Expres Menu

We can deliver Expres Menu products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Expres Menu products on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Expres Menu goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Expres Menu products by popularity or price.

Expres Menu brand names you'll find in our offering

Hide description
53 Results
4.7 74×
Watch Price/Availability
Expres Menu Marinated pork knee 500g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 752 kJ, weight 500g - 478 Kč/1 kg
  239,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem028
4.4 162×
Watch Price/Availability
Express Menu Kulajda with chanterelles 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 222 kJ, weight 600g - 198 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem024
4.7 74×
Watch Price/Availability
Express Menu Deer ragout
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 348 kJ, weight 600g - 382 Kč/1 kg
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem012
4.8 139×
Watch Price/Availability
Express Menu Dill sauce with eggs 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 350 kJ, weight 600g - 265 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem003
4.7 74×
Watch Price/Availability
Express Menu Beef Stroganoff 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 401 kJ, weight 600g - 432 Kč/1 kg
  259,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem013
4.6 108×
Watch Price/Availability
Express Menu Turkey ragout with beans 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 486 kJ, weight 600g - 348 Kč/1 kg
  209,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem143
4.3 117×
Watch Price/Availability
Express Menu Lentil soup
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 200 kJ, weight 600g - 182 Kč/1 kg
  109,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem016
4.3 117×
Watch Price/Availability
Express Menu Italian tomato soup with rice 600g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 171 kJ, weight 600g - 182 Kč/1 kg
  109,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem018
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Mexican Chicken 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 327 kJ, weight 300g - 397 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem157
4.3 117×
Watch Price/Availability
Express Menu Potato soup
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 165 kJ, weight 600g - 182 Kč/1 kg
  109,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem017
4.4 64×
Watch Price/Availability
Expres Menu Kato's whipped cream 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 435 kJ, weight 300g - 430 Kč/1 kg
  129,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem161
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Deer goulash 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 276 kJ, weight 300g - 463 Kč/1 kg
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem164
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Beef 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 423 kJ, weight 300g - 897 Kč/1 kg
  269,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem167
4.6 108×
Watch Price/Availability
Express Menu Bolognese sauce with tempeh 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 289 kJ, weight 600g - 332 Kč/1 kg
  199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem148
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Baby carrots with turkey meat 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 239 kJ, weight 300g - 497 Kč/1 kg
  149,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem159
4.4 120×
Watch Price/Availability
Express Menu Crumb soup 600g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 173 kJ, weight 600g - 198 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem020
4.3 117×
Watch Price/Availability
Express Menu Pea soup
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 218 kJ, weight 600g - 182 Kč/1 kg
  109,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem015
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken on mushrooms 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 373 kJ, weight 300g - 430 Kč/1 kg
  129,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem158
4.4 68×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken meat 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 486 kJ, weight 300g - 597 Kč/1 kg
  179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem025
3.9 17×
Watch Price/Availability
Express Menu Chocobanan 120 g
MRE - Meal Ready To Eat, dessert, energy value per 100 g: 540 kJ, weight 120g - 500 Kč/1 kg
  60,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem172
4.4 93×
Watch Price/Availability
Expres Menu Krkonoše sour 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 218 kJ, weight 600g - 198 Kč/1 kg
  119,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem154
4.4 64×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken wings with honey and chilli 300 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1143 kJ, weight 300g - 530 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem169
4.5 7×
Watch Price/Availability
Expres Menu Chicken broth 500 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 33 kJ, weight 500g - 218 Kč/1 kg
  109,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem155
4.4 13×
Watch Price/Availability
Express Menu Pork 300g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 983 kJ, weight 300g - 563 Kč/1 kg
  169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem026