Groceries

Groceries – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Groceries on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Groceries?

If you're planning to get Groceries, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Groceries

Are you looking for the best Groceries? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Groceries

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Groceries, or choose to sort by price from highest to lowest.

Groceries – main types

Hide description
8,122 Results
4.4 90×
Watch Price/Availability
Bery Jones Salted Roasted Cashews WW320 Vietnam 250g
Nuts - roasted and salted cashew, 250 g - 516 Kč/1 kg
Great price 129,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_250B02
4.5 67×
Watch Price/Availability
Nutrend Mass Gain 1050 g, chocolate+cocoa
Gainer -, energy value: 336kcal/100g - 332 Kč/1 kg
Amazing Deal 349,- Save 37,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTnut11530
4.8 325×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew natural WW240 500g
Nuts - natural cashew, 500 g - 458 Kč/1 kg
Great price 229,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery001
4.5 44×
Watch Price/Availability
Bery Jones Raisins 1kg
Dried Fruit - raisin, 1000 g - 169 Kč/1 kg
Great price 169,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_DF_1000B02
4.4 97×
Watch Price/Availability
Bery Jones Roasted chilli corn 500 g
Corn - intense delicious taste and great crunch, provides the body with quick and easily available energy, in an eco-friendly resealable package, weight 500 g - 198 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery232
4.9 258×
Watch Price/Availability
4Slim Chicory original 1,2 kg
Syrup - 1200 g, flavour natural
  339,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTfsli006
4.1 39×
Watch Price/Availability
Bery Jones Carmel Almonds shelled, roasted salted USA 1kg
Nuts - roasted, salted and shelled almond, 1000 g - 349 Kč/1 kg
Great price 349,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_RN_1000B08
4.6 43×
Watch Price/Availability
Bery Jones Almonds in yoghurt 500g
Nuts - almond in yoghurt, 500 g - 358 Kč/1 kg
Great price 179,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_CN_500B09
4.6 52×
Watch Price/Availability
PROM-IN Creatine 400 g
Creatine monohydrate - micronized, natural, powder, total weight 400 g, storage temperature to 25 °C - 998 Kč/1 kg
  399,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro191
4.8 117×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition IsoPrime CFM Isolate, 2000g, Chocolate-Coconut
Protein -, chocolate and coconut flavour - 38 Kč/portion - from 1,090 Kč/1 kg
Great price 2,179,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTami0041
4.8 44×
Watch Price/Availability
Bery Jones Seed Mix 500 g
Seeds - - 198 Kč/1 kg
Great price 99,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery229
4.0 166×
Watch Price/Availability
MyProtein Soy Protein Isolate 1000 g, Vanilla
Protein - Vegetable, soy, Vegan, 81% protein, 33 servings, flavour vanilla - 11.18 Kč/portion - from 369 Kč/1 kg
  369,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp123
4.4 310×
Watch Price/Availability
MyProtein Impact Whey Protein 1000g, white chocolate
Protein - - 18.73 Kč/portion - from 749 Kč/1 kg
  749,-
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmyp030
4.7 205×
Watch Price/Availability
PROM-IN CFM Pure Performance 1000g, chocolate
Protein - whey, protein: 75 % 25 portions, chocolate flavour - 38 Kč/portion - from 1,249 Kč/1 kg
  1,249,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro193
4.3 496×
Watch Price/Availability
Stormred Shaker black, 700ml
Shaker - with a volume of 0,7l, colour: black
Great price 119,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTgom006
4.9 230×
Watch Price/Availability
Bery Jones Almond flour extra fine 500g
Flour - 2593 kJ/100 g, weight 0,5 kg, almond flavour, naturally gluten-free - 438 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery022
4.7 23×
Watch Price/Availability
Bery Jones Chocolate porridge with hazelnuts gluten free 500g
Porridge , energy value per 100g: 434,6 kcal
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B05
3.9 11×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Nutty Gluten Free Granola 420g
Granola - 474 Kč/1 kg
Great price 199,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B02
4.6 491×
Watch Price/Availability
Mana Powder Berries Mark 8, 430 g
Shelf-Stable Nutritionally Balanced Food - complete meal, 430 g, vegan, lactose-free, palm oil-free
  319,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTmana026
4.6 16×
Watch Price/Availability
Bery Jones Cashew nuts BIO 500g
Nuts - natural cashew, 500 g - 498 Kč/1 kg
Great price 249,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery219
4.7 205×
Watch Price/Availability
PROM-IN CFM Pure Performance 1000g, vanilla
Protein - whey, protein: 79 % 25 portions, vanilla flavour - 38 Kč/portion - from 1,249 Kč/1 kg
  1,249,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTpro194
4.8 170×
Watch Price/Availability
Bery Jones Flaxseed 1kg
Seeds - flax, - 79 Kč/1 kg
Great price 79,-
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery094
3.8 12×
Watch Price/Availability
Bery Jones Premium Chocolate Gluten Free Granola 420g
Granola - 521 Kč/1 kg
Great price 219,-
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BJ_GC_500B01
4.8 323×
Watch Price/Availability
Bery Jones Para nuts 1kg
Nuts - natural para, 1000 g - 849 Kč/1 kg
Great price 849,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTbery025
 
In the category Groceries on Alza.cz, we currently have a total of 8116 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.