AP+ slevy v app Pampers

Xiaomi MIUI: nástavba s moderními funkcemi

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Xiaomi MIUI je nástavba nad operačním systémem Android, používaná u telefonů Xiaomi. Nejnovější verzí se na přelomu roku 2021 a 2022 stala generace MIUI 13, která se vyznačuje celou řadou vylepšení pro efektivnější chod telefonu a novým, plynulejším designem. Jak nástavba Xiaomi MIUI 13 vypadá a co všechno od ní můžeme očekávat?

Xiaomi MIUI 13

Xiaomi MIUI – OBSAH

 1. Jaká je nástavba Xiaomi MIUI 13?
 2. Galerie – Jak vypadá Xiaomi MIUI?
 3. Které telefony se dočkají MIUI 13?
 4. Xiaomi MIUI obsahuje také pestrou softwarovou výbavu
 5. Na MIUI 12 dodnes běží spousta mobilních telefonů
 6. Jak vypadá nástavba MIUI 11?
 7. Historie vývoje nástavby MIUI

Jaká je nástavba Xiaomi MIUI 13?

Nástavbu MIUI najdeme na každém telefonu Xiaomi, Redmi a POCO, kde je obohacena o exkluzivní funkce. Nástavba a zejména pak její verze MIUI 13 je známá především četnými softwarovými vylepšeními jak pro běh telefonu, tak i pro běžné aplikace jako například fotoaparát nebo správce souborů.

Nejnovější verze nástavby, MIUI 13, staví na základu Androidu 12. Často jí však je vytýkána chybějící implementace klíčových prvků této verze Androidu, kupříkladu adaptivní rozhraní Material You nebo nové prvky pro přístupnost. Xiaomi však na tyto požadavky reaguje vlastním ekosystémem, kterého se pochopitelně nechce zcela vzdát. Právě proto tyto funkce nejspíš z implementace vynechali.

Xiaomi MIUI
Můžeme vidět, že nástavba MIUI se svým elegantním vzhledem rozhodně není pozadu.

Stále relevantní je pak MIUI 12, nástavba založena na operačním systému Android 10. Uživatelům nabízí řadu užitečných funkcí a už od prvního pohledu o ní lze prohlásit, že její předností je i elegantní vzhled. MIUI zčásti připomíná operační systém iOS, jelikož zde nenajdeme menu aplikací – všechny widgety a aplikace se nachází na domovské obrazovce.

i Xiaomi 12 Pro (RECENZE): Stačí nejvýkonnější Android na konkurenci?

Jak už jsme zmínili, nejnovější MIUI aktualizace cílí hlavně na optimalizaci. Mezi nejvýraznější funkce patří Liquid Storage, který zrychluje čtení a zápis do paměti až o 60 %, a Atomized Memory zaměřující se na efektivitu paměti RAM. Nástavba MIUI 13 je dále plná umělé inteligence, která pomáhá s organizací procesů na CPU podle těch nejdůležitějších. V neposlední řadě pak vylepšuje i výdrž baterie. Dle Xiaomi až o 10 %, což je na čistě softwarové řešení skvělá hodnota.

Snad největší novinkou, která je na první pohled vidět, měly být panely Widgets. Přizpůsobitelná okénka různých velikostí rychle a přehledně ukážou stav baterie, kalendář, počasí a spoustu dalších informací. Tato funkce je však přímo závislá na serverech Xiaomi, a proto se doposud dostala pouze do čínských variant telefonů. O tom, zdali se funkce postupně dostane i do Evropy, zatím zprávy nejsou.

Xiaomi MIUI 13 - Widgets
Funkce MIUI 13 Widgets je v současnosti k dispozici pouze pro čínské distribuce.

Galerie – Jak vypadá Xiaomi MIUI?

Obrázky pochází z verze MIUI 13.

Domovská obrazovka

Xiaomi MIUI 13 - Domovská obrazovka
Domovská obrazovka
Xiaomi MIUI 13 - Předinstalované aplikace
Složka předinstalovaných aplikací

Nastavení

Xiaomi MIUI 13 - základní menu nastavení
Základní menu nastavení
Xiaomi MIUI 13 - nastavení rozhraní
Nastavení rozhraní
Xiaomi MIUI 13 - informace o telefonu
Informace o telefonu
Xiaomi MIUI 13 - nastavení baterie
Nastavení baterie

Prostředí

Xiaomi MIUI 13 - lišta oznámení
Lišta oznámení
Xiaomi MIUI 13 - centrum ovládání
Centrum ovládání
Xiaomi MIUI 13 - personalizace reklam
Nastavení reklam v prostředí

Aplikace

Xiaomi MIUI 13 - fotoaparát
Fotoaparát
Xiaomi MIUI 13 - režimy fotoaparátu
Režimy fotoaparátu
Xiaomi MIUI 13 - galerie
Galerie
Xiaomi MIUI 13 - témata
Aplikace Témata pro přizpůsobení
Xiaomi MIUI 13 - aplikace čistič
Aplikace Čistič pro údržbu systému

Které telefony se dočkají MIUI 13?

Již MIUI 13 mají

Během roku 2022

 • Řada Xiaomi Mi 10
 • Řada Xiaomi Mi Note 10
 • Redmi Note 10 5G
 • Redmi Note 10S
 • Řada Redmi Note 9
 • Řada Redmi 9

Xiaomi MIUI obsahuje také pestrou softwarovou výbavu

Součástí nástavby MIUI je kromě uživatelského rozhraní i 40 softwarových aplikací, které na čistém Androidu nenajdeme. Vybrali jsme 3 z nich, které si trošku přiblížíme.

 • Správce souborů – Jde o jednu z aplikací, která na čistém Androidu chybí, ale v rozhraní MIUI ji uživatelé najdou. Aplikace je přehledná a umožňuje soubory prohlížet podle typu souboru či klasicky normálním pohledem na strukturu položek. Uživatel má poté možnost soubory kopírovat, přesouvat, mazat, sdílet či komprimovat.
 • Kalkulačka – Najdeme ji skoro na každém telefonu. Ta, která se nachází v nástavbě MIUI, je ale chytřejší. V základním režimu jde o obyčejnou kalkulačku obsahující běžné aritmetické funkce. Pokud se však v levém dolním rohu prokliknete na rozšířené funkce, můžete zde najít velkou řadu dalších, kterými jsou jak logaritmické, tak i goniometrické funkce.
 • Skener – Může sloužit jako čtečka QR kódů či na skenování a digitalizování papírových dokumentů. Stačí pouze spustit aplikaci a namířit fotoaparát na daný objekt. V případě dokumentů se jedná o úplně stejný scénář, potom už však záleží na uživateli, zda bude chtít daný dokument převést do černobílé škály, digitalizovat, či pomocí funkce na rozpoznávání znaků OCR převést na text.
Xiaomi MIUI 11 - screenshot aplikace SPRÁVCE SOUBORŮ   Xiaomi MIUI 11 - screenshot aplikace KALKULAČKA   Xiaomi MIUI 11 - screenshot aplikace SKENER 
Na levé straně vidíme jeden z typů pohlížení na soubory v aplikaci správce souborů. Uprostřed je ukázka aplikace kalkulačka a vpravo aplikace skener.

Na MIUI 12 dodnes běží spousta mobilních telefonů

Předposlední verze MIUI 12 byla představena 27. dubna 2020. To není tak dávno, obzvlášť když vlivem koronavirové epidemie přišla další aktualizace se skoro ročním odkladem. Aktuálně MIUI 12 využívají modely z řady Mi 9, Redmi Note 8 a některé starší.

i

Mezistupeň MIUI 12.5 potěšil hlavně kreativce

Aby Xiaomi svým příznivcům zpoždění nové MIUI aktualizace nějak vynahradilo, přišla speciální „meziverze“ MIUI 12.5. Šlo o větší update, který však nestál za to, aby byl samostatnou verzí. Přinesl četné systémové optimalizace, ale také přepracovanou aplikaci pro poznámky a podporu nových nástrojů pro kreslení, což ocenili hlavně majitelé tabletů.

Jednou z novinek, které čínský výrobce Xiaomi u dvanácté verze představil, je nová verze tmavého režimu Dark mode 2.0. Oproti tmavému režimu v předchozí verzi MIUI 11 umí například stmívat tapety nebo upravovat text tak, aby byl čitelný a zároveň nenamáhal oči.

 Xiaomi MIUI 12 - Tmavý režim - porovnání po setmění tapety 
Porovnání původního tmavého režimu a toho, jak telefon vypadá po ztmavení displeje.

V rámci dalších vizuálních vylepšení se objevila zajímavá novinka v podobě nových živých tapet obsahujících pohled na Mars, Zemi či Měsíc. Tyto tapety jsou unikátní, jelikož Xiaomi použilo data průzkumu z Marsu, díky nimž dokázalo vytvořit přesné 3D modely povrchu této planety.

i Xiaomi Redmi Note 11 (RECENZE): Praktický a všestranný telefon

Na zamykací obrazovce uživatelé uvidí planetu z dálky a po odemknutí telefonu se záběr na planetu povedenou animací přiblíží až na snímek červeného povrchu. Obdobně funguje také živá tapeta Měsíce či Země.

 Xiaomi MIUI 12 - Ukázka živé tapety s planetou Mars - zamknutá obrazovka   Xiaomi MIUI 12 - Ukázka živé tapety s planetou Mars - domácí obrazovka 
Zde vidíme ukázku živé tapety s planetou Mars. Na levé straně je vyobrazení zamknuté obrazovky. Vpravo vidíme, jak vypadá domovská obrazovka po odemknutí telefonu.

Xiaomi MIUI 12 přišlo také s lepší správou soukromí. Telefon se naučil sledovat nainstalované aplikace a vyhodnocovat ty, které jsou rizikové a zneužívají oprávnění.

V rámci aplikace Mi Health se objevila nová funkce, díky níž může uživatel možnost sledovat svůj spánek a jediné, co k tomu bude potřebovat, je telefon pod polštářem či na nočním stolku. Funkce je schopna zaznamenat délku REM fáze, snění nebo chrápání.

 Xiaomi MIUI 12 - Funkce pro sledování spánku   Xiaomi MIUI 12 - Funkce Mi Health 
Na levé straně se nachází funkce pro sledování spánku a její nastavení. Na pravé straně vidíme funkci Mi Health s celkovým přehledem o aktivitách uživatele.

Jak vypadá nástavba MIUI 11?

Předchozí verze MIUI 11 byla představena v září roku 2019. Oproti starší verzi přinesla modernější a propracovanější uživatelské rozhraní.

Jednou z hlavních novinek byla podpora tmavého režimu, který šlo zapnout permanentně, nebo jen v nastavené hodiny. Tmavý režim se objevil již v předchozí verzi MIUI 10, ale jen v určitých aplikacích, takže se jednalo jen o částečnou podporu. Ve verzi MIUI 10 se však tento režim týká kompletně celého systému a většina aplikací podporujících tmavý režim se automaticky přepne sama.

i Huawei EMUI: prostředí s mnoha vychytávkami

Speciální nenáročný režim. Pokud cestujete s telefonem někam dál, kde není přístup k elektřině, pak tuto novinku oceníte. Vaše zařízení se totiž omezí jen na ty základní funkce, které budete potřebovat, a tudíž významně sníží spotřebu vaší baterie. Dle výpočtů by tak měla baterie klesnout o pouhých 5 % za 24 hodin.

Family guard je jednou z nejzajímavějších funkcí, u které najdou využití především rodiče. Tato funkce totiž dává možnost sledovat polohu daného zařízení v reálném čase nebo časově omezovat různé aplikace a hry. Rodiče tak mohou mít přehled, kde se jejich potomek nachází nebo zda netráví svůj čas u mobilu až do pozdních hodin.

Xiaomi MIUI 11 - nastavení globálně tmavého režimu  Xiaomi MIUI 11 - domácí obrazovka při speciálního nenáročného režimu 
Nalevo můžeme vidět nastavení globálně tmavého režimu pro celý telefon. Na pravé straně je ukázka, jak vypadá domovská obrazovka při nastavení speciálního nenáročného režimu.

Historie vývoje nástavby MIUI

První verze MIUI byla představena 16. srpna 2010. Jde tedy o rozhraní, které se vyvíjí spolu se všemi mobilními telefony Xiaomi. Za dekádu přišla čínská společnost s mnoha vychytávkami, které usnadňují každodenní používání telefonu.

První verze Xiaomi MIUI - domácí obrazovka  Xiaomi MIUI v5 - domácí obrazovka  Xiaomi MIUI 11 - domácí obrazovka 
Zde můžeme vidět postupný vývoj této nástavby. Na levé straně se nachází úplně první verze MIUI V1. Uprostřed je MIUI 5 a na pravé straně verze MIUI 11.
i Mohlo by vás zajímat

Pokud člověk hledá více než pouhý čistý Android a chce dodat svému telefonu povedené rozhraní a řadu užitečných funkcí, bude s nástavbou Xiaomi MIUI spokojený.

Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací