Pokud dosloužila stará králíkárna, rozšiřujete svůj chov nebo s ním naopak začínáte, bude potřeba postavit novou králíkárnu. Je však důležité vědět, jak taková výroba králíkárny probíhá. Co všechno je podstatné k zajištění králičího komfortu a jak postavit králíkárnu, se dozvíte v dnešním článku.
Každý by si měl nejprve promyslet několik různých parametrů, které jsou klíčové k takovému počinu, jako je stavba králíkárny. Plánek by měl obsahovat několik různých částí. Tou první je samotný náčrtek, v němž se musí zhodnotit veškeré rozměry králíkárny. Domácí výroba králíkárny není jednoduchá, a proto by se tento krok neměl nikdy přeskakovat.
Rozměry jednotlivých kotců navrhněte podle toho, jak velká plemena zde budete chovat:
Jakmile je plánek králíkárny hotový, dalším významným krokem je promyslet, kde bude nová králíkárna stát. Prvním důležitým aspektem je její správné natočení. Záda konstrukce natočte na stranu, ze které fouká. Budou blokovat průvan, který by se jinak mohl dostat do králíkárny. Králíci jsou na něj velice hákliví a nedělá jim dobře.
Dále byste měli najít místo, kde je co největší klid. Králíci jsou velmi citliví na hluk a potřebují ticho. Příliš hlučné prostředí jim způsobuje problémy. Zejména v době narození mláďat, o která by matka mohla přestat pečovat právě z důvodu nedostatku klidu.
Po zhodnocení těchto dvou klíčových parametrů se ujistěte, že základna, na níž bude králíkárna stát, je dostatečně pevná, případně ji vlastnoručně upevněte. Mohlo by se totiž stát, že se začne postupně propadávat do země a následně hnít.
Otázku, jak vyrobit králíkárnu, si pokládá spousta chovatelů a málo z nich tuší, jak důkladně musí probíhat taková stavba králíkárny. Návodů existuje spousta a v mnoha z nich chybí plno podstatných informací jako například správná ochrana konstrukce. Dřevěnou konstrukci je totiž potřeba chránit před močí a výkaly. Nejlépe toho dosáhnete, pokud ji pokryjete nepropustnou látkou. Chránit je třeba především zadní stranu králíkárny, po které moč a výkaly stékají. Do spodní části poté umístěte žlábek, do něhož bude vše odtékat.
Jakou podlahu zvolit, záleží čistě na vás. Použít můžete podestýlku nebo dřevěné rošty. Pokud zvolíte podestýlku, měli byste prkna pod ní chránit. Doporučujeme použít PVC krytinu nebo linoleum. Hlavní výhodou této podlahy je to, že přes zimu jednotlivé kotce zatepluje a králíci netrpí otlaky. Na druhé straně je však náročnější na čištění a hygienu. Čistit podlahu tak doporučujeme minimálně jednou týdně.
Při volbě roštové podlahy je výhodou fakt, že trus králíků propadává mezi jednotlivými rošty a nejsou s ním tolik v kontaktu. Na druhou stranu se však mohou mezery mezi rošty ucpávat, a proto je důležitá pravidelná kontrola. Pro králíky je však tento způsob méně příjemný a může jim na packách způsobovat otlačeniny.
Výroba králíkáren vyžaduje pozornost při každém detailu. Jedním z nich může být také to, čím opatřit dvířka. Nejvhodnější volbou je kvalitně svařované pletivo. Ke koupi je dostupné také klasické králíkářské pletivo, ale většina chovatelů se shoduje na tom, že má mnohem menší výdrž a zejména králíci středně velkých a větších plemen dokáží toto pletivo poměrně rychle rozkousat.
Pokud stavíme králíkárnu, měli bychom si dát záležet na správném umístění střechy. Oba její konce by měly mít lehký přesah. Přední strana alespoň o 50 cm a zadní o 20 cm. Důvodem je ochrana samotné králíkárny před deštěm a sluncem. Střechu lze udělat z prken pokrytých lepenkou nebo můžete použít i obyčejný plech.
Jak si postavit králíkárnu? Tuto otázku si pokládá spousta chovatelů králíků. Je důležité promyslet každý krok a všechny důležité parametry, což je například velikost králíkárny nebo použitý materiál. Pokud však člověk správně naplánuje každý detail, zaručí králíkům komfort a nemusí se bát o jejich pohodlí.