Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,122 Results
4.4 39×
Watch Price/Availability
SENS Crunchy & Roasted Crickets - Gift set of 4 flavours
Dried Insects - 4 pack gift set: salted caramel, peppers, chilli and lime, tomatoes and oregano, not only for athletes, an alternative to the classic potato chips, with amino acids, vitamins, fibre and iron, gluten and lactose free, weight 4×20 g - 8,113 Kč/1 kg
  649,-
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsens0023
4.4 48×
Watch Price/Availability
Nutrend N1 510 g, blue raspberry
Pre-Workout Supplement - NO supplement, use: before training, raspberry flavour, weight: 510 g - 1,410 Kč/1 kg
Great price 719,- Save 53,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11363
4.8 23×
Watch Price/Availability
English Tea Shop Luxury Collection Union Jack 136 g, 72 pcs organic ETS72
Tea - organic, British brand, gift set, 9 flavours, tea mix - 6.65 Kč/pcs - from 3,522 Kč/1 kg
  479,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ETSCJ840
4.3 122×
Watch Price/Availability
GymBeam Thor Fuel + Vitargo 600 g, lemon lime
Pre-Workout Supplement - kicker, use: before training, lemon flavour, weight: 600 g - 848 Kč/1 kg
  509,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym027
4.9 21×
Watch Price/Availability
Enervit Magnesium Sport (10x 15 g) lemon
Ionic Drink - - 38 Kč/pcs
  229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl027
4.6 32×
Watch Price/Availability
Enervit Gel (25 ml) orange
Energy Gel -, 76,96kcal per 100g - from 2,200 Kč/1 l
  from  45,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl015
4.8 22×
Watch Price/Availability
PROM-IN Essential Penthapro Balance 2250 g, chocolate/coconut
Protein - multicomponent, Isolate, concentrate, 65.5% protein, 56 servings, flavour coconut - 45 Kč/portion - from 1,111 Kč/1 kg
  2,499,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro237
4.5 24×
Watch Price/Availability
Nutrend Protein Bar 55 g, strawberry
Protein Bar - 22,7 g protein per 100 g, energy value per 100 g is 415 kcal, weight 55 g, strawberry flavour - from 527 Kč/1 kg
Great price from  25,- Save 2,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0356
4.9 19×
Watch Price/Availability
Vilgain Double Trouble Protein Bar 55 g Hazelnut cream
Protein Bar - 29 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 422 kcal, weight 55 g, flavour hazelnut - 1,182 Kč/1 kg
  65,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTvil046
4.7 205×
Watch Price/Availability
PROM-IN CFM Pure Performance 1000 g, coconut
Protein - whey, concentrate, 75.2% protein, 25 servings, flavour coconut - 38 Kč/portion - from 1,249 Kč/1 kg
  1,249,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro199
4.6 24×
Watch Price/Availability
Barebells Soft Protein Bar Coco Choco 55 g
Protein Bar - 29 g protein per 100 g, manufacturer's energy value per 100 g is 394 kcal, weight 55 g, chocolate and coconut flavour - from 1,182 Kč/1 kg
  from  53,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTber0013
4.4 57×
Watch Price/Availability
Nutrend WHEY CORE 900 g, vanilla
Protein - whey, concentrate, 74% protein, 28 servings, vanilla flavour - 32 Kč/portion - from 999 Kč/1 kg
Amazing Deal 899,- Save 100,-
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11501
4.3 15×
Watch Price/Availability
GRIZLY Smoked almonds 500 g
Nuts - roasted and smoked almond, 500 g - 338 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols55
4.3 211×
Watch Price/Availability
Extrifit 100% Whey Protein 2 kg strawberry
Protein - whey, protein: 75 % 66 portions, strawberry flavour - 24 Kč/portion - from 795 Kč/1 kg
  1,590,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPText010
4.7 55×
Watch Price/Availability
Edgar Powergel 40ml, orange
Energy Gel -, 284,70kcal per 100g - from 1,375 Kč/1 l
  from  39,-
Buy
In stock > 50 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTedg29
4.6 322×
Watch Price/Availability
Extrifit CFM Instant Whey 80, 1000g, coco milk
Protein - whey, protein: 75 % 33 portions, coconut milk flavour - 36 Kč/portion - from 1,199 Kč/1 kg
  1,199,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0393
5.0 14×
Watch Price/Availability
Mixit Chocolate porridge with pecans 520 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 448,16 kcal - 421 Kč/1 kg
  219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmix251
4.5 44×
Watch Price/Availability
GRIZLY Pears without added sugar 500 g
Dried Fruit - pear, 500 g - 318 Kč/1 kg
  159,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz093
4.6 11×
Watch Price/Availability
Penco Mineral drink 900 g, grapefruit
Ionic Drink -
Great price 535,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpen098
4.6 22×
Watch Price/Availability
GRIZLY Natural peeled almonds 1000 g
Nuts - shelled almond, 1000 g - 309 Kč/1 kg
  309,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTkols94
4.7 35×
Watch Price/Availability
Reflex Instant Whey PRO 2,2 kg, peanut salted caramel
Protein - whey, 80% protein, 73 servings, salted caramel flavour - 29 Kč/portion - from 977 Kč/1 kg
  2,149,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTref110
4.7 35×
Watch Price/Availability
NUTREND ISODRINX, 1000g, Orange
Ionic Drink -
Great price 429,- Save 27,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11290
4.8 74×
Watch Price/Availability
Nutrend Unisport, 500 ml, orange
Ionic Drink - - 498 Kč/1 l
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut0177
4.6 322×
Watch Price/Availability
Extrifit CFM Instant Whey 80, 1000g, cookies cream
Protein - whey, protein: 75 % 33 portions - 33 Kč/portion - from 1,099 Kč/1 kg
  1,099,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTsupl0394
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8124 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.