardní rychlost, kterou jsou přehrávána i běžná videa na YouTube. Pro ty, kdo rádi experimentují, nabízí ale některé fotoaparáty také režim s vyšší snímkovou frekvencí – obvykle 120 sn./s ve Full HD. To vám umožní záběry čtyřikrát zpomalit bez jakékoliv ztráty plynulosti.

Výkonné kompakty: ideální pro začátečníky i pokročilé

Jednoznačně nejdostupnější a nejskladnější fotoaparáty, jaké si můžete na domácí natáčení pořídit, lze označit jako výkonné nebo profi kompakty. Jde o velmi malé fotoaparáty, které mají objektiv s proměnlivou ohniskovou vzdáleností (optický zoom), jednoduché ovládání a obvykle 1" senzor. Na kompaktech obvykle najdete méně tlačítek než na bezzrcadlovkách, díky čemuž se nejlépe hodí pro začátečníky či technicky méně zdatné uživatele, kteří raději spoléhají na automatický režim. Natáčení kompaktem není o nic složitější než natáčení telefonem.

Vybavení na vlogování
Kompaktem určeným speciálně pro vlogery je Sony ZV-1, dostupný také s praktickým gripem GP-VPT2BT

Jedny z dlouhodobě nejoblíbenějších profi kompaktů najdeme v řadě Sony RX100, která prošla už sedmi generacemi, přičemž poslední model (Sony RX100 VII) představuje v této kategorii naprostou špičku. Cenově ale není nejdostupnější. Proto Sony nedávno uvedlo na trh Sony ZV-1, což je novinka zaměřená především na vlogery. Díky užší cílové skupině bylo možné její funkce a design zaměřit na specifičtější využití, v důsledku čehož je nejen levnější, ale také praktičtější pro začínající i pokročilé videotvůrce.

Mezi specifické vlastnosti, které ušilo Sony ZV-1 vlogerům na míru, patří například zjednodušené ovládání, displej vyklopitelný do režimu selfie nebo vestavěný směrový mikrofon se štítem proti větru, který je součástí balení. K tomu novinka disponuje i pokročilými funkcemi, jako je tlačítko bokeh switch, s nímž lze během vteřiny přepínat mezi ostrým a rozostřeným pozadím, nebo režim product showcase, který umí přeostřit i na malý objekt (například rtěnku), který umístíte mezi objektiv a svůj obličej.

Doporučené výkonné kompakty

Sony ZV-1
Více
21 990 Kč
i

Ultrazoomy: dlouhý objektiv a profi funkce k tomu

Ultrazoomy jsou, co se týče samotné kvality videa, srovnatelné s profi kompakty, ty lepší z nich mají totiž stále jen 1" snímač. Největší výhodou ultrazoomů je však, jak z názvu vyplývá, objektiv s obrovským rozsahem ohniskových vzdáleností (např. 25–600 mm). Právě ten stojí za jejich relativně vysokou cenou. Stálicí mezi špičkovými ultrazoomy je řada Sony RX10. Její poslední dva modely RX10 IIIRX10 IV nabízejí 4K video, objektiv s 25násobným přiblížením, optickou stabilizaci, rychlé sekvenční snímání, neméně rychlé ostření, dlouhou výdrž baterie, bezdrátovou konektivitu a další funkce.

Vybavení na vlogování
Ultrazoom Sony RX10 IV je jedním z nejlepších ve své kategorii.

Doporučené ultrazoomy

SONY DSC-RX10 IV
Více
52 490 Kč

Bezzrcadlovky: pro ty, kdo myslí videoprodukci vážně

Pokud to myslíte s natáčením videa vážně a možná byste chtěli zkusit i komplexnější žánry než vlogy, unboxingy a let’s play videa, pravděpodobně pro vás bude nejvhodnější bezzrcadlovka. Jde o ekvivalent zrcadlovek, avšak v modernějším kabátu. Bezzrcadlovky nemají optický hledáček, byl totiž nahrazen elektronickým. A tak se zrodil jejich název. Díky absenci soustavy zrcadel mohou být bezzrcadlovky výrazně menší, a přitom nabízet špičkový výkon, který v některých případech překonávají už jen profesionální hollywoodské kamery.

Vybavení na vlogování
Pokud se chcete pustit do tvorby skutečně profesionálních videí, výkonná bezzrcadlovka je tím, co potřebujete.
i

APS-C – jde o menší z větších senzorů běžně dostupných v zrcadlovkách a bezzrcadlovkách. Jeho rozměry jsou obvykle 1,5× menší než rozměry Full Frame, s čímž se pojí horší světlocitlivé vlastnosti. I tak jsou ale APS-C fotoaparáty špičková zařízení schopná produkovat profesionální výsledky. V této kategorii stojí za povšimnutí řada Sony Alpha A (např. modely A6100, A6400 a A6600).

Full Frame – moderní fotoaparáty s Full Frame snímačem jsou tím nejlepším, co si může uživatel s běžným rozpočtem pořídit. Větší senzor obvykle poskytuje lepší obrazovou kvalitu než menší senzor, a to buď po stránce rozlišení, nebo z hlediska výkonu světlocitlivých buněk. Sice nejde o pravidlo, neboť fotoaparáty se liší i model od modelu, obecně lze ale říci, že oproti APS-C získáte s Full Frame snímačem čistší obraz a lepší automatické ostření v šeru a interiérech. Novou, přesto již prověřenou bezzrcadlovkou určenou profesionálním fotografům i tvůrcům videí je například Sony Alpha A7 III.

Mikrofony: kvalitní zvuk je základem úspěchu

Kvalitní obraz je určitě vhodnou součástí produkce každého tvůrce videí, nicméně jeho absence ještě nemusí být katastrofální. Pokud je váš obsah zajímavý, publikum vám video natočené na telefon odpustí. Avšak zaručený způsob, jak udělat špatný první dojem, je nekvalitní zvuk. Pokud bude diváky tahat za uši, část jich odradíte už v prvních vteřinách. Kvalitní mikrofon by tak měl být základem vybavení každého videotvůrce, a to i v začátcích.

Vybavení na vlogování
Kvalitní a osvědčené jsou například mikrofony značky Rode.

Nejenže vás bude s kvalitním externím mikrofonem lépe slyšet, ale snadno s jeho pomocí také eliminujete šum a okolní ruchy, kterých obvykle integrované mikrofony v kamerách a telefonech zachycují značné množství. Nicméně mikrofon je dobré vybrat tak, aby vyhovoval vašim požadavkům, je proto třeba sledovat některé jeho vlastnosti, nebo dát na doporučení.

Směrová charakteristika

Směrová charakteristika mikrofonu určuje směr, z něhož mikrofon snímá zvuk nejlépe, odkud hůře a odkud ho nesnímá téměř vůbec. S její pomocí se snadno rozhodnete pro mikrofon, který bude pro vaše využití nejvhodnější. Záleží totiž na tom, kde, jak a co chcete natáčet. Pro univerzální použití při natáčení se nejčastěji používají dva typy mikrofonů, které můžeme laicky rozdělit na směrové a všesměrové:

  • Směrové – jako směrové mikrofony lze označit ty, které jsou konstruovány pro snímání zvuku primárně z jednoho směru, obvykle zepředu. Nejběžnější směrové mikrofony mají kardioidní (nebo jinak ledvinovou) charakteristiku, která přijímá zvuk nejsilněji zepředu, slaběji ze stran a jen minimálně zezadu. Jde o ideální a univerzální řešení, ať už natáčíte doma, nebo venku, okolní zvuk bude totiž snímán výrazně méně než váš hlas.
  • Všesměrové – všesměrové mikrofony mají takzvanou kulovou charakteristiku, zvuk tedy snímají ze všech směrů stejně silně. Při natáčení vlogů a podobných typů videí se všesměrová charakteristika využívá u tzv. klopových mikrofonů, které si připevníte typicky na límec, kde díky svým vlastnostem dobře snímají hlas. Často bývají doplněny o vysílač, který si dáte do kapsy a s kamerou se spojíte bezdrátově, čímž získáte výrazně větší volnost pohybu.

Doporučené mikrofony

i

Bez rychlé SD karty video nenatočíte

Kamery a fotoaparáty zpravidla nemají žádnou integrovanou paměť pro dlouhodobé uchování pořízených materiálů a vše ukládají na vloženou SD kartu. Ta nemůže být ledajaká – ať už fotíte, nebo natáčíte, potřebujete kartu, která je rychlá. Důvodem je kontinuální ukládání objemných dat. Pokud byste měli pomalou paměťovou kartu, pravděpodobně by došlo k rychlému zahlcení malé mezipaměti. V takovém případě by byl fotoaparát nefunkční, případně by fungoval nesprávně, dokud by se data z mezipaměti nepřehrála na SD kartu.

Při výběru karty pro natáčení videa byste se čistě z hlediska parametrů neměli tolik starat o udávanou rychlost zápisu (natož čtení), nýbrž raději o rychlostní třídy. Udávané hodnoty v MB/s jsou totiž obvykle maximální, vás ale zajímají hodnoty minimální a udržitelné (pod jakou hodnotu rychlost zápisu nikdy neklesne). 

Při nákupu karty pro natáčení videa potřebujete, aby byla ideálně certifikována jako UHS-I U3 a/nebo V30. Díky tomu bude její minimální rychlost zápisu 30 MB/s, což je 240 Mb/s. To napovídá, že taková karta bohatě postačí i na video pořizované při bitrate 200 Mb/s. Pokud váš fotoaparát umí natáčet v ještě vyšší kvalitě (například 400 Mb/s), měli byste si v ideálním případě pořídit kartu standardizovanou dle V60.

Osvědčené modely rychlých SD karet:

Stativy: aby bylo fotoaparát kam postavit

Drahý fotoaparát samozřejmě můžete postavit na hromadu knih, krabici či nějaký náhodný sloupek, tristní stabilita takového řešení je ale zbytečným riskováním ztráty peněz. Za fotografický stativ nemusíte utratit mnoho, a přesto získáte stabilitu i flexibilitu, jaké bez něho nelze dosáhnout. Můžete si díky němu také vytvořit stálé místo na natáčení, takže vaši diváci budou zvyklí na konzistentní pozadí. Důležité je také třeba to, že si při ovládání fotoaparátu nebudete hýbat se záběrem.

Vybavení na vlogování
Svým skvělým zpracováním i povedeným designem jsou známé například stativy Manfrotto. Někdy tomu ale odpovídá i vyšší až prémiová cena.

Pro domácí použití jsou lepší těžší a stabilnější stativy, díky nimž můžete většinou fotoaparát umístit do větší výšky a natáčet se zblízka i ve stoje (např. Manfrotto MK 290XTA3-2W). Pokud máte raději natáčení v exteriérech, bude pro vás důležitější nízká hmotnost, díky níž stativ snadno přenesete kamkoliv (např. Manfrotto BEFREE 2V1 nebo Rollei Compact Traveler No.1). V obou případech by měl být stativ vyroben z kvalitního materiálu – hliníku nebo lépe karbonu.

Gimbaly: stabilita třeba i za běhu

Řada moderních fotoaparátů má zabudovanou stabilizaci snímače a stabilizované bývají často i objektivy. Ani jeden z těchto způsobů se ale nemůže rovnat eliminaci otřesů, jakou poskytují gimbaly. To jsou mechanické stabilizátory, které pomocí soustavy precizně řízených motorů zajišťují neochvějný záběr i tam, kde to nezvládne žádná zabudovaná stabilizace ani pevná ruka – za chůze, za běhu, nebo třeba i při jízdě tankem.

O tom, jak gimbal funguje, můžete získat představu například v produktovém videu ZHIYUN WEEBILL-S.

Při výběru stabilizátoru je důležité sledovat především jeho nosnost. Musí unést nejen váš fotoaparát, ale také objektiv, mikrofon a další příslušenství. Pokud využíváte výkonný kompakt nebo bezzrcadlovku s menším objektivem (např. Sony A6100 + 16-50mm f/3.5-5.6), bude vám bohatě stačit levnější gimbal s nosností do 1 kg. Natáčíte-li ale na zrcadlovku nebo větší bezzrcadlovku s těžším objektivem, určitě se poohlédněte po gimbalu, který unese 2–4 kg v závislosti na tom, kolik vaše výbava skutečně váží.

Doporučené gimbaly

Osvětlení se ve videu nevyplácí podceňovat

Správné nasvícení scény je nepostradatelnou součástí jakéhokoliv natáčení, a právě v něm spočívá pravé umění hollywoodských mistrů kameramanů. Pokud chcete svým videím dodat profesionální vzhled, bez správných osvětlovacích prvků se neobejdete. Jestliže je váš rozpočet malý, můžete začít odraznými deskami, které vám pomohou s usměrněním světla tak, abyste odstranili nebo alespoň změkčili stíny v obličeji. V horších světelných podmínkách už si však s tímto řešením nevystačíte.

O osvětlení před časem natočil video také youtuber Jirka Král. Zmiňovaná světla značky Fomei máme i u nás na Alza.cz

Budete potřebovat ateliérová světla. Nejběžnějším typem jsou klasické obdélníkové LED panely (např. Fomei LED Light Slim), ale pro začínajícího youtubera nebo streamera, který potřebuje jen jedno světlo, se nejlépe hodí světla kruhová. Jak z názvu vyplývá, mají tvar kruhu – do jeho středu připevníte fotoaparát a celou konstrukci umístíte na stojan, čímž získáte rovnoměrné nasvícení celého obličeje bez stínů.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Pokud s natáčením začínáte, nemusíte do výbavy ihned investovat desítky tisíc, i když obvykle platí, že čím dražší vybavení si pořídíte, tím bude kvalitnější a déle vydrží. Začněte alespoň kompaktním fotoaparátem a kvalitním mikrofonem, určitě ale nepodceňujte význam solidního stativu a vhodného nasvícení.

5,0 11×
Rollei C6i karbon černý
Stativ - na digitální fotoaparát, 1/4" stativový závit, kulová hlava, materiál karbon, transportní výška 47,6 cm, maximální výška 171,5 cm, zatížení až 12 kg, hmotnost 1,627 kg, možnost použití jako monopod, pouzdro, vodováha součást balení, černá barva
+Dárek Čisticí sada colorway v hodnotě 99,-
4 889,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ROLL25s2
4,4 68×
RODE VideoMicro
Mikrofon - pro fotoaparát, připojení skrze 3,5mm Jack, kondenzátorový, velmi úzce směrové snímání, frekvence od 100 do 20000 Hz, ochrana proti větru (vindšus) v balení, vhodný pro mluvené slovo
1 419,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ROD023
5,0
FOMEI LED RING SMD 23W/E
Foto světlo - trvalé, s integrovaným LED zdrojem, výkon 23 W, kruhové, bateriové a síťové napájení, kruhová konstrukce, taška součástí
2 990,-
Na objednávku – termín upřesníme 2 ks
Očekáváme 10.10.2024
Objednací kód: FOM015a4
4,5
Nanlite Halo 14 LED kruhové světlo + brašna
Foto světlo - trvalé, s integrovaným LED zdrojem, výkon 24 W, kruhové, síťové napájení, kruhová konstrukce, stativ součástí
3 890,-
Skladem 2 ks u dodavatele
Objednací kód: NAN100a1
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon