Ztráta dat je vážný problém, ať už se jedná o fotky z dovolené či svatby, videa nebo o vaši pracovní složku a další důležité dokumenty. Může být způsobena chybami v elektrorozvodné síti, selháním počítače, ale i škodlivým softwarem. Přestože můžete řadě věcí předejít, například pomocí UPS zdrojů nebo vhodného antivirového programu, vždy je dobré svá data zálohovat.
Google Drive
+Silná stránka: Google Drive exceluje v integraci s dalšími Google službami jako Gmail, Google Fotky a Google Dokumenty. Umožňuje snadnou spolupráci a sdílení souborů. Nabízí 15 GB zdarma pro každého uživatele.
-Slabá stránka: Bezpečnostní opatření nejsou tak robustní jako u některých konkurentů. Navíc, pokud překročíte bezplatnou kvótu, náklady na další úložný prostor mohou rychle stoupat.
OneDrive
+Silná stránka: OneDrive je hluboko integrován s ekosystémem Microsoftu, včetně Windows 10 a Office 365. To z něj činí ideální volbu pro uživatele těchto produktů.
-Slabá stránka: Uživatelské rozhraní není tak intuitivní jako u konkurenčních služeb, a některé funkce, jako je pokročilé sdílení, mohou být komplikované.
-Dropbox
+Silná stránka: Dropbox je známý pro svou jednoduchost a spolehlivost. Umožňuje snadné sdílení souborů a má silné funkce pro týmovou spolupráci.
-Slabá stránka: Bezplatná verze nabízí pouze 2 GB úložného prostoru, což je méně než u konkurence. Cena plánů s větším úložným prostorem je také relativně vysoká.
Microsoft Azure
+Silná stránka: Azure je silný v nabídce širokého spektra cloudových služeb, včetně řešení pro AI, strojové učení a velká data. Je ideální pro podniky.
-Slabá stránka: Stejně jako Amazon S3, i Azure může být pro běžné uživatele příliš komplikovaný. Cenový model je také složitý a může rychle narůstat.
Amazon S3
+Silná stránka: Amazon S3 je extrémně škálovatelný a nabízí pokročilé funkce, jako jsou automatizované pravidla pro životní cyklus dat. Je ideální pro podnikové a velké datové projekty.
-Slabá stránka: Pro běžné uživatele je rozhraní komplikované a náklady mohou být nejasné kvůli komplexnímu cenovému modelu.
Jak efektivně zálohovat data? Mrkněte na pár užitečných tipů a triků.
Je lepší manuální, nebo automatické zálohování dat? Jednoznačná odpověď neexistuje.
Výběr správného typu lokace pro zálohování je klíčovou záležitostí. Doporučujeme nespoléhat pouze na jeden typ, ale využívat více možností současně. Ideálně, tedy kromě zálohování na USB disk, byste měli mít svá data uložená například na cloudovém úložišti OneDrive společnosti Microsoft. Ten je již nedílnou součástí operačního systému Windows 10 a bezplatně vám nabízí 5GB diskový prostor.
Dříve se data zálohovala na CD nebo DVD. Kvůli zvyšujícím se nárokům na kapacitu médií již často CD ani DVD nestačí. Dokáže totiž poskytnout pouze zálohu pro data do velikosti přibližně 4,7 GB nebo 8,5 GB. Od této možnosti zálohování se tedy pomalu ustupuje. Palčivým problémem je také poměrně nízká životnost samotného média. Tu ještě navíc snižuje například vlhké prostředí, vysoké teploty, prach, kouř i sluneční záření. Pokud ale zvolíte tento způsob zálohy, budete dbát na šetrné zacházení s médiem a uschováte jej mimo dosah nepříznivých vlivů, vydrží vám několik let.
Zřejmě nejlepším řešením v poměru cena/kapacita je pořízení externího pevného disku, který je dostupný v mnoha barevných a kapacitních variantách. Jde o vysoce spolehlivé zařízení a samotné kopírování dat probíhá vysokou rychlostí, tedy pokud máte k dispozici rychlé USB 3.2 Gen 1 rozhraní. Pro firmy a domácnosti s více počítači je vhodné zakoupení NAS serveru, na který lze data zálohovat z jakéhokoliv zařízení firemní nebo domácí sítě. Jak si správně vybrat externí pevný disk, jsme vám poradili v dřívějším článku.
Záloha na běžně dostupný USB flash disk je rychlá, ale vzhledem k rozměrům zařízení je zde větší riziko ztráty než u externích pevných disků. Flash disky seženete v kapacitním rozmezí od 4 GB do 2 TB. Některé varianty jsou dostatečně odolné vůči vnějšímu poškození. Hodí se spíše na zálohování datově malých souborů – textových dokumentů, prezentací, tabulek a menší počet fotografií. Určitě však nepoužívejte flash disk například na zálohování 4K videa.
Typicky se jedná o externí disk, který se nepřipojuje pomocí USB portu, ale pomocí LAN konektoru rovnou do datové zásuvky na zdi nebo přímo do vašeho domácího routeru. Ve firemním prostředí se pak za síťový disk považuje vyčleněný prostor přímo na souborovém serveru, který je po přihlášení dostupný odkudkoli ze sítě.
V řadě ohledů se podobá síťovému disku, ale nabízí celou řadu možností navíc. Do nejlevnějších Chytrých datových úložišť (NAS) lze vložit pouze jeden disk, ale z vlastní zkušenosti můžeme doporučit spíše NAS servery s volnou pozicí pro dva, nebo čtyři pevné disky. Jedině tak lze vytvořit úložiště s vysokou dostupností a pro velký objem dat. Pro vyšší bezpečnost se doporučuje používat více disků v RAID poli. Konkrétně se jedná o varianty RAID 1 (zrcadlení) nebo RAID 5.
Své soubory můžete zálohovat i na libovolné internetové úložiště, které je přístupné online. Mezi nejpoužívanější patří Google Drive, Microsoft OneDrive a Dropbox. Zde je možné zdarma nahrát 2 až 7 GB, s vyšším objemem dat jsou pak služby zpoplatněné. Výhodou je snadná dostupnost, ať už se ke svému účtu připojíte odkudkoliv. Nevýhodou je pak riziko zneužití účtu třetí osobou.
Ve větších firmách je poměrně rozšířeným způsobem záloha na pásku. Data se ukládají pomocí speciálních páskových mechanik či zálohovacích knihoven. Tyto autoloadery jsou vysokokapacitní a přepisovatelné. Dosahují obrovských přenosových rychlostí. Počítejte však s menší dostupností a vysokou finanční náročností.
Pro šetření místa na daném záložním médiu lze data zkomprimovat do souborů s příponou ZIP, RAR a další. Všem vlastníkům operačního systému Windows je dostupná metoda ZIP přímo přes vestavěný nástroj.
Náročnějším uživatelům s požadavkem nastavení hesla a stupně komprese poslouží archivační programy. Nejznámějšími jsou WinRAR a 7-zip.
Archivační program WinRAR si získal přízeň miliónů lidí po celém světě právě díky schopnosti rychle zkomprimovat data na co nejmenší velikost. Program je uživatelsky jednoduchý, intuitivní a přehledný. Lze v něm bezpečně zašifrovat soubor, rozdělit archiv do libovolného počtu částí, přiložit digitální podpis pro identifikaci autora a podobně. WinRAR podporuje i víceprocesorové systémy. Je přeložen do češtiny a naleznete jej i volně ke stažení.
Dalším komprimovacím programem je 7-Zip. Tento software vytváří mimo jiné archivy se svou vlastní koncovkou 7z, které jsou daleko účinnější než samotná metoda ZIP zabudovaná v operačním systému Windows. 7-Zip dokáže dekomprimovat soubory se všemi běžnými příponami a integruje se s programem Windows Shell.
Soubory je dobré zálohovat průběžně, pokud ale na tuhle povinnost nechcete stále myslet, doporučujeme poohlédnout se po programu, který na to bude myslet za vás. Ve většině softwarů si lze nastavit časovou prodlevu mezi jednotlivými zálohami, ale dokonce i synchronizaci souborů mezi dvěma úložišti.
Jedním z nejoblíbenějších bezplatně dostupných softwarů pro automatickou zálohu dat a synchronizaci mezi několika libovolnými složkami je program SyncBack Freeware. Zajišťuje výměnu dat například mezi dvěma PC, počítačem a serverem, ale i synchronizaci s externím záložním médiem (USB flash disk, SSD, HDD, CD, DVD, NAS atd.). V základním režimu je nastavení plánování úloh a při rozšíření programu na úroveň Expert si můžete zvolit různé filtry pro vyloučení záloh a simulaci. Program podává velmi detailní informace i v českém jazyce.
Mezi bezplatné archivační programy patří také FreeFileSync. Kromě běžných funkcí nabízí tento software i zálohování souborů zrcadlením složek a obousměrnou synchronizaci. Rozdílem je zkopírování nových a všech aktualizovaných souborů mezi oběma zdroji navzájem – skutečným i záložním.
Placený, ale velmi dobrý zálohovací software je Acronis True Image. Zakoupit si jej můžete dle svých potřeb v jedné ze tří verzí – pro domácí použití, zálohování serveru i pro pracovní stanice v podnikové síti. Acronis True Image vám data zkomprimuje a zálohuje automaticky na vámi vybrané úložiště. Umožňuje také online zálohu na Acronis Cloud. Tento program je vyhlášený po celém světě pro své spolehlivé zálohování kompletního obrazu PC. V případě havárie disku pak obnovíte přes bootovací USB celý počítač během několika minut.
Při reinstalaci operačního systému dojde často ke ztrátě dat v počítači, včetně ovladačů a aplikací. Abyste tomu zabránili, existují programy, které vám vytvoří zálohu celého systému. Pro majitele OS Windows 7, 8 nebo 10 je možné obnovit bitovou kopii systému, tato funkce je již běžnou součástí zmíněných operačních systémů. Najdou se ale uživatelé, kteří s ní nejsou příliš spokojení, a proto se uchylují k alternativnímu řešení. Často využívají pro zálohu systému výše zmíněný program Acronis True Image nebo také Norton Ghost.
Zálohování dat by mělo patřit mezi klíčové priority každého uživatele PC. Skutečnost je však většinou jiná a my doufáme, že náš článek vám dodal potřebné informace. Je opravdu důležité zajistit pravidelné a především automatické zálohování. Zejména u fotografií, dokumentů a důležitých poznámek. Případně doporučujeme zálohovat rovnou celý operační systém. V základu si vystačíte s 1TB externím USB diskem, což není žádná velká investice.