Select the item on the page that has the error

Take advantage of free shipping! Add the code PLATIMONLINE in your shopping cart for orders over 1000CZK without VAT.

Velký soutěžní úlet Šrotovné na lednice a pračky!

Jak vybrat vestavnou troubu

Catalogue

Nevíte si rady s výběrem vestavné pečící trouby? Hodí se pro vás klasické nebo kompaktní zpracování? Vyplatí se zainvestovat do termosondy či samočištění pyrolýzou? Neotálejte a přečtěte si praktické rady, které vám pomohou s výběrem.

Nevíte si rady s výběrem vestavné pečící trouby? Hodí se pro vás klasické nebo kompaktní zpracování? Vyplatí se zainvestovat do termosondy či samočištění pyrolýzou? Neotálejte a přečtěte si praktické rady, které vám pomohou s výběrem.

Jak vybrat troubu
Odpovězte si na tyto klíčové otázky
 • Do jak velké domácnosti plánujete nákup trouby?
 • Jak často budete troubu používat?
 • Jaké funkce od trouby vyžadujete?

Nejčastější otázky při výběru vestavné trouby

Jak velkou troubu si mám vybrat?

Správná velikost trouby je pro její výběr klíčová. Vnitřní objem vybírejte s ohledem na četnost používání a na počet členů v domácnosti. Pokud budete troubu používat pouze občasně, vystačíte si s menším objemem Naopak vášiniví kuchaři ocení spíše trouby s větším objemem.

Pro jednotlivce či pár si zpravidla stačí trouba s vnitřním objemem do 45 litrů.

Pro menší rodiny nebo rodiny, kde se příliš trouba nepoužívá, jsou vhodné trouby s objemem 40 až 70 litrů.

Pro čtyř a vícečlenné rodiny a rodiny, kde se často peče,  jsou vhodné trouby s objemem nad 70 litrů.

U klasické trouby se standardně setkáte s rozměry 60 × 60 cm, a to na výšku i na šířku. Pokud bydlíte sami nebo v menší domácnosti, jsou pro vás ideální kompaktní trouby, která mají výšku jen 45 cm.

Na jaké funkce a vybavení se při výberu trouby zaměřit?

Před samotným výběrem je třeba si ujasnit, co od trouby očekáváte. Pokud pečete sporadicky, vystačíte si se základními funkcemi trouby (horní ohřev, spodní ohřev, horní+spodní ohřev a gril). Naopak v domácnostech, kde se častěji peče, ocení nadstandardní funkce jako jsou horký vzduch, 3D pečenípečení v páře.

Také vemte v potaz samotnou údržbu a ovládání trouby. Pro snazší čištění trouby oceníte samočisticí funkce jako jsou katalytické či pyrolitické čištění. Pro komfortnější a bezpečnější manipulaci zvažte trouby s teleskopicky výsuvnými rošty či ochlazovacím systémem dvířek

Jaké jsou přednosti horkovzdušných trub?

Oproti klasickým troubám, horkovzdušné modely distribuují teplo rovnoměrně v celé troubě. Díky tomu je možné péci několik plechů zároveň. Jinými slovy můžete využívat možnosti tzv. víceúrovňového pečení, jenž šetří čas, energii a i peníze. Výkonný ventilátor nejen zajišťuje rovnoměrné proudění vzduchu, ale také brání smíchávání vůní a chutí jednotlivých jídel. Pro ještě větší efektivnost bývá kombinováno více zdrojů tepla – zespoda, seshora a vlastní teplo ventilátoru.

Jaké jsou výhody parní trouby?

S parní troubou docílíte lahodnějších a šťavnatějších pokrmů, které si zachovají většinu vitamínů, minerálů a dalších živin. Trouby navíc nepotřebují žádný tuk, a tak jsou připravená jídla dietní a zdravá. Parní trouby navíc mohou zastoupit i ostatní domácí spořebiče jako například mikrovlnnou troubu. Pokud si navíc pořídíte troubu kombinovanou s horkovzduchem, můžete využívat veškeré funkce klasické trouby a ještě je spojit s parními programy.

Co je čištění pyrolýzou a katalýzou?

Existují dva základní způsoby, jak udržet téměř bez námahy čistý vnitřek trouby. 

První metodou je pyrolýza. Ta díky schopnosti zahřát troubu na velmi vysoké teploty (až 500 °C), naprosto spálí veškeré nečistoty. Stačí povrch po vychladnutí (ideálně ještě když je mírně zahřátý) jen přetřít mokrým hadříkem a je hotovo.

Druhou metodou čištění je katalýza. Tu umožňují trouby, které disponují speciálním vnitřním obložením z pórovitého smaltovaného materiálu. Díky němu jako houba do sebe trouba natáhne mastnotu a nečistoty, které teplem následně zoxidují a odpaří se.

Vybíráte ideální vestavnou pečící troubu?

Vestavná parní trouba AEG s termosondou

Klasické pečící trouby

Díky svým rozměrům 60 × 60 cm se hodí do všech domácností, malých i velkých.

Do malých i velkých domácností

 • Obecně bývají cenově dostupnější
 • Vnitřní objem může dosahovat více než 80 litrů
 • Plnohodnotně uspokojí potřeby i větších domácností
 • Na výběr je z mnoha rozmanitých modelů všech tvarů a velikostí
Vestavná kompaktní trouba Bosch

Kompaktní pečící trouby

Díky výšce 45 cm jsou ideální především do menších domácností. Svůj menší objem kompenzují řadou nadstavbových funkcí.

Pro domácnosti s nedostatkem místa

 • Perfektně se hodí do menších kuchyní a domácností
 • Zachovávají si základní i prémiové funkce klasické trouby
 • Díky menšímu objemu dosáhnou rychleji a levněji požadované teploty
Parní trouba Electrolux

Parní trouby

Umožňují připravit lahodné a zároveň zdravé pokrmy bez nutnosti použití tuku.

Pro zdravější přípravu pokrmů

 • Připravují také dietní jídla
 • Pára zajišťuje, že moučníky lépe vykynou a maso se nevysušuje
 • Pokročilejší trouby nahradí třeba i mikrovlnnou troubu, nebo parní hrnec
 • Nabízí všechny známé funkce a přidávají i některé nové

Důležité parametry pro výběr trouby

Rozměry trouby

Rozměry trouby 

Při výběru si ohlídejte rozměry spotřebiče. Myslete na to, že rozměry vestavné trouby musí korespondovat s otvorem v kuchyňské lince. Technický nákres pro instalaci s přesnými rozměry je součástí dodávky.

Trouby s výškou do 45 cm nazýváme kompaktní, standardní trouby jsou vysoké zhruba 60 cm či více. Šířka a hloubka bývá specifická pro každý model.

Vnitřní objem trouby

Vnitřní objem trouby

Vnitřní objem by měl být přímo úměrný s počtem členů v domácnosti, respektive s jejich potřebami. Menší objem se rychleji a „levněji“ vytopí na požadovanou teplotu, vyšší zase dovolí péct objemnější potraviny.

Jednotlivec či pár si zpravidla vystačí s vnitřním objemem do 45 litrů. Pro menší rodiny doporučujeme sáhnout po troubách s objemem 40 až 70 litrů. Pro čtyř a vícečlenné rodiny jsou vhodné trouby s objemem nad 70 litrů.

Třída energetické účinnosti

Třída energetické účinnosti

Spotřebiče v této kategorii nejčastěji spadají do třídy A, nebo dokonce A+. Čím lepší třída, tím je trouba úspornější a efektivnější. Energetickou třídu, spotřebu či vnitřní objem, naleznete na energetickém štítku, kterým je povinně označena každá trouba. Naleznete ji i na našich stánkách či webu výrobce.

Průvodce světem energetických štítků

Doplňkové vybavení a funkce

Doplňkové vybavení a funkce

Pečící trouby se neustále modernizují a pomáhají nám tak s přípravou chutnějších a zdravějších pokrmů. Tento nepostradatelný spotřebič lze pořídit už i za pár tisíc korun. Je však důležité si ujasnit, jaká je přidaná hodnota těch dražších kusů a v čem spočívají nadstandardní funkce. 

Funkce a programy vestavné trouby

3D pečení je praktická varianta víceúrovňového pečení. Při tomto druhu pečení se aktivují všechna topná tělesa i ventilátor zároveň. Dokonce až tři různé pokrmy můžete připravit naráz bez míchání chutí a vůní. 

Pečení v páře představuje moderní a zdravý způsob přípravy jídla. Nevyžaduje použití tuku či olejů, díky čemu jsou pokrmy velmi lehce stravitelné. Pokrmy si tak zachovávají i tolik potřebné vitamíny a minerální látky, a navíc perfektně chutnají!

Tradiční pečení je běžná funkce, při které se aktivuje horní i spodní topné těleso. Funkce je vhodná pro pečení všech druhů jídel na jedné úrovni.

Rozmrazování lze použít k urychlení rozmrazování jídel na pokojovou teplotu. Průběh rozmrazování je maximálně šetrný, aby si pokrm ponechal svou chuť i aroma.

Vysokoteplotní čištění umožňuje velice efektivní a jednoduchý způsob čištění trouby. Díky zahřátí vnitřku trouby na velmi vysokou teplotu se nečistoty buď samy vypaří, nebo spálí.

Horkovzduch u parních trub dodává všechny funkce klasických vestavných trub, které je možné s párou různě kombinovat.

Doplňkové vybavení

Komfortní zavírání dvířekzaručuje velmi tiché a šetrné zavírání dvířek trouby s tlumeným dovíráním, a to i bez vaší asistence. Stačí pouze jemný dotek. 

Termosonda kontroluje vámi nastavenou teplotu uvnitř pokrmu, například velkých porcí pečeně. Stačí ji vpíchnout do masa a nastavit požadovanou teplotu. V návodu je vždy uvedeno, jaká teplota je optimální pro přípravu jednotlivých druhů masa. Po skončení pečení se trouba automaticky vypne, případně se spustí i zvukový signál

Push knoflíky představují speciální designovou i praktickou vychytávku. Knoflíky s Push (= zamačkávací) úpravou bývají velmi pohodlné na ovládání a dodávají troubě elegantní vzhled. Zamáčknutím totiž získáte hladký rovný panel, který se snadno čistí.

Ochlazovací systém dvířek je užitečný bezpečnostní prvek, jenž se zpravidla skládá ze dvou hlavních částí. Základní aspekt je vícevrstvé zpracování dvířek. Jednotlivé vrstvy tak snadněji izolují vnitřní teplo od zbytku domácnosti, čímž se zamezuje tepelným únikům a rapidně se tím zvyšuje bezpečnost. Druhý z prvků bývá malý ventilátorek, který do prostoru mezi dvířky fouká vzduch, jenž opět napomáhá celkové izolaci.

Odnímatelné dveře umožňují dvířka zcela odejmout. Můžete se tedy při čištění trouby dostat i na obtížně přístupná místa a vše snadno umýt či naleštit.

Slovník pojmů - trouby

Energetická třída trub

Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá trouba. V současnosti se vyrábí vestavné trouby ve třídách A, A+ a A++.

Studené dveře trouby

Studené dveře slouží jako bezpečnostní prvek trub, který zabraňuje popálení. Díky využití dvou nebo třívrstvého skla se dveře trouby ohřejí maximálně na 70 °C, respektive 55 °C.

Ventilátor trouby

Ventilátor umístěný v zadní stěně trouby zajišťuje cirkulaci horkého vzduchu a tím rychlejší ohřev. Díky turbíně zabudované kolem ventilátoru je zabezpečen horkovzdušný ohřev. V horkovzdušné troubě propečete potraviny v několika úrovních najednou. Horkovzdušné trouby šetří elektrickou energii.

Slovník pojmů
0
Print
Try new Alza Premium My Alza Log In About Shopping
WEB14
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me