Představujeme první knihu, která vznikla v nakladatelství Braiins Publishing, se kterým jsme navázali spolupráci a všechny jejich dosavadní knihy tak budou postupně představeny na našem e-shopu. Jedná se o premiérový titul nakladatelství Braiins Publishing vydaný v roce 2020, který se od té doby dočkal již několika dotisků. Firma Braiins, která se soustředí na vývoj miningového softwaru a komplexních řešení v oblasti těžby Bitcoinu, zároveň provozuje lokální iniciativu Braiins Publishing, v rámci které překládá kvalitní zahraniční knihy o Bitcoinu do češtiny a zároveň podporuje vydání knih původních českých autorů (viz jeden z následujících dílů věnovaný Odluce Josefa Tětka). Kromě toho také realizovali nový překlad Bitcoinového whitepaperu, který je volně k přečtení zde nebo zde.
Knih se zaměřením na Bitcoin v posledních letech přibývá. A to nejen v zahraničí, ale i od původních českých autorů. Je přitom zajímavé, že ačkoli je Bitcoin v široké populaci známý a populární především jako spekulativní aktivum, uvedené knihy rozhodně nelze zařadit do investiční literatury. Bitcoinovou literaturu – českou i zahraniční – lze zpravidla rozdělit na dvě oblasti: knihy, které se zabývají technologickou stránkou věci, a knihy, které zkoumají širší ekonomický a společenský přesah nestátních peněz. Naopak investičních doporučení bývá v takových publikacích poskrovnu; často proto, že autoři knížek nepřistupují k bitcoinu jako ke spekulativnímu aktivu, které musíme dobře koupit a včas prodat. Bitcoin je něčím mnohem větším.
Jak koneckonců uvádí Yan Pritzker v úvodu Vynálezu jménem Bitcoin:
“V médiích se z Bitcoinu probírá převážně jeho cena. Jeden den se vyšplhá na milion dolarů, další den padá na nulu ve spirále smrti. Občas se v médiích objeví zpráva o tom, že Bitcoin spotřebuje veškerou světovou energii a v průběhu deseti let zničí planetu. To samozřejmě není pravda, a až se dozvíte, jak funguje, snad vám dojde proč. Porozumíte taky tomu, proč jsou právě cenové bubliny jedním z nejméně zajímavých aspektů Bitcoinu.”
Kniha Vynález jménem Bitcoin s podtitulem Vznik a fungování prvních skutečně vzácných a decentralizovaných peněz, je překlad původní práce z pera rusko-amerického autora Yana Pritzkera z roku 2019. Ten se s Bitcoinem potkával s přestávkami od roku 2011, ale až přednáška Andrease Antonopulouse ho přiměla k hlubšímu studiu. A podobně jako mnozí další, i Yan Pritzker se pro novou technologii nadchl natolik, že opustil dosavadní práci a začal se plně věnovat bitcoinové osvětě. Výsledkem je mimo jiné tato kniha, kde se na stravitelných sto stranách textu věnuje technologické podstatě Bitcoinu, jeho vzniku a zejména principech jeho fungování.
„Pro mě osobně bylo (naprosto) klíčovou věcí to, abych pochopil všechno okolo toho, jak Bitcoin funguje. V této knize se s vámi pokusím toto pochopení ve stručné, zjednodušené podobě sdílet. Mým cílem je čtenáře navnadit a nabídnout mu malou ochutnávku z informatiky, ekonomie i teorie her, tedy stránek, které z Bitcoinu dělají jeden z nejzajímavějších a nejvýznamnějších vynálezů naší doby. Doufám, že skrze porozumění fungování Bitcoinu zjistíte stejně jako já, že Bitcoin představuje mnohem hlubší technologii, než se zdá na první pohled, a jeho vynález může mít velký vliv na svět příštích generací.“
Kniha je členěna do devíti kapitol, které rozvíjejí otázku z úvodní kapitoly Co je Bitcoin? Autor zde vychází z původního Satoshiho příspěvku na peer-to-peer fóru a postupně rozebírá a vysvětluje jeho klíčové body a tím i pilíře celé bitcoinové technologie. Používá při tom připodobnění účastníků bitcoinové sítě k hráčům loterie. Druhá kapitola se věnuje tomu, jak Satoshi vyřešil problém s prostředníky pomocí distribuované účetní knihy. Ve třetí kapitole je do podrobna vysvětlen systém důkazu o provedené práci (proof-of-work) včetně praktických ukázek, jak celý systém funguje. Ve čtvrté kapitole se autor věnuje důležitosti těžby pro chod celé sítě.
„Možná jste v médiích četli často opakované tvrzení, že těžení Bitcoinu zahrnuje řešení složitých rovnic. Teď už víte, že to vůbec není pravda. Spíše než o řešení rovnic jde při těžení Bitcoinu o opakované házení obří virtuální kostkou, aby byl nalezen hash v určitém předem stanoveném intervalu. Jde prostě o hru náhody, která si žádá spotřebování určitého množství elektřiny.“
V kapitole 5 nazvané Zabezpečení účetní knihy se čtenář dozví, jak celý mechanismus sítě odolává útokům zvenčí, i jak se vypořádá se situací, pokud spolu dva bloky kolidují. Šestá kapitola se věnuje forkům a 51% útokům s vysvětlením toho, jak do hry vstupují těžařské pooly.
Sedmá kapitola Anonymní účty dopodrobna zkoumá zabezpečení účtů, mechanismus veřejných a soukromých klíčů i model UTXO, neboli neutracených transakčních výstupů. Kapitola osmá, nazvaná příznačně Kdo určuje pravidla představuje všechny aktéry sítě: uzly, těžaře, uživatele a vývojáře. Vrací se také k problematice rozdělení sítě pomocí tzv. forku. Poslední kapitola je pak autorovým zamyšlením nad budoucností celé sítě. Jako taková nejrychleji zastarává, nicméně zbytek knihy je v tomto ohledu opravdu nadčasový. Tým Braiins pak původní překlad doplnil o glosář nejdůležitějších pojmů z knihy pro snazší orientaci v místy terminologicky vydatném textu. Mnohé z klíčových termínů byly při této příležitosti přeloženy do češtiny, jiné naopak zůstaly záměrně v originále (čtenář se tak vyhne patvarům jako bločenka nebo vidlička).
Podle mého skromného názoru kniha rozhodně za přečtení stojí. Jedná se o publikaci s velice příznivým poměrem nákladů (investovaného času) a výnosů (získaných poznatků). Během čtení mi Vynález do určité míry připomínal Antonopoulosův Mastering Bitcoin, který je nicméně mnohem hlubší a techničtější. Zatímco Mastering Bitcoin je určen spíše pro programátorské publikum a bez určitého technologického povědomí vás kniha může odradit a nudit, Vynález je kniha, kterou si může přečíst úplně každý – a na konci být velmi dobře informovaný o tom, jak vlastně Bitcoin funguje.
Vynález jménem Bitcoin představuje ideální výchozí bod pro další studium Bitcoinu. Pokud vás zajímají spíše technické aspekty, můžete poté sáhnout po Mastering Bitcoin; pokud naopak ekonomické, pak sáhnete spíše po Ammousově Bitcoinovém standardu. Antonopoulusova kniha má svůj provizorní český překlad v digitální podobě, překlad Saifedeana je dalším z titulů vydaných v Braiins Publishing a budeme se mu věnovat v jedné z následujících recenzí.
Velké plus má autor za použitý neutrální tón – ačkoli je Pritzker velikým fanouškem Bitcoinu, své přesvědčení čtenáři nijak nepodsouvá. Pouze jej objektivně seznamuje s principy fungování decentralizovaného systému – a závěry o převratnosti takové technologie nechť si vyvodí drahý čtenář sám od sebe. Vynález jménem Bitcoin tak lze doporučit i těm, kteří jsou vůči Bitcoinu přirozeně skeptičtí a neradi čtou texty, ze kterých čiší autorův entuziasmus pro nestátní peníze.
Jedná se o první publikaci nakladatelství Braiins Publishing a tým pracující na knížce je zapotřebí pochválit za velmi dobrou práci. Samotný překlad dosahuje vysoké kvality, což u odborných textů s nejasnými českými ekvivalenty některých technických termínů není samozřejmostí: blockchain je zde přeložený smysluplně jako řetězec bloků, což dává mnohem větší smysl, než občas používaný „oficiální“ termín „bločenka“. Ve Vynálezu se naštěstí s takto úchylně počeštěnými termíny nesetkáte. Glosář v závěru knihy navíc u přeložených termínů uvádí i originální znění, což přijde čtenářům vhod při dohledávání dalších informací na internetu.
Celkově lze označit Vynález jménem Bitcoin za zdařilou publikaci, kterou stojí za to mít ve své knihovně – ať fyzické, či digitální.
Josef Tětek
Josef je ekonom vycházející z rakouské školy ekonomie. Věnuje se Stackuj Podcastu a vede edukativní projekt Trezor Academy se zaměřením na posílení finanční a bitcoinové gramotnosti primárně v Africe. Autor knih Nepřátelé státu, přátelé svobody, Bitcoin: Odluka peněz od státu a Bitcoin: Návrat zdravých peněz. @JosefTetek na Twitteru.
Osobní stránky: Stackuj.cz