Sleva 15 % na Whirpool a Indesit AlzaPlus+

Vysoký tlak – proč je tak nebezpečný a jak jej snížit?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Vysokému tlaku se ne nadarmo trefně říká „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak totiž nebolí, pokud navíc nechodíte na pravidelné lékařské prohlídky, nebo si čas od času nezměříte tlak sami doma, můžete s ním bez obtíží fungovat velmi dlouhou dobu. Příznaky vysokého krevního tlaku jsou velmi nenápadné. Statistiky jsou ovšem alarmující. Odhaduje se, že 20 – 50 % dospělé populace má vysoký krevní tlak. Pokud se toto onemocnění neléčí, může vést k vážnému poškození cév. Jste si jistí, že se tento problém netýká i vás? V tomto článku se dočtete nejdůležitější informace o tomto závažném onemocnění. Mimo jiné se dozvíte, jaké jsou nejčastější příčiny vysokého tlaku a jeho symptomy. Přidáme také pár užitečných rad a tipů, jak okamžitě snížit krevní tlak a také několik překvapivých zajímavostí.

i

Domácí tlakoměr nehradí pravidelné návštěvy lékaře. V případě podezření na jakýkoliv problém jej konzultujte přednostně se specialistou.

vysoký tlak

Vysoký tlak – OBSAH

 1. Co je vysoký krevní tlak a proč byste ho v žádném případě neměli podceňovat?
 2. Co zvyšuje krevní tlak? 9 hlavních příčin hypertenze
 3. Co může být příčinou náhlého zvýšení krevního tlaku?
 4. 2 praktické rady, jak okamžitě snížit krevní tlak
 5. Na vysoký tlak platí správná životospráva a změna životního stylu!
 6. Krevní tlak podle věku – tabulka

Co je vysoký krevní tlak a proč byste ho v žádném případě neměli podceňovat?

Začněme pěkně od základů tím, že si vysvětlíme, co je krevní tlak a jak ovlivňuje jeho zvýšení naše tělo. Vaše srdce pracuje jako pumpa, která rozvádí krev po těle a s ní také kyslík a důležité živiny. Co se stane, když se tlak zvýší? Krev je ze srdce do cév pumpována větší silou. Logicky pak působí větší silou na stěnu cév. Pokud se tak děje dlouhodobě, může dojít nejen k poškození cév, ale také srdce, ledvin, mozku a očí.

i

Vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze) je stav, kdy je vaše krev ze srdce vypuzována příliš velkou silou. Ta pak působí negativně na vaše cévy a může vést k jejich poškození. Pokud se s vysokým tlakem neléčíte, může toto onemocnění poškodit také životně důležité orgány!

Jak už jsme zmínili v úvodu, toto onemocnění si vysloužilo velmi nelichotivou přezdívku „tichý zabiják“. Rozeberme si trochu podrobněji, co přesně se děje v těle člověka, který trpí na vysoký krevní tlak a neléčí se.

Tichý zabiják škodí velmi nenápadně. Smrt může přijít naprosto nečekaně

Vysoký krevní tlak totiž opravdu po velmi dlouhou dobu nemusíte vůbec zaregistrovat. Když nic nebolí, není problém, že? A to je právě ten háček, který může mít pro některé jedince fatální následky. Pokud je v cévách vysoký krevní tlak, může dojít k jejich uzavření, nebo naopak k výduti. Tato výduť může následně prasknout, díky čemuž dojde ke krvácení do mozku, nebo krvácení do sítnice oka. Pokud se poškodí cévy ledvin, může dojít k jejich selhání. Je vám určitě jasné, že vysoký krevní tlak neprospívá ani srdci. Jeho levá komora se vlivem hypertenze zvětší. Takto zvětšené srdce nemá dostatečné cévní zásobení. Časovaná bomba pomalu tiká a oběť o ní nemusí mít ani tušení. Když člověka postihne srdeční infarkt nebo mozková mrtvice, je pro mnohé bohužel už příliš pozdě.

Já jsem ještě mladý/á mě se to netýká

Omyl, týká. Je sice pravda, že krevní tlak stoupá s přibývajícím věkem, ale to neznamená, že mladému člověku se to nemůže stát. Může, a děje se tak poměrně často. To, že je vysoký tlak „výsadou“ stáří je jeden z nejčastějších mýtů. Součástí každé preventivní prohlídky je i měření krevního tlaku. Čím dříve vysoký tlak odhalíte, tím lépe. Pokud na preventivní prohlídky nechodíte, nechte si čas od času přeměřit tlak v lékárně. V případě, že vám ani jedna z možností nevyhovuje, můžete si pořídit svůj vlastní tlakoměr a měřit v pohodlí domova.

i

Hypertenze patří mezi tzv. civilizační nemoci. Optimální krevní tlak je 120/80 mm Hg. Pokud naměříte nad 140/90 mm Hg, máte vysoký krevní tlak. V případě, že tyto hodnoty naměříte opakovaně, měli byste se začít léčit. Vysoký tlak je příčinou každého čtvrtého úmrtí lidí nad 40 let. Pokud by se všichni postižení léčili včas, dalo by se úmrtí předcházet až u 80 % z nich!

Co zvyšuje krevní tlak? 9 hlavních příčin hypertenze

 1. Konzumace nezdravých jídel – ještě poměrně nedávno byl vysoký krevní tlak spojován především s obezitou. Nenechte se ale mýlit hypertenzí můžou trpět i velmi štíhlí lidé. Nezdravá strava a nadměrné množství soli v ní značně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku. Nemusíte nutně vážit přes 100 kg, a přesto si špatnou životosprávou zaděláváte na vážný problém.
 2. Nadměrná konzumace alkoholu – někteří odborníci tvrdí, že i malé množství alkoholu škodí. Pokud pijete pravidelně a ne úplně málo, měli byste určitě zpozornět. Alkohol prokazatelně zvyšuje krevní tlak a přispívá k rozvoji arteriosklerózy. Pivaři jsou navíc ohroženi nejen hypertenzí, ale také mají větší sklony k obezitě a může u nich dojít i k rozvoji cukrovky.
 3. Kouření způsobuje rakovinu. To určitě víte. Má ale také přímý vliv na krevní tlak. Pokud tedy kouříte a máte vysoký krevní tlak, měli byste ideálně přestat, nebo alespoň snížit denní dávku na minimum.
 4. Sedavý způsob života nebo sedavé zaměstnání také velmi znatelně napomáhá k zvyšování krevního tlaku. Kardiovaskulární systém člověka, který většinu dne sedí, trpí. Navíc se vám zvyšuje i cholesterol. Řešením je kompenzovat hodiny prosezené za počítačem pohybem. Pomůžou také časté přestávky, během kterých své tělo rozpohybujete.
 5. Chronický stres – pokud je člověk ve stresu, může dojít ke krátkodobému zvýšení krevního tlaku. Co když jste ale stresu vystaveni denně? Můžete si takto zvýšit tlak trvale? Vědci se v tomto ohledu zatím neshodli. Nicméně nelze popřít, že má stres negativní vliv na lidské zdraví. V případě, že jste dlouhodobě vystavováni nadměrnému stresu, můžete jeho negativní dopady zmírnit například pravidelným pohybem.
 6. Spánková apnoe – trápí vás toto onemocnění? Spánková apnoe je stav, kdy spící člověk opakovaně přestává ve spánku dýchat na více než 10 sekund. Toto onemocnění zvyšuje riziko hypertenze a také srdečního infarktu a mozkové mrtvice.
 7. Cukrovka – 60 – 65 % diabetiků mají vysoký krevní tlak. Diabetik by si tedy měl pravidelně tlak měřit a užívat adekvátní léky na jeho snížení.
 8. Onemocnění ledvin může způsobit zvýšení krevního tlaku. Funguje to ale i naopak, vysoký krevní tlak může vést k selhání ledvin. Je tedy zřejmé, že ledviny jsou s krevním tlakem a jeho regulací úzce propojeny.
 9. Věk a genetická zátěž – dostáváme se k faktorům, které těžko ovlivníme. Můžeme ale zmírnit jejich dopady včasnou léčbou i správnou životosprávou. V současné době se hypertenze nevyhýbá mladým a stoupá dokonce i počet dětí, které trpí tímto onemocněním. Je tedy zřejmé, že lví podíl na vzestupu tohoto onemocnění má náš životní styl.
Vysoký krevní tlak
Zdravá a vyvážená strava je důležitou prevencí vysokého krevního tlaku.

Co může být příčinou náhlého zvýšení krevního tlaku?

I když netrpíte na vysoký krevní tlak, může se stát, že se vám náhle zvýší. Nejčastější příčinou je nadměrný stres a námaha. Náhlé dramatické zvýšení tlaku většinou poznáte. V takové situaci vám bude špatně a bude se vám pravděpodobně také motat hlava. V některých případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám na snížení tlaku podá odpovídající medikaci. Po hodině vám tlak změří znovu, pokud výrazně poklesne, budete propuštěni domů s tím, že váš stav bude nadále monitorovat váš praktický lékař. V případě, že se tato situace nebude opakovat, není nutná další léčba. Bohužel, velmi často nelze odhalit pravou příčinu náhlého zvýšení krevního tlaku.

2 praktické rady, jak okamžitě snížit krevní tlak

Pokud si naměříte vysoký krevní tlak, nemusíte hned utíkat k lékaři. Můžete si ho snížit i sami bez užití prášků.

 1. První pomoc – pokud jste si naměřili vysoký krevní tlak a není vám zle, netrpíte úpornou bolestí hlavy nebo závratěmi, nepanikařte! Místo toho se v klidu posaďte, zavřete oči a odpočívejte. Můžete si také dát studený obklad na hlavu. Velmi účinná je také masáž hlavy. Tlak se vám může zvýšit i před plánovanou preventivní prohlídkou u lékaře. Říká se tomu „syndrom bílého pláště“. Podvědomí pracuje, strach a úzkost jsou také příčinou zvýšení krevního tlaku. V takovém případě je tlak nutné přeměřit tlakoměrem v klidovém stavu, abyste se ujistili, že se opravdu jednalo jen o jednorázovou záležitost.
 2. Můžete si také připravit odvar z hlohu, ibišku, meduňky nebo kvalitní zelený čaj.
Vysoký krevní tlak joga
Stres zvyšuje krevní tlak. Jóga a další relaxační cvičení snižují hladinu stresových hormonů.

Na vysoký tlak platí správná životospráva a změna životního stylu!

Trpíte hypertenzí? Berete poctivě prášky a měříte pravidelně tlak? A co ještě děláte, abyste svůj zdravotní stav zlepšili? Pokud jen zobete pilulky, měli byste si uvědomit, že léky nejsou všemocné. Je dobře, že jste odhalili včas, že máte vysoký krevní tlak, uvědomte si ale, že tuto diagnózu nelze brát na lehkou váhu. Pokud vám záleží na vašem zdraví, nespoléhejte pouze na farmakologickou léčbu. Svůj zdravotní stav můžete výrazně zlepšit také změnou životního stylu a úpravou jídelníčku.

Jak si můžete přírodně pomoci sami?

 1. Hýbejte se! Nemusíte hned utíkat do posilovny. Stačí, když do svého programu zařadíte pravidelné procházky. Chytré hodinky jsou v tomto ohledu velmi šikovným pomocníkem, který vám bude monitorovat vaší cestu za zdravějším já a popohánět vás k lepším výkonům.
 2. Zkuste relaxační cvičení. Jóga, meditace nebo třeba taj či snižují hladinu stresových hormonů. Naučte se také správně dýchat. V rámci relaxace se také doporučuje poslech vážné hudby nebo keltských a indických melodií.
 3. Nepřehánějte to se solí! Pokud máte vysoký tlak, neměl by příjem sodíku překročit 1500 mg denně. Pro lepší představu půl čajové lžičky soli obsahuje 1200 mg sodíku. Největší podíl soli obsahují polotovary, těm byste se měli vyhnout úplně. Ochucujte pokrmy bylinkami, citrónem nebo kořením.
 4. Jezte ovoce a zeleninu, které mají vysoký obsah draslíku. Optimální denní dávka draslíku je 2000 – 4000 mg. Velký obsah draslíku mají například brambory, rajčata, batáty, pomerančová šťáva, banány nebo sušené rozinky a švestky.
 5. Mlsejte kvalitní hořkou čokoládu. Hořká čokoláda (s podílem kakaa alespoň 70 %) působí blahodárně na pružnost cév.
 6. Omezte neřesti na minimum. Naprosto ideální je přestat pít alkohol a kouřit úplně. Pokud toho zatím nejste schopní, snažte se alespoň postupně snížit denní dávku cigaret a pijte jen příležitostně.
 7. Omezte pití kofeinových nápojů.
 8. Snažte se vyhýbat stresovým situacím a nepřehánějte to s přesčasy v práci. Ano, splnit tento bod je obzvlášť těžké, ale pokud chcete žít jinak a zdravěji, budete muset nalézt rovnováhu mezi prací a osobním volnem.
Vysoký krevní tlak-zdravá strava
Zdravá strava a aktivní životní styl pomáhá snižovat vysoký tlak.

i

Pokud se léčíte na vysoký krevní tlak, základem vaší léčby jsou odpovídající léky. Nelze se spoléhat jen na změnu životního stylu a úpravu jídelníčku. Po úpravě jídelníčku dochází k poklesu tlaku pomalu. Ne vždy si ale můžete dovolit čekat. Proto je nejlepším řešením kombinace farmakologické léčby a zdravého životního stylu.

Krevní tlak podle věku – tabulka


Nízký tlak Normální tlak Vysoký tlak
Kojenec <80/45 80/45 >85/50
Dítě < 110/70 110/70 >120/80
Žena <100/70 120/80 >140/90
Muž <100/60 120/80 >140/90
Dospělý s cukrovkou <110/60 130/80 >130/80
Dospělý s ledvinovým onemocněním <110/60 110/80 >120/80

Jak správně měřit tlak v domácím prostředí

 1. Před měřením si sedněte a alespoň 5 minut odpočívejte.
 2. Nejméně půl hodiny před měřením nepijte alkohol, kofeinové nápoje a nekuřte!
 3. Seďte opření zády o opěrku. Podepřete si ruku, měla by být na úrovni srdce. Vaše nohy jsou pevně na zemi, nekřižte je. Při měření nemluvte a nehýbejte se.
 4. Tlak se měří vždy na stejné paži a nezapomeňte si vyhrnout rukávy! Více o správném měření tlaku se dočtete v článku Jak měřit tlak (TIPY A TRIKY).
Vysoký krevní tlak léky
Základem léčby vysokého tlaku jsou odpovídající léky. Čím dřív se začnete léčit, tím lépe.
i Tlakoměry Beurer

Vysoký krevní tlak je zákeřný protivník, který může nasekat ve vašem těle pořádnou paseku. Hypertenzí pravděpodobně trpí až 50 % dospělé populace. Až polovina postižených nemá o tomto závažném onemocnění tušení, jednoduše proto, že nebolí a příznaky jsou velmi nenápadné. Čím dřív odhalíte, že máte vysoký tlak, tím lépe. Proto nepodceňujte důležitost pravidelných preventivních prohlídek. Správná farmakologická léčba v kombinaci se zdravým životním stylem výrazně snižuje riziko rozvoje tohoto onemocnění!

5,0 17×
OMRON EVOLV
Tlakoměr na paži, detekce arytmie, grafické znázornění tlaku, hd oled displej, indikace správně nasazené manžety, paměť, pohybový senzor a sdílení naměřených dat s chytrým telefonem, délka manžety 42 cm, přesnost měření pulzu 5 %, přesnost měření tlaku 3 mmHg připojení Bluetooth, kompatibilní s Android a iOS

4 599,-
1 ks
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OMREV465
4,6 25×
Beurer BC 32
Tlakoměr na zápěstí, automatické vypnutí, detekce arytmie, lcd displej, paměť a průměr tlaku, délka manžety 19,5 cm, připojení NE, zdravotnický prostředek*

679,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BEU061l
4,9 47×
OMRON M3 AC se síťovým zdrojem Omron - tonometr dig.OMRON + 4 roky záruka
Tlakoměr na paži, automatické vypnutí, dělená paměť pro dva uživatele, detekce arytmie, grafické znázornění tlaku, indikace správně nasazené manžety, indikace vybité baterie, lcd displej, paměť a průměr tlaku, délka manžety 42 cm, přesnost měření pulzu 5 %, přesnost měření tlaku 3 mmHg připojení NE,

1 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OMRTL963
4,9 60×
OMRON M7 Intelli IT s AFIB a bluetooth připojením +ZDROJ (SET), 5let záruka
Tlakoměr na paži, dělená paměť pro dva uživatele, detekce arytmie, grafické znázornění tlaku, indikace správně nasazené manžety, lcd displej, paměť, pohybový senzor, průměr tlaku a sdílení naměřených dat s chytrým telefonem, délka manžety 42 cm, přesnost měření pulzu 95 %, přesnost měření tlaku -3 mmHg připojení Bluetooth, kompatibilní s Android a iOS

Zlevněno -4 %
2 699,- 2 799,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OMRTL925
4,8 45×
HARTMANN Veroval Compact
Tlakoměr na paži, detekce arytmie, indikace správně nasazené manžety, lcd displej, paměť a průměr tlaku, délka manžety 42 cm,

Cenová bomba
1 099,- Ušetříte 197,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VERTL106
4,8
OMRON M3 Easy, 4roky záruka
Tlakoměr na paži, automatické vypnutí, dělená paměť pro dva uživatele, detekce arytmie, grafické znázornění tlaku, indikace správně nasazené manžety, lcd displej, paměť, průměr tlaku a technologie intellisense, délka manžety 42 cm, přesnost měření pulzu 5 %, přesnost měření tlaku 3 mmHg připojení NE,

1 599,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OMRTL840
4,8 14×
Medisana BU540
Tlakoměr na paži, dělená paměť pro dva uživatele, detekce arytmie, grafické znázornění tlaku, lcd displej, oscilometrická metoda měření, paměť, průměr tlaku a sdílení naměřených dat s chytrým telefonem, délka manžety 42 cm, přesnost měření pulzu 5 %, přesnost měření tlaku 3 mmHg připojení Bluetooth, kompatibilní s Android a iOS

1 149,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MEDTL820
4,9 44×
OMRON M6 Comfort s AFIB +ZDROJ (SET), 5let záruka
Tlakoměr na paži, dělená paměť pro dva uživatele, detekce arytmie, grafické znázornění tlaku, indikace správně nasazené manžety, lcd displej, paměť, pohybový senzor a průměr tlaku, délka manžety 42 cm, přesnost měření pulzu 5 %, přesnost měření tlaku 3 mmHg připojení NE,

2 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OMRTL949
4,9 30×
OMRON M4 Intelli IT bluetooth připojením +ZDROJ (SET), 4 roky záruka
Tlakoměr na paži, dělená paměť pro dva uživatele, detekce arytmie, grafické znázornění tlaku, indikace správně nasazené manžety, lcd displej, paměť, průměr tlaku a sdílení naměřených dat s chytrým telefonem, délka manžety 42 cm, přesnost měření pulzu 95 %, přesnost měření tlaku -3 mmHg připojení Bluetooth, kompatibilní s Android a iOS

2 199,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OMRTL956
4,4 15×
Withings BPM Connect
Tlakoměr s Wi-Fi

3 389,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: WITTL984
4,7 26×
OMRON M3 Comfort intelli +ZDROJ (SET), 4roky záruka
Tlakoměr na paži, dělená paměť pro dva uživatele, detekce arytmie, grafické znázornění tlaku, indikace správně nasazené manžety, lcd displej, paměť a průměr tlaku, délka manžety 42 cm, přesnost měření pulzu 5 %, přesnost měření tlaku 3 mmHg připojení NE,

1 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OMRTL970
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací