Select the item on the page that has the error

Take advantage of free shipping! Add the code PLATIMONLINE in your shopping cart for orders over 1000CZK without VAT.

Doručení zdarma Alkoholtester

Jak prodloužit životnost autobaterie (TIPY A RADY)

Catalogue

Article

Aktualizováno

S teplotami mířícími lehce pod nulu přichází období, kdy motoristé nejčastěji mění autobaterii ve svém vozidle. Příčinou vybitého akumulátoru nejsou ani tak první mrazy, jako letní teploty, které daly autobaterii, jak se říká, „pořádně zabrat“. Mrazy jsou pak spouštěčem, jenž vede k tomu, že automobil nerozjedete. Životnost autobaterie můžete poměrně jednoduše ovlivnit tak, aby vám v nabitém stavu vydržela co nejdéle. Jak poznat vybitou autobaterii, jak se o akumulátor starat, co mu škodí a na co si dávat pozor, uvedeme v následujícím článku.

Jak vybrat autobaterii přímo do svého auta – snadno a rychle
V kategorii autobaterií si můžete přímo naklikat značku a model svého vozu. Následně se vám zobrazí baterie, které jsou přímo pro něj určené. Rozhodování, jakou autobaterii vybrat, je tak mnohem jednodušší.

Jak prodloužit životnost autobaterie

Jak prodloužit životnost autobaterie – OBSAH

 1. Co je to autobaterie
 2. Údržba autobaterií
 3. Nabíjení autobaterie pomocí nabíječky
 4. Jak vybrat autobaterii
 5. Výměna autobaterie (NÁVOD)

Co je to autobaterie

Autobaterie má za úkol zajistit elektrickou energii ve vozidle se spalovacím motorem v situacích, kdy je motor v klidu. Jejím hlavním úkolem je nastartovat motor. Jakmile motor běží, energii ve vozidle zajišťuje alternátor nebo dynamo, a akumulátor se dobíjí. Každá baterie se skládá ze článků o napětí asi 2,1 V, a pokud napětí autobaterie v některém článku klesne pod 1,75, autobaterie je baterie nenávratně poškozena. Dalším prvkem, který akumulátor ke své správné funkci potřebuje, je elektrolyt a elektrody na bázi olova, přičemž jedna je kladná, druhá záporná. Mezi elektrodami je nevodivá deska.

Autobaterie
Jak vypadá autobaterie, ví asi každý. Pokud náhodou ne, zde si ji můžete prohlédnout.

Druhy autobaterií

 • Klasické autobaterie – V současnosti se používají hlavně u starších nákladních a osobních automobilů.
 • Bezúdržbové autobaterie – Používají je prakticky všechny nové osobní i nákladní vozy. Vlastnosti akumulátoru dovolují vyšší výkon vozu při startování a také mají lepší životnost. Bezúdržbové baterie dělíme na standardní, EFB baterie s vyšší životností a na autobaterie AGM určené pro systém start-stop.

Údržba autobaterií

Životnost baterie ovlivňuje mnoho faktorů. Běžná životnost autobaterie se udává kolem pěti let, ale špatným zacházením můžeme o akumulátor přijít mnohem dříve. Naopak správná údržba autobaterie může prodloužit život akumulátoru i o několik let, a to platí jak pro klasické, tak pro bezúdržbové baterie, kdy je v tomto případě název mírně zavádějící.

Údržba autobaterie
Úplně vybitá autobaterie? Jedním ze způsobů, jak životnost baterie prodloužit a předejít kritickým situacím, je její pravidelné dobíjení v případech, kdy s autem příliš nevyjíždíte.

Pravidelné dobíjení autobaterií

Autobateriím prospívá časté používání. Běží-li motor, akumulátor se dobíjí. Pokud tedy jezdíte denně, autobaterie dostává náležitou péči. Nesmí to ale být krátké trasy, kdy se motor sotva stihne zahřát. Tím baterii naopak škodíte. Pokud vůz používáte málo, hrozí takzvaná sulfatace, což je proces, který vede k zatvrdnutí síranu olovnatého na elektrodách a k následnému poškození článků.

Autobaterii dobíjejte v případech, kdy vůz používáte málo nebo vůbec. Předejdete tak poškození akumulátoru. Jestliže jezdíte málo, je ideální baterii nabíjet jednou měsíčně nebo si pořídit udržovací nabíječku, která je v provozu trvale. Pokud nejezdíte vůbec, nabijte baterii alespoň jednou za čtvrt roku. Tím ji udržíte při životě. Bez nabíjení by došlo dříve nebo později k tzv. „hlubokému vybití“ – napětí v článcích by kleslo pod kritickou mez 1,75 V.

i S námi se bez problémů postaráte o celé auto. Podívejte se na velké množství autodoplňků, které máme v nabídce.

Péče o autobaterii přes léto

Vysoké venkovní teploty jsou pro autobaterie nejnáročnějším obdobím. Horko není dobré pro klasické baterie ani pro moderní bezúdržbové akumulátory. Ty sice extrémní teploty snášejí lépe, ale i pro ně platí, že ideální venkovní teplota je do 25 °C. Toho lze však zejména v létě těžko docílit, a tak je potřeba rizika alespoň minimalizovat. V létě dodržujte následující pravidla:

 • Při delším stání zkuste zvolit místo, které není celý den vystaveno přímému slunečnímu svitu.
 • Vyrážíte-li k moři na dovolenou, nenechávejte auto celou dobu odpočívat, ale alespoň jednou za tři dny se v něm projeďte a parkujte pokud možno ve stínu.
 • Nepřehánějte to s klimatizací nebo jinými spotřebiči, které berou energii z autobaterie. 
Údržba autobaterie přes léto
Pokud je venku horko, vaší autobaterii pomůže, když budete parkovat ve stínu.

Horko podporuje samovolné vybíjení autobaterie a následnou sulfataci. Baterie na první pohled vypadá nepoškozeně, ale dochází ke snižování její kapacity a problém se nejčastěji projeví až s příchodem teplot lehce pod nulou, kdy akumulátor potřebuje více energie pro nastartování vozidla. Té ale nemá dostatek, a auto se proto nenastartuje.

Péče o autobaterii v zimě

Zima je pro autobaterii paradoxně vhodnějším obdobím než horké léto, a to i přes to, že potřebuje více energie ke startování než v jiných částech roku. Pokud má akumulátor energie dostatek, nemá problém s hlubokými mrazy a teplotou až −50 °C. Jestliže akumulátor nabíjíte pravidelným cestováním nebo dobíjením v garáži, neměli byste pocítit problém. Říká se, že za vybitou baterií v zimě stojí vždycky léto nebo nezodpovědný majitel. 

Autobaterie v zimě
Nebudete-li k nabíjení baterie přistupovat zodpovědně, hrozí, že budete v zimě nuceni prosit o startovací kabely.

Kontrola hladiny elektrolytu u klasických autobaterií

Starší řidiči jsou zvyklí kontrolovat hladinu elektrolytu v autobaterii. To dnes již platí pouze pro klasické autobaterie právě u starších vozů. Pokud jste vlastníkem tohoto akumulátoru, udržujte hladinu elektrolytu centimetr nad deskami, a to pravidelným doplňováním destilované vody. U většiny akumulátorů je ryska. 

Bezúdržbové autobaterie mají elektrolyt v gelové formě, přičemž není možné zkontrolovat jeho stav, natož jej pak doplnit. Odtud vychází název bezúdržbové. V tomto případě doporučujeme dělat vizuální kontrolu akumulátoru. Baterie by měla být bez koroze a bez známek sulfatace nebo jiného viditelného poškození.

Pravidelný servis a autobaterie

Pokud jezdíte na pravidelné servisní prohlídky, technici také zkontrolují stav akumulátoru. Za sníženou kapacitou autobaterie mohou stát i závady na elektroinstalaci, které diagnostika vozu odhalí.

Výměna autobaterie - jak poznat špatnou autobaterii
O dobrém stavu autobaterie vás ujistí pravidelné servisní prohlídky vozu. Odpovědí na otázku „Jak poznat špatnou autobaterii?“ v domácích podmínkách jsou testery autobaterií.

Nabíjení autobaterie pomocí nabíječky

Dobíjení autobaterie je nutné v případech, které jsme uvedli. Aby vozidlo dobilo energii, která byla vynaložena na jeho nastartování, je potřeba, aby se se zahřátým motorem ujelo alespoň 50 kilometrů. To může být problém pro mnoho řidičů. U systému start-stop je to prakticky nemyslitelné, a proto pro tyto vozy vždy kupujte baterie typu AGM.

Automobil nabíjejte vždy podle návodu u nabíječky. Nabíječky jsou buď klasické, nebo automatické. Klasické nabíječky jsou vhodné spíše pro starší vozy s autobateriemi, do nichž je nutné doplňovat destilovanou vodu. Při nabíjení nemanipulujte s otevřeným ohněm a místnost větrejte. Po dobití nechte vůz dvě hodiny „odpočinout“ a nikam nejezděte. Pro bezúdržbové akumulátory jsou vhodné automatické nabíječky. U nich dodržujte stejné bezpečností zásady.

iZ naší bohaté nabídky nabíječek autobaterií si každý jistě vybere tu správnou.

Jak vybrat autobaterii

Když už je potřeba baterii vyměnit, je nutné nejdříve přistoupit k nákupu nové autobaterie. Jak ji vybrat? V prvé řadě dávejte pozor na několik důležitých parametrů – rozměr, pólování, kapacitu autobaterie, napětí autobaterie a startovací proud.

Rozměr musíte vždy podřídit tomu, do jakého vozu baterii umisťujete. Většina automobilů vyžaduje totožné rozměry, ale některé asijské nebo exotické vozy nemusí této velikosti odpovídat. U asijských vozů dejte pozor na opačné pólování. Značky jako Hyundai nebo Kia mohou mít levé pólování a otočení není kvůli krátkým kabelům možné. 

Kapacita autobaterie by měla být volena podle toho, zda vlastníte vůz s benzínovým, nebo naftovým motorem. U nafty volte kapacitu autobaterie minimálně 70 Ah, pro benzínové motory stačí 60 Ah.

napětí není moc na výběr, protože převážná většina vozů vyžaduje napětí autobaterie 12 V. Startovací proud je opět závislý na typu motoru. Pro diesely je vhodný proud větší než 640 A, u benzínových motorů stačí 400 A. Pokud však máte v autě více elektroniky, kupte raději autobaterii s vyšším proudem.

Výměna autobaterie
U nových automobilů doporučujeme zvolit pro výměnu autobaterie odborné služby servisu.

Výměna autobaterie (NÁVOD)

Při výměně autobaterie lze využít služeb autoservisu, nebo se do její výměny můžete pustit sami. U nových automobilů plných elektroniky doporučujeme servis, protože při odpojení autobaterie může dojít ke ztrátě paměti některých elektronických funkcí a vše budete muset nastavovat znovu.

Pokud se do výměny autobaterie pustíte sami, dodržujte zásady bezpečné práce – mějte rukavice, ochranné brýle, používejte nevodivé nářadí a baterii držte vždy ve vodorovné poloze, aby nedošlo k úniku chemického obsahu.

Jak vyměnit autobaterii?

Správný postup výměny autobaterie, resp. odpojení autobaterie a následujícího zapojení, najdete v návodu níže. Než k samotné výměně autobaterie přistoupíte, je potřeba vypnout motor a veškeré elektronické spotřebiče (klimatizace, rádio, světla). 

 1. U staré baterie nejprve odpojte MINUSOVÝ vývod a až poté PLUSOVÝ.
 2. Autobaterii opatrně vyjměte a prostor pro akumulátor vyčistěte. Před připojením nové autobaterie nezapomeňte vyčistit také svorky. Ideálně svorky a póly baterie namažte elektrovodivou vazelínou.
 3. Novou baterii také vkládejte čistou.
 4. Při zapojení autobaterie začněte připojením PLUSOVÉHO vývodu a až potom zapojte MINUSOVÝ.
 5. Po připojení autobaterie nezapomeňte pořádně dotáhnout připojovací svorky.

Na co si dát při výměně autobaterie pozor?

 • Při výměně autobaterie doporučujeme využívat izolované nářadí, aby nedošlo ke zkratu.
 • U starších vozů doporučujeme bateriové svorky rovnou vyměnit. Zejména pokud jsou zoxidované, což snižuje jejich vodivost.
 • Při výměně autobaterie doporučujeme využít ochranné rukavice a brýle. Důvodem je elektrolyt v bateriích. A pokud jste kuřák, pak pozor – elektrolyt je hořlavý. 

Recyklace autobaterie

K přírodě je nutné se chovat zodpovědně, a tak starou autobaterii určitě nevyhazujte do běžného odpadu. Existuje plno míst, která zajišťují jejich zpětný odběr nebo výkup. Akumulátor také můžete nechat ve sběrném dvoře nebo v servisu, kde vám instalují novou baterii.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Každá autobaterie má svoji životnost. Její délka závisí především na tom, jak je o baterii pečováno. Aby byl akumulátor co nejdéle ve formě, je nutné jeho pravidelné dobíjení – jízdou nebo pomocí nabíječky. Následně je potřeba dodržovat i další pravidla, která mohou životnost autobaterie výrazně prodloužit.

Doporučujeme: Startovací kabely Compass a nabíječky Colentris

Compass Jumper cables 400A/3m

Are you looking for the top-class starter cables that you can rely on for a long time? Then choose 100% copper wires that will not only provide higher current...

More
399 Kč
COMPASS Starter cables 900A/4.5m TÜV/GS DIN72553

Many of us have experienced the unpleasant feeling of returning to our car only to see we have left the lights on. and the battery has been drained. Or even in the cold...

More
649 Kč
COMPASS Starter cables 200A / 2.5m

First class starter cables made from pure copper that ensure reliable start-up in all circumstances and...

 

More
219 Kč
COMPASS Starting cables 500A / 3m TÜV / GS DIN72553

 A lot of drivers have experienced it after leaving their lights on, or when its cold leaving their car parked in a parking lot too long. That's why everybody...

More
329 Kč
COMPASS Jumper cables 600A/4m

Are you looking for first-class starter cables that you can rely on for years to come? Then choose these 100% copper wires...   

More
699 Kč
COMPASS Compressor / Power AKU Power Starter 300A LiFePO4

Great compact tool for every car – Compass AKU Power Starter multifunctional compressor. A powerful tire inflation compressor and also a car battery charging station...

More
2 790 Kč
COMPASS Starter cables 700A/3.5m TÜV/GS DIN72553

A lot of drivers have experienced it and it's not pleasant when you leave the lights on, or the battery runs down after a long time in the cold. That's why...

More
499 Kč
Colentris 7.5A
Colentris 7.5A is a microprocessor-controlled charger that protects it from overcharging and damage. It has simple controls, LED display and stylish design.
More
899 Kč
Colentris LED 1A
Colentris LED 1A is a microprocessor-controlled charger that protects it from overcharging and damage.It has a stylish design and useful LEDs.
More
399 Kč
Colentris 10A LCD
The Colentris 10A LCD is a microprocessor-controlled charger that protects it from overcharging and damage. It has a simple operation, LCD display and stylish design.
More
1 299 Kč
Colentris LCD 4A
Colentris LCD 4A is a microprocessor controlled charger that protects it from overcharging and damage. It has a simple operation, LCD display and stylish design.
More
659 Kč
Colentris STARTER 2/12 / 75A
Colentris Starter 2/12 / 75A is a microprocessor controlled charger that protects it from overcharging and damage. It has a simple operation, LED display, stylish design and emergency start mode.
More
1 499 Kč
Colentris LED 2A
Colentris LED 2A is a microprocessor controlled charger that protects it from overcharging and damage. It has a simple operation, LED display with LEDs and stylish design.
More
599 Kč
Colentris SMART MULTI 10A
Colentris Smart Multi 10A is a microprocessor controlled charger that protects it from overcharging and damage. It has simple controls, LED display and stylish design. It also has three smart features.
More
1 499 Kč

COMPASS Starting cables 500A / 3m TÜV / GS DIN72553 - Jumper cables
-18%
COMPASS Starting cables 500A / 3m TÜV / GS DIN72553
Jumper cables - Starting, with a gasoline engine up to 2500cm3, length 3 meters

-18% 399,-
329,- excl.VAT 272,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: AUPR264
COMPASS Starter cables 700A/3.5m TÜV/GS DIN72553 - Jumper cables
-17%
COMPASS Starter cables 700A/3.5m TÜV/GS DIN72553
Jumper cables - start cable, with a gasoline engine up to 5500 cm3 or with a diesel engine up to 3000 cm3, a length of 3.5 metres

-17% 600,-
499,- excl.VAT 412,-
Buy
Price Massacre
In stock > 5 pcs
Can be delivered: today from 13:30
Order Code: AUPR265
COMPASS Starter cables 900A/4.5m TÜV/GS DIN72553 - Jumper cables
-19%
COMPASS Starter cables 900A/4.5m TÜV/GS DIN72553
Jumper cables - starter cables for petrol engines up to 7000cm3 or diesel engines up to 4000cm3, 4.5 metres long

-19% 799,-
649,- excl.VAT 536,-
Buy
Price Massacre
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in 2 stores
Order Code: AUPR266
COMPASS Starter cables 200A / 2.5m - Jumper cables
-24%
COMPASS Starter cables 200A / 2.5m
Jumper cables - From 100% copper - Does not contain any additives or other metals that reduce efficiency.

-24% 290,-
219,- excl.VAT 181,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: AUPR265a
Compass Jumper cables 400A/3m - Jumper cables
-13%
Compass Jumper cables 400A/3m
Jumper cables - 100% copper - contains no additives of other metals which reduce the efficiency

-13% 459,-
399,- excl.VAT 330,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in 2 stores
Order Code: AUPR265b
COMPASS Jumper cables 600A/4m - Jumper cables
-26%
COMPASS Jumper cables 600A/4m
Jumper cables - 100% copper - doesn't contain any other metal additives that reduce efficiency

-26% 950,-
699,- excl.VAT 578,-
Buy
Price Massacre
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: AUPR265c
CTEK CTX Battery Sense - Car Battery Tester
-15%
CTEK CTX Battery Sense
Car Battery Tester - battery status indicator via a mobile app, just mount it and monitor the battery status on your mobile phone

-15% 1 590,-
1 349,- excl.VAT 1 115,-
Buy
Price Massacre
In stock 5 pcs
Can be delivered: today from 13:30
Order Code: AUPR4073
Colentris LCD 4A - Car Battery Charger
-33%
Colentris LCD 4A
Car Battery Charger charging voltage: 6V and 12V, charging current up to 4A, for batteries up to: 120Ah, maintenance mode, suitable for motorcycles

-33% 990,-
659,- excl.VAT 545,-
Buy
Price Massacre
In stock > 5 pcs
Can be delivered: today from 8:00
Order Code: AUPR050c
Colentris 7.5A - Car Battery Charger
-24%
Colentris 7.5A
Car Battery Charger charging voltage: 6V and 12V, charging current up to 7,5A, for batteries up to: 120Ah, maintenance mode, suitable for motorcycles

-24% 1 190,-
899,- excl.VAT 743,-
Buy
Price Massacre
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in 6 stores
Order Code: AUPR050d
Colentris 10A LCD - Car Battery Charger
-23%
Colentris 10A LCD
Car Battery Charger charging voltage: 6V and 12V, charging current up to 10A, for batteries up to: 200Ah, maintenance mode, suitable for motorcycles

-23% 1 690,-
1 299,- excl.VAT 1 074,-
Buy
Price Massacre
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in 2 stores
Order Code: AUPR050e
Colentris SMART MULTI 10A - Car Battery Charger
-40%
Colentris SMART MULTI 10A
Car Battery Charger charging voltage: 12V, charging current up to 10A, for batteries up to: 200Ah, maintenance mode, suitable for motorcycles

-40% 2 490,-
1 499,- excl.VAT 1 239,-
Buy
Price Massacre
In stock > 5 pcs
Can be delivered: today from 8:00
Order Code: AUPR050f
Colentris STARTER 2/12 / 75A - Car Battery Charger
-21%
Colentris STARTER 2/12 / 75A
Car Battery Charger charging voltage: 12V, charging current up to 12A, for batteries up to: 200Ah, maintenance mode, suitable for motorcycles

-21% 1 890,-
1 499,- excl.VAT 1 239,-
Buy
Price Massacre
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in 2 stores
Order Code: AUPR050g
COMPASS Compressor / Power AKU Power Starter 300A LiFePO4 - Compressor
-7%
COMPASS Compressor / Power AKU Power Starter 300A LiFePO4
Compressor - starter station with charging current 300/600A, air compressor with pressure up to 4Bar, 3W LED flashlight with 300lm luminous flux, USB power bank with 2 USB connectors and 12V socket with power up to 8A

-7% 2 990,-
2 790,- excl.VAT 2 306,-
Buy
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: AUPR015979
Colentris LED 1A - Car Battery Charger
-39%
Colentris LED 1A
Car Battery Charger charging voltage: 6V and 12V, charging current up to 1A, for batteries up to: 120Ah, maintenance mode, suitable for motorcycles

-39% 659,-
399,- excl.VAT 330,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in 8 stores
Order Code: AUPR050a
Colentris LED 2A - Car Battery Charger
-24%
Colentris LED 2A
Car Battery Charger charging voltage: 6V and 12V, charging current up to 2A, for batteries up to: 60Ah, maintenance mode, suitable for motorcycles

-24% 790,-
599,- excl.VAT 495,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: today from 8:00
Order Code: AUPR050b
VARTA SILVER Dynamic 61Ah, 12V, D21
Car Battery 61Ah, 12V, D21, 242 * 175 * 175

1 829,- excl.VAT 1 512,-
Buy
In stock 5 pcs
Can be delivered: tomorrow
Order Code: bat000020
EXIDE Premium 85Ah, 12V, EA852
Car Battery BMW, RENAULT TRUCKS - 61 21 2 158 123, 74 85 123 546

2 279,- excl.VAT 1 883,-
Buy
In stock > 5 pcs
Can be delivered: tomorrow
Order Code: bat000011
0
Print
Try new Alza Premium My Alza Log In About Shopping
WEB18
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me