Na berlínském veletrhu IFA 2019 jsme se vedle představení chytrých hodinek Amazfit GTS dočkali také čistě sportovního modelu Xiaomi Amazfit Stratos 3. A jak si ukážeme dále, Stratos 3 vynikají hned v několika ohledech.
S průměrem těla 48,6 mm, tloušťkou 13,4 mm a ne zrovna zanedbatelnou váhou 60 g (69 g u elitní edice) je patrné, že Xiaomi Amazfit Stratos 3 zachovávají masivní konstrukci typickou pro celou sérii Stratos. Tento robustnější model chytrých hodinek je sice nabušený funkcemi i technologiemi, avšak pro drobné ženské zápěstí je možná až příliš mohutným doplňkem. K tělu je dále přimknut řemínek s klasickou šířkou 22 m, a není tak žádný problém zaměnit jej za některý další z nepřeberného množství volně dostupných pásků.
Pravá strana Amazfit Stratos 3 může překvapit vyšší počtem tlačítek – jsou tu totiž rovnou čtyři. Výrobce si je zřejmě dobře vědom množství situací, kdy jsou tlačítka mnohem praktičtější. Vedle vody na displeji při dešti či v bazénu jde zejména o případný pot na rukou či nošení zimních rukavic. Při využití tlačítek si zároveň nezakrýváme výhled na displej a ovládání je tak o trochu přehlednější. Zatímco horní tlačítko slouží k vybrání určité položky v menu a spodní tlačítko zvolíme pro krok zpět, dvě prostřední tlačítka fungují coby šipky nahoru a dolů. Amazfit Stratos 3 tak ve výsledku nabízí plnohodnotné ovládání, díky němuž se již nemusíme spoléhat na okolní vlivy.
Kulatý 1,34palcový displej hodinek Xiaomi Amazfit Stratos 3 místo stále rozšířenějšího AMOLED sází raději na technologii MIP (Memory-in-Pixel), tedy energeticky mimořádně úsporný panel. Z hlediska rozlišení jsme se dočkali 320 × 320 pixelů, což je sice ve srovnání s Amazfit GTR citelně nižší hodnota, avšak na trhu chytrých hodinek jde o vcelku průměrný údaj. Xiaomi své Stratos 3 očividně koncipuje především do světa sportu a nebojí se ani kompromisů ve jménu udržení přitažlivé ceny.
Naopak nepřehlédnutelnou výjimečností Amazfit Stratos 3 je transflektivní displej, který řeší problém špatné čitelnosti na slunci. Místo aby se svítivost displeje přetahovala s množstvím světla ze slunce, využívá transflektivní displej dopadajících paprsků, které skrze displej směřuje zpět na uživatele, čímž čitelnost naopak zvyšuje.
Přestože hodinky působí sportovnějším dojmem, nabízí zároveň velmi vkusný design, který se hodí takřka kamkoliv. Rozhodně tak oceníme možnost vyměnitelných ciferníků, stejně jako funkci Always-on, tedy neustálé zobrazování hlavních údajů bez nutnosti zapínání displeje.
Chytré hodinky Amazfit Stratos 3 nabízí dva základní režimy chodu. V klasickém inteligentním módu lze využívat veškeré chytré funkce bez ohledu na stav baterie. Ve výsledku pak dostaneme velmi slušnou výdrž 7 dní. Pro ty, kteří chtějí ještě více, je připraven speciální režim s obdivuhodnou výdrží až 14 dní. Zatímco mnohé jiné hodinky deklarují obrovitou výdrž na základě pouhého zobrazování času, zde zmíněných 14 dní získáme při využívání většiny funkcí. Rezignovat tak nemusíme na celodenní sledování srdeční frekvence, notifikace ani NFC.
Amazfit Stratos 3 běží na 300mAh baterii, která se i přes svou dlouhou výdrž zvládne nabít za pouhé dvě hodiny. Nabíjení navíc usnadňuje magnetické nabíjení, takže otravné hledání správného zapojení je už minulostí. Stratos 3 jsou přitom vybaveny operačním systémem Amazfit OS, který je poměrně intuitivním a propracovaným rozhraním. První dostupná testování již zároveň ukázala, že systém běží zcela plynule a postřehnout se nedalo ani nejmenší zadrhnutí. Svůj podíl na tom samozřejmě má dvoujádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz a RAM paměť o kapacitě 512 MB.
Ani přes zřejmé zaměření hodinek na sport se ale nemusíme obávat o užitečné chytré funkce. Z těch pokrokovějších jmenujme třeba NFC nebo možnost nahrát do Amazfit Stratos 3 vlastní hudbu, kterou lze skrze Bluetooth poslouchat v bezdrátových sluchátkách. Pro uživatelské využití je tak připraveno 1,9 GB prostoru, což vystačí až na několik set skladeb. K dispozici je také WiFi 2,4 GHz 802,11b/g/n a spolehnout se můžeme i na podporu chytrých telefonů se systémy Android 5.0, iOS 10.0 a novějšími verzemi. Dále lze očekávat notifikace, režimy Nerušit a Letadlo, sledování spánku a mnoho dalšího. Sportovci tak Stratos 3 ocení i ve chvílích, kdy si zrovna nedávají do těla.
Většina chytrých hodinek uživateli nabízí monitorování některých sportovních aktivit. Amazfit Stratos 3 však měření pohybu povyšují na úplně nový level. Podporují totiž rovnou 19 sportů, takže si můžete vybrat třeba cyklistiku, rotoped, veslovací trenažér, tenis, lyžování, chůzi, běh i mnoho dalšího. Díky vodotěsnosti do 50 metrů (5 ATM) není problém plavání, sprcha nebo umývání rukou. Samozřejmě nechybí ani běžné údaje jako počet ušlých kroků nebo množství spálených kalorií.
Hodinky nás nenechají ve štychu ani při delším využití polohovacích systémů. Zatímco jiné hodinky s výdrží baterie v GPS režimu často zápolí, Amazfit Stratos 3 zvládnou určovat polohu 35 až 70 hodin, což je jednoduše famózní výkon. K dispozici jsou přitom hned tři navigační systémy, takže si můžeme vybrat z kombinací GPS + Beidou, GPS + GLONASS nebo GPS + Galileo.
Při sportu však využijeme i mnohem zajímavější funkce. Tzv. Recovery time data nám napoví, zda to se sportem nepřeháníme, a nehrozí nám tak nějaké riziko z nadměrného cvičení. Velmi přesné údaje nabídnou také informace o efektu cvičení (TE), zatížení cvičení (TD) nebo VO2Max jakožto ukazatel aerobní vytrvalosti (tedy určité výkonnosti). Opravdovým tahákem je však snímání srdeční frekvence BioTracker PPG od Huami Technology, které svou přesností téměř odpovídá měření hrudního pásu, viz obrázek výše. Právě díky takto pokročilým údajům jsou hodinky vhodné pro všechny, kteří to se sportem myslí opravdu vážně.
Chytré hodinky Xiaomi Amazfit Stratos 3 jsou vyráběny hned ve třech odlišných provedeních. Klasická verze je vyrobena z odolného kovu, zatímco displej chrání tvrzené sklíčko Corning Gorilla 3. Druhou možností je zvláště odolná Elitní edice (někdy nazývaná Stratos 3+) složená ze safírového sklíčka a těla z titanu. Specialitkou pak má být verze ve stylu Star Wars, o které toho však zatím příliš nevíme.
Na trhu se hodinky ukáží již začátkem listopadu 2019. Počáteční cena Amazfit Stratos 3 byla v zahraničí určena na 200 euro za klasickou edici a 230 euro za elitní edici (Amazfit Stratos 3+). V době psaní tohoto textu českou cenu stále ještě neznáme, avšak aktuální informace o dostupnosti a ceně najdete po kliknutí na zelené tlačítko níže.
Xiaomi Amazfit Stratos 3 jsou další z řady hodinek, které disponují více než slušným poměrem cena/výkon. Díky podpoře 19 sportů, čtyřem tlačítkům a zvláště přesnému měření tělesných funkcí budou ze Stratos 3 nadšeni především vášniví sportovci. I ostatní však ocení povedený design, výdrž až 14 dnů, hudbu, NFC či výtečnou čitelnost díky transflektivnímu displeji.