Experience fast delivery. Experience fast delivery.

MHL: propojení telefonu s televizí přes standardní HDMI kabel

Catalogue

Article

• Autor: Petr Kazimirski

Způsobů, jak propojit chytrý telefon s televizí, je spousta. Jedním z nich je také mobilní spojení MHL. Je potřeba vlastnit standardní HDMI kabel, MHL adaptér a nabíjecí kabel. Jak propojit telefon s televizí pomocí MHL a která zařízení tuto technologii podporují, se dozvíte v tomto článku.

Technologie MHL

MHL – OBSAH

  1. MHL připojení funguje jednoduše
  2. MHL funguje s jedním i dvěma kabely
  3. Telefon zůstává nabitý a obsah chráněn
  4. Telefony podporující MHL

MHL připojení funguje jednoduše

Mobilní spojení MHL neboli Mobile High-Definition Link je výraz pro audio-video rozhraní, díky němuž může chytrý telefon pracovat s televizí či monitorem a posílat hudbu a video přímo na větší obrazovku pomocí zaběhnutých kabelů. Signál však po celou dobu vlastní MHL rozhraní.

Princip připojení MHL
MHL technologie má velmi jednoduchý princip propojení. Zdroj: mhltech.org

MHL funguje s jedním i dvěma kabely

Připojit telefon k televizi pomocí MHL lze dvěma způsoby. V případě, že vlastníte standardní HDMI kabel zakončený na obou stranách stejnou koncovkou, bude zapotřebí dokoupit MHL adaptér, do kterého HDMI zapojíte. Adaptér však musí být na druhém konci zakončen vhodným konektorem, pasujícím do daného smartphonu. Některé MHL adaptéry mají na druhém konci USB zdířku pro nabíjecí kabel.

MHL kabel není potřeba v případě, že vlastníte HDMI kabel podporující MHL a je zakončený vhodnou koncovkou do vašeho telefonu. V tomto případě stačí pouze jeden kabel, kterým přímo propojíte telefon s televizí.

Redukce HDMI na USB-C Alzapower
Příklad vhodného adaptéru. Po zapojení HDMI kabelu do redukce stačí připojit mobilní telefon a sdílet obrazovku na televizi.

V obou případech není obraz a zvuk, který je z chytrého smartphonu přenášen do televize, nijak komprimován, a tudíž jej televize přehraje ve Full HD kvalitě.

iPři propojení přes USB-C konektor zvládne MHL technologie vysílat obraz v kvalitě 8K.

Telefon zůstává nabitý a obsah chráněn

MHL propojení má také své výhody. První z nich je skutečnost, že se obraz na televizi automaticky otáčí podle toho, jak je natočený telefon. Uživatel si tak může ušetřit spoustu starostí s přetáčením fotografií, které se na televizi zobrazí svisle. Díky mechanismu HDCP je navíc veškerý obsah sdílený přes telefon chráněn proti neoprávněnému kopírování.

Starosti uživatel nemusí mít ani s nabíjením mobilního telefonu. Připojením se zařízení nabíjí a nečerpá energii z baterie. Prostřednictvím MHL tak můžete na televizi či monitoru přehrávat videa, hudbu, filmy nebo prohlížet fotografie, jak dlouho chcete.

Telefon se po celou dobu připojení nabíjí
Strach z vybitého telefonu po prezentaci fotek není potřeba. Po celou dobu připojení se zařízení nabíjí. Zdroj: unsplash.com

Telefony podporující MHL

V případě televizí a monitorů je zapotřebí pouze HDMI přístup, kterým disponuje většina novějších i starších zařízení. U mobilních telefonů je to však o něco složitější. Technologie MHL se pomalu stává zastaralejší a většina výrobců dnes upřednostňuje bezdrátový přístup přes Bluetooth či WiFi.

iJak propojit mobil/tablet s TV? (NÁVOD)

V případě Android zařízení je možné přítomnost MHL podpory zkontrolovat pomocí nabíjecího portu. Pokud telefon podporuje konektory USB 3.1 první generace či vyšší, tak zařízení MHL podporuje. Pokud si však stále nejste jistí, je možné zdarma stáhnout aplikaci MHL Checker, která vše zjistí za vás.

Telefonů podporujících MHL je velká řada a patří mezi ně například většina vlajkových lodí společnosti Samsung, jako například Samsung Galaxy S21. Spadají sem také všechny herní modely ASUS ROG Phone, včetně nejnovějšího ASUS Rog Phone 5, vlajkové lodě OnePlus, ale také většina telefonů společnosti Apple.

iKompletní seznam telefonů, které standardu odpovídají, najdete ZDE. Sdružení MHL seznam postupně aktualizuje.
i Mohlo by vás zajímat

Ačkoliv většina výrobců dává přednost bezdrátovému připojení, MHL technologie je stále velice užitečná a využívaná. Díky připojení k televizi přes kabel se navíc telefon po celou dobu nabíjí. Nechybí ani dobrá kvalita přenášeného obrazu a ochrana dat.

Orico XD-312
Port Replicator , other connectors: 1 piece(s)HDMI , 1 piece(s) USB-A USB 3.2 Gen 1, 1 piece(s)cinch (RCA) component analog video/VGA , 1 piece(s) Jack 3.5 mm

599,-
Can be delivered: today from 8:00
In stock > 10 pcs
Order Code: ORI0797
0
Print
P-DC1-WEB19
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info