Vážení zákazníci, kvůli povodním jsme dočasně zastavili doručování do zasažených oblastí a některých AlzaBoxů, které jsou bez proudu. Situaci sledujeme a obnovíme doručování, jakmile to bude možné. Děkujeme za pochopení. Pro dotazy je k dispozici náš zákaznický servis.

Žárovky: jak se v nich vyznat?

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Bez světelných zdrojů se v domácnosti neobejdeme. Zkuste si někdy spočítat, kolik svítidel vlastně v domácnosti máte a kolik v nich je žárovek. Možná budete překvapeni. A jak známo, žárovky občas praskají – abychom byli přesní, končí jejich životnost – a je potřeba je vyměnit. Málokdy se ale podaří zajistit, aby byly všude stejné typy žárovek, a je potřeba pro dané světlo vybrat odpovídající žárovku. Tím nejdůležitějším pro rozlišení jsou patice žárovek. Jak se v nich vyznat? 

Typy patic žárovek

Žárovky: jak se v nich vyznat – OBSAH

  1. Není žárovka jako žárovka
  2. Patice žárovek určuje kompatibilitu se svítidlem
  3. Patice žárovek a jejich druhy

Není žárovka jako žárovka

Než přejdeme k tomu, jak se od sebe liší jednotlivé patice žárovek, je třeba se zaměřit na typy žárovek jako takové. Klasické žárovky, jejichž podobu si nechal v roce 1878 patentovat Thomas Alva Edison, se dnes už prakticky nepoužívají. Nahradily je modernější typy, které nabízejí lepší výkon při nižší spotřebě energie. Druhy žárovek jsou tak následující:

  • Halogenové žárovky bodují zejména příznivou cenu v kombinaci s až 30% úsporou energie oproti konvenčním žárovkám. Oproti jiným typům se hned rozsvítí na plnou intenzitu, světlo je příjemné. Ideální jsou do míst, kde se nesvítí dlouho, např. na toalety, do koupelen a podobně.
  • Úsporné žárovky nabízí oproti klasickým žárovkám úsporu až 80 %. Z tohoto důvodu jsou vhodné tam, kde se naopak svítí dlouhodobě. Kladem je i jejich vysoká životnost kolem 10 000 hodin. Nevýhody jsou dvě – pomalý náběh do plné intenzity a také obtížnější likvidace, zejména kvůli obsahu rtuti.
  • LED žárovky mají největší výdrž (25 000 hodin), světelnou intenzitu a spotřebu energie srovnatelnou s úspornými žárovkami, byť jsou ze zmíněné trojice také nejdražší.
Žárovky, patice

Patice žárovek určuje kompatibilitu se svítidlem

Abyste mohli žárovku, ať už jakéhokoliv typu, vybrat, zásadní je její patice, tedy objímka žárovky. Jedná se o spodní část žárovky, která je vyrobena z kovu a která zajišťuje přenos elektrického proudu ze svítidla do žárovky. Na patici pak navazuje samotná baňka žárovky.

Patice žárovek a jejich druhy

Patic žárovek je poměrně mnoho, navíc se ještě rozdělují na jednotlivé podtypy, lišící se dle způsobu, jakým se žárovka se svítidlem spojuje. Jsou to šroubovací, bajonetové, kolíčkové a zásuvné patice. Zvláštní kategorií jsou pak patice speciální, stojící poněkud stranou od většinou užívaných typů.

Šroubovací patice

Šroubovací patice jsou s přehledem nejčastěji využívanými paticemi žárovek. Jak již název napovídá, jsou vybaveny závitem o různé velikosti. Číslo v názvu patice udává její průměr v milimetrech. Rozdíl E27 vs. E14 tedy tkví ve velikosti závitu jako takového.

  • E27 – tzv. „Edisonův závit“ stále patří k nejpoužívanějším. Najdeme jej ve všech typech žárovek i všech druzích svítidel, jak interiérových, tak exteriérových. Závit E27 je určen pro napětí 230 V i 24 V.
  • E14 – hojně používaný malý závit. Tyto žárovky mají menší příkon (25 W a 40 W) a většinou tvar svíčky nebo kapky.
  • E40 – je největším typem šroubovací patice a ne nadarmo se jí přezdívá „Goliáš“. Je určena pro výkonná zařízení, nejčastěji pro příkon 400 W.
  • E10 – pravý opak E40 a přezdívá se jí oprávněně „Trpaslík“. Je určena naopak pro nízkovoltové použití, např. ve vánočních řetězech.
Žárovka s paticí E27
Patice E27.
Žárovka s paticí E14
Patice 14
Žárovka s paticí E40
Patice E40
Žárovka s paticí E10
Patice E10

Bajonetové patice

Bajonetovou patici žárovky poznáte na první pohled. Má tvar hladkého válce se dvěma výstupky, které zapadnou do výřezů k tomu určených. Toto spojení je pevné a odolné proti otřesům.

  • B22 – pracuje s napětím 230 V a najít je můžeme u LED, halogenových i úsporných žárovek.
  • B22d – je podtypem výše uvedeného. Žárovka s touto paticí je určena pro venkovní použití.
  • R7s – je podtypem bajonetových patic, který je určen pro halogenové reflektory, designová svítidla s napětím 230 V.
  • GU10 – jedná se o velmi rozšířený typ určený pro 230 V. Má dva symetrické výstupky o průměru 5 mm s roztečí 10 mm. Nejčastěji se s nimi setkáme u bodových LED žárovek.
Žárovka s paticí B22
Patice B22
Žárovka s paticí B22d
Patice B22d
Žárovka s paticí R7s
Patice R7s
Žárovka s paticí GU10
Patice GU10

Zásuvné patice

Zásuvné patice žárovek patří k méně užívaným. Převážně je najdeme v menších halogenových světlech určených např. pro osvětlení zrcadel, skříněk a podobně.

  • G4 – patice o dvou pinech o rozteči 4 mm. Je určena pro halogenové žárovky s napětím 12 V, které najdeme v osvětlení kuchyňských linek, barů, nízkých podhledů, koupelen atd.
  • G9 – má rovněž dva piny s roztečí 5,3 mm, je však určena pro napětí 230 V. Najdeme je ve stolních lampách či stropních a nástěnných svítidlech.
  • MR16/GU5,3 – má dva trny o rozteči 5,3 mm, napětí je 12 V. Žárovkami s touto paticí se vybavují svítidla do prostor se zvýšenou vlhkostí, tedy např. do koupelen.
Žárovka s paticí G4
Patice G4
Žárovka s paticí G9s
Patice G9
Žárovka s paticí GU5,3
Patice MR16/GU5,3

Kolíčkové patice (typy patic zářivek)

Kolíčkové patice jsou nejčastěji používané patice zářivky. Ty jsou buď dvoupinové, nebo čtyřpinové.

  • G13 – užívá se u starších typů zářivek, které mívají většinou větší průměr 26 mm. Součástí tohoto typu zářivek je tzv. elektronický předřadník, který slouží k jejímu vybuzení. Využívá střídavý proud o 230 V.
  • G5 – používá se u moderních zářivek se střídavým proudem s 230 V. Zářivky mají menší průměr (16 mm) a najdeme je např. ve veřejných prostorech (supermarkety apod.).
  • 2G7 – závit pro čtyřpinové úsporné zářivky.
Ovládací panel HP DeskJet 3700
Patice G13
HP DeskJet - tisk a sken
Patice G5
Ovládací panel HP DeskJet 3700
Patice 2G7
i Mohlo by vás zajímat

Vybíráte-li svítidlo, důležité je brát v úvahu patici žárovky. Naštěstí už dnes není problém najít vhodný typ žárovky pro všechny typy patic. Pro ulehčení můžeme konstatovat, že se při běžném použití nejčastěji setkáme se závitem E27, případně jeho menší variantou, závitem E14.

4,6 88×
TP-Link Tapo L530E, Smart WiFi žárovka barevná
LED žárovka - chytrá, 230 V, stmívatelná, průměr 60 mm, WiFi 2,4 GHz, kompatibilní s Aplikace výrobce, aplikace v angličtině a češtině, životnost 15000 h, energetický štítek F, 1 kus v balení
Koupit s kódem ALZADNY20 239,-
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TpLNk2008
4,8 139×
Philips LED 13-100W, E27, 2700K, matná, set 6ks
LED žárovka - patice E27, příkon 13 W, 230 V, světelný tok 1521 lm, teplé světlo (2700 K), Index podání barev (CRI) 80 Ra, průměr 60 mm, životnost 15000 h, energetický štítek E, 6 ks kusů v balení - od 111,05 Kč/ks
od  666,-
Na objednávku – termín upřesníme 4 ks
Očekáváme 18.09.2024
Objednací kód: ESO110c2
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací