House & Flat Equipment

House & Flat Equipment – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for House & Flat Equipment on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing House & Flat Equipment?

If you're planning to get House & Flat Equipment, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: House & Flat Equipment

Are you looking for the best House & Flat Equipment? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive House & Flat Equipment

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced House & Flat Equipment, or choose to sort by price from highest to lowest.

House & Flat Equipment – main types

Hide description
2,502 Results
Watch Price/Availability
D-c-fix white-blue mosaic
Self-Adhesive Film kitchen, furniture, door and refrigerator dimensions: 200 × 45 cm, washable, colour: white and blue - 154 Kč/1 m2
  139,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf035
Watch Price/Availability
Kerbl Rope 377 POLY 20 m, 10 mm, 175 kg, orange
Rope -
  298,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: KERlan0002
Watch Price/Availability
Wilckens Anticorrosive Spray Primer Rostschutz Grundurierung-spray 400 ml, WI.16100500140
Base Coat A primer spray paint that perfectly copes with rust. Wilckens anti-corrosion primer is a high quality spray paint with special corrosion prevention properties. Designed for painting metal, iron, etc. Not suitable for aluminium and zinc. After drying it shows an even surface. Corrosion protection primer High quality spray paint Solvent-based for indoor and outdoor use Excellent adhesion - 473 Kč/1 l
  189,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: RUSnat10
Watch Price/Availability
Wilckens Self drying synthetic gloss paint 750 ml white
Wall Paint 0,75 l volume - 504 Kč/1 l
  378,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb045
Watch Price/Availability
D-c-fix Self-adhesive floor squares spanish leaves
Self-Adhesive Film living room, kitchen, bathroom, corridor and floorings dimensions: 30,5 × 30,5 cm, washable, colour: white, green and red - 350 Kč/1 m2
  350,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: DCFsaf020
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 2,15 l, 013 black
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete and metal, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 2.98 kg
  995,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat059
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT Acrylic 2,15 l, 03 medium grey
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete and metal, for roofs, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 8 m² area coverage, approximate drying time 4 h, weight 2.98 kg
  995,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat053
5.0 5×
Watch Price/Availability
Dulux COW - Colours of the World - 2,5l, Colour Rice Field
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster and drywall - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: SURbar0069
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 0,7 l Dark Green
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  558,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0224
Watch Price/Availability
SHUMEE Marine rope, polypropylene, 10 mm, 50 m, blue
Rope -
  955,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: LANshu018
Watch Price/Availability
Master Lock - Set of 4 clamping straps with ratchet Master Lock 4367EURDAT - 500cm
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, lenght: 0,5m, width: 2,5mm, load capacity: 300kg, colour: blue, 4 pc(s) in package
  1,133,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SAFEH234
Watch Price/Availability
Balacryl Uni mat 0225, 0,7 kg, light brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, for ceilings and walls, dilution water-based, applied by roller or brush, 2 recommended coats, 9 m2/l theoretical yield, approximate drying time 4 h, weight 0.7 kg
  318,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: PPG0064
Watch Price/Availability
3M Hliníková páska 50 mm × 15 m
Sealing Tape
  182,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa6186
Watch Price/Availability
VELCRO Velcro tape, adhesive / sew-on, 20 mm × 10 m, black
Velcro Fastener Adhesive / Velcro tape
  678,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: VELCRsuzip27
Watch Price/Availability
DuraHome Linen twine white, shiny 30 m, 5 pcs.
Twine - 100% natural fibers, ecological and biodegradable, strong and very durable, soft and pleasant to the touch, safe for contact with food, white glossy, flexible, universal use (food industry, household, decorations, hobby), diameter approx. 1 mm
  154,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: DURpro025
Watch Price/Availability
Remmers Izolační základ PLUS 5 l
Base Coat - 508 Kč/1 l
  2,538,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa5640
Watch Price/Availability
Remmers Izolační základ PLUS 0,75 l
Base Coat - 723 Kč/1 l
  542,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa5638
Watch Price/Availability
Dulux Roller 25 cm
Paint Roller
  368,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa5356
Watch Price/Availability
STROXX Two-piece clamping straps 50 mm wide, 10 m long, 5000 kg
Tie Down Strap - with ratchet, hook ending, lenght: 10m, width: 50mm, load capacity: 5000kg, colour: grey, 1 pc(s) in package
  478,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUPRUpp004
Watch Price/Availability
D-c-fix Self-adhesive pvc tiles Alia blue 6 pcs
Self-Adhesive Decoration for kitchen and bathroom - washable, material: PVC film, dimensions: 15.25 × 15.25 cm (H×W), area 0.14 m², white, blue and grey colour
Great price 119,- Save 10,-
Buy
In stock > 20 pcs at the supplier's
Order Code: DCFIXsamdek11
Watch Price/Availability
AkzoNobel Hammerite ULTIMA 0,75 l, white smooth
Metal Paint - new generation waterborne anti-corrosion paint, long-term protection of metal surfaces both indoors and outdoors, application directly on the rust without the use of primer, protects the metal from moisture, UV radiation and adverse weather conditions, ideal for fences, gates, railings, pergolas or garden metal furniture
  568,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar050
Watch Price/Availability
Primalex Forge Paint 2in1 Black 2,5 l
Metal Paint - Highly mechanically resistant with a long service life, the base and the top in one, deeply dull, it's not diluted, suitable for metal, long service life
  1,755,-
Buy
In stock 3 pcs at the supplier's
Order Code: PRIMkov003
Watch Price/Availability
Verk 24604 Electric insect trap with UV light, hanging, 2 modes, USB, black
Electric Insect Trap - with a fan, UV light is used to attract insects, for interior and exterior, freestanding, with a hook for hanging, battery powered, power consumption 2 W, protects a space of 20 m², environmentally friendly operation and removable tray, USB cable included, dimensions 29 × 19 × 6 cm (H×W×D), weight 400 g, black colour
  189,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: VERKlapac01
Watch Price/Availability
PPG Primalex Topcoat 1000, 0,75 l, white gloss
All-Purpose Paint - white, top, gloss, for indoor and outdoor use, suitable for wood and metal, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 12 m2/l theoretical yield, 15 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 0.95 kg
  358,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: PPGnat14
In the category House & Flat Equipment on Alza.cz, we currently have a total of 2502 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.