K čemu je potřeba opravdu výkonný router? Když vás unavuje WiFi nepoužitelná v sousední místnosti nebo zadrhávající se streamované video. Když potřebujete zařízení, o které se nebudete muset starat, a ono se naopak samo postará o bezpečnost a propustnost vaší sítě. Proč se původem český router Turris Omnia těší velké oblibě v Česku i v zahraničí?
Na úvod stojí za zmínku, že se jedná o crowdfundingový projekt, jehož cesta začala na portálu Indiegogo. Během prvních 24 hodin se podařilo na jeho realizaci vybrat neuvěřitelných 100 000 dolarů, aby se stal s objemem 1,4 milionů dolarů jednou z nejúspěšnějších crowdfundingových kampaní vůbec. Proč byl, a dodnes je, zájem zákazníků o Turris Omnia tak velký? Proč se během krátké doby prodalo několik tisícovek routerů?
Turris Omnia není jenom router, ale je to open-source centrum vašeho domova. Sáhnou po něm nejenom geekové, IT nadšenci, ale i profesionálové, jimž se budou líbit možnosti naprostého přizpůsobení routeru a jeho rozšiřitelnosti pomocí Linuxu. Je také skvělou volbou pro všechny, kdo chtějí mít zabezpečenou síť a nemohou starostem o ni věnovat mnoho sil. Pro ně router funguje hned po zapojení, a bez velkého nastavování si hned stáhne aktualizaci bezpečnostních pravidel. Svým výkonem i nabídkou funkcí se hodí jak do domácnosti, tak i do malých a středně velkých firem.
Mezi hlavní přednosti Turris Omnia patří vysoká míra zabezpečení, vysoký výkon a naprostá otevřenost. Využijete ho jako domácí DLNA server, může fungovat jako NAS úložiště s podporou NextCloudu, tiskový server nebo virtuální server. Nic vám nebrání upravit jeho operační systém tak, jak potřebujete a instalovat do něho různé aplikace ze širokého portfolia předpřipravených balíčků. K jejich instalaci výborně poslouží 8GB flashové úložiště nebo rozšiřující paměť.
Díky vysoké míře zabezpečení budete moci bez obav surfovat po vlnách internetu.
Turris Omnia disponuje kolaborativním adaptabilním firewallem. Základem této funkce je možnost odesílání dat o pokusech útočit na router do Dohledového centra Turrisu. Zde se data vyhodnotí a automaticky se během několika minut připraví aktualizace firewallových pravidel pro všechny routery Turris. Router je tak prakticky okamžitě chráněn před útoky bez zásahů uživatele. Kromě toho Turris líčí na hackery „pasti“ v podobě honeypotů projektu HaaS. Útočníci jsou přesměrováni do těchto pastí a takto získaná data jsou použita pro analýzu útoku a zvyšování bezpečnosti na internetu.
Aby bylo vše maximálně bezpečné, Turris Omnia má na základní desce integrovaný kryptočip a RTC čip zálohovaný baterií. Kryptočip se stará o generování náhodných čísel a o bezpečnou komunikaci se servery CZ.NIC. RTC čip zase zajišťuje uchování reálného času i po výpadku napájení. Informace o času slouží k ověřování elektronických podpisů či HTTPS certifikátů, proto je jeho aktuálnost důležitá. Díky tomu je možné zabránit všem útokům, které využívají špatně nastaveného systémového času.
Důležitou součástí konceptu bezpečnosti je open-source vývoj routeru. Díky tomu se můžete kdykoliv přesvědčit, že vás router nešpehuje a neodesílá data tam, kam nemá.
Vysoká rychlost datových přenosů je garantována plným využitím tří gigabitových linek – jedna je vyhrazena pro WAN port a dvě pro switch, který se stará o LAN porty. Díky tomu lze využít duplexního režimu při forwardování mezi WAN a LAN, a také tím Turris Omnia nabízí více možností při nastavování oddělených sítí VLAN než jiné routery.
Router Turris Omnia vám garantuje vysokou rychlost datových přenosů.
Rychlé a stabilní bezdrátové připojení je zajištěno podporou Dual-bandu (pásem 2,4 GHz a 5 GHz) a třemi všesměrovými anténami. Ve standardu 802.11ac rovněž potěší podpora 3× 3 MIMO, a pro 802.11b/g/n potom 2× 2 MIMO. Zkratkou MIMO se rozumí Multiple-Input-Multiple-Output (volně přeloženo jako více vstupů, více výstupů) a hlavním přínosem této technologie je podstatné navýšení rychlosti přenosu dat. Turris Omnia tak nabídne dnes nejvyšší možnou rychlost WiFi – 1,3 Gb/s, a navíc nejlepší dosah. Router také umí vytvořit zvláštní „WiFi pro hosty“ (Guest-WiFi) se samostatným heslem, přičemž tito uživatelé nebudou mít přístup do firemní sítě, pouze na internet.
Pokud vám internetový poskytovatel zavedl optické vlákno až přímo do bytu (FTTH – Fiber To The Home), nepotřebujete od něho optický převodník, za který se zapojuje router – Turris Omnia má SFP konektor a pro převod stačí vložit správný SFP modul.
Jestliže si nemůžete dovolit být offline v důsledku výpadku připojení, můžete využít funkci záložního připojení přes mobilní síť. Podporuje připojení LTE modemu přes USB port nebo prostřednictvím Mini PCI Express slotu na základní desce, kde je umístěn i slot na SIM kartu.
Router také může průběžně proměřovat kvalitu internetového připojení pomocí služby NetMetr, abyste věděli, zda dostáváte to, za co platíte.
Tým z CZ.NIC si dal také záležet na designu a zpracování celého routeru. Stavové LED diody jsou stmívatelné a jejich barvy se dají snadno změnit. Díky tomu vás v noci nebudou rušit. Šasi je vyrobeno z kovu, a lépe si tak poradí s odvodem tepla, navíc routeru dodává elegantní vzhled.
Jádrem routeru Turris Omnia je promyšlená základní deska.
Turris Omnia je snadno rozšiřitelný o další komponenty – ať už je to LTE modem pro záložní připojení, nebo DVB-T tuner pro sdílení televizního vysílání s počítači v síti. Port pro mSATA disk využijete pro provozování vlastního serveru, jelikož oproti USB je mSATA několikanásobně rychlejší.
Celá konstrukce Turris Omnia připomíná počítačovou skříň se základní deskou uvnitř. Vše bylo navrženo tak, aby byl k základní desce rychlý a jednoduchý přístup bez použití speciálního nářadí. Odšroubováním šestice šroubků se dostanete do útrob routeru a základní desku můžete rychle osadit dalšími komponenty.
Turris Omnia lze využít jako DLNA server. Abyste mohli streamovat filmy či seriály do své televize nebo třeba tabletu, stačí, aby koncové zařízení DLNA podporovalo. Pro hladký průběh veškerých datových přenosů je router vybaven dvoujádrovým ARM procesorem o taktu 1,6 GHz a až 2 GB RAM. Dvojice USB 3.0 portů potom slouží pro připojení externího disku nebo LTE modemu pro záložní připojení.
K souborům na routeru můžete také na dálku bezpečně přistupovat pomocí snadno konfigurovatelného OpenVPN serveru.
Turris Omnia používá otevřený operační systém OpenWrt založený na Linuxu, jehož kompletní zdrojové kódy lze nalézt na GitHubu. Můžete s ním proto nakládat jako s Linuxovým serverem - měnit jeho konfiguraci, instalovat další software a podobně. Úpravy a vylepšení se dají sdílet mezi komunitou a každý tak může přispět tím svým.
Pokud hodláte využít výhod otevřenosti Turris Omnia, jistě vás potěší i dostupnost speciálně upraveného šasi s několika výřezy pro vyvedení UART do USB kabelu, který se připojuje k PC. Následně je možné nabootovat do operačního systému routeru, kde můžete „páchat“ na co si vzpomenete. Na YouTube kanálu CZ.NIC je celá řada edukativních videí, kde se dozvíte, jak osadit LTE modem, mSATA disk, použití NAS a spoustu dalších věcí.
Router Turris Omna běží na otevřeném operačním systému, který je postaven na Linuxu.
Turris Omnia je router, který nemá na trhu obdoby a rozhodně má co nabídnout. Je třeba ocenit bezpečnost a systém automatických aktualizací. Pokročilí uživatelé budou nadšeni i z možnosti osazení základní desky dalšími komponenty a z nadčasovosti v podobě SFP konektoru. A zápory? Snad jen vyšší pořizovací cena, která je daná výrobou v menších sériích přímo v České republice – 2GB verze vyjde na téměř 8 tisíc Kč.