Balení většinou nepatří během příprav na cestu zrovna k oblíbeným činnostem. Zoufalé volání „Pepóó, pojď zatlačit, ať to můžu zapnout!!“ znamená, že vaše cestovní zavazadlo není v optimální kondici. Výsledkem bude s největší pravděpodobností roztržený zip, možná i pár zapomenutých halenek a nakonec zbytečně pokažená dovolená.
Všem problémům lze předejít, ujasníte-li si, co od svého zavazadla očekáváte. Na jaký typ cesty se chystáte? Jak bude dlouhá? Jakými dopravními prostředky se budete přemisťovat?
Hned na začátek vás čeká volba nejdůležitější: mezi batohem a kufrem.
Oba dva základní druhy zavazadel mají své přednosti i nevýhody. Vliv na to má fakt, že každé z nich je určeno pro trochu jiný způsob cestování. A je při tom vlastně úplně jedno, jste-li založením nezávislý, dvacetiletý cestovatel, nebo manažer v nejlepších letech.
Tip nad zlato: Pořiďte si kufr i batoh a zabalte si podle typu plánované cesty.
Chystáte-li se spíše do přírody a pojedete hlavně vlakem či autobusem, vsaďte na batoh. Do přepravních skříněk v dopravních prostředcích ho stlačením lépe uložíte.
S batohem se zkrátka budete pohybovat bez obtíží kdekoliv. Schody neřešíte, ve výškových budovách vás nerozhodí porucha výtahu a v tlačenici si musíte dát pozor jenom na nenechavé ruce vykuků, kteří se chtějí obohatit na váš úkor.
Velikost a objem batohu patří k hlavním parametrům při jeho výběru. Nejmenší batohy (objem od 10 do 20 litrů) unesou drobnosti a nejnutnější minimum. Hodí se na pravidelné využití do práce, na kratší výlety nebo na sport. Středně velké batohy (od 20 do 40 litrů) zvládnou vybavení na celodenní túru včetně náhradních bot, ale také notebook či nákup. Přesto se s nimi dobře manipuluje, nezabírají zbytečně místo, a když jsou prázdné, působí velice kompaktně. Největší batohy (krosny) s objemem nad 40 litrů jsou cvalíci ideální na několikatýdenní putování. Drobnosti se v nich však nadobro ztratí.
Batoh není nezničitelný, ani všemocný. Mějte na paměti možnost poškození jeho citlivějších součástí jako popruhy a ucho pro přenášení necitlivou manipulací, např. pracovníky letištního personálu. Určitě v něm ani nepřevezete všechno oblečení bez jediného pomačkání (např. košili na důležité jednání). Ale na firemní meeting se s krosnou přeci nejezdí, no ne?
Košile, blůzky, kalhoty? Do kufru je zabalíte přehledně a především je v původním (vyžehleném) stavu také vybalíte. Kufry jsou velice pevné a objemné, hodí se hlavně pro cestování na dlouhé vzdálenosti a na dlouhé časové intervaly. Díky kolečkům jejich přepravu po rovném povrchu zvládne hravě i vaše prababička.
Naprostá většina současných moderních kufrů se vyrábí z textilu nebo ve formě „skořepiny“. Co je charakterizuje, v čem se od sebe liší a jaké jsou jejich výhody?
K výrobě skořepinových kufrů se používají plasty, případně hliník. Díky tomu se pyšní pevností, nepromokavostí a rychlou očistou.
Textilní kufry se dělají hlavně z polyamidu, nylonu či polypropylenu. Často obsahují různé kapsy a přihrádky včetně prostoru pro notebook. Speciální obvodový zip (tzv. expandér) dokáže zvětšit objem až o čtvrtinu. Pozor ale na jejich promokavost (vyplatí se impregnace), náročnější údržbu a náchylnost k mechanickému poškození.
Rozeznáváme tři základní velikosti kufrů. Nejmenší (S, označované též cabin baggage) mají rozměr 55 x 40 x 20 cm (včetně koleček) a hodí se na krátké cesty (do pár dnů). Středně velký kufr (M) s rozměry od 60 do 80 cm výšky skvěle poslouží na cestách kolem jednoho týdne. A největší otesánky (L) využijte na opravdu dloooouhé dovolené.
TIP: Víte, že kufru se čtyřmi kolečky se říká spinner (vyniká jednoduchou manipulací) a kufr se dvěma kolečky se označuje upright (jeho hlavní výhodou je, že vám na šikmé ploše neujede)?
Kdo je připraven, nebývá překvapen. Je třeba si uvědomit i některé nevýhody kufru:
Jedním ze základních požadavků na kufry je – zvláště při cestování letadlem – jejich bezpečnost. Nejen tu zajistí vhodné příslušenství. Rozumným řešením je TSA zámek. Patří k výbavě každého lepšího kufru, nebo ho lze přikoupit samostatně. Umožňuje jeho spolehlivé uzamčení a zároveň dovoluje odemčení pracovníky bezpečnostních služeb na letišti bez jakýchkoliv škod.
Pro kontrolu hmotnosti (např. když někde plánujete nákupy) si ke kufru pořiďte malou váhu. A také vysouvací metr, kterým můžete přeměřovat rozměry. Kufry zakoupíte i s celou řadou dalších praktických doplňků. Vestavěná ramínka a obaly na šaty poslouží k přepravě oblečení, do různých polstrovaných kapes uložíte notebook či fotoaparát apod.