Alza days prosinec Alza days prosinec

Vzduchové chladiče pro procesory do 1 200 Kč (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Při stavbě počítače jsou věci, které není radno podcenit. Kromě kvalitního zdroje nebo spolehlivého úložiště je třeba vybrat adekvátní chlazení. Na trhu je řada procesorů, ty úspornější kousky jsou obvykle doplněny o základní chladič, těm „žravějším“ však tyto chladiče nemusí tak úplně stačit nebo ani nejsou součástí balení. V tu chvíli je nutné sáhnout po něčem výkonnějším. V této srovnávací recenzi se podíváme na 12 vzduchových chladičů pro procesory s cenovkou do 1 200 Kč. Menšími kompaktnějšími chladiči počínaje, dvouvěžovými „monstry“ konče, na svoje si přijdou i fanoušci RGB podsvícení. V testu se zaměříme na chladicí výkon a úroveň hluku, k vidění budou přehledné grafy, konfigurace testovací sestavy, metodika měření a v závěru si dovolím malý komentář k testu a jeho výsledkům.

Gelid Solutions Phantom a Phantom Black

Vzduchové chladiče pro procesory do 1 200,– (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. Chladiče, které se účastnily testu
  2. Testovací sestava a metodika měření
  3. Parametry testovaných chladičů
  4. Výsledky testu v grafech
  5. Závěr testu a finální komentář

Chladiče, které se účastnily testu

V naší recenzi vzduchových chladičů pro procesory jsme otestovali níže uvedené modely.

Gelid Solutions Sirocco Gelid Solutions Phantom Black Gelid Solutions Phantom
Gelid Solutions Sirocco Gelid Solutions Phantom Black Gelid Solutions Phantom
Gelid Solutions Tornado ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2 ARCTIC Freezer 34
Gelid Solutions Tornado Artic Freezer 7 Pro REV.2 Artic Freezer 34


Cooler Master Hyper TX3 EVO SilentiumPC Fera 3 HE1224 SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224
Cooler Master Hyper TX3 EVO SilentiumPC Fera 3 HE1224 SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224


SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 Be quiet! PURE ROCK Be quiet! PURE ROCK SLIM
SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 Be quiet! PURE ROCK Be quiet! PURE ROCK SLIM


Testovací sestava a metodika měření

Pro tuto testovací sestavu jsem použil Corsair Carbide AIR 540, relativně velkou a prostornou ATX skříň s přepážkou oddělující základní desku, její další komponenty a dvě pozice 3,5" pro pevné disky od prostoru pro zdroj, 2,5" pozice a dvě 5,25" pozice. V její přední části jsou tři pozice pro 120mm ventilátory osazené třemi Noctua NF-F12 PWM, zregulovanými na 800 otáček za minutu. Při takových otáčkách dodávají interiéru skříně dostatečný průtok vzduchu a zároveň jsou natolik tiché, aby neovlivnily výsledky testu při měření hlučnosti.

Procesor Intel Core i7-9700K je osazený v desce MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON AC, to celé doplněno o dva 8GB moduly DDR4 pamětí a pasivně chlazenou grafickou kartu XFX Radeon HD5450. Mezi tepelný rozvaděč procesoru a základy chladičů byla u každého chladiče nanesena čerstvá vrstva teplovodivé pasty Gelid GC-EXTREME 10G. Jako systémový disk posloužil SSD Crucial MX500 500GB, to vše napájí plně pasivní zdroj Seasonic SS-400FL2 F3 Platinum-X400.

Na testovací sestavě jsou čistě nainstalované Windows 10 PRO, pro všechny testované vzduchové chladiče procesoru byla sestava neměnná, stejně jako verze použitého softwaru. K měření teplot posloužil program Core Temp 1.13, výsledné teploty zanesené v grafech jsou průměrem nejvyšších teplot naměřených během testů na jednotlivých jádrech. Pro zatížení procesoru posloužil Prime95 ver. 26.6, přesněji tedy jeho test: Small FFTs, který zatěžuje procesor a jeho Cache (verze 26.6 je poslední verze programu bez AVX instrukcí). Testování proběhlo při 24 °C v místnosti s odchylkou do 1 °C.

Měření hluku zajistil hlukoměr ST-805L na stativu ve vzdálenosti 30 cm od předního panelu skříně. Zaznamenána byla též nejvyšší naměřená hodnota. Hlučnost chladiče procesoru při nejvyšších otáčkách byla měřena na začátku testu, hlučnost chladičů ovládaných skrze PWM profil desky byla měřena v 15. až 20. minutě. K ovládání ventilátorů jsem použil program MSI Dragon Center, patřící do výbavy desky. Měření jednotlivých chladičů trvalo 20 minut, po montáži následujícího byla vždy dodržena pauza potřebná pro vyrovnání teplot.

Specifikace testovací sestavy

Test vzduchových chladičů – parametry testu

  • 4,6 GHz na všech osmi jádrech, 130–145 W, 1,23–1,27 V – ventilátor/y chladiče ovládané deskou, ventilátory ve skříni zregulované na 800 otáček za minutu
  • 4,6 GHz na všech osmi jádrech, 130–145 W, 1,23–1,27 V – ventilátor/y chladiče na maximální otáčky, ventilátory ve skříni zregulované na 800 otáček za minutu
  • 5,0 GHz na všech osmi jádrech, 175–180 W, 1,34–1,35 V – ventilátor/y chladiče ovládané deskou, ventilátory ve skříni zregulované na 800 otáček za minutu

Parametry testovaných chladičů

Gelid Solutions Sirocco

Gelid Solutions Sirocco

Gelid Solutions Sirocco se skládá z jednoho poměrně tlustého pasivu a jednoho 120mm RGB podsvíceného PWM ventilátoru, který je k pasivu uchycen kovovou sponou. Základna je měděná a stejně jako zbytek pasivu niklovaná, z ní pak do pasivu vede 6 heatpipů. Žebra chladiče jsou z hliníku. V montážním setu je kovový rámeček na zadní stranu desky, kam je nutné mít přístup, montáž samotná je poměrně snadná. V balení naleznete teplovodivou pastu, druhý pár spon a manuální kontroler pro ovládání programu, barvy a intenzity podsvícení ventilátoru.

Gelid Solutions Phantom Black

Gelid Solutions Phantom Black

Gelid Solutions Phantom Black se skládá z dvouvěžového pasivu a dvou 120mm PWM ventilátorů s antivibračními podložkami, které jsou k pasivu uchyceny kovovými sponami. Základna je měděná a stejně jako zbytek pasivu niklovaná, z ní pak do pasivu vede 7 heatpipů. Žebra chladiče jsou z hliníku. V montážním setu je kovový rámeček na zadní stranu desky, kam je nutné mít přístup. Montáž je podobná řadě běžných chladičů, nicméně vzhledem k velikosti pasivu budete bojovat s nedostatkem místa, dlouhý šroubovák je zde nutností. V balení dále naleznete teplovodivou pastu a rozdvojku pro připojení obou ventilátorů do jednoho konektoru.

Gelid Solutions Phantom

Gelid Solutions Phantom

Gelid Solutions Phantom se skládá z dvouvěžového pasivu a dvou 120mm PWM ventilátorů s antivibračními podložkami, které jsou k pasivu uchyceny kovovými sponami. Základna je měděná, z ní vede do pasivu 7 niklovaných heatpipů. Žebra chladiče jsou z hliníku. Montáž a obsah balení se shodují s modelem Phantom Black.

Gelid Solutions Tornado

Gelid Solutions Tornado

Gelid Solutions Tornado je poměrně běžný věžový chladič osazený jedním 120mm PWM ventilátorem, který je k pasivu uchycen kovovými sponami. Základna je měděná, z ní vede do pasivu 7 niklovaných heatpipů. Žebra chladiče jsou z hliníku. V montážním setu je plastový rámeček na zadní stranu desky, kam je potřeba mít přístup. Montáž samotná je celkem snadná. Součástí balení je druhý pár spon pro případný druhý ventilátor a teplovodivá pasta.

ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2

ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2

ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2 je co se velikosti týče spíše menší věžový chladič osazený jedním atypickým PWM ventilátorem. Ten je v pasivu uchycen plastovými západkami na statoru (statická část ventilátoru / rám) Základna je měděná, z ní vedou do pasivu tři heatpipy. Žebra chladiče jsou z hliníku. Na základně je nanesena teplovodivá pasta. Montážní set má plastový rámeček se zámky na horní stranu desky, bez nutnosti přístupu zezadu. Při montáži je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k přílišnému prohnutí desky a následnému poškození. Přitlačený plech má poměrně silný odpor. Pro méně zručného jedince může být montáž náročná.

ARCTIC Freezer 34

ARCTIC Freezer 34

ARCTIC Freezer 34 je též věžový chladič běžné velikosti, osazený jedním 120mm PWM ventilátorem. Ten drží na pasivu kovové spony. Základna je stejně jako žebra pasivu hliníková, ale většinu dosedací plochy tvoří 4 obnažené zbroušené heatpipy. Žádná část pasivu nemá povrchovou úpravu. Montážní set má plastový rámeček na zadní stranu základní desky. Pro montáž je potřeba přístup na zadní stranu desky a je poměrně jednoduchá. Součástí balení je teplovodivá pasta a druhý pár kovových spon pro případný druhý ventilátor.

Cooler Master Hyper TX3 EVO

Cooler Master Hyper TX3 EVO

Cooler Master Hyper TX3 EVO je poměrně malý věžový chladič osazený 92mm PWM ventilátorem. Ten na pasivu drží za pomoci plastových rámečků přišroubovaných k ventilátoru. Základna je stejně jako žebra pasivu hliníková, ale většinu dosedací plochy tvoří 3 obnažené zbroušené heatpipy. Žádná část pasivu nemá povrchovou úpravu. Montáž chladiče se provádí pouze z vrchní strany desky, pomocí napínáku / čtyř plastových zámků bez rámečku na zadní stranu desky. Součástí balení je druhý pár rámečků pro ukotvení případného druhého ventilátoru a teplovodivá pasta. Ukotvení chladiče je jednoduché, ale je třeba dát pozor, aby v důsledku nadměrného tlaku nedošlo k poškození desky.

SilentiumPC Fera 3 HE1224

SilentiumPC Fera 3 HE1224

SilentiumPC Fera 3 HE1224 je věžový chladič osazený jedním 120mm PWM ventilátorem, který na pasivu drží dvě kovové spony. Základna je z hliníku, ale většinu dosedací plochy tvoří 4 heatpipy vedoucí do pasivu, jehož žebra jsou z hliníku. Vrchol pasivu je opatřen černým krytem zakrývajícím konce zapečetěných heatpipů. Montážní set je opatřen plastovým rámečkem na zadní stranu desky, kam je potřeba mít přístup, a montáž samotná je poměrně snadná. V balení dále naleznete teplovodivou pastu a druhý pár spon k případnému druhému ventilátoru.

SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224

SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224

SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224 je věžový chladič osazený jedním 120mm RGB PWM ventilátorem, který na pasivu drží dvě kovové spony. Je opatřen antivibračními podložkami. Základna je z hliníku, ale většinu dosedací plochy tvoří 4 heatpipy vedoucí do pasivu, jehož žebra jsou z hliníku. Vrchol pasivu je opatřen RGB krytem, u kterého lze stejně jako u ventilátoru měnit program, barvu a intenzitu podsvícení. To zajišťuje manuální kontroler, který je třeba zapojit mezi ventilátor/kryt a zdroj počítače. Montáž zůstává stejná jako u Fera 3.

SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4

SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4

SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 je masivní věžový chladič, vizuálně rozdělený do čtyř segmentů. Je osazený jedním 120mm PWM ventilátorem, který na pasivu drží kovové spony. Jeho stator je opatřen 3stupňovým přepínačem pro ovládání otáček v případě, že deska nedisponuje PWM konektorem. Základna je z mědi a stejně jako 6 heatpipů, které z ní vedou do pasivu, je niklovaná. Montážní set je opatřen rámečkem na zadní stranu desky. K montáži je nutný přístup k zadní straně desky a dlouhý šroubovák, který je součástí balení. Montáž je poměrně komplexní, nicméně s manuálem a trochou zručnosti to jistě zvládne každý. V balení dále najdete teplovodivou pastu a další kovové spony pro ukotvení dalšího ventilátoru.

Be quiet! PURE ROCK

Be quiet! PURE ROCK

Be quiet! PURE ROCK je průměrný věžový chladič osazený jedním 120mm PWM ventilátorem, ten drží na pasivu pomocí kovových spon. Základna je měděná a z ní vedou 4 heatpipy do pasivu z hliníkových žeber. Niklovaná je pouze základna chladiče, z výroby je na ni nanesena vrstva teplovodivé pasty. Vrchní část je zakončena hliníkovým krytem, který stejně jako u Fera 3 zakrývá konce heatpipů. Montážní set chladiče je opatřen rámečkem na zadní stranu základní desky. Montáž samotná je poměrně jednoduchá, avšak je nutný přístup ze zadní strany základní desky.

Be quiet! PURE ROCK SLIM

Be quiet! PURE ROCK SLIM

Be quiet! PURE ROCK SLIM je poměrně malý věžový chladič osazený jedním 92mm PWM ventilátorem, který je na pasivu uchycen pomocí kovových spon. Základna je z niklované mědi a vedou z ní do pasivu 3 heatpipy, jeho žebra jsou z hliníku. Z výroby je nanesena teplovodivá pasta. Vrchní část je též pod hliníkovým krytem. Montáž je prováděna pouze z vrchní strany desky pomocí napínáku / čtyř plastových zámků, bez kovového rámečku na zadní straně. Montáž je poměrně jednoduchá, nicméně je třeba dát pozor, aby v důsledku nadměrného tlaku nedošlo k poškození desky.

Specifikace vzduchových chladičů: specifikace, parametry a cena

SPECIFIKACE VZDUCHOVÝCH CHLADIČŮ
Chladič Ventilátor Max
výška
Základna
chladiče
RGB Podpora
socketů
Cena
GELID Solutions Sirocco 1× 120 mm
700–2 000 rpm
160 mm niklovaná 
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4,
FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066
1 199 Kč
GELID Solutions Phantom Black 2× 120 mm 
750–1 600 rpm
160 mm niklovaná 
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 1 099 Kč
Gelid Solutions Phantom 2× 120 mm
750–1 600 rpm
160 mm měď AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 899 Kč
Gelid Solutions Tornado 1× 120 mm 
750–1 600 rpm
153 mm měď AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366 399 Kč
ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2 1× atyp. 2 200 rpm 127 mm měď 939, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366
ARCTIC Freezer 34 120 mm 157 mm hliník a
heatpipe
AM4, 1150, 1151, 1155, 1156, 2011-3, 2066 619 Kč
Cooler Master Hyper TX3 EVO 92 mm 136 mm hliník a
heatpipe
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1155, 1156, 1366 649 Kč
SilentiumPC Fera 3 HE1224 120 mm 155 mm hliník a
heatpipe
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 699 Kč
SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224 120 mm 146 mm hliník a
heatpipe
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 999 Kč
SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 120 mm 155 mm niklovaná
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066
Be quiet! PURE ROCK 120 mm 155 mm niklovaná
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 869 Kč
Be quiet! PURE ROCK SLIM 92 mm 125 mm niklovaná
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156 599 Kč

Výsledky testu v grafech

V následujících grafech se podíváme, jak si chladiče v testu vedly. Výsledky napříč jednotlivými modely se značně liší. Základní takt zvládly uchladit kromě dvou modelů všechny chladiče, a to při poměrně solidních teplotách. Po přetaktování na 5 GHz to už tak růžové nebylo, tři chladiče atakovaly hranici 90 °C, dva hranici 90 °C překročily a zbylé testem ani neprošly. Je tedy vhodné položit si otázku, zda v případě taktování sáhnout po jednom z testovaných modelů, nebo si připlatit za nějaký dražší, ale výkonnější. To však nechme až na závěr testu.

Teploty procesoru na základní frekvenci

V následujících dvou grafech vidíme, jak si chladiče stojí při chlazení Intel Core i7 9700K na základním taktu. V tom prvním jsou ventilátory ovládány automaticky deskou, v tom druhém jsou manuálně nastavené na maximální otáčky. V horní části vidíme teploty v rozmezí zhruba 70–80 °C, což považuji za běžné a zcela přijatelné. Níže vidíme Gelid Solutions Tornado a Cooler Master Hyper TX3 EVO, jejichž naměřené teploty jsou o poznání vyšší, nicméně pořád dostačující. Je třeba dodat, že oba zmíněné modely běžely už v základu na maximální otáčky. Spodní příčky obsadily Be quiet! Pure Rock SLIM a ARCTIC Freezer 7 Pro, které nezvládly uchladit procesor ani na základním taktu.

Teploty procesoru po přetaktování

Ze třetího grafu je na první pohled zřejmé, že 5 GHz na osmi jádrech už je poměrně oříšek. Více než polovina chladičů tento takt „nedala“, zbyly jen tři modely od Gelid Solutions, ARCTIC Freezer 34 a SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4. Teploty byly na můj vkus poměrně vysoké, kolem 90 °C, a ventilátory chladičů běžely na maximální otáčky. Neměly tedy žádnou rezervu.

Hlučnost testovaných chladičů na procesory

Hlučnost chladičů se pohybovala kolem 35–40 dBA. Rozdíl mezi nejlepším a nejhorším byl určitě postřehnutelný, nicméně žádný z chladičů nebyl ani na maximální otáčky natolik hlučný, abych jeho zvuk označil za příliš hlučný, nebo snad dokonce nepřijatelný. Připomenul bych, že testovací sestavu jsem stavěl tak, aby hluk chladičů vyniknul. V běžné sestavě, která bude obsahovat aktivně chlazený zdroj, grafickou kartu, plotnové disky a ne příliš kvalitní a tiché ventilátory, se hluk testovaných chladičů snadno ztratí. Taky bych rád podotknul, že v porovnání s většinou All in one vodních chladičů jsou tyto vzduchové chladiče tišší, a to ne zanedbatelně. (Pro porovnání, zde se můžete podívat na srovnávací recenzi All in one chladičů. Testovací sestava sice byla v jiné skříni, takže porovnání může být lehce zkreslené, nicméně pro představu to jistě postačí.)

Závěr testu a finální komentář

Co nám tedy tento test ukázal? Většina testovaných kousků zvládla uchladit Intel Core i7 9700K na základní frekvenci v rámci poměrně slušných teplot, vyjma Be quiet! Pure Rock Slim a ARCTIC Freezer 7 Pro, ty bohužel pro tento procesor nestačí. Přetaktování na 5 GHz ukázalo opravdový limit chladičů, teploty byly hraniční. To zvládlo pouze 5 z 12 testovaných modelů, přičemž všechny běžely na plné otáčky.

Jasným vítězem tohoto testu je dle mého názoru Gelid Solutions Sirocco. Vzhledem k poměrně vysokým maximálním otáčkám ventilátoru patří mezi tu hlučnější polovinu chladičů, nicméně co se teplot týče, podal nejlepší výkon. Montáž není nijak zvlášť náročná, konstrukce vypadá solidně a pro zadní část desky má jako řada dalších chladičů kovový backplate, který zamezí prohýbání základní desky. Je třeba dodat, že je to jeden z pouhých dvou chladičů v tomto testu, které mají RGB podsvícení. V jeho závěsu pak jsou chladiče Phantom a Phantom Black, taktéž od Gelid Solutions, Arctic Freezer 34 a SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4.Gelid Solution Sirocco koláž

Vítězný chladič Gelid Solutions Sirocco s cenou 1 199 Kč mě opravdu zaujal.

Tak tedy, doporučil bych výše zmíněné chladiče pro Intel Core i7 9700K? Určitě ano! Doporučil bych je i v případě, že se bude taktovat? Možná. V případě, že bude procesor v zátěži spíše občasně, dokázal bych přimhouřit oko. Pokud ale bude taková zátěž dlouhodobá, sáhl bych spíše po něčem výkonnějším.

Jan Grepl

Jan Grepl

Jan Grepl, modelář sanitární keramiky a vášnivý hráč počítačových her, který se začal věnovat počítačům na střední škole. Taktováním se zabývá spíš okrajově, ale na pořádné chlazení nedá dopustit. Počítače staví rád, ještě radši ale vodní okruhy. Zbožňuje netradiční řešení a DIY, rád se učí nové věci. Na internetu vystupuje pod přezdívkami Garrakken, nebo Gman. 

Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací