U mobilních telefonů se stále objevují revoluční inovace, většinou z nich ale není vidět na první pohled. U telefonu Yotaphone 2 uvidíte jeho vylepšení okamžitě: Má totiž dva displeje, každý na jedné straně. Přední displej funguje stejně jako u ostatních telefonů, jde o krásný barevný AMOLED velikosti 5“ s rozlišením 1080×1920 bodů. Zadní je založen na principu elektronického inkoustu (E-ink), je o něco menší (4,7“) a má pouze 540×960 bodů v odstínech šedi. Oba displeje jsou kryty odolným sklem Gorilla Glass 3, zadní displej je dokonce kryt zaobleným sklem, které není až tak hladké, takže lze obě strany rozeznat pouhým hmatem.
Zadní displej je sice pouze černobílý a nepodsvícený, má ale jednu zásadní výhodu: Spotřebovává energii pouze při změně informace, takže údaje na něm mohou být zobrazeny trvale. To dovoluje skutečně nevídané věci, například si na telefon můžete vykreslit obrázek podle nálady. Nepotřebujete už žádné ozdobné kryty, z aplikace YotaHub si jednoduše vyberete obrázek, ale také motto dne. Můžete použít vlastní obrázek, třeba fotografii z galerie. Výrobce navíc nabízí celé galerie černobílých fotografií, které mají zvýšený kontrast, takže jsou lépe vidět.
Velmi zajímavá je možnost zvolit si z galerie různé informační obrazovky, které trvale zobrazují například čas, předpověď počasí, stav baterie, plánované úkoly či indikaci příchozích zpráv a hovorů. Na tyto základní informace se můžete kdykoliv podívat bez nutnosti aktivovat hlavní displej. Můžete to udělat třeba i v průběhu hraní, stačí jen telefon otočit v ruce, aniž byste herní prostředí opustili. Aktivní obrazovky se pravidelně obnovují, takže stále vidíte aktuální informace. Pro přepnutí na hlavní displej stačí stisknout vypínač a používat ho jako běžný telefon se systémem Android.
Zadní obrazovka je na rozdíl od první generace plně dotyková. To dovolilo vytvořit aplikace, které s ní umí pracovat, jako je například čtečka ebooků, sudoku, dáma i šachy. Navíc dovoluje čtení SMS a emailů, ovládání funkce telefonu a to s podstatně menším výdejem energie, než vyžaduje hlavní displej. Telefon je možné dokonce nastavit tak, že se v případě poklesu kapacity baterie pod 5 – 15% deaktivuje energeticky náročný primární displej, což dovolí ušetřit energii v případě nouze. Telefon dovoluje ukládat obsah z obou obrazovek, tlačítka Power + Volume Down uloží snímek primární obrazovky, kombinace Power + Volume Up pak snímek ze zadního E-inkového displeje.
Telefon je vybaven operačním systémem Android 4.4, který byl pouze doplněn aplikacemi YotaHub. Procesor Snapdragon 800 na 2,2 GHz je doplněn 2 GB RAM. Nabízí hrám výkon zhruba na polovině výkonu Tegry K1, je tedy velmi slušný, ale nejde o telefon herní.
Problém může představovat úložiště o kapacitě 32 GB, které bohužel nelze rozšířit o micro SD kartu. Baterie o kapacitě 2550 mAh zajistí až 3 dny výdrže při běžném používání či necelé čtyři hodiny intenzivního hraní. Při hraní se telefon docela zahřívá, naměřili jsme teplotu až 44,7°C, což je už při držení v ruce celkem nepříjemné. Telefon je vybaven dobrou 8Mpix kamerou/fotoaparátem, přední kamera má rozlišení 2,1 MPx. Zajímavým doplňkem je zabudované FM rádio, které pro svoji funkci vyžaduje zasunutá sluchátka.
Yotaphone 2 je velmi zajímavý telefon, který ilustruje možnosti inteligentních povrchů. Výrobní provedení je výborné a na rozdíl od první generace tento model nabízí plnou dotekovou funkčnost u druhého displeje. Nevýhodou pak zůstává nemožnost rozšířit úložiště a vyšší cena přístroje. Doufejme, že se koncept druhého displeje rozšíří a objeví se i u levnějších přístrojů – je to totiž vylepšení nejen zajímavé, ale také velmi praktické!