Aktuální rychlost doručení: 
AlzaBoxy
Prodejny
Partnerská odběrná místa
Doručení na adresu

0-1 den
0-1 den
1-2 dny
0-2 dny
Pečení? To dáme! Alza pro firmy

Vodní chladiče AiO (SROVNÁVACÍ RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Čím chladit výkonný procesor? Možnosti jsou dvě, vzduch a voda. Není ale voda jako voda. Správně navržený custom loop, lidově řečeno dospělý vodník, stojí bez problému i desetitisíce. Kompromisem jsou takzvaná a čím dál tím více oblíbená AiO neboli All in One. Trh nabízí nepřeberné množství modelů v různých designech a velikostech a vybrat si to správné chlazení není jednoduchý úkol. Bez podrobných srovnávacích testů jde téměř o nemožný úkol. A abyste výběr měli jednodušší, otestovali jsme 25 chladičů z naší nabídky.

Test vodních chlazení

AiO chladiče na procesor (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Chladíme procesor – základy
 2. Chladíme procesor – vzduch, nebo voda?
 3. Jak vlastně funguje AiO chlazení?
 4. Testovací metodika aneb jak jsme měřili?
 5. ASUS, Aorus a MSI
 6. NZXT, Fractal a Be Quiet
 7. Arctic, Corsair a EVGA
 8. Silentium PC, Cougar a SilverStone
 9. Tepelné testy 300 W a 200 W
 10. Testy hlučnosti MAX RPM, 1 200 RPM a 800 RPM
 11. Závěr aneb vybírejte správně
i

Lekce z výběru AiO č. 1:

Vybírejte takový AiO chladič, který můžete umístit do přední pozice ve vaší skříni. Radiátor umístěný v horní pozici je vyhříván dle výkonu grafické karty až stovkami wattů, které zbytečně ohřívají chladicí kapalinu.

Chladíme procesor – základy

Výkonný procesor je základem každého pořádného počítače. A pokud jde o herní PC vybavené silnou grafickou kartou, platí to dvojnásob. Moderní výkonné procesory slušné topí, a pokud chcete za své peníze maximum, je na místě využít možností overclockingu neboli taktování. A to s sebou přináší nejen vyšší výkon, ale i větší množství odpadního tepla, a tedy i vyšší teploty.

Jinými slovy, pořizujete-li CPU s možnostmi taktování, měli byste myslet při pořizování chladiče procesoru na to, abyste těch možností mohli také využít. Pokud byste pořídili nedostatečný chladič, přišla by investice do takového procesoru a adekvátní základní desky vniveč a za své peníze byste nedostali tolik muziky, kolik se sluší a patří.

Zásadním faktorem při výběru toho správného chladiče na procesor je hluk. Pohyblivé části chladiče produkují dobře měřitelnou a hůře měřitelnou hladinu hluku. V závislosti na typu a rozměru ventilátorů a jejich provedení produkují chladiče rozdílný hluk při určitém chladicím výkonu. Nejen ventilátory produkují hluk a leckdy bývá nejhlučnější částí AiO chladiče pumpa neboli čerpadlo.

Drtivá většina AiO chladičů používá pumpy od Aseteku. I přesto je rozdíl v hlučnosti, která tkví nejen v provedení chladiče, ale i v kusovosti. Některé pumpy rozdílných AiO chladičů jsou tiché a nikterak neruší, jiné produkují nepříjemný, těžce měřitelný zvuk. Každá pumpa má z výroby lehce odlišný vibrační profil a nejen to, i přítomná elektronika dokáže produkovat otravný bzukot, který leckdy přehluší výkonné ventilátory.

Posledním, ale neméně důležitým faktorem je samotné provedení chladiče, nejen co do hardwaru, ale i do softwaru. Některé chladiče jsou šikovně kompaktní a nenarazíte na problém při orientaci vodního bloku či umístění radiátoru v PC skříni. Některé jsou bohužel nepromyšlené, neflexibilní, může být problém s orientací bloku i umístění radiátoru do přední pozice ve skříni, kde by měl mít radiátor vždy své místo. U některých modelů bývá dosti nepromyšlená, lépe řečeno nadbytečná kabeláž. Mezi základní deskou a blokem chladiče bývá velmi málo prostoru a přebytečné kabely vedoucí z bloku zbytečně překáží a ve finále kazí celkový vzhled sestavy.

Software je kapitola sama o sobě. Jsem toho názoru, že méně je lépe a čím méně softwaru k používání počítače potřebujete, tím méně starostí a více výkonu ve finále. Dobrý chladič by si měl vystačit pouze s možnostmi nastavení v UEFI a neměl by uživatele nutit instalovat proprietární aplikace. Čest výjimkám, které fungují skvěle, bez problému a nijak neomezují celkový výkon počítače. Ale těch není mnoho.

Chladíme procesor – vzduch, nebo voda?

Nejčastější otázkou při výběru CPU chladiče bývá, jestli není lepší vzít starý dobrý vzduch. Zároveň se tak trochu mylně zaměňují AiO chladiče s custom loopem. AiO chladiče sice využívají k odvodu tepla z bloku kapalinu, ale do pořádného vodního okruhu mají v mnoha ohledech velmi daleko. Vše je otázkou rozumné volby a rozpočtu. AiO chladiče vyplňují díru na trhu co do pořizovací ceny mezi hi-endovými vzduchovými chladiči, které se pohybují kolem 2 500 Kč a dospělou vodou začínající od 8 000 Kč. To s sebou přináší řadu kompromisů, které je potřeba brát v potaz.

Obecně platí, že čím méně pohyblivých části se v PC nachází, tím lépe. Výhoda vzduchových chladičů tkví především v absenci pumpy, která bývá tou nejporuchovější částí AiO chladičů. Kvalitní vzduchový chladič typu Noctua NH-U12A s bezkonkurenčními Sterrox ventilátory NF-A12X25 je skvělou volbou pro středně náročného uživatele, na kterých v podstatě ani není, co by se pokazilo. Ve spoustě případů může jít o lepší a levnější volbu než levné či středně levné AiO chlazení.

AiO chladiče ale nejsou jen o rozumné volbě, která dává z technického úhlu pohledu smysl. AiO jsou chladiče působí více „hi-tech“, oproti vzduchovým chladičům jsou skvělým doplňkem zbytku sestavy a lze nimi krásně vyplnit i větší skříně. Samotný chladicí výkon je obecně vzato velmi slušný a vyberete-li správný model, bude vám i dobře sloužit. Jde ale stále o kompromis mezi vzduchem a dospělou vodou.

S dospělou vodou se dá začít už od 8 000 Kč, samozřejmě s kompromisy. Výhodou je, že se dá časem rozšiřovat, vylepšovat, a budete-li se o svůj vodní okruh dobře starat, pravděpodobně vás i přežije. Pořádné vodní chlazení, které má chladit výkonnou grafickou kartu s procesorem a má také nějak vypadat, vychází řádově o desítky tisíc výš a má zpravidla cenu k těm nejvýkonnějším komponentám na trhu neboli k sestavám od 120 000 tisíc Kč (pouze komponenty).

Jak vlastně funguje AiO chlazení?

Vodní chlazení není žádná věda, ale i přesto to je věda, tak trochu. V případě AiO chladičů se jedná o uzavřený okruh naplněný chladicí kapalinou už z výroby. Instalace bývá na rozdíl od custom loopu poměrně rychlá a jednoduchá.

Video od Aseteku, hlavního výrobce pump pro AiO chladiče, vysvětluje, jak tento typ chlazení vlastně funguje.

Základem každého AiO chlazení je tzv. cold plate neboli vodní blok, který absorbuje odpadní teplo z tepelného rozvaděče (IHS) procesoru. Teplo z coldplatu je odváděno pomocí protékající kapaliny, která jej následně předá tepelnému výměníku, běžně řečeno radiátoru. Ventilátory osazené na radiátoru ochlazují lamely, do nichž protékající kapalina odpadní teplo odvádí. Ochlazená kapalina putuje zpět ke coldplatu. To celé pohání vodní pumpa.

Drtivé množství AiO chladičů používá pumpy od Aseteku a konstrukčně velmi podobné radiátory o tloušťce 27 mm. Svým způsobem se dá říct, že je většina AiO chladičů na jedno brdo. Ovšem maličkosti jsou tím, co dělá mezi jednotlivými modely velké rozdíly. Výkon je ve výsledku především výsledkem coldplatu a použitých ventilátorů. Hluk je samozřejmě rovněž výsledkem ventilátorů, ale i provedení pumpy. Zbytek je o designu (vč. podsvícení), regulaci a především o ceně.

Testovací metodika aneb jak jsme měřili?

Porovnávání chladičů je poměrně jednoduchá věc. Zaprvé je potřeba konzistentní zdroj odpadního tepla a zadruhé stejné podmínky pro každý testovaný model. Zdroj odpadního tepla, tedy procesoru, podle jehož teplot porovnáváme výsledný výkon chladičů, by měl mít co nejnižší bottleneck co do odvodu tepla z křemíku do tepelného rozvaděče. Ideálním kandidátem je Intel i9-10980XE s velkou plochou pouzdra procesoru i tepelného rozvaděče.

Je tedy nutné myslet na to, že ač se pro účely testování toto 18jádro hodí nejlépe, s nejnovějšími procesory typu Intel Rocket Lake či AMD Ryzen 5000 leží bottleneck mezi křemíkem a tepelným rozvaděčem, a tudíž budou rozdíly se zmíněnými procesory menší než s i9-10980XE. Zároveň to znamená, že s menšími procesory s menší plochou pro odvádění tepla pravděpodobně neuchladíte takové množství tepla, které uvidíte v následujících testech. Znamená to, že s čím fyzicky menším procesorem vyrobeným na menším výrobním procesu, tím méně na chlazení záleží. To ale neznamená, že byste si neměli vybrat to správné vodní chlazení v nepřeberném množství produktů, které jsou na trhu.

Neméně důležitým aspektem při měření výkonu chladičů je konzistentní workload. Každý druh práce produkuje jiné množství odpadního tepla, o čemž jste možná slyšeli v kontextu využívání AVX instrukcí. Pro účely následujících srovnávacích testů jsem použil PRIME95 30.3 s manuálním nastavením Torture Testu na pevných 128K FFT bez AVX instrukcí, což je ten nejefektivnější způsob, jak dostat z tohoto konkrétního procesoru největší množství konzistentního tepla.

Chladiče byly testovány ve dvou tepelných režimech, 300W (4.0 [email protected]) a 200W (3.0 [email protected]) na základní desce ASRock X299 OC FORMULA po dobu 30 minut. Oba dva tepelné režimy byly testovány na maximální otáčky ventilátorů, na 1 200 RPM a na 800 RPM. Každý chladič tedy prošel šesti různými tepelnými testy. Všechny chladiče byly testovány s prémiovou teplovodivou pastou Noctua NT-H2. Veškeré měření probíhalo v klimatizované místnosti s konzistentní teplotou 24 °C.

Hluk byl měřen pomocí hlukoměru Voltcraft S100 50 cm od radiátoru připevněného na stativu při konzistentních hlukových podmínkách. Naměřené hodnoty však nelze brát absolutně, důležité jsou rozdíly mezi jednotlivými hodnotami.

ASUS, Aorus a MSI

V následujících pěti kapitolách si představíme testované AiO chladiče podle výrobců. Dozvíte se základní informace, poznatky z testů a mé osobní doporučení, zda chladič stojí za to.

ASUS

Nabídka AiO chladičů na procesory od ASUSu se dělí na dvě kategorie – ROG a TUF. Jak už je zvykem, Republic of Gamers nabízí prémiové a hi-endové produkty, které něco stojí, a série TUF cenově dostupnější hardware střední třídy.

Ryujin, Strix a TUF. Výborné AiO chladiče, výběr záleží jen na vás.

ASUS vyplňuje mezeru mezi poměrně drahým Ryujinem a Strixem ještě modelem Ryuo, který se dělá pouze ve 120mm a 240mm verzi. Jde v podstatě o Strix s OLED displejem na vodním bloku. Ryujin nebyl bohužel dostupný, a tak prozatím není ani v testech. Ryujin chladiče jsou zajímavé především osazenými ventilátory Noctua NF-F12 InductrialPPC 2000 PWM, což osobně považuji za velmi dobrý krok. Tyto ventilátory jdou regulovat až na nízkých 450 RPM, mají skvělý statický tlak a jsou to v podstatě nesmrtelné ventilátory, jako vše, co Noctua vyrábí.

Testovaný Strix LC 360 RGB si vedl skvěle. 300 W uchladil při 800 RPM na 81 °C, což jej řadí na první příčku testovaných chladičů. Hlučnost pumpy (Asetek 7. generace) na maximální výkon byla v pořádku a nijak nerušila. Jako plus vnímám i absenci nutného proprietárního softwaru, vše jde nastavit z UEFI.

Druhým testovaným chladičem od ASUSu byl TUF Gaming LC 240 RGB. Ten bohužel nedisponuje regulací pumpy ani monitoringem otáček. Výrobce ani neuvádí typ použité pumpy. Chladič 300W test na 800 RPM téměř nezvládl. Ve 200W testu dopadl sice nejhůře ze všech, ale i tak naměřených 72 °C je stále v pořádku. Mezi 240mm chladiči ale existují daleko lepší volby.

AORUS

AORUS od Gigabytu má v nabídce dvě série AiO chladičů. Tou první a již pomalu končící je AORUS Liquid Cooler a nejnovější AORUS X WATERFORCE, jehož 360mm verzi jsem v tomto srovnávacím článku testoval.

Záznam streamu z představení AORUS X WATERFORCE.

Pokud jste už měli v ruce nějaký ten AiO chladič, pak vás jako první zaujmou netradičně tlustší hadice, které mají průměr 7,8 mm. Většina běžných AiO používá hadice o průměru 5,1 mm. Restrikce u vodního chlazení není dobrá věc a jde o jeden z hlavních rozdílů mezi AiO chladiči a dospělou vodou. Pochválit musím i skvěle řešený cable management. Pokud máte v plánu herní stroj s tematikou AORUSu, bude tento chladič skvělým doplňkem celé sestavy.

AORUS WATERFORCE X 360 je luxusní chladič se skvělým výkonem na nízkých otáčkách. 300W test zvládl při maximálních 84 °C. Jediným minusem byla celkem hlučná pumpa, která vydávala nepříjemný elektronický bzukot. Je ale možné, že jde o kusovou záležitost, jak už to u AiO chladičů, resp. u vodních pump bývá. Chladič se ovládá jednoduchou aplikací AORUS ENGINE, která funguje bez problémů tak, jak má.

MSI

Je patrné, že kdo dnes nemá své „vlastní“ AiO chladiče, jako by nebyl. I MSI, výrobce základních desek a grafických karet, má pro své fanoušky připravené dvě série AiO chladičů MAG a MPG.

MSI MPG CORELIQUID série K nabízí nejen velký LCD display, ale i něco navíc.

V testu jsem měl možnost vyzkoušet MPG CORELIQUID K360 a menší verzi, K240. AiO je vybaveno pumpou od Aseteku 7. generace a co víc, CPU blok je osazen 60mm TORX 3.0 ventilátorem, který ochlazuje napájecí kaskádu. Osobně nejsem zastáncem extra pohyblivých částí navíc, a jde-li o malé ventilátory, platí to dvojnásob. Pokud je v sestavě základní deska s dostatečně silnou napájecí kaskádou, která odpovídá nainstalovanému procesoru, a skříň je vybavena dobrou a odladěnou airflow, není těchto fičur zapotřebí.

MSI MPG CORELIQUID K chladiče se ovládají proprietárním softwarem, který mi osobně vůbec nesedl co do UI (user interface) a UX (user experience). Hrátky s otáčkami ventilátorů byly celkem zdlouhavé, jelikož mezi nastavením v aplikaci a dosažením požadované rychlosti na ventilátorech je celkem dlouhá prodleva. Zmíněný 60mm ventilátor je na automatiku celkem hlučný, takže jsem jej musel stáhnout v rámci měření cca o třetinu.

Vytknout musím i plastový kryt bloku pod displejem, který je poměrně neforemný, a především cable management. Z nějakého důvodu přišlo návrhářům chladiče jako dobrý nápad propojovat všechny kabely od ventilátorů po jednom s kabely od bloku. K tomu je potřeba počítat s ARGB kabely, USB kabelem a SATA kabelem pro napájení.

Co do chladicího výkonu se chladičům dařilo výborně. Osazené TORX 3.0 ventilátory ale nepatří k těm nejtišším a pumpa vydávala stejné zvukové projevy jako výše zmíněný AORUS X WATERFORCE. Suma sumárum, nejde vyloženě o špatné AiO, ale z vícero důvodů a konkrétně z důvodu extrémně vysoké ceny bych si jej osobně nepořídil.

NZXT, Fractal Design a Be Quiet

Následující tři výrobci chladičů jsou známí především pro své PC skříně. V nabídce mají ale i zdroje, vzduchové i vodní chlazení a NZXT čerstvě prodává i základní desky.

NZXT je známé především svými Krakeny, AiO chladiči se zrcadlovým vodním blokem. Výrobce má v nabídce tři série. Série M jsou jednovětrákové AiO. Série X nabízí 240mm, 280mm a 360mm modely s podsvícenými ventilátory a bez podsvícení a série Z je upgradnutá o LCD display na vodním bloku.

Kterého Krakena pořídit? Ani se Z, ani s X neuděláte chybu.

Po letech zkušeností s AiO chladiči musím říct, že Krakeny od NZXT jsou jednou z mých oblíbených voleb, na kterou stačí prsty jedné ruky. Mám doma přes 4 roky staré Krakeny, které už leccos zažily, a stále chladí perfektně. Něco jsem jich i nainstaloval do herních počítačů a zatím s nimi nebyl nejmenší problém.

Krakeny se ovládají přes proprietární aplikaci NZXT CAM, a ačkoliv si stojím za tím, že čím méně appek, tím lépe, s CAM appkou jsem neměl nikdy sebemenší problém. Krakenů mi pod rukama společně s Corsairy prošlo nejvíce ze všech a musím říct, že jsem se prozatím nesetkal s chladičem, který by měl nepříjemně hlučnou pumpu na maximální výkon.

Co do tepelných testů ([email protected] RPM) se 360mm verze Kraken X73 umístila o pár stupňů hůř než konkurence, ale nejde o nic zásadního. Naopak, co do hlučnosti se Krakeny X73 a X53 řadí k těm tišším modelům. Pokud vám tedy Kraken vyhovuje co do designu, rozhodně jde o skvělou volbu. Design je velmi decentní a výrobce navíc poskytuje 6letou záruku, což mluví za vše.

Fractal Design

Švédský výrobce Fractal Design je jedním z nejlepších a mých oblíbených výrobců PC skříní. Testované Celsiusy+ S36 a S28 Prisma jsou skvělé chladiče s tichou pumpou, avšak s trochu svéhlavým řešením co do regulace.

Série Prisma je vybavena podsvícenými ARGB ventilátory.

Celsiusy sice nemají žádnou proprietární aplikaci, ale vzhledem k poněkud odlišnému způsobu regulace by mohla dobře odladěná aplikace celkem bodnout. Chladič má dva režimy. Auto a PWM, jež se přepínají pomocí otočného kroužku na vodním bloku. To je samo o sobě lehce nepraktické, pokud už máte chladič nainstalovaný v zavřené skříni. Ventilátory se defaultně zapojují na konektory umístěné na radiátoru. Pumpa s ventilátory se v Auto režimu řídí svévolně dle teploty CPU a v PWM režimu lze regulovat pouze pumpu, s níž se synchronizují i ventilátory. To samo o sobě není moc praktické, a proto jsem ventilátory klasicky připojil do konektoru na desce pomocí Y splitteru, který bohužel není součástí balení.

Jak 360mm, tak 280mm chladí výborně a co do hlučnosti se oba umístily někde uprostřed. Jediné minus vidím ve zmíněném způsobu ovládání, ale pokud se vám chladiče od Fractal Designu zamlouvají co do provedení, určitě nešlápnete vedle.

Be Quiet

Be Quiet, známý výrobce skvělých skříní a monstrózních vzduchových chladičů Dark Rock má v nabídce sérii Silent Loop 2 a Pure Loop. K testům byly k dispozici pouze Pure Loopy a musím prozradit, že jsem byl velmi mile překvapen.

Be Quiet nabízí designově decentní, účinné a velmi tiché AiO chlazení.

Hned na první pohled je jasné, že se výrobce nedal tradiční cestou, co se týče pumpy, jako ostatní výrobci. Pure Loopy mají tzv. dvojitou pumpu, která prohání kapalinu okruhem na dvou místech. Těsně před a za radiátorem. Pumpa nemá regulaci a operuje na 5 500 RPM, z čehož by člověk hned usuzoval, že půjde o velmi hlučný produkt. Běžné provedení u konkurence bývá citelně rušivé při ~2 800 RPM, a proto jsem byl velmi mile překvapen, když jsem pátral po hluku pumpy a měl celkem problém něco slyšet.

Druhým překvapením, se kterým se jinde nesetkáte, je lahvička s chladicí kapalinou. Pure Loopy mají fill port, lze je tedy v případě potřeby doplnit či rovnou vyměnit kapalinu. U custom loop je výměna kapaliny jednou za rok či dva celkem běžná věc a je logické předpokládat, že ani AiO chladičům by pravidelná výměna kapaliny neuškodila. Za toto dávám Be Quietu velký palec nahoru.

Chlazení zvládly oba dva chladiče na výbornou a ohledně celkového hluku si také vůbec nevedly špatně. 280mm verze byla o chlup hlučnější, ale to jsou 140mm ventilátory téměř vždy. Pure Loopy nepotřebují ani nemají žádnou aplikaci. Musím říct, že s přihlédnutím k ceně jde o nejlepší z testovaných chladičů v tomto článku a seriózně uvažuji o tom, že mám mezi AiO chladiči nového favorita.

Arctic, Corsair a EVGA

Zatímco Arctic se pyšní cenově dostupným chlazením pro každého, Corsair má o něco dražší a více hi-tech produkty. Navíc má rozsáhlý a skvěle vyladěný ekosystém iCUE, s jehož pomocí lze ovládat a monitorovat řadu komponent a příslušenství, které Corsair prodává. Cooler Master má až na běžné HW komponenty široké portfolio produktů včetně pestré nabídky AiO chladičů.

Arctic

Arctic má v nabídce 120mm–360mm AiO chladiče Liquid Freezer II. Bez podsvícení se dá 360mm pořídit za necelých 2 500 Kč, což je hodně slušná cena. Za RGB a A-RGB verzi si pár stovek připlatíte.

Artic nabízí netradiční a cenově dostupné AiO chlazení vybavené skvělými ventilátory.

Hned na první pohled příjemně překvapí fakt, že se Arctic nedrží zažitých standardů a svá AiO osadil 38mm radiátory, tedy o 10mm tlustšími než zbytek konkurence. Výrobce zároveň použil tlustší, méně restriktivní hadice. Jestli ale Arctic v něčem vyniká, pak jsou to právě ventilátory, které za svou pořizovací cenu nemají konkurenci.

Ventilátory z P série mají velký rozsah otáček a AiO má samo o sobě cable management pořešený na jedničku. Velmi mne překvapily „oflexované“ spoje konektorů, což zajišťuje, že se vám nebudou rozpojovat. Vodní blok je navíc vybaven 40mm ventilátorem, jenž ofukuje oblast napájecí kaskády procesoru, který k mému překvapení téměř není slyšet. Jedinou výtku bych dal designu samotného bloku, který se mi až tak nezamlouvá, ale může jít jen o subjektivní pocit.

Zátěžové tepelné testy zvládly chladiče s přehledem a obě dvě varianty, jak 240mm, tak 360mm, byly nejtišší ze všech testovaných chladičů. Za mě je Arctic Liquid Freezer II absolutní špičkou, a přihlédneme-li k ceně a provedení, tak nemá konkurenci. Pokud hledáte levný a výkonný AiO chladič, rozhodně nešlápnete vedle.

Corsair

Corsair patří mezi mé oblíbené výrobce zdrojů a chlazení. AiO chladiče od Corsairu považuji za jedny z nejlepších a pravděpodobně jsem jich do sestav také nainstaloval nejvíce a vím, že je na ně spoleh. To nejlepší na Corsairu je ale jejich ekosystém iCUE.

AiO chladiče Corsair iCUE ELITE CAPELLIX.

Corsair patří k těm výjimkám, které svým proprietárním softwarem nejsou na škodu, ale naopak. Aplikace iCUE sloužící celému Corsair ekosystému funguje skvěle a bez sebemenších problémů. UI a UX je na rozdíl od ostatních aplikací vymakané. K AiO CAPELLIX ELITE dostanete navíc řídicí jednotku iCUE Commander CORE, na kterou můžete připojit celkem šest ventilátorů a více pomocí splitterů. V balení také naleznete celkem dva kryty vodního bloku, které můžete pomocí čtyř šroubů měnit dle vkusu a potřeby.

Co do chladicího výkonu se chladiče umístily někde uprostřed a víceméně i co do hlučnosti. Osazené ventilátory nejsou jedny z nejlepších, které na AiO chladičích naleznete, a proto pokud je budget a dává to smysl, měním je za Noctua AF-12X25 ze Steroxxu, což je obecně takový cheat mezi ventilátory. Chlazení se sice dost prodraží, ale obecně, jakmile tyto fany dáte na jakékoliv AiO, posunete svůj chladič na zbrusu nový level a to neplatí jen o Corsairech.

EVGA

EVGA je výrobcem skvělých grafických karet, zdrojů a základních desek, a tak uvidíme, jak jim jdou AiO chlazení. V nabídce jsou tzv. CLC AiO (Closed Loop Cooler), které vypadají poněkud obyčejně a na první pohled příliš neosloví.

AiO chladiče
AiO chladiče CLC na procesor od EVGA.

Již na první pohled jsem čekal tak trochu zradu a nemýlil jsem se. Osazené ventilátory mají velmi nepříjemný vibrační profil a samotné nejsou nijak odizolované od radiátoru. Výsledkem je nepříjemný hluk, který se opakoval u všech tří testovaných velikostí. Při orientaci pumpy jsem narazil na kolizi USB kabelu s heatsinkem napájecí kaskády a jediným možným osazením bylo kabelem dolů směrem k PCIe slotu. Hadice vedoucí z bloku nejsou v místě vývodu nijak flexibilní, což celou věc nadále komplikuje.

V tepelných testech chladiče také nijak nezazářily, a to i přes to, že min. otáčky nešly pod 1 000 RPM. EVGA CLC tedy byly jedinými chladiči, které běžely při 800 RPM testu o 200 ot. více. Není tedy ani k podivu, že v testech hlučnosti obsadily poslední místa. Chladič se ovládá pomocí aplikace EVGA FLOW CONTROL.

Silentium PC, Cougar a SilverStone

Silentium PC stejně jako Arctic cílí na cenově dostupný hardware. Cougar vyrábí velmi zajímavé skříně, zdroje, herní křesla a herní příslušenství. SilverStone stejně tak nabízí skříně, vysokokapacitní zdroje a netradiční, velmi výkonné ventilátory.

Silentium PC

Silentium PC nabízí pestré portfolio levných počítačových skříní, zdrojů, ventilátorů, AiO chlazení a dalšího příslušenství.

AiO chladiče
Silentium PC Navis EVO ARGB chladí dobře a ani o nich nebudete vědět.

Testované chladiče NAVIS EVO ARGB ve velikostech 360, 280 a 240mm vzhledem k pořizovací ceně a klasickému biasu polského původu příjemně překvapily. Pumpa sice nejde regulovat, ale je tichá, a i tak zvládají chladiče s přehledem to, co by měly. Největším překvapením byla ale celková hlučnost, se kterou se chladiče umístily na předních příčkách.

Společně s Arcticem jde o velmi zajímavou volbu do budgetových PC, kde je potřeba ušetřit každou korunu na silnou grafickou kartu. Výrobce nabízí na ARGB verze 3letou záruku a na RGB chladiče 2letou záruku.

Cougar

Cougar je v našich končinách méně známou značkou, ale o to větší je důvod dát jí šanci. Výrobce má v nabídce unikátní skříně, zdroje, chladiče a herní příslušenství včetně luxusních křesel a gamingových stolů.

AiO chladiče
AiO chladiče od Cougaru ze série Helor.

Musím říct, že Cougar svými Helor AiO příjemně překvapil. A to především výbavou. Stejně jako u PURE LOOPů od Be Quietu má radiátor fill port a v balení je láhev s chladicí kapalinou. Výrobce dále přibalil ARGB HUB Core Box v2, na který můžete připojit až šestici ARGB ventilátorů od Cougaru, a teď se podržte, dokonce i dálkové ovládání, kterým lze ovládat podsvícení napojené na zmíněný hub.

Co se týče chlazení a hlučnosti, Cougar se umístil někde uprostřed, i když rozdíly mezi jednotlivými chladiči nejsou nijak zásadní. Sečteno a podtrženo, jde o super chladiče se skvělou výbavou za středně slušnou cenu.

SilverStone

SilverStone nabízí netradiční PC skříně, výkonné vysokokapacitní single-rail zdroje a jako jeden z mála má v nabídce 180mm ventilátory, které trefně nazývá Air Penetrator.

Permafrost, AiO chladiče od SilverStonu.

Chladicím výkon a hlukem se řadí někam ke středu. Jde o jednoduchý a funkční produkt. Plusem je, že výrobce dělá Permafrosty v bílém provedení, což není výsadou každého výrobce AiO chladičů. Až na nešikovný způsob instalace zde není nic moc co vytknout, a pokud sem vám zamlouvá design chladiče, nemusí jít vůbec o špatnou volbu.

Tepelné testy 300 W a 200 W

Drtivá většina výrobců již přestala uvádět TDP u svých AiO produktů. V testovací metodice jsem zvolil dva tepelné scénáře. První testuje chladiče při spotřebě 300 W na pouzdře (CPU Package) procesoru a druhý při 200 W. Obě dvě hodnoty nejsou nic extrémního, spíše počítají s rezervou vzhledem k tomu, že jde o AiO a ne o custom loop.

300 W

300 W odpadního tepla je něco, co by měl na nízké otáčky 800 RPM a níž zvládnout každý slušný 360mm AiO chladič.

PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30minut

Test AiO chladičů na procesor

Jak můžete vidět, překvapivě nejlépe z testu vyšly dva 280mm chladiče. Těsně v závěsu o 4 °C (stále v toleranci chybovosti měření) je 5 AiO chladičů a dále se už teploty pozvolně zvedají. Vzhledem k pořizovací ceně, výkonu a hlučnosti tu máme dva jasné favority. Be Quiet PURE LOOP 360 mm v případě, že nelpíte na podsvícených radiátorech a máte rádi decentní design. A Liquid Freezer II 360 mm od Arcticu.

Až na výjimky lze říct, že v testovací metodice bylo počítáno s tím, že 300W test je prověřením především 360mm chladičů se třemi ventilátory. S 240mm a 280mm variantami bylo spíše počítáno pro 200W test, ale i tak je zajímavé, jak si menší modely poradí s větším množstvím odpadního tepla.

200 W

200 W dnes již není žádný extrém. Tyto a větší hodnoty spolehlivě vytáhnete bez větší snahy z moderních Intel procesorů 9. a dalších generací. Ryzenům stačí zvednout limity, PBO a jste taktéž tam.

PRIME95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30minut

Test AiO chladičů na procesor

U 200W testu jsou rozdíly mezi jednotlivými chladiči samozřejmě o poznání menší a v řádu jednotek stupňů. Volba by byla víceméně stejná jako u předchozího, 300W testu. Pointa výsledků tkví v tom, že nebudete-li provozovat nějakou žravou bestii a taktovat na krev, vystačíte si i s 240mm chladičem. Rezerva se ale počítá, a proto doporučuji sáhnout po 360 mm, pokud to váš budget a vaše case umožňuje.

Testy hlučnosti MAX RPM, 1 200 RPM a 800 RPM

Ventilátory jsou tou největší proměnnou u AiO chlazení. Většina produktů má stejnou pumpu, radiátor, hadice, ale co se výkonu týče, největší dopad na chlazení mají právě ventilátory.

PRIME 95 30.0.6 SMALL FFT 128K 30minut

Test AiO chladičů na procesor

Arctic se řadí mezi špičky v oboru, a pokud vezmete v potaz cenu, nemají konkurenci. Dobré ventilátory se neposuzují podle maximálních otáček, nýbrž podle výkonu (statický tlak a CFM) na nízkých otáčkách. To Arctic zvládá skvěle. O řád lepší variantou, která z vašeho AiO udělá chlazení na vyšším levelu, jsou Noctuy NF-A12X25, popř. NB-eLoop od Noiseblockeru.

S ventilátory je to poněkud nevyzpytatelné v tom, že jim v čase ubývá maziva na ložiskách a ventilátory ztrácejí statický tlak, což je něco, co jen tak na první pohled není poznat.

Závěr aneb vybírejte správně

Výběr toho správného AiO chladiče není jednoduchá věc. Osobně se držím pravidla, že pokud to stačí a ono to tak ve většině případů je, chladím pořádným vzduchem (Noctua NH-U12A). Pokud není zbytí a je budget, stavím na dospělé vodě neboli na custom loopu. Najdou se případy, kdy je potřeba něco mezi a zákazník chce vyloženě AiO. Díky dnešním testům mám nové favority pro budgetové sestavy, i když se profesně věnuji spíše realizaci hi-endových herních sestav.

Mou oblíbenou střední cestou je ovšem kombinace Corsairu H150i ELITE CAPELLIX (a starší modely), u kterých rovnou měním ventilátory za již několikrát zmíněné Noctua NF-A12X25, které jsou u tohoto modelu unikátní v tom, že jsou vyrobeny z tzv. Sterrox materiálu, který jim propůjčuje bezkonkurenční vlastnosti co do výkonu a hluku. Chlazení pak sice vyjde na něco přes 6 500 Kč, ale mám kombinace perfektního AiO chladiče s nejlepšími fany na trhu.

Pokud bych měl ale vypíchnout dva nejlepší AiO „vodníky“ z dnešního testu, pak by to byl Artic Liquid Freezer II 360mm a Be Quiet PURE LOOP 360mm, které mají skvělý výkon a nízkou hlučnost. Chcete-li něco více fancy a obzvlášť, plánujete-li podsvícenou sestavu, pak mohu doporučit zmíněné Corsairy z řady ELITE CAPELLIX s perfektní aplikací iCUE a obšírným ekosystémem, s nímž je radost pracovat.

Správně nadimenzované, výkonné a hlavně tiché chlazení výkonného procesoru je základem každého pořádného počítače. AiO chladiče nabízí kompromis mezi vzduchem a vodním custom loopem. Vše je jen otázkou toho správného výběru.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.ASUS ROG RYUJIN 240
Vodní chlazení - kompletní uzavřený set, pro socket AM4 a TR4, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 2011, 2011-3 a 2066, 2x120mm ventilátor, max. hlučnost 29,7dB, max. otáčky 2000RPM, RGB podsvícení

3 819,-
Můžete mít zítra
Skladem > 5 ks u partnera
Objednací kód: AVC100b1
Noctua NF-F12 industrialPPC-2000 PWM
Ventilátor do PC 120 × 25 mm, 450 RPM - 2000 RPM, 12 V, maximální hlučnost až 29,7 dB, 4pin PWM, PWM

639,-
Můžete mít dnes do 17:45
Skladem 3 ks
Objednací kód: CT255s2b
Noctua NF-A4x10 FLX
Ventilátor do PC 40 × 10 mm, 4500 RPM, 12 V, maximální hlučnost až 17,9 dB, 3pin

349,-
Můžete mít ve středu 7.12. do 8:45
Skladem 3 ks
Objednací kód: CT255v4
Noctua NF-A4x10 5V
Ventilátor do PC 40 × 10 mm, 4500 RPM, 5 V, maximální hlučnost až 17,9 dB, 3pin

339,-
Můžete mít dnes do 17:45
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CT255v4a
Noctua NH-U9S
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 a FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 2011, 2011-3 a 2066, 105 W, 1x92mm ventilátor, 5× heatpipe, max. hlučnost 22,8dB, max. rychlost 2000RPM, výška 125mm, PWM

1 759,-
Na cestě 5 ks
Očekáváme 07.12.2022
Objednací kód: CT255q2c
Noctua NF-A12x25-PWM
Ventilátor do PC 120 × 25 mm, 450 RPM - 2000 RPM, 12 V, maximální hlučnost až 22,6 dB, 4pin PWM, PWM

699,-
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CT255w2y3
Noctua NF-A14 PWM chromax.black.swap
Ventilátor do PC 140 × 25 mm, 300 RPM - 1500 RPM, maximální hlučnost až 24,6 dB, 4pin PWM, PWM

709,-
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CT255t9
Noctua NF-A4x20 FLX
Ventilátor do PC 40 × 20 mm, 5000 RPM, 12 V, maximální hlučnost až 19,6 dB, 3pin

409,-
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CT255v5c
Noctua NF-S12B redux-1200 PWM
Ventilátor do PC 120 × 25 mm, 400 RPM - 1200 RPM, 12 V, maximální hlučnost až 18,1 dB, 4pin PWM

399,-
Můžete mít dnes od 19:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CT255w3c
Noctua NF-F12 PWM
Ventilátor do PC 120 × 25 mm, 300 RPM - 1500 RPM, 12 V, maximální hlučnost až 22,4 dB, 4pin PWM, PWM

509,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CT255u
Noctua NF-P12 redux-1700 PWM
Ventilátor do PC 120 × 25 mm, 450 RPM - 1700 RPM, maximální hlučnost až 25,1 dB, 4pin PWM, PWM

319,-
Můžete mít ihned na 7 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CT255u2c
Be quiet! Pure Wings 2 120mm PWM
Ventilátor do PC 120 × 25 mm, 1500 RPM, 12 V, maximální hlučnost až 20,2 dB, 4pin PWM, PWM

269,-
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: BL039
Be quiet! DARK ROCK 4
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2 a FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 2011, 2011-3 a 2066, 200 W, 1x135mm ventilátor, 6× heatpipe, max. hlučnost 21,4dB, max. rychlost 1400RPM, výška 159,4mm

1 819,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: BK021
Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2 a FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 2011, 2011-3 a 2066, 250 W, 1x120mm a 1x135mm ventilátor, 7× heatpipe, max. hlučnost 24,3dB, max. rychlost 1500RPM, výška 163mm

Zlevněno -3 %
2 099,- 2 159,-
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: BK022
Be quiet! Pure Wings 2 140mm PWM
Ventilátor do PC 140 × 25 mm, 1000 RPM, 12 V, maximální hlučnost až 18,8 dB, 4pin PWM, PWM

299,-
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: BL040
ARCTIC Liquid Freezer II 280
Vodní chlazení - kompletní uzavřený set, pro socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011-3 a 2066, 2x140mm ventilátor, max. hlučnost 24,5dB, max. otáčky 1700RPM, rozměry (DxŠxV) 317x138x38 mm

3 059,-
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 19.12.2022
Objednací kód: CB130a3
ARCTIC Liquid Freezer II 420
Vodní chlazení - kompletní uzavřený set, pro socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011-3 a 2066, 3x140mm ventilátor, max. hlučnost 23,5dB, max. otáčky 2000RPM, rozměry (DxŠxV) 458x138x38 mm

3 199,-
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 19.12.2022
Objednací kód: CB130a5
ARCTIC Liquid Freezer II 360 A-RGB
Vodní chlazení - kompletní uzavřený set, pro socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011-3 a 2066, 3x120mm ARGB ventilátor, max. hlučnost 22,5dB, max. otáčky 1800RPM, RGB podsvícení, rozměry (DxŠxV) 398x120x38 mm

3 519,-
Na cestě 2 ks
Očekáváme 07.12.2022
Objednací kód: CB130a4a
ARCTIC Liquid Freezer II 240 A-RGB
Vodní chlazení - kompletní uzavřený set, pro socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011-3 a 2066, max. hlučnost 22,5dB, max. otáčky 1800RPM, RGB podsvícení, rozměry (DxŠxV) 277x120x38 mm

2 649,-
Můžete mít dnes od 18:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CB130a2a
EVGA CLC AIO RGB 280mm
Vodní chlazení - kompletní uzavřený set, pro socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, TR4 a TRX4, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 2011, 2011-3 a 2066, max. hlučnost 39,5dB, max. otáčky 2200RPM, rozměry (DxŠxV) 312x139x27 mm

Cenová bomba
1 799,- Ušetříte 1 435,-
Můžete mít dnes do 17:45
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EV299f1
EVGA CLC AIO RGB 240mm
Vodní chlazení - kompletní uzavřený set, pro socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, TR4 a TRX4, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 2011, 2011-3 a 2066, 2x120mm RGB ventilátor, max. hlučnost 39,9dB, max. otáčky 2400RPM, rozměry (DxŠxV) 276x122x28 mm

1 790,-
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EV299e1
SilverStone PF360 PermaFrost ARGB
Vodní chlazení - kompletní uzavřený set, pro socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2 a FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 2011, 2011-3, 2066 a 775, 3x120mm ARGB ventilátor, max. hlučnost 35,6dB, max. otáčky 2200RPM, RGB podsvícení, rozměry (DxŠxV) 394x120x28 mm

3 109,-
Můžete mít dnes od 19:30
Skladem 1 ks
Objednací kód: UB095pf36
0
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací