MS hokej BOOST JBL

MSI GL75 Leopard (RECENZE) – skvěle vyvážený notebook pro hráče

Catalogue

Review

Aktualizováno

Spojení herní a notebook je pro mnohé stále oxymoron. Pro společnost MSI však toto spojení již dlouhá léta představuje jeden z významných pilířů podnikání. Pokud tedy aktuálně vybíráte ten pravý herní notebook právě pro vás, byla by chyba produkty této společnosti opomíjet. Do hledáčku by se vám tak mohlo dostat například MSI GL75 Leopard se 17,3" IPS displejem a solidním hardwarem v čele s procesorem Core i7 10. generace a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2060.

    MSI GL75 Leopard (RECENZE) – OBSAH

    1. Představení MSI GL75 Leopard
    2. MSI GL75 Leopard: konstrukce a design
    3. MSI GL75 Leopard: klávesnice a touchpad
    4. MSI GL75 Leopard: konektorová výbava a bezdrátová konektivita
    5. MSI GL75 Leopard: displej a zvukový projev
    6. MSI GL75 Leopard: použité komponenty
    7. MSI GL75 Leopard: výkon procesoru
    8. MSI GL75 Leopard: výkon grafické karty
    9. MSI GL75 Leopard: výkon úložiště
    10. MSI GL75 Leopard: celkový výkon systému
    11. MSI GL75 Leopard: herní výkon
    12. MSI GL75 Leopard: provozní teploty a hluk
    13. MSI GL75 Leopard: výdrž baterie
    14. MSI GL75 Leopard: software
    15. MSI GL75 Leopard: závěrečné hodnocení

    Představení MSI GL75 Leopard

    MSI GL75 Leopard je typickým zástupcem herních notebooků. Nehraje si na stylovku ani nenabídne nijak zázračnou výdrž na baterii, zato však disponuje výkonem pro hraní nejnovějších her na vysoká nastavení či účinným chlazením, díky kterému můžete tento výkon bez obav využít na maximum. Nejeden hráč (zejména) kompetitivních her pak zajisté ocení i 17,3" displej s nadstandardní obnovovací frekvencí.

    Model MSI GE75 Raider
    Číslo produktu 10SER-264CZ
    Typ CPU Intel Core i7 10750H (2,6–5 GHz)
    Funkce a vlastnosti CPU 6 jader / 12 vláken, 12MB cache, 45 W
    Operační paměť 16 GB DDR4
    Grafický adaptér NVIDIA GeForce RTX 2060 (6 GB)
    SSD M.2 NVMe SSD 512 GB, Kioxia BG4
    HDD 1 TB, Seagate ST, 7200 rpm
    Displej 17,3", IPS, 1 920 × 1 080 px, matný, 144 Hz
    Baterie 51 Wh, 6článková
    Klávesnice Steelseries, podsvícená
    Hmotnost 2,6 kg
    Rozměry 398,5 × 272 × 28 mm
    Nabíjecí adaptér 230 W
    Cena 42 990 Kč*

    * Cena platná ke 30. 9. 2020     

    MSI GL75 Leopard: konstrukce a design

    Jelikož herní notebook MSI GL75 Leopard z velké části sdílí šasi s nedávno recenzovaným MSI GE75 Raider, nabídne podobný futuristický design, jen ochuzený o několik málo kudrlinek, jakými jsou například dvě rudá žebra na víku či rudě podsvícené USB-A konektory. Stále zde ale máme výrazné výdechy po okrajích a v zadní části základny – tentokrát doplněné o nápis Leopard. Své zaměření na hráče tedy MSI GL75 Leopard v žádném případě neskrývá, ba naopak se hrdě ke svému údělu hlásí. Oproti zmíněnému GE75 Raider však dnes recenzovaný stroj spadá mezi dostupnější zařízení, a výrobce tak musel na některých místech šetřit. A nejde jen o to, co se nachází takzvaně pod kapotou. Jistá úsporná opatření se dostavila i v oblasti konstrukce a zpracování. Šasi MSI GL75 Leopard je z velké části plastové, kov své uplatnění našel pouze na víku displeje.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    Erb s drakem nesmí chybět na žádném notebooku MSI, zde je dokonce podsvícený.

    Nicméně, že se MSI rozhodlo použít kov právě na tomto místě, bylo bezesporu správné rozhodnutí. Víko je díky tomu dostatečně pevné a opravdu nemáme strach o jeho promáčknutí. Také odolnost v krutu je pak, vzhledem k velké úhlopříčce, velmi slušná. Na povrchu víka velmi snadno ulpívají otisky. Naštěstí je však lze poměrně snadno i odstranit. Ani MSI GL75 Leopard pak nebyl ochuzen o notoricky známý erb s drakem – a ano, je i podsvícený. Co mě však příliš neoslovilo, bylo okolí klávesnice. To je v případě MSI GL75 Leopard plastové, s velmi hladkým povrchem. Po chvíli používání mi povrch palmrestu přišel poměrně nepříjemný. Jedná se však o čistě subjektivní dojem. Každopádně by notebook mohl mít trochu víc zakulacenou přední hranu palmrestu. Její současné provedení v kombinaci s relativně vysokou základnou není příliš komfortní. Naopak pochvalu si zaslouží kvalita zpracování. I když je základna notebooku výhradně plastová, nekroutí se, neprohýbá a působí solidním dojmem. Vzhledem k tomu, že před sebou máme 17" herní notebook, nejsou nijak přehnané ani rozměry či hmotnost. Ostatně 398,5 × 272 × 28 mm a 2,6 kg jsou hodnoty, ke kterým měly před časem blízko i 15,6" multimediální notebooky.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    Výrazné žebrování napovídá, že máme tu čest s opravdovou herní šelmou.

    MSI GL75 Leopard: klávesnice a touchpad

    Jak byste patrně od 17" notebooku očekávali, přítomna je klávesnice disponující numerickým blokem. Jednotlivé klávesy pak sice nenabízí tak velkorysou plochu jako třeba u MSI Prestige 15, díky dostatečně velkým mezerám s tím však velké problémy mít nebudete. Někomu by pak mohl vadit jejich zcela rovný povrch, to však dnes není nic výjimečného, spíše naopak. Nebylo by tedy úplně fér vyčítat tvar kláves zrovna hernímu notebooku. Mechanika klávesnice je pak, opět vzhledem k zaměření MSI GL75 Leopard, poměrně kvalitní a nabízí dostatečnou hmatovou odezvu i zdvih. Příznivci RGB podsvícení by se však měli poohlédnout po jiné než testované konfiguraci. Ta totiž nabízí pouze rudé podsvícení regulovatelné ve třech úrovních. Na trhu jsou ale i konfigurace s možností nastavení libovolné barvy pro každou jednu klávesu – stejně jako je tomu u GE75 Raider.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    Hmatová odezva klávesnice MSI GL75 Leopard je překvapivě slušná.

    I zde si pak musím zalamentovat nad nelogickým rozložením klávesnice. Zejména přesun klávesy Delete do druhého sloupce nad numerický blok mě dokázalo nejednou nachytat. Jako ústupek hráčům pak lze vnímat odstranění levé klávesy Windows. Pokud vám však bude vlevo moc scházet, lze v aplikaci Dragon Center přehodit funkce kláves Fn a Windows na pravé straně. Do záporů souvisejících s klávesnicí MSI GL75 Leopard lze zařadit i použití jednořadé klávesy Enter či umístění obráceného lomítka vedle mezerníku. Opět se jedná o něco, co lze hernímu notebooku odpustit, nicméně uživatelům, kteří by notebook rádi občas využili i na práci, to může vadit.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    Rozložení klávesnice se podřídilo hráčům.

    Použitý touchpad má poměrně velkou plochu a oddělená tlačítka – nejedná se tedy o dnes převážně využívaný clickpad. Tlačítka se tisknou dobře, ale jsou velmi hlučná, což vás ve finále donutí jejich použití omezit na minimum. Podpora multidotykových gest je pak samozřejmostí a nutno podotknout, že ta zde fungují dobře. Slova chvály však nemohu úplně mít ani na povrch touchpadu. Prst po něm hůř klouže a celkový dojem z něj je, jako by patřil do (přinejmenším) o třídu levnějšího zařízení.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    Tlačítku napájení dělají společnost přepínače režimů podsvícení klávesnice a chlazení.

    MSI GL75 Leopard: konektorová výbava a bezdrátová konektivita

    17" herní notebook bezesporu nabízí dostatek prostoru pro konektorovou výbavu. A jak tento prostor využilo MSI GL75 Leopard? Vcelku obstojně, musím přiznat. Díky větším rozměrům se našlo místo i pro gigabitový Ethernet port, který již dlouho nelze považovat za standard. Vedle něj pak našly své místo oba video výstupy v podobě HDMI 1.4 a mini DisplayPortu, následované jedním USB-A a jedním USB-C konektorem. Oba jsou pak spojeny s USB 3.2 řadičem – na ThunderBolt tedy zapomeňte. Na levé straně MSI GL75 Leopard se pak nalézají už jen dva 3,5mm audio jacky – jeden pro mikrofon a druhý pro sluchátka/reproduktory.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    MSI GL75 Leopard disponuje slušnou konektorovou výbavou, k úplné spokojenosti však chybí Thunderbolt.

    Na druhé straně notebooku se pak nalézá čtečka SD karet, další dva velké USB porty a v rohu za výdechem chlazení usazená zdířka pro napájecí konektor. Ten je sice zalomený do pravého úhlu, i tak by ale výrobce udělal líp, kdyby jej umístil na druhou stranu, kde by uživateli nepřekážel v pohybu myší. O bezdrátovou konektivitu se zde stará kvalitní modul Intel AX201NGW. Ten s sebou nese podporu Wi-Fi 6 (802.11ax) a Bluetooth 5.1. V tomto ohledu si pak nelze na nic stěžovat. Bezdrátová konektivita MSI GL75 Leopard nabízí podporu nejmodernějších standardů a v praxi funguje zcela bezchybně – po dobu testu s ní nebyl nejmenší problém.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    Nezapomnělo se ani na indikační diody.

    MSI GL75 Leopard: 17,3" displej a zvukový projev

    Displej notebooku MSI GL75 Leopard disponuje úhlopříčkou 17,3" a Full HD rozlišením, které je v tomto případě rozumnou volbou. Obnovovací frekvence obrazu je zde 144 Hz, což jistě ocení nejeden hráč. Snad všichni uživatelé pak vezmou zavděk nasazením IPS panelu, který zajistí skvělé pozorovací úhly i věrné barevné podání. Bohužel se MSI v tomto případě rozhodlo nepoužít svou utilitu TrueColor. Rozloučit se tak budete muset s možností volby stylu zobrazení prostřednictvím přednastavených profilů. Škoda je také slabšího maximálního jasu. Ten je sice ve většině případů při domácím použití dostatečný, venku byste však o něco málo vyšší intenzitu podsvícení určitě ocenili.

    MSI GL75 Leopard; recenze
    Pozorovací úhly displeje MSI GL75 Leopard jsou velmi dobré.

    MSI GL75 Leopard se snaží uživatele nalákat také na nadstandardně velké reproduktory. Ty jsou zde dva a nabídnou výkon 3 W. MSI se podařilo jejich zvuk poměrně slušně vybalancovat. Dokáží hrát velmi nahlas, a přitom si zachovat čisté výšky i jasné středy. Kde trochu kvalita reprodukce ztrácí, jsou hloubky, které jsou zde méně výrazné. To je daň za použití pouze dvou reproduktorů namísto čtyř jako v případě MSI GE75 Raider. V rámci herních notebooků však i tak patří zvuk mezi nadprůměr. Přítomen je pochopitelně také software Nahimic disponující čtyřmi zvukovými profily (Hudba, Film, Komunikace, Hra) s možností základních úprav či aktivace prostorového efektu. Pro někoho může být zajímavá i funkce Sound tracker, která v podporovaných hrách aktivuje radar, na němž se hráči zobrazuje směr, ze kterého vychází zvuky jako například střelba.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    Pod spodní vanou se ukrývají nadstandardně velké reproduktory – tentokrát však pouze dva.

    MSI GL75 Leopard: použité komponenty

    Uvnitř testované konfigurace se nalézá procesor Intel Core i7 10750H. Jedná se o výkonný mobilní procesor spadající do 10. generace procesorů Intel značené jako Comet Lake. Procesor disponuje celkem 6 fyzickými jádry a 12 vlákny. Frekvence procesoru se v tomto případě pohybuje v rozmezí 2,6–5 GHz a cache má 12 MB. Procesor využívá 14nm výrobní proces a maximální TDP v tomto případě činí 45 W. Integrován je pak grafický čip Intel UHD graphics 620 jakožto energeticky úsporné řešení.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    Uvnitř MSI GL75 Leopard se ukrývá výkonný hardware.

    Hráče však bude mnohem víc zajímat dedikovaný čip. Tím je v případě testované konfigurace NVIDIA GeForce RTX 2060 se 6 GB vlastní paměti. Nebudeme-li brát v potaz Max-Q verzi se sníženými takty, jedná se o základní grafický čip s podporou ray-tracingu a DLSS 2.0. Pokud byste však prahli po ještě o něco vyšším grafickém výkonu, MSI GL75 Leopard lze pořídit také ve variantě s čipem RTX 2070. Už testovaná verze však nabídne více než obstojný herní výkon. Co se operační paměti týče, MSI GL75 Leopard využívá dva 8GB paměťové moduly od Samsungu pracující na frekvenci 2 666 MHz. Paměti jsou osazeny ve slotech, a není tak problém je v budoucnu upgradovat. O dostatek úložiště se pak starají hned dva disky. Nejprve zde máme systémové NVME SSD Kioxia BG4. Tento disk od někdejší Toshiby pak nabídne 512 GB. A protože by tato kapacita nemusela hráčům stačit, dostal se ke slovu ještě klasický 5 400rpm disk Seagate Barracuda o kapacitě 1 TB. Oba disky jsou pak uživatelsky vyměnitelné, oproti dražšímu GE75 Raider však zde chybí jeden volný PCIe slot, byť v obou modelech použitá základní deska je na první pohled prakticky identická.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    MSI GL75 Leopard vyniká vysokým výkonem, jako téměř každý herní notebook i jej trápí nižší výdrž baterie.

    MSI GL75 Leopard: výkon procesoru

    Procesor Intel Core i7 10750H jsme podrobili standardní sérii benchmarků. Pro test byl použit benchmark Cinebench R15 hodnotící výkon procesoru při renderingu za použití jednoho (ST) nebo více (MT) jader. Dále jsme spustili také benchmark Corona Renderer, ten zase hodnotí, jaký čas procesor potřebuje k vykreslení definované scény. Na závěr zde máme známý benchmark PassMark Performance Test 9, který procesoru uděluje bodové skóre dle výkonu v několika typech operací.

    • Cinebench R20 SC: 441 bodů
    • Cinebench R20 MC: 2892 bodů
    • Corona Renrer: 1.3: 164 s
    • PasssMark PT 9.0: 6 352 bodů
    • wPrime 2.1 (1024m): 286,3 s

    MSI GL75 Leopard: výkon grafické karty

    Výkon grafické karty NVIDIA GeForce RTX 2060 byl testován pomocí populárního benchmarku 3DMark a několika testů ve výchozím nastavení. Na notebooku byly spuštěny rovněž benchmarky Unigine Superposition a Valley. Výsledky testů pak potvrzují, že MSI GL75 Leopard po stránce výkonu představuje solidní základ nejen pro náruživé hráče, ale i pro uživatele, kteří ke své práci využívají na grafický výkon náročné programy.

    • Unigine Superposition: 9 239 bodů
    • Unigine Valley: 4 935 bodů
    • 3DMark Fire Strike: 15 611 bodů
    • 3DMark Sky Diver: 38 630 bodů
    • 3DMark Time Spy: 6 684 bodů
    • 3DMark Night Raid: 37 422 bodů

    MSI GL75 Leopard: výkon úložiště

    Jak padlo již o pár odstavců výše, MSI GL75 Leopard je v testované konfiguraci osazeno M.2 NVMe SSD Western Digital SN730. Benchmarky pak ukázaly, že tento disk nepatří mezi to nejrychlejší, na co můžeme na současném trhu narazit. V rámci cenové kategorie a zaměření testovaného notebooku se však stále jedná o více než solidní řešení. Aby pak neměli hráči nedostatek místa na své oblíbené tituly, je k dispozici ještě klasický pevný disk Seagate Barracuda s kapacitou 1 TB.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    MSI GL75 Leopard obsahuje M.2 NVMe SSD disk, který nepatří mezi to nejrychlejší. V rámci určení notebooku se však jedná o solidní řešení, které vás brzdit nebude.

    MSI GL75 Leopard: celkový výkon systému

    Pro posouzení celkového výkonu počítače je bezesporu jedním z nejlepších nástrojů PCMark 10. Ten podrobí systém sadě testů simulujících běžné činnosti, jako je kancelářská práce, konzumace multimédií či naopak tvorba multimediálního obsahu.

    • PCMark 10 celkové skóre: 4 933 bodů
    • PCMark 10 essentials: 9 125 bodů
    • PCMark 10 productivity: 7 593 bodů
    • PCMark 10 digital content creation: 4 704 bodů

    Recenze MSI GL75 Leopard: herní výkon

    Opomenout pochopitelně nesmíme ani herní testy výkonu notebooku MSI GL75 Leopard. Všechny níže uvedené tituly jsme testovali v nativním Full HD rozlišení na nejvyšší nastavení grafických detailů. Uvedené hodnoty představují průměrný počet snímků za vteřinu. Již před spuštěním samotných testů se však projevil první nedostatek svázaný s použitím RTX 2060, a sice docházející VRAM. U současných titulů sice byla 6GB paměť pro hraní ve Full HD dostatečná, avšak u titulů jako například AC: Oddysey či Red Dead Redemption 2 jsme se po zapnutí různých vylepšení grafiky již pohybovali s volnou kapacitou na hraně využití VRAM.

    • Assassins Creed: Oddysey: 47 fps
    • Doom Eternal: 112 fps
    • Star Wars Jedi Fallen Order: 75 fps
    • Counter-Strike: Global Offensive: 174 fps
    • Shadow of the Tomb Raider: 69 fps
    • Red Dead Redemption 2: 39 fps
    • World of Tanks: 119 fps
    • Battlefield V: 94 fps
    • The Witcher 3: 62 fps
    • Hitman 2: 74 fps

    MSI GL75 Leopard: provozní teploty a hluk

    V průběhu dnešní recenze jsme nejednou narazili na podobnosti a naopak rozdíly mezi dnes testovaným strojem a jeho dražší variantou GE75 Raider. Chlazení se naštěstí řadí do první kategorie, neboť výrobce se na něm rozhodl nešetřit a použil zcela identickou sestavu jako v dražším modelu. Přítomny jsou tedy opět dva ventilátory a celkem 7 heatpipes pro odvod tepla z procesoru a grafického čipu. Rychlost otáček každého ventilátoru se pak odvíjí od zatížení procesoru či grafického čipu. Zatímco grafika má chlazení zcela oddělené, jedna heatpipe u chladicího okruhu procesoru se používá i pro odvod tepla z grafického čipu. Při kancelářské či jiné na výkon málo náročné práci si pak chlazení prakticky vystačí s jedním ventilátorem.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    Chlazení dokáže udržet rozumné teploty nejen uvnitř, ale i na povrchu GL75 Leopard.

    Dobré papírové předpoklady pak chlazení potvrdilo i v praxi. Po dvou hodinách hraní Red Dead Redemption se teplota nepřehoupla přes 70 °C na procesoru, respektive 66 °C na grafice. V průměru pak teploty na procesoru a grafickém čipu dosahovaly 63, respektive 58 °C. Přijatelné byly v průběhu hraní také teploty na povrchu notebooku. Ten se výrazněji zahříval jen v oblastech výdechů ventilátorů. Klávesnice, touchpad a opěrky zápěstí se sice rovněž citelně zahřály, nicméně rozhodně ne tak, aby hráče donutily k neplánované přestávce. Pokud pro vás však teploty nebudou dostatečně komfortní, můžete si pomoci tlačítkem u pravého okraje, a roztočit tak ventilátory na plný výkon.

    MSI GL75 Leopard; recenze MSI GL75 Leopard; recenze
    MSI GL75 Leopard je typickým herním notebookem se vším, co k tomu patří.

    Počítat však musíte s výrazným hlukem, a to nejen v tomto režimu. MSI GL75 Leopard rozhodně nepatří mezi nejtišší notebooky, nicméně zde vidím i jisté zlepšení ve srovnání s několikrát omílaným GE75 Raider. Velmi zvědavý jsem byl také na hlučnost chlazení. V první řadě musím konstatovat, že při kancelářské práci je chlazení mnohem kultivovanější. Větráček je stále sice slyšet, nicméně přehluší jej i mírný okolní hluk. Navíc jsem se v tomto případě nesetkal s neustálým kolísáním otáček. Při hraní se hlučnost chlazení pohybovala v podobných hodnotách jako u GE75 Raider, naměřil jsem průměrně 48 dB. Během hraní tedy opět využijete spíše sluchátka, neboť i při vysoké hlasitosti hry bude chlazení rušit váš zážitek ze hry. Alespoň že od ventilátorů nejde slyšet žádné pískání či jiné uši drásající pazvuky. Ve výchozím stavu poměrně agresivní nástup ventilátorů lze trochu umírnit volbou uživatelského profilu. K dispozici jsou zde nastavení Extreme Performance, Balanced, Silent, Super Battery a jeden uživatelsky nastavitelný profil, kde lze regulovat dostupný výkon i křivku obou ventilátorů – za tuto možnost si výrobce rozhodně zaslouží pochvalu.

    MSI GL75 Leopard: výdrž baterie

    MSI GL75 Leopard spoléhá na integrovanou šestičlánkovou baterii o kapacitě 51 Wh. Vzhledem k tomu, že tato baterie má na starost napájení 17" herního notebooku, nelze očekávat v oblasti výdrže žádné zázraky. S přihlédnutím k určení notebooku však lze naměřené výsledky označit za dostatečné. U všech testovaných režimů byl nastaven jas obrazovky na střední hodnotu, WiFi zapnuta a notebook byl přepnut do úsporného režimu řízení spotřeby. Nabití úplně vybitého notebooku na 100 % kapacity baterie zabere dodávanému 230W adaptéru při minimálním zatížení přibližně 1 hodinu 50 minut.

    Způsob použití Výdrž baterie
    Kancelářská práce 4 hodiny 35 minut
    Web 3 hodiny 45 minut
    Film 1 080p (lokální) 3 hodiny 10 minut
    Film 1 080p (Netflix) 2 hodiny 15 minut
    Hra 1 hodina 5 minut

    MSI GE75 Raider: software

    Asi jen pro málokoho bude překvapením, že se MSI GL75 Leopard standardně dodává s předinstalovaným operačním systémem Windows 10. Ten je pak obohacen o řadu předinstalovaných programů. Pomineme-li ty, které dodal samotný Microsoft, jedná se o mix více či méně užitečných nástrojů a programů. Nelze však říct, že by byl notebook vyloženě přecpaný bloatwarem. V první řadě zde máme třeba velmi schopný nástroj MSI Dragon Center. O něm sice již byla v recenzi řeč, v rámci rekapitulace však musím tuto utilitu ještě jednou ocenit za možnosti ovládání chlazení, nastavení nabíjecího schématu, kalibrace baterie, zálohování a obnovení či přehledné zobrazení aktuálního stavu počítače. Také se zde promítla spolupráce se společností MSI a BlueStacs, a sice v utilitě MSI App Player umožňující spouštění aplikací a her pro Android – pochopitelně instalovatelných přímo z Google Play. Své místo na disku si pak našla i Director sada od Cyberlinku pro práci s audiem, videem a fotografiemi.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Softwarovým středobodem se stala aplikace MSI Dragon Center.

    Závěr recenze herního notebooku MSI GE75 Raider

    MSI GL75 Leopard; recenze

    MSI GL75 Leopard

    Notebooky

    MSI GL75 Leopard je typickým herním notebookem se vším všudy. Úspěšně plní vše, co se od dané kategorie očekává a naopak kompromisy dělá tam, kde to cílovou skupinu uživatelů bude bolet nejméně. Dostáváme tak velmi výkonný stroj oděný převážně v plastu s výkonným, ale hlučnějším chlazením, 17" IPS displejem o vysoké obnovovací frekvenci a slabší výdrží na baterii. Pokud tedy hledáte 17" herní notebook s podporou ray-tracingu v ceně okolo 40 tisíc korun, neměli byste dnes testované MSI GL75 Leopard ze svého výběru vynechat.

    Klady

    • vysoký herní výkon
    • 17,3" 144Hz IPS displej
    • účinné chlazení
    • snadná upgradovatelnost
    • přijatelné rozměry i hmotnost
    • Wi-Fi 6
    • 512GB NVME + 1TB HDD

    Zápory

    • vyšší celková hlučnost chlazení
    • slabší výdrž baterie
    • rozložení kláves
    • absence Thunderbolt 3
    Michal Mikle

    Václav Švec

    Vaška prakticky již od dětství bavilo sledovat novinky z oblasti IT, mobilních telefonů a dalších moderních technologií. Asi by mu tak v té době přišlo jako splněný sen tyto novinky recenzovat. Nicméně právě to se stalo skutečností. Díky své zálibě se dostal ke psaní příspěvků pro blog jednoho z největších výrobců počítačů na světě. To však byl pouze začátek vedoucí k práci pro jeden významný český magazín i pár menších projektů. V současnosti již za sebou má desítky recenzí smartphonů, tabletů, notebooků, weareables a dalších „chytrých“ produktů. A jeho zájem stále neopadá.

    Print
    P-DC1-WEB04
    We will call you and advise you professionally
    +420 225 340 120
    Order inquiry
    Question about the product
    Please enter your telephone:
    Call me
    We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
    More information Less info