AUSTIS

We can deliver AUSTIS products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for AUSTIS products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing AUSTIS goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting AUSTIS products by popularity or price.

AUSTIS brand names you'll find in our offering

Hide description
219 Results
Watch Price/Availability
Austis Eternal Antikor Acrylic Grey
Metal Paint - acrylic, designed to protect metal structures against corrosion as a primer, also suitable for mixed structures where steel is in conjunction with new uncorroded galvanized sheet metal
  from  257,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap031nad
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 3,85 l, rosewood 410
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  1,657,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat028
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 2,15 l, 06 green
All-Purpose Paint - green, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete and metal, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 2.98 kg
  995,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat055
Watch Price/Availability
Austis ETERNAL acrylic semi-gloss 2,8 kg, white
All-Purpose Paint - white, coverage, water-soluble, semi-gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, for walls and floors, dilution water-based, applied by roller or brush, 3 recommended coats, 16 m² area coverage, approximate drying time 3 h, weight 2.8 kg
  880,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat056
Watch Price/Availability
Austis Eternal Concrete Varnish 0,7 kg Grey
Concrete Paint - solvent-free, highly resistant varnish
  943,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat038
Watch Price/Availability
Austis Eternal Silica filler 4,8 kg
Self-Levelling Compound - loose mixture for the preparation of self-leveling screed, increasing the roughness of concrete floors, suitable for cellars, garages, workshops, application by sprinkling or mixing into the paint, for indoor and outdoor use, recommended ratio 1:1, brush application, roller or spray, drying time 2 h, cleaning tools with water, weight 4,8 kg
  145,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa4142
Watch Price/Availability
Austis Eternal Antikor Acrylic Red-Brown
Metal Paint - acrylic, designed to protect metal structures against corrosion as a primer, also suitable for mixed structures where steel is in conjunction with new uncorroded galvanized sheet metal
  from  257,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap030nad
Watch Price/Availability
Austis Eternal Gloss Acrylic Black
All-Purpose Paint - black, coverage, washable and water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and metal, for walls, dilution water-based, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  302,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap012nad
Watch Price/Availability
Austis Eternal Gloss Acrylic Ivory
All-Purpose Paint - beige, coverage, washable and water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, metal and drywall, for walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 5 kg
  from  302,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap004nad
Watch Price/Availability
Austis Eternal Gloss Acrylic Light Grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, washable and water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, metal and drywall, for walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 32 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 5 kg
  from  302,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap009nad
Watch Price/Availability
Austis Eternal Gloss Acrylic Dark Brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, metal and drywall, for walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  from  302,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap017nad
Watch Price/Availability
Austis Eternal Gloss Acrylic, Blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, metal and drywall, for walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  302,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap007nad
Watch Price/Availability
Austis Eternal Gloss Acrylic Yellow
All-Purpose Paint - yellow, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, metal and drywall, for walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  334,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap005nad
Watch Price/Availability
Austis Eternal Gloss Acrylic, Dark Green
All-Purpose Paint - green, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, metal and drywall, for walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  334,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap008nad
Watch Price/Availability
Austis Eternal Gloss Acrylic White
All-Purpose Paint - white, coverage, washable and water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, metal and drywall, for walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 10 kg
  from  302,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap011nad
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 016 blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat091
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, 023 cherry
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,573,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat075
4.4 5×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 3,9 l, black COOL
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 5.29 kg
  1,867,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat078
Watch Price/Availability
Austis Eternal Gloss Acrylic Red
All-Purpose Paint - red, coverage, water-soluble, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit, metal and drywall, for walls, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 8 m2/l theoretical yield, 4 m² area coverage, approximate drying time 6 h, weight 0.7 kg
  334,-
In stock according to variant
Order Code: AUSkap006nad
4.2 5×
Watch Price/Availability
Austis Eternal wood stain 0,7 kg, white
Solid Wood Paint - white, for interior and exterior, for softwood, hardwood, furniture and terraces, protects against water, mould and rot, odorless and microporous, liquid, suitable for brush, matt finish after drying, drying time 24 h, theoretical yield 5 m², recommended coating in 2 coats, volume 0,54 l - 409 Kč/1 l
  221,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa3455
3.8 5×
Watch Price/Availability
Austis Fortekryl Interior varnish 0,7 kg, matt
Wood Varnish - colourless, interior, for softwood, hardwood and furniture, odorless, liquid consistency, suitable for brush, roller and spray, matt finish after drying, drying time 2 h, theoretical yield 9 m², recommended coating in 3 coats, volume 0,636 l - 409 Kč/1 l
  260,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTlak03
5.0 1×
Watch Price/Availability
Austis Fortekryl Wax oil 0,7 kg, teak
Wood Oil - brown (teak/teak) colour, for interior and exterior, for softwood, hardwood and furniture, protects against UV rays, water and weathering, liquid consistency, suitable for brush and roller, matt finish after drying, drying time 24 h, theoretical yield 11 m², recommended coating in 3 coats, volume 0,673 l - 418 Kč/1 l
  281,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTolej01
3.8 5×
Watch Price/Availability
Austis Fortekryl Interior varnish 0,7 kg, gloss
Wood Varnish - colourless, interior, for softwood, hardwood and furniture, odorless, liquid consistency, suitable for brush, roller and spray, glossy surface after drying, drying time 2 h, theoretical yield 9 m², recommended coating in 3 coats, volume 0,636 l - 409 Kč/1 l
  260,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTlak01
5.0 1×
Watch Price/Availability
Austis Fortekryl Wax Oil 1,8 kg, colourless
Wood Oil - transparent colour, for interior and exterior, for softwood, hardwood and furniture, protects against UV rays, water and weathering, liquid consistency, suitable for brush and roller, matt finish after drying, drying time 24 h, theoretical yield 11 m², recommended coating in 3 coats, volume 1,731 l - 391 Kč/1 l
  676,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTolej08
24 more... Top
1 ... 45678 ... 10