Nejlepší vzduchové chladiče pro procesory (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Výběr toho správného procesoru pro váš nový počítač je snad tou nejdůležitější věcí vůbec. Máte-li vybráno, nastává otázka, čím budete svůj procesor chladit. V dnešním testu jsme prověřili 12 vzduchových chladičů procesoru střední cenové kategorie jak co do chladicího výkonu, tak do hlučnosti. Po kterém chladiči sáhnout pro nejnovější AMD Ryzen a po kterém pro Intel Core? Více v dnešních testech.

Test vzduchový chladičů pro procesory

Nejlepší vzduchové chladiče pro procesory – OBSAH

  1. Chladíme procesor – základy
  2. Chladíme procesor – vzduch, nebo voda?
  3. Jak vlastně funguje vzduchové chlazení?
  4. Testovací metodika aneb jak jsme měřili?
  5. Noctua, Be quiet! a Gelid Solutions
  6. DeepCool, Endorfy a ID-COOLING
  7. Cooler Master, NZXT a Raijintek
  8. Tepelné testy 200 W a 150 W
  9. Testy hlučnosti MAX RPM, 1 200 RPM a 800 RPM
  10. Závěr aneb vybírejte správně

i

Lekce z výběru chlazení pro procesory

Ne vždy je potřeba hned sáhnout po vodě neboli AiO chladiči. Kvalitní vzduchový chladič odvede skvělou práci za méně peněz.

Chladíme procesor – základy

Adekvátně výkonný procesor levou zadní odvádějící práci, kterou potřebujeme, je základem každého pořádného počítače. Jde-li pak o herní PC, potřebujeme takový procesor, který zvládne podporovat velmi výkonnou grafickou kartu. Nejnovější procesory si řeknou za slušný výkon i o značnou dávku odpadního tepla, a pokud chcete za své peníze maximum, je na místě procesor přetaktovat. To s sebou přináší nejen vyšší výkon, ale i větší množství odpadního tepla, a tedy i vyšší teploty.

Herní PC chlazení

Pokud jste si tedy vybrali procesor s možnostmi taktování, je potřeba myslet na to, zda chladič zvládne uchladit základní nastavení s dostatečnou rezervou. Pokud byste s rezervou nepočítali, byla by investice do procesoru s možnostmi taktování (za kterou se nemálo připlácí) zbytečná.

Při výběru toho správného chladiče je potřeba myslet i na hluk. Ventilátory, které chladič ochlazují, produkují dobře měřitelnou hladinu hluku. Každý vzduchový chladič je vybaven ventilátory o rozdílných parametrech, ve kterých mohou být velké rozdíly nejen co do výkonu, ale i do hlučnosti. V neposlední řadě je ale potřeba myslet i na dobře vybranou PC skříň, která zajistí kvalitní a tiché odvětrávání odpadního tepla z chladiče procesoru.

Chladíme procesor – vzduch, nebo voda?

Jednou z nejpalčivějších otázek při výběru chladiče pro procesor je volba mezi vzduchem a vodou. Pravdou je, že vodní chladiče, ať už jde o uzavřené AiO sety, či dospělé custom loopy, zvládnou v nejvyšší konfiguraci odvést více tepla než vzduchové chladiče. Pravdou ale zároveň je i to, že málo který procesor si dnes nevystačí s kvalitním vzduchovým chladičem za 3–4x nižší pořizovací cenu oproti AiO chladičům. Custom loopy pak přijdou klidně na 10–20x tolik, ale zároveň je jimi možné chladit i grafickou kartu, základní desku či operační paměti.

Nespornou výhodou vzduchových chladičů je absence čerpadla neboli pumpy, což je vedle ventilátorů další pohyblivá část, která se musí nastavovat, produkuje hluk a může se ve finále pokazit. Značná řada AiO chladičů se dnes již také neobejde bez nějaké řídící jednotky, což s sebou přináší nutnost dalšího proprietárního softwaru, který je potřeba do PC nainstalovat a který může dělat neplechu. Chlazení vzduchem pak při zvážení všech pro a proti je zlatou střední a rozumnou cestou s nejlepším poměrem cena/výkon.

Vzdušné chlazení Vodní chlazení

Jak vlastně funguje vzduchové chlazení?

Na první pohled by se mohlo zdát, že jsou vzduchové chladiče primitivními kousky kovu, do kterých fouká ventilátor. Nejde sice o raketovou vědu, ale i přesto jde o důmyslná zařízení, jejichž výrobní proces a správně odladěná fyzika rozhoduje o tom, jak dobrý chladič ve finále bude. Následující krátká videosérie o třech dílech nám přiblíží to, jak vzduchové chladiče fungují a jak probíhá jejich výroba.

Jak funguje a jak probíhá výroba vzduchového chladiče? Video od be quiet! část první.

Základem každého chladiče je kovová, většinou měděná základna, která pomocí teplovodivé pasty přichází do styku s tepelným rozvaděčem procesoru. Nejdůležitější částí jsou ale tzv. heatpipy neboli měděné teplovodivé trubky, které odvádí teplo z měděné základny. V tomto místě je nejzásadnější kvalitní pájený kontakt. Heatpipy jsou precizně vyplněny jemným měděným prachem, který poslouží jako kapiláry pro zkondenzovanou kapalinu odvádějící teplo do žebrování chladiče.

Jak funguje a jak probíhá výroba vzduchového chladiče? Video od be quiet! část druhá.

Hotové heatpipy jsou pak strojově lisovány do hliníkových plátů, které budou tvořit žebrování neboli věž celého chladiče. Preciznost lisování je opět zásadní, jelikož pouze těsný kontakt zajistí správné předávání tepla z měděných trubek do hliníkových plátů. Celková kvalita a výkon vzduchového chladiče stojí na zmíněné měděné základně, na jejíž preciznosti záleží neméně v celém výrobním procesu.

Jak funguje a jak probíhá výroba vzduchového chladiče? Video od be quiet! část třetí.

Ve finále je pak celý chladič zapékán v peci při teplotách až 280 ˚C k zapájení teplovodivých spojů mezi základnou a heatipy. Tou nejdůležitější částí při výrobě je ovšem výstupní kontrola. Pokud vyrobený chladič nesplňuje přísné podmínky co do kvality, je z procesu odmítnut a k zákazníkovi se nedostane. Kontrola kvality zahrnuje měření základny světlem, manuální rozestup hliníkových plátů a tepelný test na zátěžovém rezistoru, který důsledně simuluje praxi při chlazení procesoru na přesnost dvou stupňů celsia.

Testovací metodika aneb jak jsme měřili?

Porovnávání vícero chladičů je na první pohled jednoduchá věc. Složitost spočívá v pevně stanovené a přísně dodržované metodiky a daných postupů. Nejdůležitější je konzistentní zdroj odpadního tepla, který by v laboratorním prostředí zajišťoval tepelný rezistor. V uživatelském prostředí se musíme spokojit se stejným kusem procesoru, ale i základní desky a okolních komponent, ale především v ideálním nastavení zátěže. Neméně důležitou stránkou testování je kontrolované prostředí, ve kterém se testuje.

Herní PC chlazení test

V tomto srovnávacím testu jsme použili Intel i9-14900KF nastavený natvrdo na 150 W a 200 W v UEFI. Procesor byl osazený v základní desce ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI s výjimkou testování ARCTIC Freezer 34 eSports DUO, který jako jediný z dvanáctky testovaných chladičů zapříčiňoval kolizi s ASUS deskou a výsledek tohoto chladiče v grafech je tedy potřeba brát s rezervou. Odpadní teplo zajišťovala aplikace PRIME95 ve verzi 30.8, nastavená na 30 minut konzistentního workloadu ve formě 1344K FFT in place s vypnutými AVX instrukcemi.

Ventilátory na chladičích byly řízeny open-sourcovou aplikací FanControl, která umožnuje vysokou přesnost nastavení a monitoringu otáček. Teploty procesoru byly zaznamenávány pomocí HWiNFO64, a to z maximálních hodnot pouzdra procesoru (CPU Package) v sekci Enhanced, která nabízí spolehlivější a přesnější hodnoty než okolní senzory. Teplota v místnosti byla kontrolována pomocí pokojového termostatu a udržována nástěnnou klimatizací na 24 ˚C. Hluk byl měřen pomocí hlukoměru Voltcraft S100 ve vzdálenosti 50 cm od chladiče. Naměřené hodnoty však nelze brát absolutně, důležité jsou rozdíly mezi jednotlivými hodnotami. 

Představení: Noctua, Be quiet! a Gelid Solutions

V této kapitole si představíme první trojici výrobců dnes testovaných chladičů a povíme si něco málo o konkrétních modelech, které máme v nabídce. Jde o výrobce s více jak 20letým působením na světovém trhu, kteří ve svém portfoliu nabízí prémiové chladiče na procesory.

Noctua

Rakouského výrobce chlazení snad ani není nutno nějak víc představovat. Noctua je absolutní špičkou v oboru, pro kterou budete jen těžko hledat konkurenci. Nejen produkty, ale i zákaznický servis a podpora ve smyslu reklamací bez nutnosti posílání reklamovaného produktu zpět či mounting kity pro váš stávající chladič zdarma jsou tím, čím se Noctua odlišuje od zbytku trhu. Na všechny produkty je záruka 6 let.

Který z Noctua chladičů je pro vás ten pravý?

Prémiové produkty také něco stojí, a proto si pro zákazníky s nižším budgetem výrobce připravil sérii Redux, která jak název napovídá, je osekaná, avšak nikoliv tak na výkonu, jako na estetice. Dnes testovaný chladič Noctua NH-U12S redux má oproti nereduxové verzi o 2,7 dB (A) hlučnější ventilátor a nemá pájené spoje heatpipů a žebrování chladiče. I příslušenství je o něco chudší, ale nejde o nic, bez čeho byste se neobešli. Cenový rozdíl mezi prémiovou a reduxovou verzí dělá však cca 60 %, což je znát a rozdíl v chladicím výkonu v praxi je minimální.

Be quiet!

Německý výrobce Be quiet! nemá v nabídce jen vzduchové chladiče, ale nabízí i velmi kvalitní AiO vodníky, tiché ventilátory a důmyslné PC skříně s kvalitními napájecími zdroji. Záruka na chladiče je 3 roky.

Dark Rock 4 od Be quiet!

Do dnešního testu jsme zařadili model Be quiet! Dark Rock 4, který se od nejvýkonnějšího a před pár týdny představeného modelu Dark Rock Pro 5 liší jedním ventilátorem namísto dvou, o 370 g lehčím heatsinkem s o 1 heatpipou méně. Rozdíl v pořizovací ceně je však přes 30 %. Chladičem spolehlivě uchladíte nejnovější Ryzeny 7000 a s trochou kompromisů co do nastaveného TDP i nejnovější Intely 12. až 14. generace.

Gelid Solutions

Čínský Gelid Solutions na náš trh už dlouhé roky dodává bezkonkurenčně levné, ač výkonné chladiče na procesory, skvělé teplovodivé pasty a všemožné IT příslušenství.

Gelid Glacier se dvěma ventilátory.

Gelid Glacier je vybaven šesti měděnými heatsinky odvádějícími teplo do dvouvěžového žebrování, což je něco, co vám ani za vyšší cenu předchozí dva výrobci nenabídnou. Chladič je navíc vybaven dvěma 120mm tichými ARGB ventilátory. K chladiči navíc dostanete montážní kit pro LGA1700 patici zdarma, který součástí balení normálně není.

DeepCool, Endorfy a ID-COOLING

V této kapitole máme trojici méně známých výrobců, kteří se orientují na cenově dostupné komponenty a PC příslušenství. DeepCool a ID-COOLING jsou čínští výrobci. Endorfy je zrebrandované, polské a u nás již o něco známější SilentiumPC.

DeepCool

DeepCool má v nabídce kromě vzduchových chladičů i AiO vodníky, PC skříně, napájecí zdroje, periférie a další příslušenství.

Série vzduchových chladičů AK DIGITAL WH od DeepCoolu.

Dnes testovaný DeepCool AK620 je dvouvěžový chladič vybavený dvojicí tichých 120mm ventilátorů. O odvod tepla se stará měděná, poniklovaná základna se šesti heatpipy. Velkou výhodou je bílá i černá varianta. Bílých chladičů pro světlé buildy na trhu tolik není, takže volbu výrobce prodávat bílou verzi kvituji.

Endorfy

Endorfy má ve své nabídce nejen vzduchové chladiče, ale opět i AiO sety, PC skříně, zdroje a všemožné herní i neherní příslušenství.

Fortis 5 Dual Fan od Endorfy si našel místo i v srdci našich kolegů z AlzaTechu.

Od Endorfy máme v dnešním testu dva produkty. Tím prvním je Endorfy Fera 5 ARGB, jednověžový chladič se čtyřmi heatpipy a jedním ARGB ventilátorem. Tím druhým je Fortis 5 Dual Fan, chladič s podstatně masivnějším heasinkem, šesti heatpipy a dvěma ventilátory, z nichž je jeden 140mm a druhý 120mm. Na oba chladiče je záruka 6 let.

ID-COOLING

ID-COOLING po vzoru své konkurence nabízí na trhu vzduchové chladiče a AiO vodníky.

SE-226-XT BLACK

V dnešní srovnávačce máme genericky pojmenovaný model ID-COOLING SE-226-XT, který velmi připomíná Dark Rock 4 PRO od Be quiet! O odvod tepla z procesoru se stará měděná, poniklovaná základna s pájenou šesticí heatpipů a jeden 120mm ventilátor. Zásadní nevýhodou tohoto chladiče je potřeba dlouhého, min. 16cm šroubováku pro montáž, který ne každý má po ruce a výrobce jej k balení nepřidává. Zmíněný Be quiet! jej v balení má.

Cooler Master, NZXT a Raijintek

Cooler Master a NZXT jsou dvojicí známých výrobců nejen chlazení, ale i skříní, zdrojů, dalších komponent a pestrého příslušenství pro hráče. Raijintek je v našich končinách opět o něco méně známou značkou a jde o sub-brand výše zmíněného ID-COOLINGU, který nabízí skvělý poměr cena/výkon.

Cooler Master

Cooler Master má svém portfoliu vše od vzduchových chladičů přes AiO po dospělé MAKER sety, bohatou nabídku PC skříní, zdrojů, periférií, vč. herního nábytku ve formě židlí a stolů a kompletních immersive-gaming stanic.

HYPER 212 HALO od Cooler Masteru

V testu máme jednověžový model HYPER 212 HALO se čtyřmi heatpipy a 120mm ARGB ventilátorem. Vzhledem k pořizovací ceně se dají pořídit solidnější chladiče se šesti heatpipy či dvěma ventilátory.

NZXT

NZXT je výrobcem oblíbených PC skříní a velmi známých AiO chladičů ze série Kraken. Po vzoru konkurence má v nabídce pestrou škálu herního PC příslušenství a pár komponentů jako unikátně laděné základní desky a napájecí zdroje.

T120 od NZXT

NZXT je zastoupen modelem NZXT T120. Jedná se o jednověžový chladič se čtyřmi heatpipy a jedním 120mm ventilátorem. Stejně jako u konkurenčního Cooler Masteru jde o celkem drahý výrobek za to, co nabízí.

Raijinek

Raijintek se zaměřuje na design a výkon za příznivou cenu. Výrobce má v portfoliu nejen vzduchové chladiče, ale i AiO, kompletní dospělé vodní sety, unikátní PC skříně a napájecí zdroje.

ELEOS 12 EVO RBW od Raijinteku

V dnešním testu prověřený ELEOS 12 EVO od RBW za značně nižší cenu oproti předchozím dvěma chladičům od konkurence nabízí o dvě heatpipy více. Chladič je vybaven jedním 120mm ARGB ventilátorem.

Tepelné testy 200 W a 150 W

Drtivá většina výrobců již přestala uvádět TDP u svých AiO produktů. V testovací metodice jsem zvolil dva tepelné scénáře. První testuje chladiče při spotřebě 300 W na pouzdře (CPU Package) procesoru a druhý při 200 W. Obě dvě hodnoty nejsou nic extrémního, spíše počítají s rezervou vzhledem k tomu, že jde o AiO, a ne o custom loop.

200 W

200 W odpadního tepla je něco, co už těžko zvládne průměrný jednověžový chladič s jedním ventilátorem na rozumné otáčky do 1200 RPM.

PRIME95 30.8 SMALL FFT 1344K 30minut

Test AiO chladičů na procesor

Reálně jediný chladič, který si s 200 W odpadního tepla při nízkých otáčkách (800RPM) poradil levou zadní, byl masivní, jednověžový Endorfy Fortis Dual Fan se dvěma ventilátory. Za pořizovací cenu kolem 1 100 Kč jde jednoznačně o nejlepší volbu. Celkem překvapil i NZXT T120, který se očividně povedl co do konstrukce, a pokud na Fortise nemáte ve skříni dostatek místa, nemusí jít vůbec o špatnou volbu.

V potaz je samozřejmě dobré brát i výkon na 1200 RPM, kde jde o stále celkem tichý provoz. NZXT T120 a Dark Rock 4 od be quiet! si také nevedly špatně, ačkoliv ten druhý už stojí o cca 600 Kč více, což oproti Endorfy Fortis Dual Fan může obhájit maximálně design. Testy na maximální otáčky jsou spíše zajímavostí, nikdo doma vysavač provozovat nechce, a navíc maximum RPM se u jednotlivých ventilátorů liší.

V tuto chvíli bychom v podstatě celé testy mohly odpískat, jelikož vítěze už známe. Pojďme se ale ještě podívat na testy při 150 W, což se značnou rezervou odpovídá maximu nejnovějších AMD Ryzen procesorů, které příliš netopí. Chladicí výkon přes 200 W budete spíše potřebovat pro Intel procesory 11.–14. generace, ačkoliv mnou naměřené maximum při herních scénářích u Intelu i9-14900KF je kolem 180 W.

150 W

150 W odpadního tepla není v těchto dnech žádný extrém, ačkoliv se AMD procesorům úspěšně daří laťku snižovat. V podstatě, ať už budete vybírat jakýkoliv Ryzen 7000, bude vám výběr z předních příček následujícího grafu bohatě stačit.

PRIME95 30.8 SMALL FFT 1344K 30minut

Test AiO chladičů na procesor

150W testy na 800 RPM vypovídají o tom, že si s množstvím tohoto odpadního tepla hravě poradí všechny testované chladiče. Endorfy Fortis Dual Fan s NZXT T120 v závěsu za pořizovací cenu kolem 1 100 Kč drží první dvě příčky. Testy na 1200 RPM výsledky potvrzují a výsledky na maximum otáček jsou opět spíše pro zajímavost. Tímto máme 200W a 150W testy za sebou a pojďme se podívat na rozdíly ve hlučnosti.

Testy hlučnosti 800 RPM, 1200 RPM a MAX RPM

Ventilátory jsou zásadním faktorem nejen při hlučnosti chlazení, ale i při výkonu. Parametry jako statický tlak, průtok vzduchu, samotná konstrukce ventilátorů, jejich rotorů, ale i použitý materiál, ze kterého jsou lopatky, hraje značnou roli.

PRIME 95 30.8 SMALL FFT 128K 30minut

Test AiO chladičů na procesor

U testů hlučnosti nás nejvíce zajímají rozdíly hladin hluku při 800 RPM a 1200 RPM, což je rozsah, který bude většina uživatelů používat. Důležité je opět zmínit, že nelze brát jako relevantní absolutní hodnoty grafu, ale důležité jsou rozdíly mezi naměřenými chladiči. Vítěze 200W i 150W testů, Fortis Dual Fan od Endorfy, se co do hlučnosti umístil na třetí příčce s minimálním rozdílem oproti nejtiššímu chladiči. Testy hlučnosti vypovídají tedy o tom, že chladicí výkon Fortis Dual Fan není na úkor hluku, což je v pořádku.

Závěr aneb vybírejte správně

Výsledek testů je jasný. V cenovém rozsahu kolem 1 000 Kč je bez debat nejlepším chladičem z dnešní testované dvanáctky Endorfy Fortis Dual Fan. Jde ale o pořádně objemný chladič, a pokud se vám do skříně nevejde, nabízí se NZXT T120 jako vhodná varianta. Chladiče Dark Rock 4 od be quiet! a AK620 od DeepCoolu co do výkonu také nejsou špatné, ale jejich cenovka leží ve vyšších řádech stovek korun výše. Výhodou je snad jen design, který je oproti Fortisu bezesporu lepší a osobně se mi zmíněný AK620 chladič velmi líbí.

i Mohlo by vás zajímat

Pakliže budete vybírat vzduchový chladič ke zkrocení teplot výkonného procesoru, vybírejte podle teplot na nízkých otáčkách a zajímejte se i o hlučnost. Nemusíte ani nutně sahat rovnou po vodních chladičích, kvalitní vzduch si s výkonným procesorem poradí hravě za znatelně nižší cenu. Ušetřené peníze pak můžete investovat do výkonnější grafické karty či rychlejšího procesoru s více jádry.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

Napsali jsme dříve: Test chladičů pro CPU

Při stavbě počítače jsou věci, které není radno podcenit. Kromě kvalitního zdroje nebo spolehlivého úložiště je třeba vybrat adekvátní chlazení. Na trhu je řada procesorů, ty úspornější kousky jsou obvykle doplněny o základní chladič, těm „žravějším“ však tyto chladiče nemusí tak úplně stačit nebo ani nejsou součástí balení. V tu chvíli je nutné sáhnout po něčem výkonnějším. V této srovnávací recenzi se podíváme na 12 vzduchových chladičů pro procesory s cenovkou do 1 200 Kč. Menšími kompaktnějšími chladiči počínaje, dvouvěžovými „monstry“ konče, na svoje si přijdou i fanoušci RGB podsvícení. V testu se zaměříme na chladicí výkon a úroveň hluku, k vidění budou přehledné grafy, konfigurace testovací sestavy, metodika měření a v závěru si dovolím malý komentář k testu a jeho výsledkům.

V naší recenzi vzduchových chladičů pro procesory jsme otestovali níže uvedené modely.

Gelid Solutions Sirocco Gelid Solutions Phantom Black Gelid Solutions Phantom
Gelid Solutions Sirocco Gelid Solutions Phantom Black Gelid Solutions Phantom
Gelid Solutions Tornado ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2 ARCTIC Freezer 34
Gelid Solutions Tornado Artic Freezer 7 Pro REV.2 Artic Freezer 34






Cooler Master Hyper TX3 EVO SilentiumPC Fera 3 HE1224 SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224
Cooler Master Hyper TX3 EVO SilentiumPC Fera 3 HE1224 SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224






SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 Be quiet! PURE ROCK Be quiet! PURE ROCK SLIM
SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 Be quiet! PURE ROCK Be quiet! PURE ROCK SLIM

Testovací sestava a metodika měření

Pro tuto testovací sestavu jsem použil Corsair Carbide AIR 540, relativně velkou a prostornou ATX skříň s přepážkou oddělující základní desku, její další komponenty a dvě pozice 3,5" pro pevné disky od prostoru pro zdroj, 2,5" pozice a dvě 5,25" pozice. V její přední části jsou tři pozice pro 120mm ventilátory osazené třemi Noctua NF-F12 PWM, zregulovanými na 800 otáček za minutu. Při takových otáčkách dodávají interiéru skříně dostatečný průtok vzduchu a zároveň jsou natolik tiché, aby neovlivnily výsledky testu při měření hlučnosti.

Procesor Intel Core i7-9700K je osazený v desce MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON AC, to celé doplněno o dva 8GB moduly DDR4 pamětí a pasivně chlazenou grafickou kartu XFX Radeon HD5450. Mezi tepelný rozvaděč procesoru a základy chladičů byla u každého chladiče nanesena čerstvá vrstva teplovodivé pasty Gelid GC-EXTREME 10G. Jako systémový disk posloužil SSD Crucial MX500 500GB, to vše napájí plně pasivní zdroj Seasonic SS-400FL2 F3 Platinum-X400.

Na testovací sestavě jsou čistě nainstalované Windows 10 PRO, pro všechny testované vzduchové chladiče procesoru byla sestava neměnná, stejně jako verze použitého softwaru. K měření teplot posloužil program Core Temp 1.13, výsledné teploty zanesené v grafech jsou průměrem nejvyšších teplot naměřených během testů na jednotlivých jádrech. Pro zatížení procesoru posloužil Prime95 ver. 26.6, přesněji tedy jeho test: Small FFTs, který zatěžuje procesor a jeho Cache (verze 26.6 je poslední verze programu bez AVX instrukcí). Testování proběhlo při 24 °C v místnosti s odchylkou do 1 °C.

Měření hluku zajistil hlukoměr ST-805L na stativu ve vzdálenosti 30 cm od předního panelu skříně. Zaznamenána byla též nejvyšší naměřená hodnota. Hlučnost chladiče procesoru při nejvyšších otáčkách byla měřena na začátku testu, hlučnost chladičů ovládaných skrze PWM profil desky byla měřena v 15. až 20. minutě. K ovládání ventilátorů jsem použil program MSI Dragon Center, patřící do výbavy desky. Měření jednotlivých chladičů trvalo 20 minut, po montáži následujícího byla vždy dodržena pauza potřebná pro vyrovnání teplot.

Specifikace testovací sestavy

Test vzduchových chladičů – parametry testu

  • 4,6 GHz na všech osmi jádrech, 130–145 W, 1,23–1,27 V – ventilátor/y chladiče ovládané deskou, ventilátory ve skříni zregulované na 800 otáček za minutu
  • 4,6 GHz na všech osmi jádrech, 130–145 W, 1,23–1,27 V – ventilátor/y chladiče na maximální otáčky, ventilátory ve skříni zregulované na 800 otáček za minutu
  • 5,0 GHz na všech osmi jádrech, 175–180 W, 1,34–1,35 V – ventilátor/y chladiče ovládané deskou, ventilátory ve skříni zregulované na 800 otáček za minutu

Parametry testovaných chladičů

Gelid Solutions Sirocco

Gelid Solutions Sirocco

Gelid Solutions Sirocco se skládá z jednoho poměrně tlustého pasivu a jednoho 120mm RGB podsvíceného PWM ventilátoru, který je k pasivu uchycen kovovou sponou. Základna je měděná a stejně jako zbytek pasivu niklovaná, z ní pak do pasivu vede 6 heatpipů. Žebra chladiče jsou z hliníku. V montážním setu je kovový rámeček na zadní stranu desky, kam je nutné mít přístup, montáž samotná je poměrně snadná. V balení naleznete teplovodivou pastu, druhý pár spon a manuální kontroler pro ovládání programu, barvy a intenzity podsvícení ventilátoru.

Gelid Solutions Phantom Black

Gelid Solutions Phantom Black

Gelid Solutions Phantom Black se skládá z dvouvěžového pasivu a dvou 120mm PWM ventilátorů s antivibračními podložkami, které jsou k pasivu uchyceny kovovými sponami. Základna je měděná a stejně jako zbytek pasivu niklovaná, z ní pak do pasivu vede 7 heatpipů. Žebra chladiče jsou z hliníku. V montážním setu je kovový rámeček na zadní stranu desky, kam je nutné mít přístup. Montáž je podobná řadě běžných chladičů, nicméně vzhledem k velikosti pasivu budete bojovat s nedostatkem místa, dlouhý šroubovák je zde nutností. V balení dále naleznete teplovodivou pastu a rozdvojku pro připojení obou ventilátorů do jednoho konektoru.

Gelid Solutions Phantom

Gelid Solutions Phantom

Gelid Solutions Phantom se skládá z dvouvěžového pasivu a dvou 120mm PWM ventilátorů s antivibračními podložkami, které jsou k pasivu uchyceny kovovými sponami. Základna je měděná, z ní vede do pasivu 7 niklovaných heatpipů. Žebra chladiče jsou z hliníku. Montáž a obsah balení se shodují s modelem Phantom Black.

Gelid Solutions Tornado

Gelid Solutions Tornado

Gelid Solutions Tornado je poměrně běžný věžový chladič osazený jedním 120mm PWM ventilátorem, který je k pasivu uchycen kovovými sponami. Základna je měděná, z ní vede do pasivu 7 niklovaných heatpipů. Žebra chladiče jsou z hliníku. V montážním setu je plastový rámeček na zadní stranu desky, kam je potřeba mít přístup. Montáž samotná je celkem snadná. Součástí balení je druhý pár spon pro případný druhý ventilátor a teplovodivá pasta.

ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2

ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2

ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2 je co se velikosti týče spíše menší věžový chladič osazený jedním atypickým PWM ventilátorem. Ten je v pasivu uchycen plastovými západkami na statoru (statická část ventilátoru / rám) Základna je měděná, z ní vedou do pasivu tři heatpipy. Žebra chladiče jsou z hliníku. Na základně je nanesena teplovodivá pasta. Montážní set má plastový rámeček se zámky na horní stranu desky, bez nutnosti přístupu zezadu. Při montáži je třeba postupovat opatrně, aby nedošlo k přílišnému prohnutí desky a následnému poškození. Přitlačený plech má poměrně silný odpor. Pro méně zručného jedince může být montáž náročná.

ARCTIC Freezer 34

ARCTIC Freezer 34

ARCTIC Freezer 34 je též věžový chladič běžné velikosti, osazený jedním 120mm PWM ventilátorem. Ten drží na pasivu kovové spony. Základna je stejně jako žebra pasivu hliníková, ale většinu dosedací plochy tvoří 4 obnažené zbroušené heatpipy. Žádná část pasivu nemá povrchovou úpravu. Montážní set má plastový rámeček na zadní stranu základní desky. Pro montáž je potřeba přístup na zadní stranu desky a je poměrně jednoduchá. Součástí balení je teplovodivá pasta a druhý pár kovových spon pro případný druhý ventilátor.

Cooler Master Hyper TX3 EVO

Cooler Master Hyper TX3 EVO

Cooler Master Hyper TX3 EVO je poměrně malý věžový chladič osazený 92mm PWM ventilátorem. Ten na pasivu drží za pomoci plastových rámečků přišroubovaných k ventilátoru. Základna je stejně jako žebra pasivu hliníková, ale většinu dosedací plochy tvoří 3 obnažené zbroušené heatpipy. Žádná část pasivu nemá povrchovou úpravu. Montáž chladiče se provádí pouze z vrchní strany desky, pomocí napínáku / čtyř plastových zámků bez rámečku na zadní stranu desky. Součástí balení je druhý pár rámečků pro ukotvení případného druhého ventilátoru a teplovodivá pasta. Ukotvení chladiče je jednoduché, ale je třeba dát pozor, aby v důsledku nadměrného tlaku nedošlo k poškození desky.

SilentiumPC Fera 3 HE1224

SilentiumPC Fera 3 HE1224

SilentiumPC Fera 3 HE1224 je věžový chladič osazený jedním 120mm PWM ventilátorem, který na pasivu drží dvě kovové spony. Základna je z hliníku, ale většinu dosedací plochy tvoří 4 heatpipy vedoucí do pasivu, jehož žebra jsou z hliníku. Vrchol pasivu je opatřen černým krytem zakrývajícím konce zapečetěných heatpipů. Montážní set je opatřen plastovým rámečkem na zadní stranu desky, kam je potřeba mít přístup, a montáž samotná je poměrně snadná. V balení dále naleznete teplovodivou pastu a druhý pár spon k případnému druhému ventilátoru.

SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224

SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224

SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224 je věžový chladič osazený jedním 120mm RGB PWM ventilátorem, který na pasivu drží dvě kovové spony. Je opatřen antivibračními podložkami. Základna je z hliníku, ale většinu dosedací plochy tvoří 4 heatpipy vedoucí do pasivu, jehož žebra jsou z hliníku. Vrchol pasivu je opatřen RGB krytem, u kterého lze stejně jako u ventilátoru měnit program, barvu a intenzitu podsvícení. To zajišťuje manuální kontroler, který je třeba zapojit mezi ventilátor/kryt a zdroj počítače. Montáž zůstává stejná jako u Fera 3.

SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4

SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4

SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 je masivní věžový chladič, vizuálně rozdělený do čtyř segmentů. Je osazený jedním 120mm PWM ventilátorem, který na pasivu drží kovové spony. Jeho stator je opatřen 3stupňovým přepínačem pro ovládání otáček v případě, že deska nedisponuje PWM konektorem. Základna je z mědi a stejně jako 6 heatpipů, které z ní vedou do pasivu, je niklovaná. Montážní set je opatřen rámečkem na zadní stranu desky. K montáži je nutný přístup k zadní straně desky a dlouhý šroubovák, který je součástí balení. Montáž je poměrně komplexní, nicméně s manuálem a trochou zručnosti to jistě zvládne každý. V balení dále najdete teplovodivou pastu a další kovové spony pro ukotvení dalšího ventilátoru.

Be quiet! PURE ROCK

Be quiet! PURE ROCK

Be quiet! PURE ROCK je průměrný věžový chladič osazený jedním 120mm PWM ventilátorem, ten drží na pasivu pomocí kovových spon. Základna je měděná a z ní vedou 4 heatpipy do pasivu z hliníkových žeber. Niklovaná je pouze základna chladiče, z výroby je na ni nanesena vrstva teplovodivé pasty. Vrchní část je zakončena hliníkovým krytem, který stejně jako u Fera 3 zakrývá konce heatpipů. Montážní set chladiče je opatřen rámečkem na zadní stranu základní desky. Montáž samotná je poměrně jednoduchá, avšak je nutný přístup ze zadní strany základní desky.

Be quiet! PURE ROCK SLIM

Be quiet! PURE ROCK SLIM

Be quiet! PURE ROCK SLIM je poměrně malý věžový chladič osazený jedním 92mm PWM ventilátorem, který je na pasivu uchycen pomocí kovových spon. Základna je z niklované mědi a vedou z ní do pasivu 3 heatpipy, jeho žebra jsou z hliníku. Z výroby je nanesena teplovodivá pasta. Vrchní část je též pod hliníkovým krytem. Montáž je prováděna pouze z vrchní strany desky pomocí napínáku / čtyř plastových zámků, bez kovového rámečku na zadní straně. Montáž je poměrně jednoduchá, nicméně je třeba dát pozor, aby v důsledku nadměrného tlaku nedošlo k poškození desky.

Specifikace vzduchových chladičů: specifikace, parametry a cena

SPECIFIKACE VZDUCHOVÝCH CHLADIČŮ
Chladič Ventilátor Max
výška
Základna
chladiče
RGB Podpora
socketů
Cena
GELID Solutions Sirocco 1× 120 mm
700–2 000 rpm
160 mm niklovaná 
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4,
FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066
1 199 Kč
GELID Solutions Phantom Black 2× 120 mm 
750–1 600 rpm
160 mm niklovaná 
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 1 099 Kč
Gelid Solutions Phantom 2× 120 mm
750–1 600 rpm
160 mm měď AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 899 Kč
Gelid Solutions Tornado 1× 120 mm 
750–1 600 rpm
153 mm měď AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366 399 Kč
ARCTIC Freezer 7 Pro Rev.2 1× atyp. 2 200 rpm 127 mm měď 939, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366
ARCTIC Freezer 34 120 mm 157 mm hliník a
heatpipe
AM4, 1150, 1151, 1155, 1156, 2011-3, 2066 619 Kč
Cooler Master Hyper TX3 EVO 92 mm 136 mm hliník a
heatpipe
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, 775, 1150, 1155, 1156, 1366 649 Kč
SilentiumPC Fera 3 HE1224 120 mm 155 mm hliník a
heatpipe
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 699 Kč
SilentiumPC Fera 3 RGB HE1224 120 mm 146 mm hliník a
heatpipe
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 999 Kč
SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 120 mm 155 mm niklovaná
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066
Be quiet! PURE ROCK 120 mm 155 mm niklovaná
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+, 775, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 869 Kč
Be quiet! PURE ROCK SLIM 92 mm 125 mm niklovaná
měď
AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156 599 Kč

Výsledky testu v grafech

V následujících grafech se podíváme, jak si chladiče v testu vedly. Výsledky napříč jednotlivými modely se značně liší. Základní takt zvládly uchladit kromě dvou modelů všechny chladiče, a to při poměrně solidních teplotách. Po přetaktování na 5 GHz to už tak růžové nebylo, tři chladiče atakovaly hranici 90 °C, dva hranici 90 °C překročily a zbylé testem ani neprošly. Je tedy vhodné položit si otázku, zda v případě taktování sáhnout po jednom z testovaných modelů, nebo si připlatit za nějaký dražší, ale výkonnější. To však nechme až na závěr testu.

Teploty procesoru na základní frekvenci

V následujících dvou grafech vidíme, jak si chladiče stojí při chlazení Intel Core i7 9700K na základním taktu. V tom prvním jsou ventilátory ovládány automaticky deskou, v tom druhém jsou manuálně nastavené na maximální otáčky. V horní části vidíme teploty v rozmezí zhruba 70–80 °C, což považuji za běžné a zcela přijatelné. Níže vidíme Gelid Solutions Tornado a Cooler Master Hyper TX3 EVO, jejichž naměřené teploty jsou o poznání vyšší, nicméně pořád dostačující. Je třeba dodat, že oba zmíněné modely běžely už v základu na maximální otáčky. Spodní příčky obsadily Be quiet! Pure Rock SLIM a ARCTIC Freezer 7 Pro, které nezvládly uchladit procesor ani na základním taktu.

Teploty procesoru po přetaktování

Ze třetího grafu je na první pohled zřejmé, že 5 GHz na osmi jádrech už je poměrně oříšek. Více než polovina chladičů tento takt „nedala“, zbyly jen tři modely od Gelid Solutions, ARCTIC Freezer 34 a SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4. Teploty byly na můj vkus poměrně vysoké, kolem 90 °C, a ventilátory chladičů běžely na maximální otáčky. Neměly tedy žádnou rezervu.

Hlučnost testovaných chladičů na procesory

Hlučnost chladičů se pohybovala kolem 35–40 dBA. Rozdíl mezi nejlepším a nejhorším byl určitě postřehnutelný, nicméně žádný z chladičů nebyl ani na maximální otáčky natolik hlučný, abych jeho zvuk označil za příliš hlučný, nebo snad dokonce nepřijatelný. Připomenul bych, že testovací sestavu jsem stavěl tak, aby hluk chladičů vyniknul. V běžné sestavě, která bude obsahovat aktivně chlazený zdroj, grafickou kartu, plotnové disky a ne příliš kvalitní a tiché ventilátory, se hluk testovaných chladičů snadno ztratí. Taky bych rád podotknul, že v porovnání s většinou All in one vodních chladičů jsou tyto vzduchové chladiče tišší, a to ne zanedbatelně. (Pro porovnání, zde se můžete podívat na srovnávací recenzi All in one chladičů. Testovací sestava sice byla v jiné skříni, takže porovnání může být lehce zkreslené, nicméně pro představu to jistě postačí.)

Závěr testu a finální komentář

Co nám tedy tento test ukázal? Většina testovaných kousků zvládla uchladit Intel Core i7 9700K na základní frekvenci v rámci poměrně slušných teplot, vyjma Be quiet! Pure Rock Slim a ARCTIC Freezer 7 Pro, ty bohužel pro tento procesor nestačí. Přetaktování na 5 GHz ukázalo opravdový limit chladičů, teploty byly hraniční. To zvládlo pouze 5 z 12 testovaných modelů, přičemž všechny běžely na plné otáčky.

Jasným vítězem tohoto testu je dle mého názoru Gelid Solutions Sirocco. Vzhledem k poměrně vysokým maximálním otáčkám ventilátoru patří mezi tu hlučnější polovinu chladičů, nicméně co se teplot týče, podal nejlepší výkon. Montáž není nijak zvlášť náročná, konstrukce vypadá solidně a pro zadní část desky má jako řada dalších chladičů kovový backplate, který zamezí prohýbání základní desky. Je třeba dodat, že je to jeden z pouhých dvou chladičů v tomto testu, které mají RGB podsvícení. V jeho závěsu pak jsou chladiče Phantom a Phantom Black, taktéž od Gelid Solutions, Arctic Freezer 34 a SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4.Gelid Solution Sirocco koláž

Vítězný chladič Gelid Solutions Sirocco s cenou 1 199 Kč mě opravdu zaujal.

Tak tedy, doporučil bych výše zmíněné chladiče pro Intel Core i7 9700K? Určitě ano! Doporučil bych je i v případě, že se bude taktovat? Možná. V případě, že bude procesor v zátěži spíše občasně, dokázal bych přimhouřit oko. Pokud ale bude taková zátěž dlouhodobá, sáhl bych spíše po něčem výkonnějším.

4,7 66×
Be quiet! DARK ROCK 4
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 200 W, 1x135mm ventilátor, 6× heatpipe, max. hlučnost 21,4dB, max. rychlost 1400RPM, výška 159,4mm
1 799,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BK021
4,8 18×
DeepCool AK620 Digital
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 6× heatpipe, max. hlučnost 28dB, max. rychlost 1850RPM, výška 162mm, LCD displej, ARGB podsvícení (5V) a PWM
1 739,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DECOak620d
4,8 32×
Endorfy Fera 5 ARGB
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 220 W, 1x120mm ARGB ventilátor, 4× heatpipe, max. rychlost 1800RPM, výška 155mm, ARGB podsvícení (5V) a PWM
869,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ENDf5a
4,8
ID-COOLING SE-226-XT ARGB
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011 a 2066, 250 W, 1x120mm ARGB ventilátor, 6× heatpipe, max. hlučnost 31,5dB, max. rychlost 2000RPM, výška 154mm, ARGB podsvícení (5V) a PWM
1 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: IDCse226xa
5,0
Cooler Master HYPER 212 HALO WHITE
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 4× heatpipe, max. hlučnost 27dB, max. rychlost 2050RPM, výška 154mm, ARGB podsvícení (5V)
Zlevněno -18 %
899,- 1 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CAh212hw
4,7 14×
NZXT T120 RGB Black
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 a 1700, 1x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. hlučnost 27,5dB, max. rychlost 1800RPM, výška 159mm, ARGB podsvícení (5V) a PWM
Cenová bomba
1 199,- Ušetříte 242,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CT440d1a
4,7 35×
GELID Solutions Glacier Black
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2 a FM2+, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700 a 775, 220 W, 2x120mm ARGB ventilátor, 6× heatpipe, max. hlučnost 35dB, max. rychlost 1600RPM, výška 152mm, ARGB podsvícení (5V) a PWM
+Dárek Sada na montáž GELID Solutions v hodnotě 99,-
599,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CB131gb1
4,6 46×
Endorfy Fortis 5 Dual Fan
Chladič na procesor socket AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+ a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1366, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 220 W, 1x120mm a 1x140mm ventilátor, 6× heatpipe, max. rychlost 1400RPM, výška 159mm, PWM
1 049,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ENDfor5d
4,8 390×
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO White
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011-3 a 2066, 210 W, 2x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. hlučnost 24,4dB, max. rychlost 2100RPM, výška 157mm
1 099,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CB129b2a
4,8 390×
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO White/Gray
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1200, 1700, 2011, 2011-3 a 2066, 2x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. hlučnost 24,4dB, max. rychlost 2100RPM, výška 157mm, PWM
Super cena
1 569,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CB129b2d
4,8 390×
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Red
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1150, 1151, 1155, 1156, 1200, 1700, 2011-3 a 2066, 210 W, 2x120mm ventilátor, max. hlučnost 24,4dB, max. rychlost 2100RPM, výška 157mm
1 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CB129b2b
4,8 390×
ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Grey
Chladič na procesor socket AM4 a AM5, 1200 a 1700, 210 W, 2x120mm ventilátor, 4× heatpipe, max. hlučnost 24,4dB, max. rychlost 2100RPM, výška 157mm
1 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CB129b2c
Vytisknout
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací