AD mini Homeoffice Alza pro firmy

Xbox One X, nejvýkonnější herní konzole v prodeji

Zobrazit katalog
Xbox One X, nejvýkonnější herní konzole v prodeji
Aktualizováno

Loni přišlo Sony s vylepšenou herní konzolí PlayStation 4 Pro a totéž naplánoval i Microsoft. Ten se o nové informace podělil na E3 2017 a nyní na slibovanou konzoli došlo. Jeho nový Xbox One X, dříve kódově označován jako „Project Scorpio“, právě dorazil na trh, a to s řádně nakopnutým výkonem, který si poradí i se 4K rozlišením. Co všechno konzole umí? A nabídne Microsoft dostatečnou zásobu exkluzivních her, které ospravedlní vyšší cenu?

i Xbox One X je konečně zde! Prodej nejvýkonnější konzole světa byl zahájen 7. 11. 2017. Chcete se podívat, jak konzole vypadá a co vše najdete v základním balení? Pak mrkněte na naši galerii Xbox One X.

Xbox One X konečně v prodeji. Jak vypadá?

Dlouho vyhlížená konzole Xbox One X je konečně tady. Co se týče zevnějšku, je velmi podobná Xbox One S, byť působí celkově uhlazeněji a dospěleji. Koneckonců posuďte sami v našem unboxing videu a galerii níže. 

Xbox One X; krabiceXbox One X ; obsah baleníXbox One X; Xbox Live Gold
Xbox One X; krabiceXbox One X ; obsah baleníXbox One X; Xbox Live Gold
Xbox One X; krabiceXbox One X ; obsah baleníXbox One X; Xbox Live Gold

Představujeme Xbox One X, dříve znám jako herní konzole Xbox One Project Scorpio

První ochutnávku nám 6. dubna naservírovala britská odnož serveru Eurogamer, která dostala omezený přístup k herní konzoli Microsoft Xbox One X. Konečně jsme se tedy mohli podívat na to, jaký hardware nám konzole nabídne. Microsoft již dříve slíbil výkon kolem 6 TFLOPS a tento poměrně ambiciózní cíl plní, takže Xbox One X je přibližně o třetinu výkonnější než PS4 Pro. Čili situace je opačná než v případě Xbox One a PS4, kde byla o poznání výkonnější právě konzole firmy Sony. 

i Vše o Microsoft konferenci na E3 2017
Chcete vědět více o průběhu konference Microsoftu? Mrkněte na náš článek o Microsoft E3 2017 konferenci. Pokud si chcete přečíst o exkluzivních herních titulech, navštivte náš článek o E3 2017.

Porovnání výkonu a ceny Xbox One X, Xbox One S, Xbox One, PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro

Porovnávaná oblastXbox One XXbox One SXbox OnePlayStation 4PlayStation 4 Pro
CPU8× 2,3 GHz8× 1,75 GHz8× 1,75 GHz8× 1,6 GHz8× 2,1 GHz
GPU40 výp. jednotek, 1 172 MHz12 výp. jednotek, 914 MHz12 výp. jednotek, 853 MHz18 výp. jednotek, 800 MHz36 výp. jednotek, 911 MHz
Paměť12 GB GDDR58 GB GDDR58 GB DDR38 GB GDDR58 GB GDDR5 + 1 GB DDR3
Propustnost326 GB/s68 GB/s68 GB/s176 GB/s218 GB/s
Pevný disk1 000 GB500–2 000 GB500–1 000 GB500–1 000 GB1 000 GB
Výpočetní výkon6 TFLOPS1,4 TFLOPS1,3 TFLOPS1,8 TFLOPS4,2 TFLOPS
Cena13 490 Kč7 490 Kčjiž se neprodává7 790 Kč10 490 Kč

Ceny platné k 7. 11. 2017

Xbox One X (Scorpio), hardware a další podrobnosti o výkonu

Microsoft opět využívá hardware z dílny společnosti AMD. Procesor Jaguar sice patří do starší architektury než aktuální procesory AMD Ryzen, ale je to nutné z pohledu zpětné kompatibility. Došlo tedy k posunutí frekvence na 2,3 GHz z 1,75 GHz v konzoli Xboxu One, což dává potenciál ke zrychlení o celých 31,5 %.

Xbox One X, čelní pohledXbox One X, bílá a černá variantaXbox One X, zadní strana

Jestli u procesoru nastaly poměrně malé změny, tak u grafické karty došlo k naprostému zemětřesení. Skok ze 768 stream procesorů u herní konzole Microsoft Xbox One S na 2 560 u Xbox One X je skutečně obrovský. Na konzolové poměry je zajímavý i takt jádra grafické jednotky posunutý na 1,2 GHz, což značí perfektně zvládnuté chlazení. To je mimochodem řešené pomocí tzv. vapor chamber (jedná se o parní komoru, která se stará o rovnoměrné předávání tepla z grafického jádra a procesoru, dále jej předává do několika heatpipes doplněných o husté žebrování).

Nová konzole Xbox One X také dostala pořádný příděl rychlé operační paměti. Konkrétně hned 12 GB GDDR5 s propustností 326 GB/s. Operační systém (upravené Windows 10) si však pro sebe ukrojí 4 GB. To je poměrně hodně, a proto bude Microsoft z přebytečné volné paměti vytvářet cachovací disk, který umožní rychlejší načítání her i nahrávání textur.

Konzole Xbox One X podporuje stávající příslušenství i ovladač

Microsoft také potvrdil plnou kompatibilitu veškerého stávajícího příslušenství. I základní ovladač zůstává stejný a nutno z vlastní praxe konstatovat, že jeho funkce jsou na vysoké úrovni. Majitelé vylepšeného ovladače Xbox One Controller Elite tak nebudou mít žádný problém s jeho používáním na nové konzoli Xbox One X.

Xbox One X

Xbox One X zvládne hry ve 4K

Microsoft prostřednictvím konzole Xbox One X dává jasný signál, že hraní ve 4K není vize budoucnosti, ale že tato doba právě přichází. Plánované hry tak budou nativně vytvářené ve 4K s tím, že se rozlišení jednoduše sníží pro chod na původním Xboxu.
Ostatně na uzavřené prezentaci běželo demo Forzy Motorsport 6 právě ve 4k rozlišení při 60 FPS. Průměrné zatížení grafické karty pak bylo pouhých 70 %, což je impozantní výkon. V našem videu se podívejte, jak se na 4K těšili známí hráči.

Během konference na E3 2017 pak byla prezentována Forza Motorsport 7, která obsahuje více než 700 automobilů včetně nejlepších značek Porsche, Lamborghini a Ferrari. Nová Forza 7 vyšla již 3. října 2017. Majitelé Xbox One X si tedy mohou závodění v rozlišení 4K užít již dnes.Xbox One X, Forza Motorsport 7

Xbox One X Project Scorpio Edition

Na veletrhu Gamescom 2017 představil Microsoft další novinky v herní oblasti. Tou úplně největší se bezpochyby stalo uvedení limitované edice nové herní konzole Xbox One X. Ta vzdává hold dlouho zvažovanému kódovému označení Project Scorpio. Na kusy silně omezená varianta se tak jmenuje Xbox One X Project Scorpio Edition. V čem se liší oproti běžné verzi? Má trošku jiný povrchový design, upravené logo, černý ovladač s nápisem Project Scorpio a v balení naleznete též stojan pro vertikální umístění konzole. Po výkonové stránce se jedná o variantu identickou s původním Xbox One X.

A co cena Xbox One X Project Scorpio Edition? Překvapivě stejná jako běžný Xbox One X. Množství kusů je ovšem silně omezené, a lze proto předpokládat, že limitovaná verze se stane hitem na aukčních portálech. Ohledně její dostupnosti zatím nemáme bližší informace.

Xbox One X vs. původní Xbox One

Společně s novým Xboxem X není od věci přemýšlet i nad nákupem 4K televize. Cena šla v posledních měsících výrazně dolů a za nějakých 12 tisíc už pořídíte například Samsung UE40KU6072 nebo LG 43UH6207. Televizi s vysokým rozlišením dobře doplní i 4K Blu-ray přehrávač, který bude součástí herní konzole.

Obě konzole tak budou vedle sebe zcela bez problémů koexistovat, přičemž Microsoft Xbox One X nabídne jako bonus hraní ve 4K. Už teď se nemůžeme dočkat detailních fatalit v bojovce Mortal Kombat X. Vítanou zprávou je, že veškeré příslušenství je mezi sebou kompatibilní. I herní oblast je v principu stejná a zatím není oznámena žádná hra, která by podporovala výhradně Xbox One X. Ohledně rozměrů nás Microsoft překvapil. Xbox One X je totiž menší než původní Xbox One.

i Souboj oživuje Nintendo
Xbox i PS jsou asi nejrozšířenější herní konzole. V nedávné době se ale hlasitě ozvala společnost Nintendo, která nabízí s novým Nintendem Switch řadu vymožeností. Více se dozvíte v našem Nintendo Switch článku.

Poučil se Microsoft? Xbox One X a exkluzivní hry

Microsoft se na konzolovém trhu už poměrně dlouho nachází v závěsu svého největšího konkurenta Sony. Hardwarově se mu nyní nejen vyrovnal, ale díky brutální výpočetní síle Xbox One X jej i předčil – i když je otázkou, jak dlouho si pozice nové konzolové jedničky užije. Jen blázen by si totiž mohl myslet, že Sony brzy neodpoví výkonnějším PlayStationem. Jistě je to jen otázkou času.

Ori and the Blind Forest; Xbox One XSea of Thieves; xbox one x; 4k rozlišeníForza motorsport 7; xbox one x

Achillovou patou předchozích Xboxů byl vždy nedostatek exkluzivních titulů – není žádným tajemstvím, že na tomto poli dostává Microsoft od Sony pravidelně na frak. Letošní konference na E3 představila sympatický pokus, jak neblahou situaci změnit. Bude to ale stačit?  

Microsoft ukázal celou plejádu her vyvíjených exkluzivně pro jeho platformy, přičemž řada z nich vypadala opravdu slibně: závodní Forza Motorsport 7, survival akce State of Decay, pirátské dobrodružství Sea of Thieves či pokračování jednoho z nejúspěšnějších nezávislých titulů posledních let, Ori and the Will of the Wisp. Když k tomu připočteme ještě slušný počet her s exkluzivitou alespoň dočasnou (nesou označení „Console launch exclusive“, třeba momentálně velmi populární onlinovka PlayerUnknown’s Battleground), musíme přinejmenším ocenit snahu. Na druhou stranu nám Microsoft zatím neukázal žádnou AAA herní novinku, jež by nám vyrazila dech.
 

Když to shrneme, tak v den vydání nového Xboxu One X (7. listopadu) je k dispozici celá řada nových her a hlavně také více než 100 starších titulů ve speciální grafické úpravě. Rozhodnutí, jak konkrétně využít výhod Xbox One X (4K rozlišení, anizotropní filtrování či HDR), je však na jednotlivých vývojářích. Z dostupných titulů můžeme uvést Dishonored 2, FIFA 18, Gears of War 4 nebo Halo 5. Kompletní seznam naleznete na stránkách majornelson.com.

Xbox One X vs. PlayStation 4 Pro: cena a dostupnost

Xbox One X je o celou třetinu výkonnější než PS4 Pro, takže při hraní ve 4K rozlišení zajistí mnohem lepší výsledky. PlayStation 4 Pro totiž nabízí jen vysoce kvalitní upscaling, což znamená, že se hry renderují v nižším rozlišení a následně se překreslí do 4K rozlišení. Herní konzole Microsoft Xbox One X pak rovnou počítá ve 4K rozlišení. S výkonnějším hardwarem si to může dovolit.

Technologický náskok společnosti Microsoft je navíc demonstrován masivní podporou hraní ve zpětné kompatibilitě. Aktuálně si můžete zahrát více než 350 her určených pro Xbox 360 na konzoli z platformy Xbox One. Velmi brzy navíc dojde i na podporu her z úplně prvního Xboxu. Na konferenci byla předvedena v akci povedená letecká arkáda Crimson Skies. V tomto směru mají majitelé PlayStationu 4 smůlu a starší hry pro ně nejsou dostupné.

Nová herní konzole Xbox One X dorazila 7. listopadu, tzn. přesně rok po PS4 Pro, s cenou přesahující 13 tisíc Kč.  Podle předobjednávek bylo jasné, že jde o vůbec nejúspěšnější konzoli Microsoftu. Těší nás ohromný nárůst výkonu a podpora hraní v plném 4K rozlišení. Drobnou nevýhodou proti PlayStation 4 Pro je přibližně o dva tisíce vyšší pořizovací cena a chybějící exkluzivní AAA hry.

Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací