Health – Amazing Deals

In this category, you will always find products at extremely low prices. We regularly update and add to our selection of bargains and other great deals. See for yourself how low the prices are at Alza!

Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.
1,480 Results
Sponsored
4.9 52×
Watch Price/Availability
Magne B6 Forte 60 tablets
Magnesium - combination of magnesium (100 mg) and vitamin B6 (1.6 mg) in 1 tablet, good absorption, 60 tablets
Amazing Deal 199,- Save 20,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToth0096
Sponsored
Watch Price/Availability
Dulcolax 5 mg 40 tablets
Medicinal Product - a topical laxative that works in the colon, increasing intestinal peristalsis (the wave-like movement of the bowel walls that leads to emptying) and softening stools
Amazing Deal 131,- Save 32,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPToth409
Sponsored
4.7 54×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Ginkgo Biloba extract 60 capsules
Ginkgo Biloba - Ginkgo Biloba Extract 50:1, 60 mg in 1 capsule, contains 24% flavonoids, 6% terpene lactones, non-GMO, vegan, 60 capsules
Amazing Deal 159,- Save 23,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0067
Sponsored
4.7 124×
Watch Price/Availability
GreenFood Nutrition Maca 120 capsules
Maca - maca powder 700 mg in 1 capsule, 120 capsules
Discounted -26 % 169,- 229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgfn0025
Our brand
4.7 294×
Watch Price/Availability
Stormred Massage Gun PRO REHAB
Massage Gun - 12 heads, 10 speeds, amplitude: 8mm, battery life of 5 h, weight: 1000g
Great price 1,999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTstorma001
4.5 224×
Watch Price/Availability
TrueLife Pulse
Pressure Monitor on arm, automatic shutdown, battery indication, display, date and time, cuff size: 42cm, heart rate measurement accuracy 5%, blood pressure measurement accuracy 3mmHg
Amazing Deal 649,- Save 80,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUTL324
4.9 190×
Watch Price/Availability
Renu MultiPlus 360 ml
Contact Lens Solution 360 ml volume, with case, suitable for cleaning, disinfecting and preserving soft contact lenses including silicone hydrogel lenses. - 581 Kč/1 l
Amazing Deal 209,- Save 76,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: RZTK003
4.8 243×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew and peanut mix - honey and sea salt 500g
Nuts - mix, roasted and salted cashew and peanuts, 500 g - 558 Kč/1 kg
Great price 279,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery124
4.9 1,645×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew natural WW320 1kg
Nuts - natural cashew, 1000 g - 319 Kč/1 kg
Great price 319,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery002
4.5 131×
Watch Price/Availability
HARTMANN Thermoval/Veroval Baby - 5 let záruka
Non-Contact Thermometer digital, infrared, measures the temperature of the human body, objects and surroundings, memory for 10 measured values, storing case
Amazing Deal 1,099,- Save 200,-
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HAR1001c
4.4 232×
Watch Price/Availability
TrueLife HeatBlanket 0403
Heated Blanket - temperature adjustable from 35 to 40 °C, 3 temperature settings, power consumption 100 W, automatic shutdown, timer, laundry option, intensity settings and overheat protection, cable length 3.3 m, grey colour, dimensions 40 × 30 cm (W×D), weight 300 g
Amazing Deal 599,- Save 91,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLVP713
4.7 625×
Watch Price/Availability
Bery Jones Strawberry slices freeze-dried XXL 200 g
Freeze-Dried Fruit -, 200 g - 1,895 Kč/1 kg
Great price 379,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery184
4.7 139×
Watch Price/Availability
GRIZLY Rice porridge 1000 g
Rice Porridge , energy value per 100g: 348 kcal - 119 Kč/1 kg
Amazing Deal 119,- Save 23,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgriz098
4.8 444×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mango slices freeze-dried 100g
Freeze-Dried Fruit -, 100 g - 1,790 Kč/1 kg
Great price 179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery081
4.6 80×
Watch Price/Availability
Bery Jones Unsweetened dried mango without SO2 500g
Dried Fruit - mango, 500 g - 598 Kč/1 kg
Great price 299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_DF_500B02
4.8 122×
Watch Price/Availability
GymBeam Protein Just Whey 2000 g, vanilla ice cream
Protein - whey multi-ingredient, protein: 75 % 66 portions, vanilla flavour - 27 Kč/portion - from 895 Kč/1 kg
Amazing Deal 1,790,- Save 209,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym034
4.7 303×
Watch Price/Availability
Bery Jones Mixed nuts and fruit 1kg
Nuts - natural almond and cashew, 1000 g - 399 Kč/1 kg
Great price 399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_MX_1000B01
4.3 536×
Watch Price/Availability
Bery Jones Walnuts 1kg
Nuts - natural walnut, 1000 g - 299 Kč/1 kg
Great price 299,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery031
4.7 211×
Watch Price/Availability
GymBeam Protein Just Whey 2000 g, chocolate milkshake
Protein - whey multi-ingredient, protein: 75 % 66 portions, chocolate flavour - 27 Kč/portion - from 895 Kč/1 kg
Amazing Deal 1,790,- Save 209,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgym033
4.4 90×
Watch Price/Availability
Bery Jones Salted Roasted Cashews WW320 1kg
Nuts - roasted and salted cashew, 1000 g - 399 Kč/1 kg
Great price 399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B02
4.1 869×
Watch Price/Availability
TrueLife Care Q10 BT
Thermometer - contactless in ear and on forehead, measurement speed 1s, with mobile app
Amazing Deal 1,029,- Save 250,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLTE915
4.7 167×
Watch Price/Availability
Bery Jones Californian Kerman Pistachios Roasted and Salted 1kg
Nuts - roasted and salted pistachios, 1000 g - 459 Kč/1 kg
Great price 459,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B03
5.0 24×
Watch Price/Availability
Siguro Foot Haven F880Y
Massage Device - hot therapy, lymphatic massage, pneumatic massage, shiatsu massage, roller massage and compression massage, used for massage, suitable for feet and legs, special features: automatic shutdown, timer, intensity settings, heating and temperature maintaining, power supply: mains-powered, 3 massage programs, modes: 3
Great price 4,999,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_MM_F880Y
4.7 625×
Watch Price/Availability
Bery Jones Strawberry slices freeze-dried 80g
Freeze-Dried Fruit -, 80 g - 2,113 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery079
 

Health – Amazing Deals - articles

Ferrotone je unikátní doplněk stravy s obsahem železa, který vytvořila sama příroda Hledáte zcela přírodní alternativu doplňků železa? Ferrotone neobsahuje přidaná barviva, chemické látky, cukry ani konzervanty. Přečtěte si, čím je tento doplněk železa výjimečný.
Hemoroidy (lidově hemeroidy nebo zlatá žíla) patří mezi nejrozšířenější zdravotní problémy dospělé populace – v průběhu života se s nimi setká více než polovina lidí nad padesát let. Přesto se o nich mluví neradi a lékař kvůli nim bývá navštíven zbytečně pozdě. Přitom...
Existují momenty, kdy vaše tělo řekne dost – a vaše hlava chce pokračovat. Další prudké stoupání, desátý kilometr s těžkým batohem. Nebo prostě každý den v práci, kde nohy nesou víc, než by měly. Exoskelet Hypershell je motoricky asistované zařízení, které tuto mezeru...
smart healthTlakoměry HARTMANN Veroval® jako podporující péče o srdce žen v každém věku Ženské srdce pracuje jinak a vyžaduje speciální pozornost. Odlišné příznaky infarktu, vliv menopauzy a riziko zvýšeného tlaku v těhotenství ukazují, jak důležité je vnímat i nenápadné změny zdravotního stavu a včas odhalit případné výkyvy.
Zánět hrtanu (laryngitida) způsobuje u dospělých chrapot nebo ztrátu hlasu, u malých dětí typický štěkavý kašel a sípavé dýchání. Zjistěte, jak laryngitidu rozpoznat a odlišit od angíny, co pomáhá při domácí léčbě, jak zvládnout noční záchvat pseudokrupu a kdy přivolat...
Afty jsou nepříjemné vřídky, které se vytváří uvnitř dutiny ústní. Přečtěte si, jak se projevují, koho postihují nejčastěji a co dělat, když se objeví.
All articles