Have it delivered. And installed. Have it delivered. And installed.

IPTV: (ne)výhody a srovnání s běžnou TV

Catalogue

Article

Aktualizováno

IPTV představuje zkratku pro „Internet Protocol Television“. Jinými slovy: televizní program je přenášen prostřednictvím internetového připojení. Oproti běžnému vysílání nabízí IPTV řadu výhod, ale i nevýhod. Jak se internetová televize liší od běžné TV?

IPTV vs. běžná televize: v čem je rozdíl?

V případě běžné nebo kabelové televize se signál šíří v reálném čase a diváci jej v reálném čase přijímají. Lze tak sledovat pouze to, co je právě vysíláno. Pakliže nemáte nějaké nahrávací zařízení, můžete ovlivnit, na co se budete koukat, pouze přepnutím kanálu.

IPTV na to jde jinak. Namísto přenosu obsahu prostřednictvím kabelu nebo signálu vysílá IPTV pořady a filmy pomocí internetového připojení. Signál z pozemního, kabelového nebo satelitního vysílání je v případě IPTV zakódován do podoby IP streamu. IPTV proto umožňuje oboustrannou komunikaci mezi televizí a vysílačem, zatímco u běžné TV je vysílání jednosměrné.

Za vším je samozřejmě složitá síťová architektura. Důležitý je však výsledek, a sice: nemusíte se dívat na to, co se právě vysílá. Svému poskytovali můžete „sdělit“, co chcete sledovat, a on vám to prostřednictvím internetového připojení „pošle“. Podrobnější informace o technologickém pozadí najdete například na stránce wikipedia.org/IPTV.

IPTV a internetové vysílání není to samé

Internetové vysílání, jako například živý přenos ČT24 dostupný na webových stránkách České televize, nelze s IPTV zaměňovat. V obou případech je vysílání šířeno přes internet, tím však podobnost končí. IPTV využívá privátní síť, která není dostupná každému, nýbrž pouze zákazníkům dané služby, kteří mají přístupové údaje.

A z toho plyne hlavní nevýhoda oproti běžné televizi: IPTV není zdarma. Vedle standardního placení koncesionářských poplatků si musíte službu navíc předplácet u jednoho provozovatelů. V České republice jde například o O2 TV, Kuki, Skylink Live TV, Lepší.TV apod. Za svůj poplatek ale zpravidla získáte přístup k velkému množství programů, které vám běžné pozemní vysílání nenabídne.

Protože většina starších televizorů není pro IPTV vybavena, budete možná potřebovat set-top box s podporou IPTV, který přeloží data do formátu, jenž vaše televize umí přečíst. Pokud však máte novější chytrou televizi, je velká šance, že je vybavena vestavěnou podporou IPTV.

Jaké televize podporují IPTV?

Pro příjem IPTV vysílání je potřeba si na vaší TV stáhnout aplikaci vámi zvoleného poskytovatele. Jedná se tak o podobný princip jako například u služeb typu Netflix či HBO GO. Z toho proto plyne jedno „ale“. Na chytrých televizorech najdeme v současnosti hned několik operačních systémů, které se navíc postupem času aktualizují. Řešení je nasnadě: před výběrem nové TV si u vámi zvoleného poskytovatele IPTV vysílání ověřte, zda vámi zvolený model podporuje.

i

Poskytovatelé IPTV vysílání se snaží podporovat co možná nejvíce modelů. V případě nových televizorů značek jako Samsung, Panasonic či LG se prakticky nelze spálit. Běžná je také podpora chytrých televizorů běžících na operačním systému Android TV (Sony, TCL či Philips).

Výhody IPTV

  • Vyšší kvalita obrazu
  • Služby navíc (videotéka, možnost sledovat zpětně atd.)
  • Dostupnost i v zahraničí
  • Zpravidla větší nabídka programů
  • Nepotřebujete TV anténu
  • Lze sledovat na PC, mobilu či tabletu

Nevýhody IPTV

  • Nutnost stabilního internetového připojení
  • Není zdarma, potřeba hradit předplatné
  • U starších TV je potřeba set-top box s podporou IPTV
  • Omezená možnost souběžného sledování na více zařízeních

Jak sledovat TV na PC? IPTV nabízí řešení

IPTV lze sledovat na počítači, notebooku, tabletu či mobilním telefonu. Pokud se tedy chcete dívat na běžné televizní vysílání na PC, pak IPTV je jedním z řešení. Podmínkou je připojení k internetu a pochopitelně platba předplatného u jednoho z poskytovatelů. Pakliže byste chtěli TV na svém počítači zdarma, lze to vyřešit zakoupením televizní karty nebo externího tuneru. Při výběru si však pohlídejte, aby karta podporovala potřebné standardy, jmenovitě především DVB-T2.

i Mohlo by vás zajímat

IPTV mění televizi k nepoznání. Běžný divák ocení zejména možnost přehrávat již odvysílané pořady či (výrazně) širší nabídku programů. Hlavní nevýhodou je pak nutnost hradit předplatné vámi vybranému poskytovateli.

0
Print
P-DC1-WEB13
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info