All our branches are open during the public holidays on July 5 and 6.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Socializace psa

Catalogue

Article

Aktualizováno

Chcete mít pohodového psího parťáka, který bez problémů vychází s lidmi i ostatními psy a dobře se přizpůsobí vašemu životnímu stylu? Socializujte ho na lidi, ostatní psy, různá prostředí i situace. Věnovat čas a energii výchově vašeho psího kamaráda se vám rozhodně vyplatí.

socializace psa

Socializace psa – OBSAH

 1. Proč psa socializovat
 2. Socializujte psa na lidi, různá prostředí i situace
 3. Jak správně psa socializovat
 4. Socializace s ostatními psy
 5. Jak socializovat štěně
 6. Jak socializovat staršího psa
 7. Socializace malých plemen

Proč psa socializovat

Určitě jste se již setkali se psem, který agresivním, zkratovitým chováním reagoval i na zcela běžné situace nebo podněty. Takový špatně socializovaný pes je nebezpečný jak sobě, tak svému majiteli a celému okolí. 

Jak poznáte správně socializovaného psa? Takový pes zůstane v klidu, netahá a neštěká, když potká jiného psa. Nemá strach z projíždějícího auta a zachová klid i v tramvaji plné lidí či na rodinné oslavě s kupou dětí, a dokonce se s nimi i pustí do hraní.

socializace psa

Také byste chtěli mít takového psa? Naučte se psa správně socializovat. 

Nejdůležitější fáze socializace sice začíná již ve štěněcím věku, kdy psa postupně seznamujete s lidmi, věcmi, různými podněty, situacemi i s neznámým prostředím, ale probíhá prakticky celý život a na zlepšování psího chování tak není nikdy pozdě. 

Socializujte psa na lidi, různá prostředí i situace 

Pes by se měl stát přirozenou součástí vaší rodiny a smečky, přizpůsobit se vašemu životnímu stylu a zapojit se do vašich aktivit. Proto se musí naučit všechna pravidla a také by je měl respektovat a ochotně dodržovat.

Nejdříve mu ale musíte správné chování ukázat a se všemi pravidly ho seznámit – socializovat ho.

Pes potřebuje poznat a zažít všechny možné situace, věci, zvuky, které patří k vašemu společnému životu. Správnou socializací získáte dobře vychovaného a bezproblémového psího parťáka.

Co by měl správně socializovaný pes zvládnout

 • Vycházet s lidmi a zvládnout si jich nevšímat.
 • Respektovat ostatní psy i jiná zvířata.
 • Být samostatný a umět v klidu počkat, než se vrátíte z práce.
 • Naučit se cestovat různými dopravními prostředky.
 • Nechat si od vás vzít misku, hračku či pamlsek.
 • Návštěvy a manipulaci u veterináře – nechat si vyšetřit tlamu, oči, uši, tlapky atd.
i Cizí lidé, a zvlášť děti, nemají právo a neměli by psa bez dovolení hladit.

Připravte se na to, že socializace psa je běh na dlouhou trať, že každý pes je jiný a na zvládnutí socializace potřebuje čas. Psa musíte neustále seznamovat s novými věcmi, zvuky, situacemi či podněty, zvlášť pokud se svým psem žijete ve velkém městě nebo hodně cestujete.

socializace psa

Nezapomínejte na místa s velkou koncentrací lidí, jako jsou nádražní haly, ale i na tak běžnou věc, jako je čekání před obchodem. Zařaďte do výcviku i výtahy nebo jízdu autem či vlakem. A samozřejmě návštěvu veterináře s nutnou manipulací. A také parky a psí louky. Socializace s ostatními psy si zaslouží samostatnou kapitolu.

Jak správně psa socializovat

Socializace je součástí výchovy psa a stejně jako u výcviku potřebujete znát její pravidla. Základem správné socializace je ale vaše schopnost pozorovat a číst psí signály a chování a respektovat je.

Pokud se váš pes při setkání s jiným psem necítí dobře, nenuťte ho, aby se s ním hned kamarádil, a raději odejděte kousek dál a dejte mu čas, aby se rozmyslel, zda to ještě jednou zkusí, nebo si seznamování nechá na příště.

Pokud totiž budete psí signály přehlížet, donutíte svého psa k tomu, aby stresovou situaci řešil sám, a to vrčením nebo i kousnutím.

Předvídejte složité situace, připravte si předem jejich správné řešení. Za všech okolností se snažte zachovat klid a jděte svému psovi příkladem. 

Jaká jsou základní pravidla správné socializace

 • Berte ohled na individuální schopnosti psa.
 • Dopřejte mu dostatek času.
 • Respektujte jeho signály.
 • Socializujte postupně.
 • Socializujte pravidelně.
 • Najděte si klidné prostředí s malým množstvím lidí, psů a podnětů.
 • Vyberte si vhodné a vychované psí kamarády.
 • Předvídejte a snažte se vždy zachovat klid.
 • Za dobré chování psa odměňujte.
 • Postupujte po malých krůčkách, unavený pes se nic nenaučí.
socializace psa

Socializace s ostatními psy

I váš pes potřebuje kamarády. Nejlépe takové, které už dobře zná, ví, co od nich může čekat, a těší se na ně. Kromě běhání a hraní mu pomohou i přirozeně rozvíjet jeho sociální chování. Pro začátek jsou ideální procházky s jedním dobře vychovaným psím kamarádem někde v přírodě. Psi si chvilku hrají, běhají, pak objevují zajímavé pachy a nosí aport.

Postupně se pak seznamuje se psy v městských parcích, kde je situace o něco složitější. Je zde velké množství psů různých plemen a je také větší pravděpodobnost, že zde setká i se špatně vychovaným psem.

i Platí, že za jiným neznámým psem svého psa pustím pouze tehdy, je-li zklidněný a ani jeden ze psů nejeví známky agrese.

Nejste-li si jistí, jak na sebe budou psi reagovat, můžete se postavit mezi ně a vytvořit tak bariéru, přes kterou se mohou očichat a opatrně se seznámit. Slušně vychovaný pes se k cizímu psovi nepřibližuje přímo, ale obloukem.

Pokud se vám zdá, že by situace mohla být pro vašeho psa příliš složitá, požádejte majitele, aby si svého psa přivolal, nebo v klidu a pomalu ustupte a udržujte od něj dostatečnou vzdálenost. Přiblížil se k vašemu psovi jiný pes a on si ho dokáže nevšímat? Právě v tom okamžiku psa odměňte, když udělal něco správně. 

socializace psa

Jak psa socializovat s ostatními psy

 • Psa nejdříve zklidněte, než ho pustíte k jiným psům.
 • Vyberte si dobře vychované psí kamarády.
 • Stále pozorujte a vyhodnocujte situaci.
 • Dopřejte svému psovi pocit bezpečí.
 • Dodržujte dostatečnou vzdálenost, pokud se chcete vyhnout jinému psovi.
 • Odměňujte dobré chování ve správný moment.

Jak socializovat štěně

Období do 7 týdnů věku je pro socializaci štěněte velmi důležité, a právě minimálně do tohoto věku by štěně mělo zůstat se svou matkou a sourozenci u chovatele. Tam se totiž naučí začlenit do hierarchie a správně se chovat k sourozencům. 

i Pokud si vybíráte štěně, hledejte zároveň zodpovědného chovatele, který dá štěněti správný základ chování.

Pro socializaci štěněte je ideální najít si, kromě štěněcích kamarádů, i nějakého staršího a vychovaného psího parťáka, se kterým bude štěně objevovat svět, učit se od něj správné psí chování. Starší pes ho, na rozdíl od jiných štěňat, dokáže i usměrnit, pokud se nechá při honění a hraní příliš unést. 

Ukažte štěněti vše, co patří do jeho prostředí a co vás napadne. Postupně ho seznamujte s různými dopravními prostředky i s jinými domácími zvířaty a vezměte ho do lesa. Pomocí vodítka jeho chování usměrňujte. A pokud se chová správně, zaslouží si samozřejmě odměnu. 

socializace psa

Učte štěně zvykat si i na nepříjemné podněty, jako je návštěva veterináře. Mělo by si nechat sáhnout na tlapky, nechat se položit na bok, podívat do uší, prohlédnout oči, otevřít tlamu atd. A pokud spolupracuje, zaslouží si vždy pamlsek.

i Seznamuje-li se štěně s jinými lidmi, nedovolte jim štěně krmit, aby se nenaučilo žebrat a obtěžovat.

Snažte se také předvídat a vyhnout se krizovým situacím, které by mohly štěně vyděsit. Pokud už k takové situaci dojde, zachovejte klid a chovejte se přirozeně. Jste vůdce smečky a štěně se s vámi musí cítit v bezpečí. Pochopí, že se neděje nic hrozného, když páneček je v klidu.

Pokud se štěně bojí projít kolem jiného psa nebo má třeba strach z projíždějícího autobusu, nelitujte ho ani ho neberte do náruče, ale zkuste odpoutat jeho pozornost hraním nebo pamlskem.

Jak štěně socializovat 

 • Připravte štěněti různorodé a podnětné prostředí.
 • Co nejvíce se štěněti věnujte.
 • Socializujte po malých krůčcích, ale pravidelně.
 • Pravidelně se štěněte dotýkejte na citlivých místech (uši, okolí očí, tlapky, tlama).
 • Vždy zachovejte klid.
 • Vyberte si starší a vychované psí kamarády.
 • Předvídejte a vyhýbejte se krizovým situacím.
 • Štěně za správné chování odměňujte.

Jak socializovat dospělého psa

Čím později se socializací psa začnete, tím náročnější to bývá. Navíc dnešní prostředí je pro psy obecně velmi náročné. Pokud si například berete staršího psa z útulku, je důležité vědět, z jakého prostředí pes původně pochází a s jakými podněty byl dosud zvyklý se setkávat.

socializace psa

Běhal-li pes volně po zahradě, toulal se, nemá naučené základní povely, nebyl zvyklý chodit na vodítku, nikdy neviděl tramvaj, ulice plné lidí či rušnou křižovatku, pak si rozmyslete, zda máte čas a dostatek zkušeností i schopností takového psa správně socializovat pro život ve městě.

Určitě můžete i starého psa naučit novým kouskům, ale připravte se, že to potrvá déle.

i Pokud si s výchovou a socializací svého psa nevíte rady, požádejte o radu odborníka. Pomůžete vám i vašemu psímu parťákovi.

Jak socializovat dospělého psa

 • Pozorně čtěte jeho chování.
 • Buďte trpěliví.
 • Socializujte postupně a pravidelně.
 • Chvalte a odměňujte.

Socializace malých plemen

Určitě jste se už setkali s velmi malým psem, například s čivavou, která napíná vodítko a zuřivě štěká na všechno kolem, až máte strach, že vás nebo vašeho psa pokouše. Je to typický případ nezvládnuté socializace.

socializace psa

Čivava je sice malá a může se právem cítit ohrožená. Ale takové chování je vždy nutné zastavit. Ne každý pes si totiž agresivní chování nechá líbit a mohlo by se stát, že vezme výchovu čivavy do svých rukou a zubů.

Proto je velmi důležité zvolit správný přístup k socializaci. Jako majitel malého psa musíte správně číst jeho chování. Nebudete-li respektovat jeho signály, bude se cítit ohrožený a bude agresivní, víceméně ze zoufalství.

Pokud se váš pes jiného psa bojí a krčí se vám u nohou, ukažte, že jste vůdce smečky a že je s vámi v bezpečí. Požádejte majitele ostatních psů, aby si své psy zavolali. Pokud se váš malý pes bude cítit v bezpečí, bude mít i větší chuť seznámit se s jinými psy a postupně získá i zdravé sebevědomí.

i Neberte malého psa do náručí, kdykoliv se přiblíží jiný pes. Vaši stresovou reakci si spojí s příchodem jiného psa a bude také reagovat nepřiměřeně. Pokud skutečně hrozí vážné nebezpečí a vy nemáte jinou možnost než psa vzít do náruče, pak se snažte zachovat klid, neutíkejte a nekřičte.

Jak na socializaci malého psa

 • Netolerujte nevhodné chování.
 • Respektujte signály, které svým chováním pes vysílá.
 • Zajistěte mu pocit bezpečí.
 • Najděte si dobře vychované psí kamarády.
 • Dopřejte mu dostatek času.

Špatně socializovaný pes nepřiměřeně reaguje i na zcela běžné situace. Tím trpí jak pes, tak i jeho okolí. Proto se energie investovaná do výchovy a socializace psa rozhodně vyplatí. Odměnou vám bude pohodový psí parťák, který nemá problém setkávat se s lidmi či jinými psy a s přehledem zvládne jak procházku lesem, tak třeba jízdu tramvají.

499,-
In stock according to variant
Order Code: CHPrk4354nad
Shumee Premium Dog Granules Adult Active Chicken & Fish 30kg
Dog Kibble for all breeds with low with high activity, fat 15.5%, yeast - 0 Kč/1 kg

1 699,-
Can be delivered: on Monday Monday 18/7
In stock > 5 pcs at the partner's
Order Code: KRMP0401
Max & Molly Smart ID Collar Semi-retractable Matrix Sky Blue
Dog Collar - neck circumference: from 22cm to 45cm, material: polyester, neoprene and metal, width of collar: 1.5cm

279,-
In stock according to variant
Order Code: CHPrk4051nad
GimDog Tasty & Tender Chicken Leg 70g
Dog Treats chicken, for all dogs with normal activity

Predicted Price
99,-
Highly Anticipating
Order Code: KRMpa0247
227,-
Can be delivered: on Thursday Thursday 7/7 from 12:30
In stock > 10 pcs at the partner's
Order Code: FKP0349343
Fitmin FFL Dog Tasty Salami Tubes 35 pcs
Dog Treats for brushing your teeth for all dogs with normal activity, fat 3.6%

299,-
Can be delivered: today from 12:00
In stock > 5 pcs
Order Code: KRMpa0199
Trixie Sporting clicker mix of colours
Clicker - dog training aid, material: plastic, metal, colour variant of the product will be chosen randomly

95,-
Can be delivered: now in 9 stores
In stock > 20 pcs
Order Code: CHPhr0284
Flamingo Morrison Frisbee Rubber 22cm
Dog Frisbee - suitable for all dog breeds,, material: plastic

229,-
Can be delivered: today from 12:00
In stock > 10 pcs
Order Code: CHPhr0324
Hunter Albury Muzzle
Dog Muzzle - for large medium-sized small breeds

-20% 610,-
489,-
In stock according to variant
Order Code: CHPrk5415nad
Doodlebone Airmesh Snappy Purple
Harness for dogs for dogs or cats, design, for chest circumference from 50cm, material: polymer

429,-
In stock according to variant
Order Code: CHPrk5700nad
Trixie Alpaca Mix of Colours 31cm
Dog Toy , material: plush

189,-
Can be delivered: today from 12:00
In stock 2 pcs
Order Code: CHPhr0279
0
Print
P-DC1-WEB22
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info