Gigabyte X470 AORUS GAMING WIFI (RECENZE A TESTY)

Catalogue
Gigabyte X470 AORUS GAMING WIFI (RECENZE A TESTY)

Review

Aktualizováno

Hledáte nekompromisní výbavu a špičkový základ pro svůj počítač? Plánujete svůj AMD Ryzen podpořit kvalitními pamětmi a pořádně jej přetaktovat? Pokud ano, měla by vás recenzovaná základní deska Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI rozhodně zajímat. Máme pro vás její detailní test.

Gigabyte X470 AORUS GAMING WIFI (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. Specifikace a představení základní desky
  2. Bližší pohled na základní desku GIGABYTE X470
  3. Recenze GIGABYTE X470 – BIOS a UEFI
  4. Dodávané programy a software
  5. Přetaktování na základní desce
  6. Závěr recenze – hodnocení základní desky GIGABYTE X470

Specifikace a představení GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je určena pro ty nejnáročnější uživatele pro použití pod extrémními způsoby, chlazení nevyjímaje. Když jsem desku poprvé vyndal z krabice, překvapila mě její vysoká váha. Deska je totiž vybavena nejen kvalitním chlazením napájecí kaskády, ale také nese I/O a backplate shield. Samozřejmostí jsou vyztužené sloty pro paměti i PCIe. Oproti levnějším modelům, jako například Gigabyte Aorus X470 Ultra Gaming, nabízí mimo WiFi a Bluetooth 5 lepší chlazení, již zmíněné vyztužení slotů a další specializované funkce. Nechybí ani takové vychytávky, jako je RGB podsvícení, kvalitní síťovka a zvukovka a další.

Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wi-Fi, obrázek výrobce
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Přehled jednotlivých vlastností základní desky

Speciality společnosti Gigabyte, jako je například Dual BIOS, jsou u tohoto výrobce téměř standardem. Nechybí ani stavový displej nebo tlačítka pro zapnutí a reset CMOS pro případ špatného nastavení v BIOSU. A protože je deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI vybavena dvojicí NVMe slotů pro rychlé pevné disky, nešetřilo se ani na jejich chlazení. U obou najdete malý pasiv, který zajistí dostatečné chlazení, a tak nebude docházet k propadům výkonu kvůli jejich přehřívání.

Parametry, specifikace a cena: GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Co do výbavy je na tom základní deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI více než dobře. Je postavena na aktuálně nejvyšší čipové sadě AMD X470, kde došlo v porovnání s předchozí generací X370 k optimalizacím paměťové propustnosti, propustnosti USB a zlepšení power managmentu (snížení spotřeby, dokonalejší chování turba aj.). Deska podporuje všechny procesory socketu AM4, vyjma APU AMD Ryzen 3/5 2200G a 2400G. Tyto procesory do desky sice osadíte, nicméně vzhledem k absenci obrazových výstupů nebude možné využít integrované grafiky a bude nutno osadit dedikovanou grafickou kartu.

i

Co je to základní deska a k čemu přesně slouží? A víte, čím se od sebe různé druhy liší?

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI dále dovoluje osadit až 64GB pamětí s maximální frekvencí 3 600 MHz (díky A-XMP) a nechybí možnost osazení multi-GPU, tedy SLI od NVIDIE nebo Crossfire AMD. Kvalitní japonské součástky, velký počet konektorů pro ventilátory, konektor pro vodní pumpu, konektory pro čtení teplot a důkladné chlazení jen podtrhují dobrý prvotní dojem.

Socket AMD AM4 – CPU (MAX SUPPORT) RYZEN 7
Čipová sada AMD X470
Formát základní desky ATX
DDR4 paměti 1866/2133/2400/2667 MHz by JEDEC a 2667/2800/2933/3000/3066/3200/3466/  3600 MHz by A-XMP OC
Režim zapojení dual-channel
DIMM slot 4×, až 64 GB
PCI-EX16 konektory
PCI-E GEN konektory Gen3 (16,0) (8,8), Gen2 (4)
PCI-EX1 konektory
SATAIII konektory
M.2 slot 1× typ 2242/2260/2280/22110 SATA
1× typ 2242/2260/2280
RAID 0/1/10
USB 3.1 porty 1× Typ-C, 1× Typ-A (USB 3.1 Gen2 čip ASMedia); 1× Typ-C, až 6× USB 3.1, 4× USB 3.1 (procesor)
USB 2.0 porty
Typ zvukové karty Realtek ALC1220-VB
AMD CrossFireX
NVIDIA SLI
Cena 6 599 Kč

Bližší pohled na desku GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Základní deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je dodávána ve velmi pevné krabici, která zajišťuje bezpečnost při přepravě. Jak už jsem poznamenal výše, sama základní deska docela váží a pořádný box je rozhodně potřeba. Kromě desky najdeme v balení kromě běžné kabeláže také list A4, který obsahuje velkou řadu nálepek AORUS.

Box základní desky, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Pevná krabice se základní deskou

Balení GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI obsahuje kromě manuálu a quick guide, dvojice CD s ovladači (pro základní desku a integrovanou WiFi Intel síťovku) také spoustu kabelů. Najdete zde 4 kabely SATA, M.2 šroubky, WiFi anténu, SLI bridge konektor, jeden LED strip kabel, jedno RGB LED prodloužení, jeden G konektor a dva kabely pro termistory.

Kabeláž desky, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Manuál, CD a kabely základní desky

Layout základní desky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je velice povedený. Naddimenzované chlazení, vyztužené sloty, osazení kvalitními součástkami, specializované funkce jako informační displej, switche pro DUAL BIOS, porty pro čtení teplot, OC tlačítko a přídavný ATX konektor pro napájení. To vše znamená jediné, deska je připravena i pro extrémní metody přetaktování s procesory AMD Ryzen 1. generace a nejnovějšími AMD Ryzen 2. generace. Možnost osadit více grafických karet přivítá každý pořádný hráč.

Pohled na základní desku, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Záběr na layout základní desky Gigabyte X470

Co však potřebují desky pro pořádné přetaktování především, je silná napájecí kaskáda, a ani zde výrobce v případě GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI nešetřil. Je vyřešena v kombinaci 10 + 2, tedy 10 fází po 40 A pro procesor výrobce International Rectifier, model IR 3553 a zbývající dvě fáze po 50 A obsluhují SOC (paměťový řadič, USB, M.2 a PCIe sloty), model IR 3556.

Napájecí kaskáda, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Řešení chlazení kaskády

O chlazení VRM se starají heatpipe chladiče se stovkou hliníkových žeber. Mohu potvrdit, že i v zatížení při přetaktování jsou chladiče na omak lehce teplé a svou funkci zvládají bez nesnází. Díky své konstrukci a tvaru krytů k jejich chlazení ve většině případů také pomohou chladiče procesoru. Přesný, respektive maximální rozměr chladiče výrobce neuvádí, avšak kolem patice desky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je dostatek místa i pro větší chladiče. Sám jsem naměřil od středu chladiče k nejbližšímu RAM slotu cirka 50 mm. 

Debug LED, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Detail Debug displeje

Důležitou součástí podobně laděných desek bývá sestava diod, která je v případě GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI řešena pomocí číselného displeje. Ten přirozeně pomocí číselných kódů informuje, že vznikl nějaký problém. Seznam jednotlivých kódů naleznete v manuálu, kupříkladu běžný provoz, kdy je vše v pořádku, indikuje číslovka 24. Po startu PC tak můžete sledovat průběh jednotlivých kroků a inicializací a v případě, že POST havaruje, budete přesně vědět, na čem bootování stojí. 

Na obrázku dále vidíte například konektory pro ventilátory nebo pumpu, přepínače DUAL BIOS a také vyztužení slotů RAM. A onen černobílý pás pod konektorem ATX 24-pin je pásek RGB LED osvětlení.

PCIe sloty, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Záběr na PCIe sloty, chladiče NVMe disků a Audio část

Snímek výše ukazuje detail vyztužení PCIe slotů, chladičů NVMe disků, ale také umístění zvukového kodeku Realtek ALC 1220-VB. Ten je na základní desce GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI doprovázen kvalitním D/A převodníkem Sabre 9018Q2C s odstupem signál-šum 121 dB spolu s kondenzátory od Nichiconu. Celá zvuková část je odstíněná, jak už to dnes u vyšších modelů desek bývá. 

Zadní panel, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Zadní konektory s integrovaným krytem I/O panelu

Zadní panel s integrovaným krytem ukazuje konektorovou výbavu GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI. Kromě zapínacího tlačítka a tlačítka pro reset CMOS zde naleznete dva konektory pro dvoupásmovou WiFi, čtveřici USB 3.1 konektorů, jeden USB 3.1 typ A port (červený), USB typ C, LAN konektor. Pod ním jsou dva klasické USB 2.0/1.1, žluté jsou USB 3.1 gen 1 konektory, do nichž je možno připojit USB DAC. Poslední sestava pěti jacků patří zvukové části, kde nechybí ani S/PDIF digitální výstup. 

Recenze GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI – BIOS a UEFI

Po prvním spuštění BIOSu vás přivítá základní, tzv. EASY MODE BIOS, který dovoluje nastavit jen ty nejzákladnější parametry. Základní deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI však nese i mnohem pečlivější a přesnější nastavení, které si teď postupně představíme.

BIOS M.I.T., GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Motherboard Intelligent Tweaker aneb OC v podání Gigabyte

Po přepnutí do pokročilého schématu vás čeká první položka, M.I.T. aneb Motherboard Intelligent Tweaker, jak si jej nazvala firma Gigabyte. V této položce najdete veškerá nastavení jednotlivých frekvencí, napětí, časování RAM, další specializované features procesoru, jako je SMT, Cool and Quiet a tak dále. 

Nastavení procesoru, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Kromě BCLK tady nastavíte také násobič nebo XMP profil.

První položkou sekce M.I.T. je pokročilé nastavení frekvencí. EZ Overclock Tuner je položkou pro ty, kdo se běžného přetaktování obávají. Pro ostatní zde najdete nejen nastavení BCLK (u nejvyššího modelu daného výrobce bych se velmi divil, kdyby nebyla deska vybavena externím generátorem) a nastavení násobiče. Položka Advanced CPU Core Set se věnuje pokročilým funkcím á la SMT, vypínání šetřicích funkcí nebo i jednotlivých jader procesoru, což se hodí zejména tehdy, když se pokoušíte o světové rekordy v maximálních dosažených taktech. 

Nastavení frekvence pamětí můžete buď nechat na XMP profilu, případně jej vypnete a položka dle libosti dovolí nastavit násobič pamětí v rozmezí 2133–4000 MHz.

Nastavení napájecích napětí, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Komplexní nastavení napájení jednotlivých částí desky, RAM a procesoru

U overclockerské desky, kterou GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI bezpochyby je, nesmí chybět kompletní plejáda nastavení jednotlivých napětí. Kromě nastavení pro procesor, paměti, SOC, je možné upravit také VDD u procesoru nebo obě položky napětí u čipsetu (kde běžným uživatelům raději zasahovat nedoporučuji). Nechybí ani nastavení LLC.

Nastavení RAM, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Nastavení časování pamětí skrývá desítky položek.

Pokročilé nastavení frekvencí a časování RAM opět dovoluje přímé nastavení frekvence nebo využití přednastavených X.M.P profilů, pokud jsou k dispozici. Kromě standardních nastavení základních položek zde naleznete i celou řadu specializovaných časování, a hledání optimálního nastavení pro hračičky tak bude nekonečný příběh.

U každé správné základní desky dnes nemůže chybět software pro update BIOSu, v případě GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI jej výrobce nazývá Q-Flash. Pro samotný update můžete využít buď USB klíčenku, nebo odpakovaný BIOS umístit na disk a načíst soubor přímo z něj. Stejně tak je možné plně ovládat jednotlivé ventilátory, číst napětí a teploty nebo kontrolovat funkci připojené vodní pumpy prostřednictvím utility Smart Fan 5.

Smart Fan 5, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Monitoring a nastavení chlazení

V BIOSu přirozeně najdete také nastavení bootování, dalších periferií, řadičů, chipsetu a další speciální možnosti á la Trusted Computing apod., nicméně tyto jsou běžnými u většiny desek. Považuji tedy za zbytečné se jim věnovat. 

Po stránce možností a nastavení BIOSu je na tom GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI velmi slušně. Samozřejmě to není až tak vymakané (co do OC) jako například u některých extrémních modelů základních desek firmy ASUS. Nicméně, dle mého názoru je to tak akorát na to, abyste dostali ze svého systému maximum v optimálním čase. Nemluvě o tom, že opravdu extrémní modely desek stojí daleko více než dnes testovaný Gigabyte.

Deska také dovoluje jakýsi autopřetakt, tedy Easy OC mode, nebo lze využít tlačítka OC přímo na základní desce (to bych rozhodně uvítal vyvedené na zadním panelu, podobně jako tu najdeme tlačítka pro zapnutí a reset CMOS), každý pravý overclocker ale přistoupí k běžné praxi, tedy hledání optimální cesty pomocí BIOSu a nastavení jednotlivých frekvencí a napětí. V neposlední řadě platforma AMD a procesory Ryzen nabízí využití softwaru Ryzen Master přímo od výrobce, jenž může pomoci s finálním odladěním. Jak si základní deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI vede při samotném přetaktování, se podíváme později, teď se zaměříme na softwarovou výbavu. 

Dodávané programy a software GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Základní deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI s sebou nese celou řadu podpůrného softwaru, kdy kromě ovladačů najdete na přiložených CD velký počet aplikací, které vám zjednoduší život nebo pomohou s ovládáním subsystémů základní desky. Je to například dodávaný antivirový balík Northon Internet Security nebo 12měsíční licence programu XSplit Gamecaster a Broadcaster umožňující streamování.

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI – dodávané programy a software

  • APP Center – podpora jednotlivých aplikací je vázána na základní desku
  • 3D OSD
  • @BIOS
  • AutoGreen
  • Cloud Station
  • Easy Tune
  • Fast Boost
  • Game Boost
  • ON/OFF Charge
  • RGB Fusion
  • Smart Backup, Smart Keyboard, Smart Timelock, Smart HUD
  • System Information Viewer
  • USB Blocker
  • USB DAC-UP2
  • V-Tuner
  • Podpora pro Q-Flash a Xpress Install
  • Přibalený software – Northon Internet Security (OEM), XSplit Gamecaster a Broadcaster (12měsíční licence)

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI – aplikace APP Center

Základní a také nejdůležitější aplikací GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI je APP Centre, tedy software, pomocí něhož instalujete a následně spouštíte jednotlivé programy. Vzhledem k tomu, že jich je celá řada, instaloval jsem pouze ty nejdůležitější. Jmenovitě EasyTune, RGB Fusion, SIV a VTuner. 

Základní softwarové centrum Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: APP Centre je branou k softwaru základní desky.

Utilita desky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI EasyTune umožňuje kompletní přetaktování a power managment z prostředí Windows. Je rozdělena na několik sekcí, přičemž první z nich, Smart Boost, slouží k přetaktování jedním tlačítkem. Pokud chcete přidat trošku výkonu, zvolíte OC a deska vám procesor automaticky přetaktuje. Stejně tak je možné se jednoduše vrátit na původní nepřetaktovanou mez.

Gigabyte X470 Aorus, Smart Boost
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Přetaktování jedním tlačítkem

Pro hračičky pak EasyTune umožňuje kompletní nastavení jednotlivých frekvencí, násobiče a napětí přímo z prostředí Windows. Byť jsem sám zastáncem taktování přímo z BIOSu, EasyTune přijde vhod ve chvíli, kdy se snažíte odladit již dosažené hodnoty. Záložka Advanced DDR OC skrývá přímé nastavení frekvence a volbu profilu, zatímco Advanced CPU OC umožňuje nastavit násobič, hodnotu BCLK a také všechna důležitá napětí. Záložka Advanced Power pak nastaví výši napětí pro LLC procesoru a čipové sady.

GIGABYTE X470 AORUS EASY TUNE, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Komplexnější nastavení přetaktování v softwaru EasyTune

Protože je základní deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI opět další z řady produktů podporujících RGB osvětlení, najdete v softwarovém balíčku také utilitu k ovládání osvětlení nejen na desce, ale i různých přídavných LED páscích a dalších. Vybírat můžete z jednotlivých přednastavených módů nebo nastavit jednotlivé diody podle vlastního uvážení. Program dovoluje ovládat jak osvětlení desky, tak i LEDky ventilátorů a dalších RGB prvků.

RGB Fusion, software pro kustomizaci osvětlení, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: WiFi a RGB fusion

Další položkou je SIV, System Information Viewer, který se kromě základních informací o systému s možností logování stará o nastavení ventilátorů. Základní deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI má toto nastavení i v BIOSu, takže je na uživateli, zda SIV instalovat, či nikoli.

System Information Viewer, SIV, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Utilita pro ovládání ventilátorů a informace o systému

Poslední mnou instalovanou položkou byl V-Tuner, který se stará o přetaktování grafické karty. Aplikace je velmi jednoduchá a kromě frekvencí jádra a pamětí umožní nastavit rychlost ventilátoru a power limit. Uživatelé, kteří chtějí vymačkat ze svých grafik to nejlepší, přirozeně sáhnou ke specializovaným utilitám, pro základní nastavení však V-Tuner postačí. 

V-Tuner, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Aplikace umožňující nastavení frekvencí grafické karty

Utilit je k základní desce GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI dodáváno opravdu dost a je na každém z vás, zda je budete využívat. Programy zjednodušují používání základní desky, kupříkladu 3D OSD dovoluje monitorovat vámi zvolené hodnoty přímo ve Windows (takty, teploty, frekvence nebo napětí aj.), @BIOS vyřeší update BIOSu přímo ze systému, ON/OFF charge pomáhá s nabíjením přes USB nebo USB Blocker vypne jednotlivé USB porty.

i Mohlo by vás zajímat
1. ASUS ROG X299 RAMPAGE VI APEX (RECENZE A TESTY)
2. MSI X299 GAMING PRO CARBON AC (RECENZE A TESTY)
3. ASUS ROG ZENITH EXTREME (RECENZE A TESTY)
4. ASUS ROG CROSSHAIR VI EXTREME (RECENZE A TESTY)
5. ASUS PRIME B350M-A, levná základní deska pro Ryzen 5 v testech

Vzhledem k vybavení desky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI kvalitní WiFi kartou Intel v kombinaci s Bluetooth 5 řadičem nechybí ani software pro jejich správu, byť toto dokáží běžně obsáhnout operační systémy Windows. Rád bych také zmínil, že součástí balení je OEM verze antiviru Northon a 12měsíční licence programu XSplit Gamecaster a Broadcaster umožňující streamování. Někomu možná přijde provedení softwarového balíčku trošku archaické, své funkce však plní a o to jde především.

Přetaktování na základní desce GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

V předposlední kapitole se budeme věnovat přetaktování, na které je GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI připravena parádně. Mimo nastavení násobiče disponuje také nastavením BCLK díky externímu generátoru taktu, kompletnímu nastavení jednotlivých napětí a nechybí ani důkladné nastavení různých časování pro paměti. Možností, jak zvýšit výkon, je celá řada, z pohledu vybavenosti pro OC desce nic nechybí. Kvalitní chlazení napájecí kaskády a možnosti BIOSu to jen potvrzují. Jak si vedla v praxi, se dozvíte dále.

Recenze GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Testovací sestava

K otestování GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI jsme měli k dispozici to nejlepší, co je dnes v nabídce. Nejvyšší model procesoru AMD Ryzen 7 2700X, osmijádrový procesor s SMT, je sám o sobě vyšponován na maximum již od výrobce, dokáže pracovat až na frekvencích přesahujících 4,3 GHz v jednovláknových aplikacích, u vícejádrových aplikací se pak jeho frekvence pohybují okolo 4 GHz. Celá řada procesorů Ryzen značně získává z vysokých frekvencí pamětí a použité paměti G.SKILL na frekvenci 3400 MHz v základu kvalitnímu procesoru zdatně sekundují. Vím, že paměti zvládají časování CL 14-14-14-36-52 s frekvencí 3400 MHz, případně CL 16-16-16-36-52 na frekvenci 3600 MHz. Nejprve jsem zkusil první nastavení a všechny testy proběhly úspěšně a bez problémů. U druhého tomu nebylo jinak. 

Pro ilustraci jsme s frekvencí 3400 MHz dosáhli skóre 1790 bodů v Cinebenchi R15, s frekvencí 3600 pak úctyhodných 1809 bodů, kdy procesor běžel na základním nastavení. Rozhodl jsem se pro další testy ponechat přetaktování procesoru paměti na frekvenci 3600 MHz s časováním CL16. Paměťová propustnost na tomto nastavení dosahovala 55072 MB/s pro čtení, 53342 MB/s u zápisu s latencí 63,3 ns, což je velmi pěkný výsledek.

i Chystáte se dát dohromady vlastní PC sestavu? Pomůže vám náš podrobný průvodce Jak postavit PC.

Pokusy o přetaktování procesoru jsem zahájil stejně jako u minule testované MSI X470 GAMING PRO CARBON, nastavil jsem v BIOSu 4,4 GHz s napětím 1,5 V, nastavení uložil a pokusil se nastartovat. Po každém nastartování systému PC hned spadlo, takže mi nezbylo nic jiného než se vrátit na zem a zkusit to opatrněji. Postupným hledáním ideální hranice jsem se přehoupl přes zdánlivě stabilních 4,25 GHz @ 1,475 V (tato hodnota nakonec stabilní nebyla, byť to tak chvíli vypadalo, pro ilustraci 1871 bodů v Cinebenchi R15) k frekvenci 4,125 GHz s napětím 1,425 V

Ta už se dlouhodobě ukázala jako RockStable a i s docela příjemným napětím, které se pohybovalo v zatížení v rozmezí 1,416–1,425 V. Nutno podotknout, že teploty na tomto nastavení lehce přesahovaly 70 °C, nejvíce jsem zaznamenal během testování 75 °C. Na dodávaný chladič (chladič zdarma) to není vůbec špatné, nemyslíte? Na druhou stranu provozovat takto nastavený procesor dlouhodobě bych příliš nedoporučoval. 

X470 AORUS GAMING 7 WIFI Cinebench R15, GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Výsledky dosažené v Cinebenchi R15

Výsledek 1859 bodů ve vícejádrovém testu v Cinebenchi R15 je velmi slušný, stejně jako 4566 bodů pro jednojádrové, respektive 35120 bodů pro vícevláknové vytížení v benchmarku Geekbench 3.

Geekbench 3 na desce Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wi-Fi
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: Výsledek přetaktovaného procesoru Ryzen 7 2700X

S výslednou frekvencí procesoru Ryzen 7 2700X jsem tedy dopadl úplně stejně jako s minule testovanou MSI X470 GAMING PRO CARBON. Jediným a podle mého vcelku zásadním rozdílem bylo nastavené napětí 1,425 V u Gigabyte, kdy MSI potřebovala 1,45 V. Takováto napětí však stále považuji za velmi vysoká pro běžný provoz, pokusil jsem se tedy najít nějakou zlatou střední cestu mezi napětím a slušnou frekvencí (u desky MSI to bylo rovných 4,0 GHz s napětím 1,36 V).

Sweetspot Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi
Recenze Gigabyte X470 AORUS GAMING 7 WIFI: X265 benchmark na desce Gigabyte

Ve finále jsem se dostal na frekvenci 4,05 GHz s napětím 1,36 V, kdy vše běželo zcela stabilně a v rozumných mezích pro dlouhodobý provoz. Teploty se pohybovaly do 65 °C s originálním chladičem Wright Prism v zatížení, při běžném používání pak kolem 40 °C (internet, winamp, filmy aj.).

Jak se zdá, maximální dosažená frekvence 4,125 GHz je zřejmě maximem, jež mohu z konkrétního procesoru AMD Ryzen 7 2700X dostat. Ten je již sám o sobě z výroby vyšponován na maximum a výsledné přetaktování sice přináší nárůst výkonu, avšak za cenu zvýšené spotřeby i produkce tepla. Byť základní deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI disponuje možností nastavit BCLK, sám jsem tuto možnost při přetaktování nevyužil, protože se domnívám, že využití tohoto nastavení přijde vhod spíše nižším řadám Ryzenů.

Základní deska GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI se tedy s přetaktováním popasovala více než dobře, možnosti jsou velké a kdo chce a potřebuje, rozhodně její koupí neprohloupí. AMD Ryzen 7 2700X v kombinaci s pamětmi G.SKILL SNIPER X 3400 CL 16 a testovanou základní deskou jsou více než solidním základem ať již pracovní stanice, nebo hráčského PC.

Závěr recenze – hodnocení základní desky GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI

Základní desky

Základní deska X470 AORUS GAMING 7 WIFI mne příjemně překvapila. Výborné vybavení, kvalitní provedení, solidní layout a možnosti připojení, tak nějak má vypadat pořádný základ moderního počítače. Možnost osadit grafické karty do SLI nebo Crossfire, dvojice slotů pro NVMe disky včetně chladičů a velký počet SATA nebo USB portů je už v této třídě standardem. Bonusem navíc je integrovaná WiFi síťovka Intel včetně Bluetooth verze 5.

Excelentní příprava na přetaktování, tedy silná a dobře chlazená napájecí kaskáda, externí generátor BCLK, rozličné možnosti nastavení frekvencí i napětí a specializované funkce pro extrémní přetaktování, tak nějak má vypadat deska pro hračičky. Snad jedinou věcí, kterou bych základní desce GIGABYTE X470 AORUS GAMING 7 WIFI vyčetl, je absence obrazových výstupů, a tím pádem nemožnost osadit procesory AMD Ryzen 3 2200G a 2400G, nicméně považovat to za zápor by bylo nevhodné. Tato deska je mířena jinam. A tomu odpovídá i cena.

Klady

  • Špičková výbava
  • Výtečné přetaktování
  • Design a layout
  • Příprava pro extrémní OC
  • RGB Funkce

Zápory

  • Vyšší cena (odpovídá nabídce)

Petr Válek

Petr Válek

Jmenuji se Petr Válek a hardwaru se věnuji už spousty let. Vždy se snažím z něj vytáhnout maximum, což bohužel někdy stojí nějakou tu desku nebo grafickou kartu život. Zaměřuji se spíše na ekonomičtější hardware a pokouším se dostat jeho výkony na hranici těch dražších. A jakožto správný počítačový geek, rád si také často zahraji nějakou tu gamesu.

Print
P-DC1-WEB07
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info