Technologie jako HD Voice zvyšuje kvalitu telefonního hovoru. Volání přes WiFi, VoLTE či VoIP navíc umožňuje dovolat se i z takových míst, kde signál operátora zaostává za ideálními podmínkami. Co je třeba splňovat, abyste tyto služby mohli vyzkoušet?
Jak již název napovídá, toto označení hovoří o technologii kvalitnějšího přenosu zvuku. Při klasickém telefonním hovoru je vždy přítomen slyšitelný šum, přičemž toto spojení je také samozřejmě velmi ovlivněno příjmem signálu operátora. HD Voice spoléhá na kvalitní zvukový kodek AMR-WB, který umožní přenést vyšší datový tok a širší rozsah frekvencí.
Nejen volající, ale také volaný účastník komunikace musí vlastnit mobilní telefon s podporou HD Voice. Nemusíte se však obávat, HD Voice je automaticky přítomen v naprosté většině moderních smartphonů. Zda jej podporuje i váš telefon, si můžete ověřit v parametrech výrobce, a pokud máte T-Mobile, stačí pro ověření kompatibility zavolat na číslo 4004.
Nutná je i podpora operátorem. Jako první technologii spustil T-Mobile již v roce 2011, po 4 letech se k němu přidal také Vodafone, který HD voice spustil v celé hlasové síti na 2G i 3G. Zavoláte si tak v jejich sítích i mezi nimi. Prozatím tedy bez účasti operátora O2. Za toto praktické vylepšení telefonních hovorů svému operátorovi nic navíc neplatíte. Stačí jen příjem 3G.
Operátoři se aktuálně snaží rozšiřovat pokrytí naší země signálem 5G pro nejrychlejší mobilní internet. Předcházející technologie 4G LTE je na našem území samozřejmě rozsáhlá. Toho můžete využít ve svůj prospěch nejen pro rychlé mobilní přenosy dat, ale také kvalitnější hovory přes službu VoLTE. Co to je za službu a jaké má výhody? Kromě lepšího zvuku se díky přenosu hlasu přes datovou síť dovoláte i z míst, kde vám telefon ukazuje špatný či rovnou žádný příjem signálu.
Zavoláte si tedy ze sklepa, z chaty v hlubokých lesích a vůbec odevšad, kde jinak mobilní signál vůbec nechytnete. Navíc lze takto založit i videohovor, tato služba se nazývá ViLTE. Co vše je pro správnou funkčnost VoLTE potřeba?
Za hovor přes VoLTE (příp. ViLTE) platíte dle ceníku operátora stejně jako za běžný GSM hovor. Data použitá k hovoru nejsou započítávána jako spotřebovaná z vašeho datového balíčku.
Nikoli, v zahraničí v roamingu tato služba není dostupná.
Druhá volaná strana nemusí podmínky VoLTE splňovat, může klidně mít starší tlačítkový telefon, vy se s tímto člověkem přesto můžete spojit odkudkoliv s příjmem LTE. Pokud je však i druhá strana na VoLTE připravena a je ideálně v síti stejného operátora, přenos hlasu bude znatelně kvalitnější. Jednotlivé parametry funkce se operátor od operátora liší.
Služby VoLTE a ViLTE jsou tedy vlastně voláním přes internet za využití signálu LTE, přesto za ně zaplatíte jako za běžný telefonní hovor v mobilní síti.
Se zkratkou VoIP, neboli Voice Over Protocol, se nejčastěji setkáme v případě firem, které upřednostňují internetové volání před klasickou pevnou linkou. Jedná se o technologii, která se podobá dříve zmíněnému VoLTE nebo také VoWifi. Umožňuje přenos digitalizovaného hlasu pomocí speciálních UDP či TCP/IP protokolů. Velká výhoda je možnost využití jakéhokoliv druhu datového připojení od mobilních dat, přes WiFi, až po intranet připojení.
VoIP volání nemusí probíhat pouze mezi dvěma majiteli internetového připojení. Díky VoIP technologie se uživatel může spojit také s pevnou linkou a naopak. Vše co je potřeba vlastnit je kvalitní internetové připojení a příslušný software/hardware podporující VoIP volání.
VoIP brána je zařízení umožňující přenos základních analogových a digitálních hovorů. Jedná se o jakousi spojnici mezi signálem přenášeným pomocí VoIP technologie a klasických analogových hovorů.
V současnosti se jedná téměř o většinu dostupných zařízení, tedy stolní počítače, notebooky nebo mobilní telefony. Vždy je však potřeba mít přístup ke kvalitnímu a stabilnímu připojení k internetu.
Technologii VoIP nejčastěji využívají firmy, které nechtějí vést základní formu pevných linek. Náklady na provoz VoIP volání nejsou příliš velké a navíc s nimi odpadá poplatek za běžné telefonování, nebo například vedení pevné linky.
Volání přes WiFi, či také VoWifi, je vlastně z principu stejné jako s využitím přenosu LTE. Nemusíte tedy vůbec spoléhat na přítomnost mobilní sítě. Stačí mít příjem WiFi internetu, podporovaný telefon a funkci WiFi volání aktivovanou.
Kromě volání podporují naši operátoři skrze VoWifi také možnost zasílání textových zpráv či přepnutí na videohovor. Vše je účtováno klasicky dle ceníku operátora jako běžný telefonní hovor.
Telefon by měl přejít automaticky na klasický hovor, bez nutnosti přerušit spojení. Přechod na klasický hovor přes GSM síť pravděpodobně poznáte zhoršením kvality zvuku.
Volání za pomoci WiFi či LTE je vhodné nejenom pro ty, kteří chtějí volat z míst s horším pokrytím signálu, ale vhod přijdou komukoliv, kdo ocení čistší zvukový projev a zlepšení celkové kvality hovoru. Technologie HD Voice nabídne kvalitní zvuk hovoru i přes klasické mobilní GSM volání.
+ ZDARMA
Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice
+ ZDARMA
Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní