Paints

Paints – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Paints on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Paints?

If you're planning to get Paints, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Paints

Are you looking for the best Paints? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Paints

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Paints, or choose to sort by price from highest to lowest.

Paints – main types

Hide description
597 Results
Watch Price/Availability
Rust-Oleum Zinc Galva Zinc 1085 Cold Galvanising Grey
Wall Paint , surface coverage 8 m2 - 2,580 Kč/1 l
  12,899,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb001
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 7,7 l, black COOL
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for ceilings, roofs and walls, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 61.5 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 10.49 kg
  3,148,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat064
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 7,7 l, 016 blue
All-Purpose Paint - blue, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for ceilings, roofs and walls, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 61.5 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 10.49 kg
  2,728,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat071
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 7,7 l, anthracite COOL
All-Purpose Paint - grey, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for ceilings, roofs and walls, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 61.5 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 10.49 kg
  3,148,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat073
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 7,7 l, 021 medium brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for ceilings, roofs and walls, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 61.5 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 10.49 kg
  2,728,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat072
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal MAT acrylic 7,7 l, 04 anthracite (RAL 7016)
All-Purpose Paint - black, coverage, water-soluble, matte, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, eternit and ceramics, for ceilings, roofs and walls, no dilution needed, applied by roller, brush or spray, 3 recommended coats, 61.5 m² area coverage, approximate drying time 24 h, weight 10.49 kg
  2,728,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSTnat063
5.0 1×
Watch Price/Availability
AkzoNobel Dulux Colours of the World - Glass Mountain 2.5L
Wall Paint 2,5 l volume - 227 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: DULUXbarv03
5.0 2×
Watch Price/Availability
Primalex Ceramic Czech crystal 9 l
Wall Paint 9 l volume, surface coverage 126 m2, dilution - water-based and no dilution needed, suitable for plaster, drywall, wallpaper and wood, weight 12,15 kg - 214 Kč/1 l
  1,929,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: PRIMbar003
5.0 12×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In Thermo 4 kg, white
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 10 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 4 kg - 168 Kč/1 l
  838,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar018
5.0 9×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In Steril 4 kg, white
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 20 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 4 kg - 461 Kč/1 l
  1,153,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar014
5.0 1×
Watch Price/Availability
Dulux Vinyl Matt PBW - white 2,5 l
Wall Paint 2,5 l volume, surface coverage 45 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 3,74 kg - 267 Kč/1 l
Amazing Deal 668,- Save 121,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa1566
4.9 9×
Watch Price/Availability
Wilckens Self-etching white heating paint 2in1 Heizkoerperlack 375 ml semi-matt
Wall Paint 0,37 l volume - 970 Kč/1 l
  359,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb014
5.0 12×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In Thermo 0,9 kg, white
Wall Paint 1,125 l volume, surface coverage 2 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 0,9 kg - 230 Kč/1 l
  259,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar017
5.0 4×
Watch Price/Availability
Austis Eternal for metals 3,85 l, green 406
Metal Paint - for base and top coatings of all types of metals
  1,657,-
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: AUSnat026
5.0 1×
Watch Price/Availability
Dulux Vinyl Matt PBW - white 5 l
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 90 m2, dilution - no dilution needed, suitable for plaster, drywall and wallpaper, weight 7,47 kg - 224 Kč/1 l
Great price 1,118,- Save 72,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa1565
5.0 1×
Watch Price/Availability
Primalex Isoprim 5 l
Wall Paint 5 l volume, surface coverage 35 m2, dilution - water-based and no dilution needed, suitable for plaster, weight 5,9 kg - 474 Kč/1 l
  2,368,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: PRIMbar004
5.0 3×
Watch Price/Availability
AKZO NOBEL Hammerite Straight Rust Smooth 2.5 l Dark Brown
Metal Paint - one-component, anticorrosive, decorative, on ferrous metals, steel, iron, cast iron
  1,768,-
Buy
In stock > 5 pcs at the supplier's
Order Code: SURhob0233
5.0 3×
Watch Price/Availability
Akzo Nobel Dulux Rapidry Aqua 2,5 l, dark brown
All-Purpose Paint - brown, coverage, water-soluble, for indoor and outdoor use, suitable for wood, concrete, metal and PVC, dilution water-based, applied by roller, brush or spray, 2 recommended coats, 14 m2/l theoretical yield, 10.5 m² area coverage, approximate drying time 0.5 h, volume 2.5 l
Great price 838,- Save 51,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: AKZbar020
5.0 9×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In Steril 1 kg, white
Wall Paint 0,625 l volume, surface coverage 5 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 1 kg - 550 Kč/1 l
  344,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar012
4.2 6×
Watch Price/Availability
Wilckens German paint for tiles WI.11992200050
Wall Paint , surface coverage 10 m2 - 589 Kč/1 l
  442,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: FILbar03
4.9 9×
Watch Price/Availability
Wilckens Self-etching white heating paint 2in1 Heizkoerperlack 375 ml glossy
Wall Paint 0,37 l volume - 668 Kč/1 l
  247,-
Buy
In stock > 10 pcs at the supplier's
Order Code: WILmb013
5.0 19×
Watch Price/Availability
Austis Eternal In 6 kg, white
Wall Paint 3,75 l volume, surface coverage 30 m2, dilution - water-based, suitable for plaster and drywall, weight 6 kg - 95 Kč/1 l
  355,-
Buy
In stock 5 pcs at the supplier's
Order Code: AUSbar006
5.0 2×
Watch Price/Availability
AUSTIS Eternal for radiators 0,7 kg
Metal Paint - water-dilutable, based on acrylate copolymers, Suitable for new and refurbishment coatings of radiators, not yellowing, glossy and elastic surface, high opacity and excellent spillage, quick-drying, adhesion even to old synthetic coatings, resistance to temperatures up to 100 °C, suitable for hot water heating elements
  326,-
Buy
In stock 2 pcs at the supplier's
Order Code: WSaaa3429
5.0 10×
Watch Price/Availability
Primalex UV Latex 5+1 kg
Wall Paint 4,11 l volume, surface coverage 54 m2, dilution - water-based, suitable for plaster, drywall and wood, weight 6 kg - 138 Kč/1 l
  568,-
Buy
In stock 4 pcs at the supplier's
Order Code: PRIMbar009
In the category Paints on Alza.cz, we currently have a total of 597 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.