Body Care bazaar

Are you looking for affordable, yet fully functional goods? You've come to the right place. Save money and explore the world of unsealed, like new, or used items. Everything goes through the hands of our specialists, so you don't have to worry about receiving a non-functional, unreliable, damaged, or dirty product.

Unsealed - brand new and in perfect condition with full warranty. The original packaging has been opened by someone else, perhaps because it was an unsuitable gift. We have carefully resealed the item in its original packaging, and now it may be waiting just for you. It's in great shape and comes with a significantly lower price tag.

Reliability at a great price - there are no hidden tricks. We have thoroughly inspected everything and confidently offer you a full warranty, 24 months in total.

Like New - fully functional items that may have minor scratches from regular use. In most cases, you will receive them with all the accessories. These are reliable products that haven't been significantly affected by their previous adventures and are now waiting for a new owner. These items come with an almost full warranty of 21 months.

We do our best to preserve the original packaging whenever possible, but sometimes, for the sake of protection, we may have to use alternative boxes for this type of items.

Used - completely functional items ready for immediate use, guaranteed with a 12-month warranty. It's possible that you will receive the product with only the essential accessories. However, the packaging always contains everything necessary for the full use of the item. These are functional or serviced products that, despite visible wear, are far from being considered scrap.

This option may come with a replacement box - protection is a top priority. However, the product does its job just like a brand new one. For more information about used items, click here

80 Results
Watch Price/Availability
NANINAILS Simply Pure Natural Skin 5ml
Nail Polish gel coat, - 3,380 Kč/100 ml
-10 % off new 169,- New 189,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DEKO11139
Watch Price/Availability
RITUALS The Ritual Of Karma Giftset 170 ml
Cosmetic Gift Set contains: Body oil 30 ml, Body mist 20 ml, Body cream 70 ml, Shower gel 50 ml
-7 % off new 779,- New 844,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSDS2919
Watch Price/Availability
ANUA Heartleaf 70% Soothing Cream 100 ml
Face Cream unisex daily and night, skin type: sensitive and dry, effect: nourishing and detox, 100 ml - 699 Kč/100 ml
  699,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSPL6448
Watch Price/Availability
Medivon Elysium
Massage Device - hot therapy, shiatsu massage, roller massage and vibration massage, used for massage, convalescence, relaxation, pain relief, blood circulation improvement and muscle stiffness relief, suitable for feet and calf, special features: timer, intensity settings, vibration, heating and pressure control, power supply: mains-powered, 18 massage programs, modes: 18
-10 % off new 10,790,- New 12,111,-
Buy
As good as new - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MEDMS557
1.0 1×
Watch Price/Availability
NAIPO MGF-301
Lymphatic Drainage Device - lymphatic massage, pneumatic massage and compression massage, used for massage, convalescence and lymphatic drainage, suitable for thighs, feet and calf, special features: timer, intensity settings and pressure control, power supply: usb cable, 6 massage programs, modes: 6, 1 attachments
-37 % off new 7,559,- New 11,999,-
Buy
As good as new - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NAIMP88
Watch Price/Availability
Nimco Soap and Disinfectant Dispenser White - touchless automatic dispenser HPI 31S-M
Soap Dispenser - touchless, wall-mounted, plastic, volume 1000 ml, operated with one hand, Sticker
-5 % off new 1,179,- New 1,246,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NIMmd55
Watch Price/Availability
COCOSOLIS SPF 50 Natural Sunscreen Lotion 100 g
Sunscreen with SPF 50
-6 % off new 719,- New 769,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OPA843
5.0 1×
Watch Price/Availability
OXY-TREAT night cream for skin tightening 50 ml
Face Cream for women night, skin type: normal and mature, effect: nourishing and smoothing, 50 ml - 1,878 Kč/100 ml
-6 % off new 939,- New 999,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSPL4705
1.0 1×
Watch Price/Availability
BIODERMA Photoderm Stick SPF 50+ 15 g
Sunscreen Stick - 3,727 Kč/100 g
-17 % off new 559,- New 679,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OPA920
Watch Price/Availability
MEDIVON Portia 2
Lymphatic Drainage Pants - for feet, calves and thighs, automatic shutdown and heating, 8 intensity levels, 4 programs, mains-powered, power consumption 23 W, black colour
  4,579,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MEDLYM6612
Watch Price/Availability
ORGANIC SHOP Mango-licious Mood Beauty Set 500 ml
Cosmetic Gift Set - contains mango and sugar body scrub 250 ml, juicy mango body foam 250 ml
-9 % off new 199,- New 219,-
Buy
Unsealed - in stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSDS2961
Watch Price/Availability
Wooden Spoon Baby & Family Organic After Sun Oil, 100 ml
Tanning Oil - - 379 Kč/100 ml
-9 % off new 379,- New 419,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: WOOdro008
Watch Price/Availability
KATRIN 90229
Soap Dispenser –, manual
-13 % off new 399,- New 460,-
Buy
As good as new - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DOMA1230
Watch Price/Availability
Body Clock Stimex - Socks with Electrodes against Pain
Electric Stimulator Accessories - TENS gloves with electrodes against pain, size M, L, needle connection of 2mm
-6 % off new 899,- New 962,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BCHES866
Watch Price/Availability
Spirella Soap dispenser GRAPHIC, polyresin, 380 ml, white-black
Soap Dispenser - manual, freestanding, round base, volume 380 ml
-5 % off new 189,- New 199,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: MSVKD125
Watch Price/Availability
Yamazaki Self-adhesive holder for soap dispensers Film Hook 5345, white
Holder - universal, wall-mounted, for mounting dispensers, container diameter max. Nine centimeters, neck of the container 2,4 - 3,2 cm, installation by means of a wall hook which includes a fixing self-adhesive foil, 7 × 6.3 × 9 cm (H × W × D)
  339,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: YAMdav03
Watch Price/Availability
Bafi Mini LED nail lamp 3in1, desktop
UV Nail Lamp - mini, for gel nails, 30 seconds timer, 10 LED diodes, power source type: mains and battery-powered
  269,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SUNlam13
Watch Price/Availability
Bo Jungle Hygiene Set Luxury Dune
Baby Health Check Kit - contains files, scissors and nail clippers, silicone and classic toothbrush, comb and hairbrush, digital flexible thermometer, bath thermometer, pipette, a nasal suction cup and a durable textile zipped case, dimensions 26 × 21 × 10 cm
  999,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DRGaaa3264
Watch Price/Availability
ZELLER Ceramic soap dispenser 8,8 × 8,8 × 13,7 cm, mocha colour
Soap Dispenser - manual, freestanding, brown colour, Ceramic, plastic, oval shape of the base, volume 360 ml, without assembly, Dimensions 13,7 × 8,8 × 8,8 cm (H×W×D), Dosing pump included
-17 % off new 219,- New 264,-
Buy
As good as new - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ZELdaNM005
Watch Price/Availability
Gedy Ylenia Soap Dispenser, 300ml, Green Yl8007
Soap Dispenser
-7 % off new 379,- New 409,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: RIDdav101
Watch Price/Availability
Gedy Ylenia Soap Dispenser, 300ml, White Yl8002
Soap Dispenser
-19 % off new 329,- New 409,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: RIDdav97
4.6 51×
Watch Price/Availability
OPI Nail Lacquer Nougat by Nature 15 ml
Nail Polish glitter, strengthening, decorative, Quick-Drying and long-lasting - 2,460 Kč/100 ml
-8 % off new 369,- New 405,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DEKO8893
Watch Price/Availability
Therabody RecoveryAir JetBoots - Large
Lymphatic Drainage Pants - for feet, calves and thighs, unsuitable for children, timer, pressure control and vibration, 4 intensity levels, uses rechargeable battery, battery life 4 h, charger and travel case included, black colour, weight 4.06 kg, dimensions: 118.1 × 38.3 × 118.1 cm (H×W×L)
-4 % off new 19,390,- New 20,399,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRAMP960
2.5 9×
Watch Price/Availability
HomeLife AS127 Automatic foam soap dispenser, rechargeable, 350 ml
Soap Dispenser - touchless, freestanding, white and silver colour, plastic, circular shape of the base, volume 350 ml, with adjustable dosage, operated with one hand, without assembly, Dimensions 19,6 × 11,6 × 7,5 cm (H×W×D), diameter 7,5 cm, battery powered, on 1 battery
  349,-
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: WSaaa4588