Xiaomi MIUI je nástavba nad operačním systémem Android, používaná u telefonů Xiaomi. Nejnovější verzí se na přelomu roku 2021 a 2022 stala generace MIUI 13, která se vyznačuje celou řadou vylepšení pro efektivnější chod telefonu a novým, plynulejším designem. Jak nástavba Xiaomi MIUI 13 vypadá a co všechno od ní můžeme očekávat?
Nástavbu MIUI najdeme na každém telefonu Xiaomi, Redmi a POCO, kde je obohacena o exkluzivní funkce. Nástavba a zejména pak její verze MIUI 13 je známá především četnými softwarovými vylepšeními jak pro běh telefonu, tak i pro běžné aplikace jako například fotoaparát nebo správce souborů.
Nejnovější verze nástavby, MIUI 13, staví na základu Androidu 12. Často jí však je vytýkána chybějící implementace klíčových prvků této verze Androidu, kupříkladu adaptivní rozhraní Material You nebo nové prvky pro přístupnost. Xiaomi však na tyto požadavky reaguje vlastním ekosystémem, kterého se pochopitelně nechce zcela vzdát. Právě proto tyto funkce nejspíš z implementace vynechali.
Stále relevantní je pak MIUI 12, nástavba založena na operačním systému Android 10. Uživatelům nabízí řadu užitečných funkcí a už od prvního pohledu o ní lze prohlásit, že její předností je i elegantní vzhled. MIUI zčásti připomíná operační systém iOS, jelikož zde nenajdeme menu aplikací – všechny widgety a aplikace se nachází na domovské obrazovce.
Jak už jsme zmínili, nejnovější MIUI aktualizace cílí hlavně na optimalizaci. Mezi nejvýraznější funkce patří Liquid Storage, který zrychluje čtení a zápis do paměti až o 60 %, a Atomized Memory zaměřující se na efektivitu paměti RAM. Nástavba MIUI 13 je dále plná umělé inteligence, která pomáhá s organizací procesů na CPU podle těch nejdůležitějších. V neposlední řadě pak vylepšuje i výdrž baterie. Dle Xiaomi až o 10 %, což je na čistě softwarové řešení skvělá hodnota.
Snad největší novinkou, která je na první pohled vidět, měly být panely Widgets. Přizpůsobitelná okénka různých velikostí rychle a přehledně ukážou stav baterie, kalendář, počasí a spoustu dalších informací. Tato funkce je však přímo závislá na serverech Xiaomi, a proto se doposud dostala pouze do čínských variant telefonů. O tom, zdali se funkce postupně dostane i do Evropy, zatím zprávy nejsou.
Obrázky pochází z verze MIUI 13.
Již MIUI 13 mají
Během roku 2022
Součástí nástavby MIUI je kromě uživatelského rozhraní i 40 softwarových aplikací, které na čistém Androidu nenajdeme. Vybrali jsme 3 z nich, které si trošku přiblížíme.
Předposlední verze MIUI 12 byla představena 27. dubna 2020. To není tak dávno, obzvlášť když vlivem koronavirové epidemie přišla další aktualizace se skoro ročním odkladem. Aktuálně MIUI 12 využívají modely z řady Mi 9, Redmi Note 8 a některé starší.
Aby Xiaomi svým příznivcům zpoždění nové MIUI aktualizace nějak vynahradilo, přišla speciální „meziverze“ MIUI 12.5. Šlo o větší update, který však nestál za to, aby byl samostatnou verzí. Přinesl četné systémové optimalizace, ale také přepracovanou aplikaci pro poznámky a podporu nových nástrojů pro kreslení, což ocenili hlavně majitelé tabletů.
Jednou z novinek, které čínský výrobce Xiaomi u dvanácté verze představil, je nová verze tmavého režimu Dark mode 2.0. Oproti tmavému režimu v předchozí verzi MIUI 11 umí například stmívat tapety nebo upravovat text tak, aby byl čitelný a zároveň nenamáhal oči.
V rámci dalších vizuálních vylepšení se objevila zajímavá novinka v podobě nových živých tapet obsahujících pohled na Mars, Zemi či Měsíc. Tyto tapety jsou unikátní, jelikož Xiaomi použilo data průzkumu z Marsu, díky nimž dokázalo vytvořit přesné 3D modely povrchu této planety.
Na zamykací obrazovce uživatelé uvidí planetu z dálky a po odemknutí telefonu se záběr na planetu povedenou animací přiblíží až na snímek červeného povrchu. Obdobně funguje také živá tapeta Měsíce či Země.
Xiaomi MIUI 12 přišlo také s lepší správou soukromí. Telefon se naučil sledovat nainstalované aplikace a vyhodnocovat ty, které jsou rizikové a zneužívají oprávnění.
V rámci aplikace Mi Health se objevila nová funkce, díky níž může uživatel možnost sledovat svůj spánek a jediné, co k tomu bude potřebovat, je telefon pod polštářem či na nočním stolku. Funkce je schopna zaznamenat délku REM fáze, snění nebo chrápání.
Předchozí verze MIUI 11 byla představena v září roku 2019. Oproti starší verzi přinesla modernější a propracovanější uživatelské rozhraní.
Jednou z hlavních novinek byla podpora tmavého režimu, který šlo zapnout permanentně, nebo jen v nastavené hodiny. Tmavý režim se objevil již v předchozí verzi MIUI 10, ale jen v určitých aplikacích, takže se jednalo jen o částečnou podporu. Ve verzi MIUI 10 se však tento režim týká kompletně celého systému a většina aplikací podporujících tmavý režim se automaticky přepne sama.
Speciální nenáročný režim. Pokud cestujete s telefonem někam dál, kde není přístup k elektřině, pak tuto novinku oceníte. Vaše zařízení se totiž omezí jen na ty základní funkce, které budete potřebovat, a tudíž významně sníží spotřebu vaší baterie. Dle výpočtů by tak měla baterie klesnout o pouhých 5 % za 24 hodin.
Family guard je jednou z nejzajímavějších funkcí, u které najdou využití především rodiče. Tato funkce totiž dává možnost sledovat polohu daného zařízení v reálném čase nebo časově omezovat různé aplikace a hry. Rodiče tak mohou mít přehled, kde se jejich potomek nachází nebo zda netráví svůj čas u mobilu až do pozdních hodin.
První verze MIUI byla představena 16. srpna 2010. Jde tedy o rozhraní, které se vyvíjí spolu se všemi mobilními telefony Xiaomi. Za dekádu přišla čínská společnost s mnoha vychytávkami, které usnadňují každodenní používání telefonu.
Pokud člověk hledá více než pouhý čistý Android a chce dodat svému telefonu povedené rozhraní a řadu užitečných funkcí, bude s nástavbou Xiaomi MIUI spokojený.