Alza Dny - Lenovo AlzaPlus+

Displej zahnutý na všech čtyřech stranách: Trend nebo jen výstřelek?

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Zahnuté displeje mobilních telefonů, počítačových monitorů nebo televizorů a všemožných obrazovek jsou jedním z trendů. Jedná se však o výhru pro spotřebitele, nebo spíše o slepou vývojovou větev? Podívejte se s námi na několik střípků z historie a nakoukneme i pod pokličku budoucího vývoje. A přeje současnost zahnutým displejům?

Prohnuté displeje

Displej zahnutý na všech čtyřech stranách: Trend, nebo jen výstřelek? - OBSAH

  1. Začalo to u chytrých telefonů, praktické užití našlo u monitorů
  2. Displej zahnutý na čtyři strany eliminuje okraje telefonu
  3. Čtyřstranný displej je spíše designová záležitost
  4. Ideálem je zahnutý displej bez jakýchkoliv rušivých prvků
  5. Historie zahnutých a prohnutých displejů. Kdo byl první?
  6. Zahnuté displeje měly i některé vlajkové lodě, teď jsou na ústupu

Začalo to u chytrých telefonů, praktické užití našlo u monitorů

U mobilních telefonů jsme se v minulosti mohli setkat s prohnutím celého těla, jež bylo poměrně praktické – při velké úhlopříčce se telefon mnohem lépe ovládal jednou rukou. Podobnou cestou se vydali i výrobci obrazovek, kteří prohýbají displeje tak, že lépe obklopí diváka.

prohnutý monitor
Velmi rychle jsme si zvykli na prohnuté monitory.

Právě u televizních obrazovek se ukázalo, že prohnutí sice má smysl, ovšem výhradně u počítačových monitorů, před nimiž sedí pouze jeden člověk. Jakmile je diváků více, ztrácí prohnutí smysl, protože všichni nemohou sledovat obraz z ideálního místa vůči úhlu zakřivení.

Displej zahnutý na čtyři strany eliminuje okraje telefonu

Smartphony jsou sice zcela odlišným typem výrobku, ale i u nich se ukazuje zahnutý displej jako problematický, a to především kvůli nesnadnému využití zaoblené plochy. Ve finále se tedy jedná především o designový prvek ve srovnání s tradičním rovným displejem a setkáváme se s ním u prémiových modelů smartphonů. A i tam se už od něj pomalu ustupuje, neboť nevýhody, např. nepříjemné odlesky při užívání, jsou zřejmé.

i Zahnutý versus prohnutý displej
Rozdíl mezi oběma typy displejů je ve způsobu ohybu.

Zahnutý displej najdeme obvykle na rovném těle mobilu, avšak displej v takovém případě přesahuje přes okraj telefonu. Potkáváme se s ním vcelku často, má jej například nový Samsung Galaxy S22 Ultra.

Naproti tomu, mobilní telefony s prohnutým displejem jsou dnes na trhu spíše výjimkou a prakticky se neprodávají. prohnutý displej se používal u starších modelů mobilních telefonů, pro které bylo charakteristické i prohnuté tělo – kolébka. Našli bychom jej třeba u LG G Flex (viz obrázek níže) z roku 2013 nebo jeho pokračovatel LG Flex 2, který se na trhu objevil v roce 2015.

Prohnutý displej mobilu LG

Snem některých výrobců byl displej, který by byl zahnutý na všech čtyřech stranách. Jako první se do jejich vývoje pustili dva největší výrobci – Samsung a LG. Prvním krokem bylo ale zahnutí displeje na dvou stranách. Samsung jej použil například u svých vlajkových lodí Galaxy S8 a Galaxy S8+.

Samsung Galaxy S8 a S8+, srovnání velikosti
Samsung Galaxy S8 a S8+ byly jedny z prvních telefonů se zahnutým displejem.

Někteří výrobci ale zkoušeli zajít ještě dále, směrem k displejům zahnutý na všech čtyřech stranách. Pokud má být inovace úspěšná, bude třeba použít displej typu OLED, který umožní zahnutí ve čtyřech směrech. Podle dostupných informací však tato snaha zatím přináší neočekávané problémy, a to nikoliv s výrobou samotného displeje, ale s jeho laminací. Ta totiž způsobuje v zahnutých částech problém s rozeznáním dotyku.

Čtyřstranný displej je spíše designová záležitost

Jako první si displej zahnutý na všech čtyřech stranách nechalo patentovat Xiaomi. Stalo se tak v únoru 2019. O rok později celou technologii vylepšil Samsung, který vytvořil mnohem odolnější koncept vybavený pevným kovovým rámem. Dalším krokem je tzv. waterfall displej, který by úplně vyřadil ze hry veškerá tlačítka a konektory. O takových telefonech se po nějakou dobu mluvilo, nicméně se zdá, že se zatím o nějakém masivním rozšíření nedá mluvit.

Výsledný vizuální dojem by mohl bezesporu být ohromný a rozhodně na první pohled zaujme i méně znalé uživatele, kteří o displeji zahnutém přes všechny čtyři okraje ještě neslyšeli. Na druhou stranu, celý koncept naráží na mnohá úskalí. Za prvé uživatelé jsou zvyklí se spoléhat na fyzická tlačítka a nějakou chvíli potrvá, než budou ochotni se jich úplně vzdát. Navíc, displej „natažený“ před hrany telefonu představuje problém i pro vývojáře softwaru, kteří musí začít s aplikacemi, resp. jejich zobrazením, začít pracovat poněkud jiným způsobem. Z těchto důvodů se od zahnutých displejů na všech stranách spíše ustupuje, mnohem častěji se sekáme pouze s mírným zahnutím po bočních stranách, má ho např. nový Samsung Galaxy S22 Ultra.

Z pohledu uživatelů proto půjde u displeje zahnutého do všech čtyř stran především o designovou lahůdku, která s sebou ale ponese zvýšené riziko poškození. Už současné displeje zahnuté na dvou stranách jsou velmi náchylné k poškození při jakémkoliv pádu – okraj smartphonu je při pádu nejvíce exponovaným místem. Pakliže budou odstraněny hned všechny čtyři okraje, je jistota poškození při pádu na tvrdší povrch takřka stoprocentní.

Huawei P30 Pro, displej
Zahnutý displej u někdejšího Huawei P30.

Ideálem je zahnutý displej bez jakýchkoliv rušivých prvků

Dá se předpokládat, že ideálem pro výrobce je na čtyřech stranách zahnutý displej, jehož plochu nebude nic narušovat. V tomto případě máme na mysli zejména selfie kameru, která se z horní lišty přes různě tvarovaný výřez nakonec přesunula do průstřelu. Největším technologickým posunem – a řešením tohoto problému – je fotoaparát pod displejem. Ten už si vyzkoušel Samsung u svého modelu Galaxy Z Fold3, tam však byl použit v odlišném kontextu skládacího telefonu.

Historie zahnutých a prohnutých displejů. Kdo byl první?

2010 – první zahnutý displej v mobilu Google Nexus S 

Výraznější masové rozšíření zahnutých displejů u mobilních telefonů nastalo v roce 2010, kdy se objevil první mobil s horizontálně zahnutým displejem, kterým byl Google Nexus S a nutno dodat, že i při svých malých rozměrech se díky mírně prohnutému displeji telefon velmi dobře ovládal.

2013 – horizontálně zahnutý displej u Samsungu a LG

Horizontální prohnutí displeje nebylo jedinou možností, o tři roky později přišel Samsung s modelem Samsung Galaxy Round, který měl displej vertikálně prohnutý. V té době se však jednalo o takovou novinku, že se nesetkala s příliš velkým úspěchem a po prodání několika tisíc kusů zmizel telefon z pultů prodejen.

Ve stejném roce představila prohnutý displej společnost LG, a to na jednom ze svých mobilů – LG Flex – který měl displej s horizontálním prohnutím. O dva roky později přišel na trh model LG Flex 2, jenž šel ve stopách svého předchůdce.

2015 – displej se poprvé ohýbá přes okraje Samsungu Galaxy S6 Edge

Po prvních pokusech, kdy byly displeje spíše prohnuté než zahnuté, se objevil na trhu smartphone Samsung Galaxy S6 Edge, u nějž použil výrobce poprvé displej zahnutý přes okraj obrazovky. Následovaly modely Galaxy S6 Edge+ a Galaxy Note Edge. Využití zahnutého displeje však bylo (a dodnes je) mírně diskutabilní – u prvních modelů s touto technologií totiž bylo možné zobrazit v zahnuté oblasti pouze vybrané aplikace, případně ji využít jako stavovou a notifikační lištu.

Zahnuté a prohnuté displeje; evoluce

2018 – Vládne výřez

Výrobci se stále snaží o to, aby jejich displej zabíral co největší plochu telefonu.  Zároveň je v roce 2018 populárním designovým prvkem výřez, který může ukrývat třeba selfie kameru, a díky tomu se telefony stávají ještě více bezrámečkovými.

2022 – Trendy asi kráčí jiným směrem

Displeje nejsou v posledních letech tím největším trendem. Zahnutí displeje na dvou i čtyřech stranách zůstává, výrobci se ale soustředí na jiné věci: 5G, spolupráce s internetem věcí (IoT), VR a HR.

Zahnuté displeje měly i některé vlajkové lodě, teď jsou na ústupu

Zahnutý displej byl ve své době jedním z módních trendů, které se pochopitelně nevyhýbají ani světu mobilních telefonů. Měly jej např. top modely od Samsungu Galaxy S9, Galaxy S10 a v poněkud menší míře i Galaxy S20. S mírným zahnutím pracují i Ultra varianty stále aktuálních S21 a nejnovějších S22. Největší nevýhodou, byť mírně, zahnutých displejů jsou v současnosti nepříjemné odlesky, které používání telefonu znesnadňují.

Mnohem výraznější vlnou jsou tzv. skládací telefony, tedy např. Galaxy Z Flip 3 nebo Z Fold 3, které si ze zahnutých, resp. prohnutých displejů ledacos berou, využívají to ale poněkud jiným způsobem.

i Mohlo by vás zajímat

Displeje jsou nejzásadnějším prvkem mobilního telefonu. Prošly pochopitelně značným vývojem – větší rozměr, vyšší rozlišení, lepší dotyková odezva, ale měnil se i samotný design displejů. Jednu dobu byly trendem zahnuté displeje, nyní se od toho upouští a někteří výrobci experimentují s ohebnými telefony.

Mobilní telefony iPhone Telefony s Androidem

4,2 65×
Samsung Galaxy S22 5G 256GB bílá - CZ distribuce
Mobilní telefon - 6,1" AMOLED 2340 × 1080, 120Hz, procesor Samsung Exynos 2200 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 50 Mpx (f/1,8) + 10 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení, reverzní nabíjení, baterie 3700 mAh, Android 12
+Dárek Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní v hodnotě 450,-
16 990 Kč S využitím výkupního bonusu
17 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SAMO0228c1
iPhone 13 Pro 128GB modrá - Mobilní telefon
Doručení do
Alzaboxu zdarma
4,8 189×
iPhone 13 Pro 128GB modrá
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2532 × 1170, 120Hz, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,5) + 12 Mpx (f/2,8) + 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 3095 mAh, iOS 15, EU distribuce
29 490,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: RI038b1
4,9 416×
iPhone 13 128GB bílá
Mobilní telefon - 6,1" Super Retina XDR OLED 2532 × 1170, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 3240 mAh, iOS 15
18 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI036b1
4,8 237×
iPhone 13 mini 128GB modrá
Mobilní telefon - 5,4" Super Retina XDR OLED 2340 × 1080, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 2438 mAh, iOS 15
Super cena
16 790,- Ušetříte 700,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RI037b4
4,0 35×
Google Pixel 6 Pro 5G 12GB/128GB černá
Mobilní telefon - 6,71" AMOLED 3120 × 1440, 120Hz, procesor Google Tensor 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 50 Mpx (f/1,9) + 48 Mpx (f/3,5) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 11,1 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, rychlé nabíjení 30W, bezdrátové nabíjení 23W, baterie 5003 mAh, Android 12
+Dárek Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní v hodnotě 450,-
Zlevněno -5 %
14 290,- 14 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GPX1068b1
4,2 95×
Xiaomi Redmi Note 11 64GB modrá
Mobilní telefon - 6,43" AMOLED 2400 × 1080, 90Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 680 8jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát 50 Mpx (f/1,8) + 8 Mpx (f/2,2) + 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 13 Mpx, GPS, Glonass, NFC, LTE, USB-C, čtečka otisků, dual SIM + paměťová karta, neblokovaný, rychlé nabíjení 33W, baterie 5000 mAh, Android 11
3 599,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: XI242b2
4,9 25×
Realme 9i 64GB černá
Mobilní telefon - 6,6" IPS 2412 × 1080, 90Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 680 8jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát 50 Mpx (f/1,8) + 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 16 Mpx, elektronická stabilizace, GPS, Glonass, LTE, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků, dual SIM + paměťová karta, neblokovaný, rychlé nabíjení 33W, baterie 5000 mAh, Android 11
+Dárek Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní v hodnotě 450,-
3 199,-
Skladem 4 ks
Objednací kód: REAM031b1
4,9 25×
Realme 9i 64GB modrá
Mobilní telefon - 6,6" IPS 2412 × 1080, 90Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 680 8jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát 50 Mpx (f/1,8) + 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 16 Mpx, elektronická stabilizace, GPS, Glonass, LTE, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků, dual SIM + paměťová karta, neblokovaný, rychlé nabíjení 33W, baterie 5000 mAh, Android 11
+Dárek Poukaz Předplatné digitální TV Telly na 30 dní v hodnotě 450,-
3 199,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: REAM031b2
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací