Reklamace či vrácení? Alzákovy Jarní TOPky

Záznam zvuku | Jak nahrát zvuk mikrofonem? (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Aktualizováno

Záznam zvuku využijí profesionální hudebníci a zpěváci, stejně jako amatérští fandové muziky či karaoke, studenti, učitelé a mnohé další profese. Zatímco první skupina bude potřebovat speciální zvukové karty a programy, druhé nezřídka postačí jen kompaktní mikrofon, který připojí k mobilnímu telefonu a může se začít nahrávat – ihned, levně a kdekoli vás napadne.

Jak nahrát zvuk mikrofonem – OBSAH

Několik tipů pro záznam zvuku

  1. U studiových a dynamických mikrofonů si zkontrolujte, zda nevyžadují fantomové napájení (18–48 V) z mixpultu nebo zesilovače.
  2. Chcete-li využívat opravdu kvalitní mikrofony (cca od 3 tisíc), zvažte také úpravu akustiky místnosti (akustické panely).
  3. Začátečníkům a nenáročným uživatelům, jimž jde pouze o zvuk, ideálně poslouží dynamické mikrofony.
  4. Pro video streaming je vhodný mikrofon typu shotgun.
  5. Většinu konektorů na mikrofonech můžete převádět (konvertovat) dle potřeby. XLR na TRS (jack) apod.
  6. Pro pohybující se uživatele jsou ideální bezdrátové sady mikrofonů.
záznam zvuku

Důležité parametry mikrofonů

Směrovost mikrofonu

Mikrofony se dělí do tří základních kategorií podle směrovosti:

  • Směrové (kardioidní) – mikrofon snímá především přední částí membrány a boky. Snímání zadní stranou je potlačeno. Jedná se o nejčastěji používanou charakteristiku pro studiové i pódiové mikrofony.
  • Všesměrové (kulové) – mají věrný zvuk a přirozený výsledek snímání. Jsou ideální pro konference, klasickou hudbu apod. Naopak se nehodí pro hlasitá koncertní vystoupení, protože snímají okolní šum.
  • Přepínatelné – můžete přepínat mezi všesměrovým a směrovým snímáním. Někdy je možné přepnout ještě na osmičkovou charakteristiku, která snímá stejnou intenzitou zepředu i zezadu.

Frekvenční rozsah mikrofonu

Pro kvalitní záznam by měl mikrofon pracovat v rozsahu 40 až 15 000 Hz nebo širším (s maximálním zvlněním ±5 dB). Pouze tak je zaručena dobrá využitelnost výsledné nahrávky.

Citlivost mikrofonu (mV/Pa nebo V/Pa)

Čím je citlivost mikrofonu vyšší, tím lépe. Pokud je totiž citlivost vysoká, nemusíte tolik zesilovat výsledný signál (v zesilovači, mixážním pultu atd.) a vyhnete se slyšitelnému šumu. Citlivost je frekvenčně závislá, proto se nejčastěji udává při 1 kHz (1 000 Hz).

Maximální akustický tlak (max. SPL / snímaná hlasitost)

Maximální vstupní akustický tlak (Sound Pressure Level) je parametr důležitý především pro pódiové dynamické mikrofony, například pro snímání bicích nástrojů.

Impedance (Ohm)

Udává se při 1 kHz, stejně jako citlivost. Vstupní impedance předzesilovače (mixpultu) by měla být minimálně 5× větší, než je výstupní impedance mikrofonu. Při nesplnění této podmínky se zvyšuje šum a zkresluje se frekvenční charakteristika výsledné nahrávky.

Pop filtr

Pop filtry slouží k potlačení nepříjemných sykavek, dynamické artikulace a dalších extrémních změn akustických tlaků. Jedná se obvykle o nějaký druh rámečku s průzvučnou tkaninou, síťkou či molitanem. Dodávají se s určitými modely mikrofonů, ale můžete je zakoupit i samostatně.

Fantomové napájení

Fantomové napájení mohou vyžadovat kondenzátorové mikrofony s konektory TRS (jack) nebo XLR. Jedná se o napájení, které obsahují mixážní pulty a jiné předzesilovače (například externí fantomové napáječe), čímž umožňují připojení právě kondenzátorových mikrofonů. Kondenzátorové mikrofony s USB si napájení obstarají z počítačové sběrnice USB.

Tipy na aplikace pro záznam zvuku

Aplikace pro záznam zvuku do mobilního telefonu či tabletu

BandLab (volně ke stažení Android/iOS)

BandLab patří mezi nejlepší volně dostupné aplikace pro záznam zvuku. Obsahuje nastavení pro celou hudební skupinu, 12stopý mixer, spoustu samplů (hudebních vzorků), smyčky a kytarovou ladičku. Pro úplně základní záznam zvuku je aplikace možná až moc pokročilá, ale pokud si rádi vyhrajete s různorodými nastaveními, potěší vás.

Easy Voice Recorder (volně ke stažení Android/iOS)

Easy Voice Recorder je základní a velmi jednoduchá aplikace. Slouží především k nahrávání schůzek, osobních poznámek, výuky atd. Umí exportovat nahrávky do MP3 a má i tmavý režim pro noční použití. Volně dostupná verze obsahuje reklamy, ale můžete si zakoupit i variantu bez reklam.

Music Maker Jam (volně ke stažení Android/iOS)

Music Maker Jam je jedna z nejpopulárnějších aplikací k nahrávání a mixování hudby. Najdete v ní spousty samplů (hudebních vzorků), nástrojových zvuků a různorodých hudebních funkcí. Můžete samozřejmě nahrávat i vlastní hudbu a zpěv. Jedná se o aplikaci, které se výborně hodí k tvorbě elektronické hudby. Základní aplikace je zdarma, rozšiřující moduly a dodatečný obsah si musíte přikoupit.

Aplikace pro záznam zvuku do počítače

Záznam zvuku ve Windows

Pro velmi nenáročné uživatele, kteří chtějí pouze zaznamenávat mluvené slovo, je určena aplikace Záznam zvuku. Ve Windows stačí rozkliknout nabídku Start a do vyhledávacího políčka napsat „záznam“, následně už pak klepnout na odpovídající aplikaci.

Záznam zvuku v macOS

V macOS můžete nahrávat zvuk prostřednictvím vestavěné aplikace QuickTime Player. Klepnete na lupu v pravém horním rohu -> klepnete na QuickTime Player -> najedete myší směrem nahoru na předvolbu Soubor -> z roletky vyberete možnost Nahrát zvukový záznam.

FL Studio (Fruity Loops Studio)

FL Studio je kompletní řešení pro skládání, nahrávání, úpravy, mixování a produkování hudby (DAW). Jedná se o pokročilou aplikaci, která je vhodná především pro DJ a uživatele, kteří se hudbě věnují profesionálně nebo s ní tráví velkou část volného času. Dostupné jsou verze pro Windows i Mac.

Záznam zvuku do mobilního telefonu či tabletu

  • Méně náročným uživatelům může stačit i vestavěný mikrofon v telefonu či tabletu.
  • Lepší kvalitu zvuku poskytnou externí mikrofony.
  • Profesionálního zvuku však dosáhnete nejsnáze konvertorem pro zapojení profesionálního mikrofonu přímo do telefonu/tabletu.

Je sice pravda, že u většiny mobilních telefonů vám postačí stáhnout některou bezplatnou aplikaci a můžete okamžitě nahrávat přes integrovaný mikrofon, ale takové využití se hodí spíše jen v případě požadavku služby jednoduchého diktafonu.

Výhody a nevýhody
  • Můžete snadno pořizovat záznamy a tvořit na cestách, ve škole, v práci a podobně.
  • K profesionálnímu použití a tvorbě se přeci jen lépe hodí počítačové programy.

Mikrofon pro telefon, nebo redukce pro profesionální mikrofon?

Mikrofon pro mobilní telefon či tablet

mikrofony k mobiluJestliže chcete nahrávat hudební nástroje a zpěv, případně hlas ve vysokém rozlišení, budete potřebovat externí mikrofon. V segmentu přenosných mikrofonů je k dispozici řada produktů, jejichž kvalita záznamu byla ještě nedávno dostupná pouze v domácích studiích s drahými zvukovými kartami. Nespornou výhodou je také to, že k přenosným mikrofonům často získáte zdarma také kvalitní software.

Výhody a nevýhody

  • Relativně kvalitní zvuk při velmi snadné instalaci.
  • Špičkové modely telefonů mají již vestavěný mikrofon srovnatelné kvality s externími pro mobily/tablety.

Redukce pro zapojení profesionálního mikrofonu do mobilu

konvertory k mobiluPokud požadujete nekompromisní zvukovou kvalitu, je nejlepším řešením pořídit si konvertor, například s konektorem Lightning, který vám umožní zapojit do mobilu či tabletu nějaký profesionální či poloprofesionální studiový mikrofon. Nevýhodou uvedeného řešení je především vyšší hmotnost, prostorová náročnost a samozřejmě také cena.

Výhody a nevýhody

  • Opravdu nekompromisní zvuková kvalita.
  • Vyšší hmotnost a prostorová náročnost.
  • Relativně vysoká cena.

Záznam zvuku pro video streaming, videorecenze a unboxing (shotgun mikrofony)

  • Zapojíte je přímo do zrcadlovky přes 3,5mm jack.
  • Snímají prostor, kam je namíříte.
  • Ideální pro YouTubery.

Ke kvalitním produktovým videím a streamingu prostřednictvím moderních zrcadlovek a videokamer je více než žádoucí přidat také kvalitní zvukovou stopu. Tu vám zajistí směrové (shotgun) mikrofony. Jejich hlavní předností je, že snímají téměř výhradně z oblasti, kam je namíříte a okolní ruchy „ignorují“.  Mikrofon typu shotgun můžete zapojit přímo do kvalitnějších zrcadlovek a videokamer přes 3,5mm jack. Alternativně se dají připojit do bezdrátových vysílačů, pro ty se však častěji využívají klopové mikrofony.

Výhody a nevýhody
  • Dodají vašim videozáznamům perfektní zvuk.
  • Snímají směr, kam je zamířena zrcadlovka či videokamera, a ostatní ruchy ignorují.
  • Nehodí se pro snímání několika osob v širokém prostoru.

Záznam zvuku do PC přes USB mikrofon

  • Široký kvalitativní i cenový rozptyl modelů pro různá použití.
  • Ideální pro nahrávání podcastů.
  • Hodí se také pro audio/video streaming na YouTube.

Profesionální studiové mikrofony vyžadují zpravidla fantomové napájení, které zajišťuje mixážní pult nebo dedikovaná zvuková karta. Tento požadavek můžete elegantně obejít použitím USB mikrofonu. V podstatě jediná větší investice pro vás tak bude samotná koupě mikrofonu, případně nějakého programu pro audio záznam a pozdější post-processing nahrávky (editaci záznamu). USB mikrofony se výborně hodí k nahrávání podcastů, ale dají se využít i pro streamování na YouTube.

Výhody a nevýhody
  • Napájení i datový přenos řeší jediný kabel (USB).
  • Jednoduchá instalace a použití.
  • Relativně dražší proti mikrofonům s klasickými audio konektory (XLR, TRS jack).
  • Nepřipojíte je přímo do videokamery ani fotoaparátu.

Záznam zvuku přes externí záznamník (diktafon)

  • Základní modely jsou vhodné spíše pro mluvené slovo.
  • Profesionální řady pak i pro hudební nástroje a zpěv.
  • Špičkové audio můžete využít pro videa, budete ale muset synchronizovat zvuk s obrazem.

Přenosné rekordéry nemusí zdaleka sloužit pouze pro záznam hlasových poznámek. Dražší modely můžete použít i pro nahrání zvukové stopy videa, hudebních nástrojů a zpěvu. Hlavní nevýhodou je však zejména fakt, že u videa budete muset v počítači zvukovou a obrazovou stopu zase spojit, což vyžaduje specializovaný software (ten je ale někdy součástí produktu) a relativně dost času.

Výhody a nevýhody
  • Opravdu špičkový zvuk u dražších modelů.
  • Můžete je využívat samostatně pro zvuk i v kombinaci s videem.
  • U videonahrávek musíte následně synchronizovat obraz se zvukem.
  • Specializovaný software pro synchronizaci zvuku s obrazem nemusí být součástí produktu.

Zpěvové a nástrojové mikrofony

  • Vhodné pro studia a živá vystoupení.
  • Jsou velmi odolné.
  • Dobře snášejí vysokou hlasitost.
  • Uplatní se při snímání zpěvu, bicích či kytarových komb na pódiu.

Studiové a nástrojové mikrofony často využívají asymetrické konektory typu XLR nebo TRS (6,3mm jack), které jsou odolnější. Některé sice mají klasický 3,5mm jack, ale když je připojíte do běžné integrované zvukové karty, nebudou vám fungovat. Studiové zpravidla proto, že vyžadují fantomové napájení (18–48 V), a dynamické z toho důvodu, že jsou určeny pro zapojení přímo do mixpultu, zesilovače nebo samostatné zvukové karty.

Výhody a nevýhody
  • Vysoce kvalitní zvuk.
  • Rezistentní vůči rušení.
  • Některé vyžadují fantomové napájení (18–48 V).
  • Zpravidla se nehodí pro přímé zapojení do integrované zvukové karty počítače.

Bezdrátové (dětské) mikrofony na karaoke

  • Díky modelům s Bluetooth a reproduktorem už nepotřebujete nic dalšího.
  • Jednoúčelové využití pro karaoke zpěv.

Chcete si prostě jenom užít karaoke zpěv bez složitého nastavování a zapojování? Pak jsou právě pro vás určeny bezdrátové karaoke mikrofony. Některé z nich dokonce obsahují mikrofon a Bluetooth pro spojení s mobilními telefony či tablety.

Výhody a nevýhody
  • Nejsnazší způsob, jak si užít karaoke zpěv.
  • Modely s Bluetooth snadno spojíte napřímo s mobily a tablety.
  • Vyjma karaoke se na jiné použití příliš nehodí.
  • Kvalita zvuku je spíše standardní (odpovídá účelu karaoke).

Slovník pojmů – Mikrofony

Směrové charakteristiky mikrofonu

Koule (kulová, všesměrová charakteristika) – má věrný zvuk a přirozený výsledek snímání. Je ideální pro konference, klasickou hudbu apod. Naopak se nehodí na hlasitá koncertní vystoupení, protože snímá okolní šum.

Osmička (osmičková charakteristika) – snímání funguje na principu rozdílu tlaků, čím dále jste od mikrofonu, tím silněji jsou snímány basy, což využívají někteří DJs při živých vystoupeních. Osmička se využívá například v rozhlase.

Ledvina – (kardioidní charakteristika) – vylepšená osmička. Mikrofon snímá především přední částí membrány a boky. Snímání zadní stranou je potlačeno. Jedná se o nejčastěji používanou charakteristiku pro studiové i pódiové mikrofony.

Konektor XLR

Jedná se o konektor pro monofonní signál, který se vyskytuje především v profesionálním audiu. Naleznete jej například u mikrofonů, ale i dalších audio zařízení. Má tři kontakty (zem, normální polaritu a reverzní polaritu). Pomocí vhodného kabelu jej můžete převést na konektor TRS (jack).

Konektor TRS (jack)

Jedná se o konektor pro monofonní signál, který se vyskytuje především v profesionálním audiu. Naleznete jej například u mikrofonů, kytarových aparátů a dalších audio zařízení. Má tři kontakty (zem, normální polaritu a reverzní polaritu). Pomocí vhodného kabelu jej můžete převést na konektor XLR (jack). Stereofonní varianta se nazývá TRRS.

Elektroakustický měnič

Elektroakustický měnič je článek akustického řetězu, který aktivně přeměňuje elektrický signál na akustické vlnění (samostatný reproduktor bez kabinetu), nebo naopak akustické vlnění na elektrický signál (mikrofon, snímač apod.)

Slovník pojmů

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací