Po mnoho let trvala úspěšná spolupráce mezi výrobcem Amazfit a populární značkou Xiaomi, která zaštiťovala prodej produktů po celém světě. Obě společnosti se ale nakonec vydaly svou cestou, na což Xiaomi zareagovalo brzkým představením vlastního modelu s názvem Xiaomi Mi Watch. Tehdy šlo ale o verzi určenou výhradně pro asijský trh a na globální variantu jsme si tak museli ještě několik měsíců počkat. Nyní však Xiaomi Mi Watch konečně přichází i do zbytku světa, a to ve zcela přepracované podobě, jejíž nejviditelnější změnou je použití kulaté konstrukce místo původní hranaté. Jak ale ukáže následující recenze, od Xiaomi Mi Watch toho můžeme očekávat o mnoho více...
Přestože nejčastějším rozměrem chytrých hodinek je 40 až 44 mm, Xiaomi Mi Watch sází rovnou na 45,9 mm, díky čemuž nemusí sedět na menších zápěstích (byť je velikost do značné míry záležitostí zvyku). U relativně nízkých hodnot naopak zůstává tloušťka s 11,8 mm, stejně jako hmotnost, která bez řemínku činí pouhých 32 gramů. Samotné tělo je vyrobeno z polyamidu vyztuženého skleněnými vlákny, zatímco vyměnitelný pásek tvoří na dotek příjemný termoplastický polyuretan, který však kvalitou nabízí pouze průměrné zpracování.
Vzhledem k nesmírně nízké ceně přichází Xiaomi Mi Watch s až nečekaně kvalitním 1,39" displejem, na kterém najdeme 454 × 454 pixelů a výtečnou jemnost 326 PPI. Vedle vysokého rozlišení potěší také použití technologie AMOLED, která na přímém slunci sice nebývá tak čitelná jako transflektivní varianta, nabízí ale o to živější barvy, věrné podání černé i nepřekonatelné pozorovací úhly. Samozřejmostí je také senzor okolního osvětlení, který umožňuje automatickou úpravu jasu do ideální podoby.
Cenově dostupnější chytré hodinky často nabízí relativně omezený počet ciferníků. Xiaomi Mi Watch jdou naštěstí proti proudu a přichází s více než 100 rozmanitými designy, přičemž vytvářet můžeme i vlastní designy s využitím kterékoliv fotografie na pozadí. Co naopak chybí, je možnost úpravy alespoň některých ciferníků, ať už jde o jejich design, nebo znázorněná data. Přítomno je rovněž nepřetržité zobrazení zjednodušeného ciferníku pomocí funkce Always-On, která nabízí výběr z až 8 povedených vzhledů.
Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch se vydaly podobnou cestou jako OnePlus Watch a nasadily tak vlastní operační systém, který je plynulý, graficky povedený a energeticky nenáročný. Celkově vzato jde o minimalistické prostředí, které je sice intuitivní, nenabízí však široké možnosti přizpůsobení, čímž zaostává například za Garminem. Inovativně řešeno je ale menu složené z řádků jednotlivých ikon, u kterého je nevýhodou snad jen nutnost naučit se význam jednotlivých obrázků. Například hodiny jsou zde vyobrazeny hned třikrát, a zpočátku proto může být problém správně určit, kde přesně je ukryt třeba budík. Příjemným překvapením je rovněž podpora češtiny a zvyknout si musíme snad jen na drobné překlepy typu „vzduchh“ nebo „sskvělý“. Slovenština nicméně chybí úplně.
Zcela nová je také mobilní aplikace Xiaomi Wear, která je všeobecně dobře zpracovaná, chybí jí ale obchod aplikací, kterým v současné době již přece jen disponuje většina konkurenčních výrobců. K zajištění kompatibility pak postačí chytrý telefon se systémem Android 5.0, iOS 10 nebo novější verzí. Xiaomi přitom slibuje úplnou podporu všech funkcí u obou operačních systémů, takže se nemusíme bát, že by zrovna na našem telefonu něco důležitého chybělo. Komunikace mezi zařízeními probíhá prostřednictvím Bluetooth ve verzi 5.0, která zaručuje výborný dosah i stabilitu.
Významným lákadlem je také výdrž baterie, která dle výrobce zvládne 16 dnů běžného provozu (při vypnutém Always-On) a 22 dnů bez celodenního měření tepu, stresu, energie a spánku. Při spuštěné GPS samozřejmě dochází k citelnému snížení a vystačit si tak musíme se stále pěknými 50 hodinami. V rámci recenzování a několikadenního Always-On nám Xiaomi Mi Watch vydržely zhruba 13 dnů, což ve skutečnosti dalece předčilo naše očekávání.
Xiaomi Mi Watch rovněž disponují poctivou výbavou převyšující jejich pořizovací cenu. Vedle základu v podobě budíku, stopek, časovače, baterky a vyhledání telefonu se můžeme těšit i na zobrazení aktuálního a předpovídaného počasí. A zatímco nechybí ani informace o kvalitě vzduchu, čas východu či západu prozrazen není, což může scházet při fotografování či outdoorových aktivitách. Hlavním problémem počasí je ale možnost lokalizovat pouze větší města (např. Vsetín), což v našem případě znamenalo více než 20kilometrovou vzdálenost od skutečné pozice.
Dále lze ovládat přehrávanou hudbu i videa na smartphonu, zatímco přímo z Xiaomi Mi Watch muziku poslouchat nelze, a to ani skrze bezdrátová sluchátka. Přítomná je také kontrola spouště fotoaparátu na chytrém telefonu, kterou lze aktivovat okamžitě či s několikasekundovým zpožděním pro zaujetí lépe vypadající pozice. Xiaomi Mi Watch navíc rozpoznají i sejmutí hodinek ze zápěstí, načež deaktivují svítící senzory. Možné je také vyžadování číselného kódu po opětovném nasazení, čímž značně zvýšíme celkovou bezpečnost. V nabídce rychlého přístupu rovněž najdeme hlasovou asistentku Alexu, která však odvětí, že na našem území podporována není. To může mírně překvapit, neboť Alexa u nás běžně funguje na jiných zařízeních včetně Amazon Echo (Dot).
Xiaomi Mi Watch nás zároveň kdykoliv upozorní na příchozí volání, SMS či zprávy z aplikací. Telefonáty lze nicméně pouze ztišit nebo odmítnout, a na Bluetooth volání tak musíme rovnou zapomenout. Textové notifikace si pak můžeme sice přečíst, možnost jakékoliv odpovědi zde ale zcela chybí. Škoda, že nelze reagovat alespoň předpřipravenými zprávami, které v mnoha situacích přece stačí. Velkým pozitivem je naopak úplná podpora české diakritiky, byť smajlíci jsou vykreslováni jen zjednodušenou černobílou formou a fotografie se dle očekávaní nezobrazí vůbec. Samozřejmostí je i režim Nerušit, který se aktivuje ručně nebo automaticky v předem vymezeném období.
Xiaomi Mi Watch sice nejsou chytrými hodinkami zaměřenými vyloženě na sport, pro rekreační sportovce je toho ale připraveno více než dost. Vše začíná nepřetržitým měřením každodenní aktivity, ať už jde o počet kroků, spálené kalorie, nebo tzv. stání, což značí přerušení pasivního sezení v dané hodině. Nemilým překvapením je naopak absence ukazatele PAI, který zobrazuje množství celkového pohybu potřebného k udržení co nejlepšího zdraví. PAI přitom najdeme na fitness náramku Xiaomi Mi Band 6, který již stejně jako Xiaomi Mi Watch vznikl bez spolupráce s Amazfit, jehož výrobky PAI zpravidla nabízí.
Velkým přínosem je také široký arzenál sportovních aktivit, který obsahuje 17 profesionálních a 100 rozšířených režimů. Díky vodotěsnosti do 5 atmosfér mezi nimi neschází ani plavání, byť výrobce nedoporučuje ponoření do větší hloubky nebo saunování. U některých sportů, jako je třeba chůze nebo běh, lze počítat i s automatickým rozpoznáním dané aktivity, takže se Xiaomi Mi Watch jednoduše zeptají, zda chceme měření spustit. Stejně tak dochází k automatickému přerušení, což nám ušetří mnoho zbytečné interakce v průběhu sportu.
Seznam režimů rozbalíme spodním tlačítkem na pravé straně, které při jiném nastavení může sloužit i k aktivaci některého konkrétního sportu. Škoda jen, že stejné tlačítko nelze užít jako zkratku i k jiným účelům, neboť méně sportující jedinci by toho dost možná využili. Zapomenout nesmíme ani na solidní výstroj pro každé dobrodružství, na něž je připraven kompas, výškoměr, barometr nebo polohovací systémy GPS, GLONASS, Galileo a Beidou. Počítat ale můžeme pouze se záznamem trasy na mapě, zatímco přímá navigace či jiné pokročilé funkce přítomny nejsou.
Xiaomi má s výrobou chytrých hodinek jen minimální zkušenost, což vyústilo v pochopitelnou otázku, zda může dosáhnout přesného záznamu a vyhodnocení jakýchkoliv dat. O to více oceňme využití uznávaného algoritmu od Firstbeat, který dokáže analyzovat přes 30 různorodých informací. Při samotném sportování je k dispozici řada ukazatelů včetně tepové frekvence, zařazení do konkrétního pásma, spotřebovaných kalorií, překonané vzdálenosti a dalších. Určit si můžeme také cíl, například v podobě celkové doby aktivity nebo množství spálených kalorií. Nechybí ani přednastavené střídání, kdy třeba 3 minuty běžíme a 1 minutu odpočíváme. Pozitivní zprávou je také přítomnost pokročilého výpočtu doby regenerace před další aktivitou či zobrazení tzv. účinku tréninku (nakolik dané cvičení zlepšilo fyzičku). Ze známějších funkcí pak zmiňme alespoň Vo2max, vypovídající o celkovém stavu naší kondičky.
Kategorie | Konkrétní aktivity |
---|---|
„Profesionální“ sporty | triatlon, běh venku, běžecký pás, chůze, cyklistika venku, cyklistika uvnitř, trekking, plavání na otevřené vodě, plavání uvnitř, eliptický trenažér, terénní běh, horská turistika, veslovací trenažér, švihadlo, intenzivní intervalový trénink, jóga, freestyle |
Vodní sporty | plachtění, paddleboarding, vodní pólo, vodní lyžování, jízda na kajaku, rafting, veslování, powerboating, plavání s ploutvemi, potápění, umělecké plavání, šnorchlování, kitesurfing, ostatní vodní sporty |
Venkovní sporty | horolezectví, skateboarding, kolečkové brusle, parkour, ATV, paragliding |
Cvičení | fitness schody, chůze do schodů, stepper, trénink core, flexibilita, pilates, gymnastika, strečink, silový trénink, křížový trénink, aerobik, fyzický trénink, míč o zeď, dumbbell, barbell, vzpírání, mrtvý tah, angličáky, sklapovačky, funkční trénink, horní část těla, dolní část těla, ABS, záda |
Tanec | square dancing, břišní tanec, balet, street dance, zumba, lidový tanec, jazzový tanec, latinský tanec |
Bojové sporty | box, wrestling, bojové umění, taichi, muay thai, judo, taekwondo, karate, kickbox, kendo, šerm |
Míčové sporty | fotbal, basketbal, volejbal, baseball, softball, americký fotbal, hokej, stolní tenis, badminton, tenis, kriket, házená, bowling, squash, biliard, shuttlecock, plážový fotbal, plážový volejbal, sepak takraw |
Zimní sporty | bruslení, curling, sněžný skútr, lední hokej, bob, sáňkování, jiné zimní sporty |
Rekreační sporty | lukostřelba, šipky, jezdectví, přetahovaná, hula hop, pouštění draka, rybaření, frisbee |
Ostatní sporty | jezdecké sporty, atletika, automobilové závody |
Xiaomi Mi Watch rovněž disponují všestranným monitoringem zdravotních funkcí. Kontinuální sledování srdečního tepu upozorní na jakékoliv výchylky, zatímco stálá analýza stresu hodnotí jakoukoliv tělesnou zátěž, ať už jde o náročnou aktivitu, akutní onemocnění, nebo nadměrnou konzumaci alkoholu. Na základě poměru vytížení a odpočinku je zároveň stanoveno, kolik procent energie uživateli ještě zbývá. Bez ohledu na momentální pocity tak vždy víme, s jakým množstvím energie můžeme nadále počítat. V době testování mě shodou okolností skolila akutní chřipka, což mělo na hodnoty stresu i energie extrémní dopad (energie nestoupla ani při celodenním spánku nad 5 %).
Odhadnout energii přitom do této doby uměly pouze vybrané modely značky Garmin, čehož jsme nakonec využili při porovnávání naměřených dat mezi Xiaomi Mi Watch a špičkovými hodinkami Garmin Enduro. Zpočátku byly výsledky téměř identické, další dny ale prokázaly vyšší citlivost křivky energie u Xiaomi Mi Watch, která při zátěži klesala o trochu rychleji než v případě Garminu, aniž by ztratila na přesnosti.
V neposlední řadě se můžeme těšit i na dechová cvičení, která umožňuji rychlé a účinné zklidnění. Stačí nastavit rychlost dechu, délku od 1 do 5 minut a již se můžeme nechat provázet animacemi zobrazenými na displeji hodinek Xiaomi Mi Watch. Závěrečné vyhodnocení následně prozradí počáteční a konečný tep, takže ihned víme, k jaké změně vlastně došlo. Dále narazíme na měření okysličení krve (SpO2), které lze využít nejen v prostředí s řidším vzduchem, ale i při náročné práci a sledování zdravotního stavu. Zaznamenána je rovněž kvalita, délka a rozložení spánku, přičemž problémem nebylo ani několikahodinové přerušení, byť denní šlofíky naopak měřeny nejsou.
Aby recenze Xiaomi Mi Watch nebyla jen izolovaným posouzením jediného produktu, nabízíme dále stručné srovnání s aktuálně jediným příbuzným modelem. Xiaomi Mi Watch Lite můžeme označit za menšího brášku, který nabízí v podstatě jen dvě myslitelné výhody: menší rozměr (41 versus 46 mm) a zhruba poloviční cenu.
Dále již dominují Xiaomi Mi Watch, které lákají výrazně lepším AMOLED displejem, téměř dvounásobnou výdrží baterie a oproti Lite verzi s GPS/GLONASS i systémy Galileo/ BeiDou. Sportovci ocení rovněž širší podporu sportovních režimů (117 proti 11), pokročilé ukazatele v podobě tréninkového efektu a času zotavení, či sledování stresu, energie a okysličení krve. To vše jsou dle našeho názoru dostatečné důvody, proč se vyplatí investovat do zde recenzovaných Xiaomi Mi Watch.
Chytré hodinky | Xiaomi Mi Watch | Xiaomi Mi Watch Lite |
---|---|---|
Rozměry | 45,9 × 53,35 mm |
41 × 35 mm |
Technologie displeje | AMOLED | TFT (typ LCD) |
Počet sportovních režimů |
117 | 11 |
Tréninkový efekt a čas zotavení | ✓ | × |
Sledování stresu a energie |
✓ | × |
Měření okysličení krve |
✓ | × |
Standardní výdrž |
16 dnů | 9 dnů |
Chytré hodinky | Xiaomi Mi Watch | Xiaomi Mi Watch Lite |
---|---|---|
Tloušťka | 11,8 mm | 10,9 mm |
Hmotnost bez řemínku | 32 g | 21 g |
Velikost displeje | 1,39 palců | 1,4 palců |
Rozlišení displeje | 454 × 454 px | 320 × 320 px |
Jemnost displeje |
326 PPI | 323 PPI |
Automatická detekce vybraných aktivit | ✓ | × |
Družicové polohové systémy | GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou | GPS, GLONASS |
Kapacita baterie | 420 mAh | 230 mAh |
Výdrž baterie při nepřetržitě spuštěné GPS | 50 hodin | 10 hodin |
Barevné varianty | Black, Navy Blue, Beige | Black, Navy Blue, Ivory |
Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch jsou dostupné ve variantách Black (černá), Navy Blue (námořnická modrá) a Beige (béžová). Zvolený model určuje odstín těla i přítomného řemínku, přičemž k samostatnému dokoupení je k dispozici také šest pásků různého zbarvení. Starost nemusíme mít ani o dostupnost, neboť Xiaomi Mi Watch jsou již v běžném prodeji, a to za extrémně nízkou cenu pohybující se okolo 2 500 Kč. V nižší cenové kategorii tak rozhodně jde o model s jedním z nejlepších poměrů cena/výkon, který na trhu vůbec můžeme najít.
Xiaomi Mi Watch
Chytré hodinkyXiaomi Mi Watch přináší více, než jsme čekali. Solidní základnu všestranných funkcí doplňuje nejen 117 sportovních režimů, ale i pokročilé hodnocení aktivit, famózní displej, výtečná výdrž baterie a enormně nízká cena, které může konkurovat jen málokdo. Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch nabízí hodně muziky za málo peněz a naše doporučení si proto rozhodně zaslouží.
Klady
Zápory
Společnost Xiaomi právě představila své historicky první chytré hodinky s názvem Mi Watch. Ty však jako by z oka vypadly konkurenčním Apple Watch, a tak se vynořila otázka, zda jsou Mi Watch svébytným produktem, či pouhopouhou kopií. Odpověď nabízí následující řádky.
Xiaomi je na poli chytrých hodinek již poměrně známou firmou. Až doposud však hodinky vyráběl Amazfit nebo Huami, zatímco společnost Xiaomi měla na starosti především prodej. V tomto ohledu znamenají Xiaomi Mi Watch zásadní změnu – jsou totiž produktem Xiaomi od A až do Z.
Xiaomi se přitom nebojí odvážných inovací a typicky výborným poměrem cena/výkon vytváří také silný tlak na konkurenci. Vstup Xiaomi na trh chytrých hodinek tak může celý segment posunout vpřed.
Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch nejen nápadně připomínají konkurenční model Apple Watch, ale skutečně vypadají téměř stejně. Může za to obdobný design hranatého těla s podobně zaobleným displejem, stejně tak i ovládací korunka umístěná na totožném místě. S rozměry 44,69 × 36,92 mm lze Mi Watch připodobnit ke 44mm variantě Apple Watch 5, tedy k větší ze dvou dostupných verzí. Xiaomi Mi Watch však nabízí pouze jedinou velikost, což může být problém zejména u žen, kterým větší rozměr hodinek nemusí plně vyhovovat.
Rozdíl lze najít také v tloušťce. Xiaomi Mi Watch disponují tloušťkou 12,28 mm, což je stále velmi slušná hodnota, avšak Apple Watch 5 jsou s pouhými 10,7 mm přece jen citelně tenčí. Za větší velikost Mi Watch zřejmě do značné míry může baterie s mimořádnou kapacitou 570 mAh, která vydrží až 36 hodin, zatímco Apple Watch 5 zvládnou hodin jen 16. Pro úplnost také zmiňme, že Mi Watch nabízí pohodlné magnetické nabíjení skrze 4 piny.
Stylový design celých hodinek rozhodně nepokazí ani displej. Ba naopak – AMOLED panel na 1,78 palce zobrazí pestré barvy, věrnou černou a problémem nejsou ani paprsky slunce. To vše při parádním rozlišení 368 × 448 pixelů znamená velmi jemný obraz a dohromady vysoce nadprůměrný displej, který s více než stovkou dostupných ciferníků využijeme opravdu naplno.
O plynulý chod se pak stará moderní a stále rozšířenější čtyřjádrový procesor Snapdragon Wear 3100, jenž kromě výkonu vyniká také nízkou spotřebou energie. Větším překvapením je ale obdivuhodná velikost RAM s kapacitou 1 GB. Neobvykle štědré je také vnitřní úložiště, které čítá více než 8 GB.
Xiaomi Mi Watch, stejně jako většina jiných chytrých hodinek, zvládají monitorovat sportovní aktivity. Konkrétně si lze vybrat z deseti různých módů, kde najdeme třeba chůzi, běh venku, běžecký pás, cyklistiku, rotoped nebo plavání. Proto vás jistě nepřekvapí, že jsou hodinky vodotěsné a sprše, plavání i mytí rukou snadno odolají. Bohužel zatím nebyl uveden konkrétní standard, a tak není jisté, do jaké hloubky je možné hodinky bezpečně ponořit.
S hodinkami Mi Watch na zápěstí zjistíme také řadu zajímavých údajů o vlastním těle. K dispozici je monitorování spánku, upozornění na dlouhou neaktivitu, měření stresu i zbývající energie. Zejména při sportu pak využijeme měření srdečního tepu, stejně jako VO2max ukazujícího na určitou zdatnost. Na rozdíl od Apple Watch 5 zde ale chybí EKG, což je však velmi pokročilá funkce, kterou dnes najdeme málokde.
Google, který se už několik let snaží rozšířit svůj systém Wear OS, může být částečně potěšen. Společnost Xiaomi totiž pro svůj první model Mi Watch vytvořila zbrusu nový operační systém MIUI for Watch, který je právě na Wear OS postaven. Místo aplikací Googlu však využívá vlastní programy, ať už jde třeba o úkoly, rekordér, poznámky, nebo předpověď počasí. Samozřejmě je otázkou, zda se nové aplikace vyrovnají těm, které ostatní systémy ladí již mnoho let, ale to se teprve uvidí. Další programy je pak možné do Mi Watch stáhnout pomocí online obchodu určeného přímo pro MIUI for Watch. MIUI je na chytrých telefonech jednou z vůbec nejoblíbenějších nadstaveb – sami jsme tak zvědaví, jak to dopadne v případě chytrých hodinek.
Vedle polohovacích systémů, jako jsou GPS, GLONASS a BEIDOU, hodinky Mi Watch nabídnou také kompas, barometr, WiFi a Bluetooth, byť verze 4.2 není úplně nejnovější. Pomocí hodinek lze navíc ovládat chytrá zařízení v domácnosti a těšit se můžeme také na NFC nebo eSIM, takže skrze vestavěný mikrofon/reproduktor budeme moci telefonovat i bez připojení k telefonu.
Představeny byly hned dvě edice Xiaomi Mi Watch, které se liší materiálem i cenou. Standardní edice má hliníkové tělo, gumový pásek a ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. generace. K dispozici je v černé a stříbrné variantě za cenu 185 dolarů (cca 4 400 Kč). Prémiová edice má oproti tomu tělo i pásek z nerezové oceli, zatímco displej místo ochranného sklíčka chrání rovnou safír, známý svou mimořádnou tvrdostí. Za prémiovou edici si pochopitelně připlatíme a finální cena je tak 285 dolarů (cca 6 700 Kč).
Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch jsou prozatím dostupné pouze v Číně, kde se standardní edice objeví během pár dní, zatímco prémiová verze dorazí v prosinci 2019. Zatím není zřejmé, zda a případně kdy se chytrých hodinek dočká i zbytek světa. V tomto ohledu nám nezbývá nic jiného než čekat na nové informace.
Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch nás i přes kontroverzní podobnost s Apple Watch příjemně překvapily. Stylový design je opatřen výborným displejem a pozadu nezůstává ani výkon. Mi Watch se zároveň chlubí zbrusu novým systémem MIUI for Watch, atraktivní cenovkou i eSIM. Nezbývá než doufat, že Mi Watch dorazí také do České republiky.
Daniel Hlas
Po absolvování IT střední školy a filozofie na FF OSU, pokračuji studiem psychologie na FF UPOL. Právě poznávání věd technických a humanitních, dvou zdánlivě protikladných světů, je mi inspirací v životě i autorské tvorbě. V rámci více než desetileté publikační činnosti jsem psal o všemožných žánrech, od počítačových her přes software a hardware až po recenze knih nebo sportovní potřeby.