MS hokej BOOST JBL

Canon EOS 200D (RECENZE)

Catalogue
Canon EOS 200D (RECENZE)

Společnost Canon nedávno představila svoji nejnovější digitální zrcadlovku s označením Canon EOS 200D. Přístroj je víceméně přímým nástupcem úspěšného a oblíbeného modelu Canon EOS 100D, který je ale zatím také stále ještě v prodeji. Jak již označení napovídá, tak se nový fotoaparát řadí do kategorie nejlevnějších amatérských digitálních zrcadlovek Canon. Levný však ještě nemusí znamenat nezajímavý, nebo špatný, spíše naopak – při dnešním trendu, kdy roste poptávka po malých a lehkých fotoaparátech, může být právě Canon EOS 200D zajímavý i pro pokročilejší fotografy, ať už jako záložní tělo, nebo i jako tělo hlavní, určené třeba na cestování či každodenní nošení. Zejména pak s ohledem na to, že jsou zde použity ty nejnovější technologie, jaké známe, či dokonce teprve časem uvidíme ve vyšších a dražších modelových řadách.

Rozměry, mechanické provedení a ovládání

Jakmile jsem vzal Canon EOS 200D poprvé do ruky, bylo mi okamžitě jasné, že spousta věcí je zde úplně jinak. Především to, že výrobce výrazně zapracoval na ergonomii a nový Canon EOS 200D se oproti svému předchůdci Canon EOS 100D výrazně lépe drží. Je to dáno především přepracováním úchopové části fotoaparátu, která nyní dobře padne i do hodně velké ruky – sám mám dva metry + metrák živé váhy, takže i docela dost velké ruce, a přesto se mi Canon EOS 200D vzhledem k velikosti a váze držel opravdu až překvapivě dobře. Pokud na chvíli odložím „recenzentskou korektnost“, tak sám za sebe musím říct, že se mi tendence zmenšování a odlehčování klasických zrcadlovek líbí víc, než současný trend bezzrcadlovek, protože ty mě stále ještě nějak nepřesvědčily (mimo jiné také právě ergonomií, která je u zrcadlovek prostě lepší) – i když, co člověk to názor a chápu, že mnoha lidem se spíše může pro změnu líbit tento trend. Čas ukáže …

Druhou, na pohled asi nejzjevnější novinkou je výklopný a otočný LCD monitor na obvyklém kloubu. Úhlopříčka je 3" (7,7cm) se zhruba milionem obrazových bodů a displej je samozřejmě dotykový. Oproti předchozímu Canon EOS 100D je to výrazný krok kupředu, protože displej na kloubu se prostě občas hodí každému. Jinak jsou si oba fotoaparáty hodně podobné, i když pozměněna je i horní část kolem spouště, „osamostatnil“ se také hlavní vypínač a přibylo tlačítko DISP na jedné straně a tlačítko s ikonkou antény na straně druhé, které slouží pro přímý vstup do menu pro spárování fotoaparátu s chytrým zařízením či počítačem. Pro zjednodušení ovládání byl také zredukován počet poloh na hlavním otočném voliči snímacích režimů a detailnější nastavení, respektive volba konkrétního kreativního režimu (krajina, portrét, makro atd.) se nyní provádí v menu.

Canon EOS 200D fotoaparátCanon EOS 200D fotoaparát Canon EOS 200D fotoaparát

Canon EOS 200D fotoaparát Canon EOS 200D fotoaparátCanon EOS 200D fotoaparát

Velmi dobrá je také konektorová výbava, kdy pod krytkami po stranách fotoaparátu najdeme na jedné straně 2,5mm jack pro dálkové ovládání a 3,5mm jack externí mikrofon. Na straně druhé pak mini HDMI konektor a nezbytný USB konektor. Zde snad jen drobnost, že se jedná o miniUSB konektor, který se dnes již moc nepoužívá – klasický microUSB, který známe z naprosté většiny současných mobilních telefonů, by byl mnohem vhodnější, protože ho má doma snad každý. Kdyby přes něj šla ještě navíc nabíjet baterie, tak by to bylo úplně dokonalé. Naopak příjemný detail je ukryt v krytu bateriové komory, který je společný jak pro baterii, tak pro paměťovou kartu a má skrytý spínač, který otevřením krytu vypne celý fotoaparát v případě, že jste ho omylem nechali zapnutý.

i Pokud váháte, zda pořídit pokročilý kompakt, bezzrcadlovku nebo plnohodnotnou zrcadlovku, tak právě Canon EOS 200D (stejně jako celá tato kategorie zrcadlovek) může být zajímavou možností, protože rozměry i hmotností se bezzrcadlovkám v podstatě vyrovná, ale nabízí systém, který má mnohem větší možnosti – hlavně příslušenství, zejména objektivů. Pokročilý kompakt pak sice skutečně je menší a často se dá skutečně nosit v kapse, ale možnosti rozšíření systému jako takového jsou pak ještě mnohem menší, jak u bezzrcadlovek, často nejde použít ani tak základní věc, jako jsou třeba fotografické filtry. V případě, že jste stále na vážkách, můžete využít našeho průvodce Jak vybrat digitální fotoaparát.

Jinak na mechanickém provedení je viditelné, že výrobce tlačil na co nejmenší rozměry i hmotnost a dost se mu v tomto ohledu dařilo. Canon EOS 200D je příjemně kompaktní, malý a lehký, přitom ale sympaticky solidní – v konstrukci samozřejmě dominují plasty, ale kvalitní. Když se ohlédnu do historie a vzpomenu si na první digitální zrcadlovky Canon, zejména na legendu Canon EOS 300D, tak je to skutečně velký rozdíl. Nakonec nesmím zdůraznit fakt, že přes plastovou konstrukci má Canon EOS 200D poctivý kovový bajonet pro objektiv a také stativový závit na spodní straně. Kovový je také hlavní otočný volič expozičních režimů, hlavní vypínač a roller (teda asi – úplně jist si nejsem, je to přesně ten typ materiálu, kde už dnes není úplně jasně poznat, z čeho to vlastně je. V každém případě jsou zmíněné prvky velmi solidně provedené – zejména s ohledem na kategorii fotoaparátu).

Technické specifikace Canonu 200D

ParametrCanon EOS 200D
Snímací čipCMOS, 24 Mpix
Poměr stran3:2
Rozsah citlivosti ISO100 až 25 600 (manuálně až 51 200)
Rozsah expozičních časů1/4000 až 30 vteřin
Automatické zaostřování9 bodů
Rychlost sériového snímání5 snímků za vteřinu
Živý náhledSe systémem Dual Pixel CMOS AF
LCD monitorDotykový TFT Clear View II., 3" (7,7cm), cca milion pixelů, 3:2
VideoFull HD, 60 sn./s
Bezdrátové rozhraníBluetooth, NFC, Wi-Fi
BaterieLi-ion 1040 mAh – cca 650 snímků
Rozměry122,4 × 92,6 × 69,8 mm
Hmotnost (včetně baterie a karty)Cca 455 g

Vybavení funkcemi, praxe a obrazová kvalita Canonu 200D

Digitální zrcadlovka Canon EOS 200D je určena především pro začátečníky a podle toho je přizpůsobeno i celkové ovládání. Pro úplné nováčky je přímo ve fotoaparátu opravdu velmi vydařený průvodce, který vysvětluje a popisuje jednotlivá nastavení a funkce jak pomocí textu, tak i pomocí názorných ukázek v podobě fotografií či návodné grafiky. Tohle samozřejmě není žádná novinka, ale je vidět, že na tom výrobce stále pracuje a celý průvodce je čím dál propracovanější a detailnější. V minulosti jsem třeba začátečníkům na kurzech vždy důrazně doporučoval, aby si důkladně přečetli manuál k fotoaparátu, a to nejlépe několikrát. To doporučuji stále, ale přeci jen trochu nudné listování stránkami manuálu se nyní dá vhodně kombinovat se zkoumáním průvodce přímo na LCD fotoaparátu, což je nejen zábavnější, ale v mnoha případech i výrazně názornější.

Canon EOS 200D menuCanon EOS 200D menuCanon EOS 200D menuCanon EOS 200D menuCanon EOS 200D menu

Tak, jako v podstatě každá zrcadlovka této kategorie, tak i Canon EOS 200D disponuje všemožnými režimy expozice, od plné automatiky (klasický „zelený“ režim) až po plně manuální režim a to s celou paletou více či méně poloautomatických režimů, nebo kreativních filtrů někde mezi tím. V tomto případě je ale nabídka opravdu mimořádně široká a vydala by s přehledem na samostatný článek. Pro hrubou představu – jen pro pořizování oblíbených HDR fotografií disponuje Canon EOS 200D hned pěti různými režimy, přičemž všechny jsou vysvětleny i s ukázkami v již zmíněném průvodci. Tato digitální zrcadlovka je tak doslova skvělou hračkou (v dobrém slova smyslu), protože těch více či méně zábavných režimů je opravdu hromada, často jsou i docela inspirativní, a hlavně se na tom dá i leccos naučit. Přitom pokud vás to přestane bavit, můžete se vždy jediným otočením kolečka vrátit do manuálu, či třeba do stále oblíbeného režimu předvolby clony.

Srdcem tohoto fotoaparátu je CMOS snímací čip s efektivním rozlišením 24 Mpx a obvyklým poměrem stran 3:2, což v praxi znamená fotografie výstupní velikosti 6000 × 4000 pixelů, které se ukládají na SD, SDHC nebo SDXC karty v obvyklých formátech JPG nebo RAW, a to maximální rychlostí snímání 5 snímků za vteřinu. Maximální citlivost čipu je ISO 51 200 a zpracování obrazu řídí obrazový procesor nejnovější generace, tedy Canon DiGIC 7. O systém automatického zaostřování se stará devítibodový systém s rozložením bodů ve tvaru plochého kosočtverce, přičemž středový AF bod je zdvojený, tedy křížový. Živý náhled pracuje se skvělým systémem Dual Pixel CMOS AF a nejvyšší dostupná kvalita videa je Full HD rozlišení se 60 snímky za vteřinu.

Canon EOS 200D ukázkový snímek Canon EOS 200D ukázkový snímek Canon EOS 200D ukázkový snímek Canon EOS 200D ukázkový snímek

Toliko suché technické údaje, při praktickém fotografování se pak ukázalo hned několik zajímavých postřehů – například to, že třeba automatické zaostřování dnes již v režimu běžného fotografování, v režimu živého náhledu i v režimu videa funguje v podstatě stejně rychle i spolehlivě. Ještě podstatnější je ale zjištění, že i tato digitální zrcadlovka z kategorie nejlevnějších přístrojů dosahuje vynikající kvality fotografií. Výsledky můžete posoudit sami na ukázkových fotografiích, kde najdete několik běžných fotek s minimálními úpravami, dále pak zkušební denní a noční scénu vyfotografovanou při všech dostupných citlivostech ISO – tyto fotografie byly pouze zmenšené. Všechny uvedené ukázky pak najdete na konci článku v přílohách ke stažení v plném rozlišení tak, jak byly fotoaparátem Canon EOS 200D pořízeny a uloženy na paměťovou kartu (tedy bez jakéhokoliv zásahu). Samozřejmě je jasné, že vhodným nastavením fotoaparátu či pečlivým zpracováním v grafickém editoru by bylo možné dosáhnout ještě podstatně lepších výsledků. Každopádně jsou výsledky opravdu výborné a v praxi se vůbec nemusíte bát používat i hodně vysoké hodnoty citlivosti ISO, i když úplně nejvyšší hodnota je (ostatně jako vždy) už skutečně hodně kompromisní.

Canon EOS 200D ukázka ISO 100 Canon EOS 200D ukázka ISO 200 Canon EOS 200D ukázka ISO 400 Canon EOS 200D ukázka ISO 800 Canon EOS 200D ukázka ISO 1600 Canon EOS 200D ukázka ISO 3200 Canon EOS 200D ukázka ISO 6400 Canon EOS 200D ukázka ISO 12800 Canon EOS 200D ukázka ISO 25600 Canon EOS 200D ukázka ISO 51200 Canon EOS 200D ukázka ISO 100 Canon EOS 200D ukázka ISO 200 Canon EOS 200D ukázka ISO 400 Canon EOS 200D ukázka ISO 800 Canon EOS 200D ukázka ISO 1600 Canon EOS 200D ukázka ISO 3200 Canon EOS 200D ukázka ISO 6400 Canon EOS 200D ukázka ISO 12800 Canon EOS 200D ukázka ISO 25600 Canon EOS 200D ukázka ISO 51200

V praxi se stejně dobře osvědčil i systémem automatického zaostřování. Zjednodušeně řečeno se ukázalo, že systémem Dual Pixel CMOS AF, který se využívá při zaostřování přes živý náhled na LCD monitoru je dnes už stejně rychlý i spolehlivý, jako klasické ostření přes ostřící body v hledáčku a to jak ve dne, tak i při nočním fotografování. To je opět skvělé nejen pro začátečníky na poli digitálních fotoaparátů, že můžete využívat oba systémy podle toho, co v dané situaci opravdu potřebujete a nemusíte už u toho dále zbytečně moc přemýšlet nad výhodami či omezeními toho či onoho systému.

Z nabídky funkcí bych snad ještě vypíchnul dnes tolik důležité a oblíbené propojení s chytrým telefonem či tabletem pomocí specializovaných aplikací. Canon EOS 200D disponuje dokonalou konektivitou propojení a to jak Wi-Fi, tak i Bluetooth a NFC. Pro propojení je ideální využít originální aplikaci Canon Camera Connect, pomocí této aplikace můžete fotoaparát dálkově ovládat, stahovat fotografie a následně je rovnou sdílet. V neposlední řadě pak můžete aplikaci Canon Camera Connect použít pro sdílení GPS jednotky chytrého zařízení s fotoaparátem, který si z něj načte informaci o poloze a tuto uloží přímo do dat Exif každé fotografie. K tomu účelu je ideální nejnovější verze technologie Bluetooth, která má minimální spotřebu a nebude vám zbytečně „žrát baterku“. Jako doplněk pak můžete využít ještě knihovnu Canon Irista, pro správu a ukládání fotografií do on-line úložiště (výchozí kapacita je 15GB zdarma). Dá se také dobře použít pro zálohování fotografií na cestách – tedy pokud se dostanete k Wi-Fi nebo jinému vhodnému připojení.

Video ke konektivitě Canon Camera Connect

i Canon EOS 200D patří mezi nejdosupnější fotoaparáty z řady Canon EOS, která zahrunuje i pokročilejší zrcadlovky pro zkušené, například EOS 6D Mark II.

Canon EOS 200D: Příslušenství, cena a závěr

Jedním z významných plusů digitální zrcadlovky Canon EOS 200D je právě příslušenství, protože se vám jejím prostřednictvím otevírá vstup do kompletní nabídky značky Canon, která je v současné době asi nejširší na světě vůbec a příslušenství může být někdy i důležitější, jak samotný fotoaparát. K tomuto poznání ale většina fotografů dojde časem i sama a v začátcích spíše řeší nejzákladnější vybavení, což je například volba vhodného základního objektivu.

Canon EOS 200D bude v prodeji hned v několika zvýhodněných setech – tzv. starter kitech, s objektivem, či více objektivy. Pokud chcete zachovat hlavní výhody, tedy nízkou hmotnost, rozměry i cenu, pak bude jasnou volbou některý ze setů s objektivem o ohniskové vzdálenosti 18 – 55 mm, kterých ale existuje několik verzí. Já osobně bych rozhodně doporučil připlatit si na set s tímto objektivem ve verzi IS STM: 

Canon EOS 200D bílý + 18-55mm IS STM

Případně některou z barevných variací v bílé či stříbrné:

Canon EOS 200D bílý + 18-55mm IS STM

Canon EOS 200D stříbrný + 18-55mm IS STM

Canon EOS 200D černýCanon EOS 200D bílýCanon EOS 200D stříbrný

Varianta základního objektivu ve verzi IS STM vám zaručí maximální využití vlastností digitální zrcadlovky. Zkratka IS znamená Image Stabilization, tedy optickou stabilizaci, která hodně pomůže například při fotografování za špatných světelných podmínek nebo jiných situacích, kdy je potřeba použít delší expoziční časy. Druhá zkratka STM znamená Stepping motor, tedy krokový motor, což v praxi představuje nejmodernější pohon automatického zaostřování, které je díky tomu velmi rychlé, přesné a dokonale tiché. Je proto ideální volbou jak z hlediska fotografování, tak i pro natáčení videa, kde je přeostřování plynulé a zvuk ostřícího motoru neruší záznam zvuku.

Aktuální (08/2017) prodejní cena setu digitální zrcadlovky Canon EOS 200D se setovým objektivem 18-55mm IS STM se pohybuje někde kolem 19 000,- Kč včetně DPH (ceny setů jsou různé, barevné varianty jsou dokonce aktuálně levnější). Za tuto cenu získáte malou, lehkou, a přitom plnohodnotnou digitální zrcadlovku s výbornou kvalitou fotografií a širokou nabídkou funkcí, které jsou navíc skvěle přizpůsobené pro začátečníky či pro ty, kteří neradi čtou manuály. Přes nízkou cenu jsou použity nejnovější technologie a současně se vám tím otevírá nepřeberná nabídka příslušenství značky Canon, které pokrývá všechny myslitelné obory fotografování.

Pokud jde o nedostatky, tak i přes poměrně usilovné zkoumání jsem na nic opravdu zásadního nepřišel. Canon EOS 200D si na nic nehraje, je to jednoduchý fotoaparát se zaměřením na jednoduché ovládání, primárně určený začátečníkům. Dalo by se asi vyjmenovat pár drobností, které mohou někomu chybět (třeba samostatné tlačítko pro vyvážení bílé), ale tím už by fotoaparát zase ztratil kouzlo jednoduchosti. Přitom ale ani náročnější uživatelé nejsou omezeni, protože třeba i k tomu nastavení vyvážení bílé se, pokud chtějí, snadno dostanou třeba přes ovládání dotykovým displejem. Jediným nedostatkem, který mě napadá je tak použití už poměrně zastaralého USB konektoru, přes který navíc nejde nabíjet baterie. Použití současně nejpoužívanějšího microUSB s nabíjením by usnadnilo domácí „kabelové hospodářství“, tedy jeden kabel na všechno, stejně jako nabíjení, kdy by člověku stačila třeba na cesty jedna nabíječka na fotoaparát i mobilní telefon.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Závěrečné hodnocení Canonu EOS 200D

Hodnocení 88% Alza.cz
Hlavní parametry: Konstrukce
80%
Obrazová kvalita
90%
Poměr cena / výkon
90%

Klady

  • Výborná kvalita fotografií
  • Malá, lehká a levná zrcadlovka
  • Nejmodernější technologie
  • Skvělý průvodce funkcemi
  • Nabídka funkcí a režimů
  • Mimořádná nabídka příslušenství
  • Kvalitní LCD na kloubu

Zápory

  • Méně obvyklý USB
  • Nejde přes USB nabíjet baterii
Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Print
P-DC1-WEB18
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info