Koloběžka je skvělý prostředek, který vašemu dítěti urychlí cestu do školky, školy nebo zájmových kroužků. V současné době jsou koloběžky velmi populární především pro svou skladnost a dostupnost. Nejmenším dětem jejich prostřednictvím zpříjemníte jakoukoliv delší cestu, starší zase ocení možnost využití i ve skateparku. Znáte koloběžky Yedoo, za jejichž vývojem stojí zlaté české ručičky? Na kolik taková koloběžka vyjde a má vůbec šanci zabavit celou rodinu?
Jízda na koloběžce je zdravá. Jakákoliv pohybová aktivita má příznivý dopad na organismus, jízdu na koloběžce nevyjímaje. Protáhnete svaly a spálíte kalorie, vše navíc bez přetěžování kloubů.
Jak vysoko mají být řídítka? Ideálně by měla sahat do výše kyčelního kloubu. Koloběžku tak můžete pořídit i dětem, které měří okolo jednoho metru a více. Nastavitelná řídítka zaručí, že vaše dítě z koloběžky „nevyroste“ hned příští rok, zbytečně tedy nemusíte vybírat velké modely. S větší výškou řídítek se koloběžka stává méně ovladatelnou.
Koloběžky zlepšují fyzickou kondici, šetří čas a navíc jsou ekologické.
Zaměřte se i na výšku stupátka (tzv. světelnost). Volte co nejmenší hodnotu, např. okolo 4–5 cm. Děti pravděpodobně nebudou jezdit těžkým terénem, ale po zpevněných cestách, kde nehrozí tak časté „drhnutí“ spodní stranou stupátka. Vyšší světelnost by dítě nutila více podřepnout k odrazu a po chvíli by je začaly bolet nohy. Šířka stupátka by pak měla odpovídat zhruba šířce chodidla.
Čím lehčí koloběžku vyberete, tím snadněji se dítěti nebo jeho mamince bude přenášet. Malá městská koloběžka má hmotnost jen okolo 2,5 kilogramu, je určená pro kvalitní povrch a dá se i dobře skládat. Rozhodně s ní však nemůžete počítat na velké víkendové výlety, protože bude na delší vzdálenosti nepohodlná. Koloběžky s nafukovacími koly jsou pak už vhodné pro všechny typy použití, ale počítejte s hmotností kolem 7 kilogramů. Co se týče nosnosti, zde už naštěstí příliš opatrnosti netřeba. Dokonce i dětské koloběžky uvezou až 100 kilového cvalíka.
Velmi podstatným faktorem při výběru je kvalita terénu. Koloběžky se v základu dělí na tři skupiny – městské, terénní anebo freestylové. U každého druhu si pak můžete zvolit velikost koleček včetně použitého materiálu a typ brzd. Obecně jsou koloběžky s větším kolem vpředu a menším vzadu rychlejší než ty, které mají kolečka stejně velká. Pro děti jsou vhodné koloběžky s předním kolečkem do velikosti 20 palců.
Městské koloběžky mají menší kolečka, jsou lehké, ale méně odolné. Jsou vhodné na zpevněný terén (od asfaltových cest až po rovné lesní cesty). Mohou být i skládací nebo elektrické. Městský typ koloběžek je určen pro většinu uživatelů a doporučují se pro ně špalíčkové (véčkové) brzdy.
Terénní koloběžky jsou výborné při jízdě v těžším terénu, ale vůbec se nehodí k jízdě po rovných cestách. Vyšší odpor, těžkopádnost a širší pláště zaručují snadnější překonání větších překážek. K tomu, abyste jeli srovnatelnou rychlostí jako na městské koloběžce, však budete muset vynaložit mnohem více energie. Pro tento typ koloběžek jsou vhodné i kotoučové brzdy, kterým nevadí voda a bláto.
Terénní koloběžky vám zajistí zábavu, kterou si užije klidně celá rodina.
Konstrukce freestylových koloběžek je vyrobena nejčastěji z hliníku nebo oceli. Vyznačují se velmi malými kolečky, která jsou určena k jízdě ve skateparku nebo zdolávání různých překážek. Pro tyto koloběžky jsou charakteristická pevná řídítka, což znamená, že u nich nelze nastavovat velikost. Nadbytečná délka se prostě uřeže. Pro začátečníky jsou vhodné o něco těžší koloběžky kvůli stabilitě, pokročilejší jezdci naopak ocení spíše nižší váhu, díky níž dokáží více triků. Freestylové koloběžky mají v zásadě nášlapné brzdy.
S nastavitelnými řídítky porostou koloběžky zároveň s vašimi dětmi.
Nakonec ale vůbec nezáleží na tom, zda se vám koloběžka líbí. Důležité je, co by na ni řeklo vaše dítě. Ať chcete nebo ne, barva a celkový vzhled koloběžky silně ovlivňuje, zda si váš drobeček tuto aktivitu oblíbí, či nikoliv. Rozhodně tento faktor neberte na lehkou váhu, hlavně u malých dětí, ač se vám zdá sebevíc nepodstatný. Pokud malé modelce koupíte modrou koloběžku, pravděpodobně bude mít stejnou radost jako malý školák, který dostal koloběžku s obrázkem od Disneyho a přitom by se chtěl tolik podobat starším kamarádům. Koloběžka se pak ven moc často nepodívá. Pro úspěšný výběr tedy nezapomeňte zvážit i preferované barvy a motivy vašeho dítěte.
Nákupem koloběžky ale záležitost nekončí. Je zapotřebí ji i vaše dítě dále vybavit bezpečnostními prvky a dalším příslušenstvím.
Pořízením dětské koloběžky způsobíte ve své rodině poprask. Každý si bude chtít vyzkoušet alespoň krátkou projížďku. S vysokou pravděpodobností časem přikoupíte koloběžku určenou pro dospělé, ale i různé příslušenství. Přejeme vám, aby koloběžka Yedoo sloužila co nejdéle. Kvalitou materiálů a dílenským zpracováním je tomu přímo předurčena.