POCO letos ve své mezitřídní řadě X předvedlo něco, co se u telefonů za pár tisíc korun běžně nevidí. Dvojice X8 a X8 Power přišla se specifikacemi, které by ještě před rokem patřily o dvě cenové kategorie výš. Pojďme se podívat, na čem POCO letos staví.
Poslední generace řady X od POCO se představila 4. září 2026 v Indii – vedle standardního POCO X8 dorazila i výkonnější varianta POCO X8 Power. Obě generace sdílejí obří AMOLED displej se 3 500 nity a IP69K odolnost, liší se ale ve výkonu, baterii, ultraširokoúhlé kameře a rychlonabíjení. Na koho POCO cílí a v čem je která varianta silnější?
POCO letos rozděluje řadu X na dvě varianty:
Oba modely sdílejí 6,83" AMOLED displej s adaptivní 120Hz frekvencí a rozlišením 1,5K (2 772 × 1 280 px), stejnou konstrukci s IP68/IP69K odolností a stejný hlavní 50Mpx fotoaparát s OIS. Rozdíly se soustředí do baterie, čipsetu, rychlonabíjení a ultraširokoúhlé kamery. Tímto rozdělením POCO míří na dvě různé kategorie zákazníků – standardní X8 pro uživatele, kteří chtějí co největší balíček co nejlevněji a X8 Power pro ty, kdo hledají „pracovní tank" s co nejdelší výdrží.
Oba telefony přicházejí v tradičním POCO stylu – plochý rám, výrazný kruhový výřez fotoaparátů na zádech a matné provedení. POCO X8 nabízí barvy černá, bílá a oranžová. Konstrukce X8 měří 8,6 mm na tloušťku a váží 223 gramů – když vezmete v potaz velikost baterie a displeje, jde o ještě poměrně lehký kousek.
Zásadní bonus je v odolnosti. POCO letos rovnou u standardního X8 uvádí kombinaci IP68 + IP69K – to je nejvyšší dostupná úroveň odolnosti proti prachu, sladké vodě do 1,5 m a horké tlakové vodě (až 80 °C). Certifikace, kterou u telefonu za pár tisíc korun v této třídě nenajdete a obvykle je vyhrazena buď průmyslovým odolným telefonům, nebo vlajkovým modelům jako Oppo Find X9 Pro. Že POCO nasadilo IP69K už u základní varianty, je skvělá zpráva – X8 Power drží stejnou úroveň a přidává dedikovaný underwater režim, který zjednodušuje focení a natáčení pod hladinou (pod vodou se dotyk přepíná na hardwarová tlačítka).
Přední ochranu skla u obou modelů zajišťuje Corning Gorilla Glass Victus 2. Konstrukce staví na kombinaci plastových zad a hliníkového rámu, aby POCO udrželo cenu na uzdě. To ale není na škodu, plast je mnohem odolnější.
Displej je jedna z hlavních zbraní této řady. Oba modely nabízejí:
Vrcholný jas 3 500 nitů je pro střední třídu naprosto neobvyklá hodnota – většina vlajkových telefonů se pohybuje kolem 3 000 nitů peak, běžná mezitřída obvykle mezi 1 000 a 2 000 nity. POCO X8 by tak podle papírových hodnot měl patřit k jasovým špičkám ve své cenové kategorii a čitelnost na přímém slunci by měla být bez kompromisů. X8 Power navíc přidává 12bitovou barevnou hloubku, což by mělo znamenat plynulejší přechody v gradientech (nebe, stíny).
Kde se cesty obou modelů rozcházejí nejvíc, je čipset:
POCO X8 přichází v konfiguracích 6 GB / 128 GB, 8 GB / 256 GB a 12 GB / 256 GB. POCO X8 Power sází na rychlejší LPDDR5X RAM a UFS 4.1 úložiště – to je konfigurace odpovídající vlajkovým modelům a rozdíl proti X8 s UFS 3.1 by měl být poznat při načítání větších souborů, instalaci aplikací nebo úpravě fotek.
Softwarově oba telefony běží na HyperOS 3 postaveném na Androidu 16. POCO potvrdilo 4 roky velkých Android aktualizací a 6 let bezpečnostních záplat – to je pro mezitřídu ambiciózní závazek, který dosud drží spíš vyšší třídy Samsungu nebo Google Pixely. Podpora tak sáhá do roku 2032, což je u telefonu za 6–9 tisíc výborná zpráva.
Fotografická výbava obou modelů se liší v ultraširokoúhlé kameře:
Standardní X8 tedy prakticky pracuje jako jednokamerový telefon – 2Mpx druhý senzor slouží spíš pro portrétní režim a hloubku scény než jako plnohodnotný senzor. Kdo chce ultraširokoúhlou perspektivu bez kompromisu, sáhne po X8 Power.
Hlavní senzor by měl natáčet 4K/30 fps video, ultraširokoúhlý u Power varianty ve Full HD. Softwarově je zajímavou novinkou dedikovaný underwater režim, který díky IP69K odolnosti dává smysl – zjednodušuje focení pod hladinou (dotyk se pod vodou přepíná na hardwarová tlačítka). Zbytek je klasika HyperOS: noční režim, portrétní režim, AI editace, dokumentový scanner. Na fotografii vlajkových modelů POCO určitě nedosáhne, ale u mezitřídy by mělo jít o solidní výbavu.
Tady je největší tahák celé řady. POCO se rozhodlo tlačit kapacitu baterie do rekordních výšin:
POCO X8 Power s 10 000 mAh je u střední třídy naprosto bezprecedentní hodnota – u telefonu s takovou kapacitou by dvoudenní až třídenní výdrž měla být reálná. Silikon-uhlíkové (Si/C) anody, které tyto kapacity umožňují, se u POCO objevují poprvé. Podle POCO by si baterie X8 měla zachovat 80 % původní kapacity i po 1 600 nabíjecích cyklech, což by prakticky znamenalo životnost baterie okolo 5 let při denním nabíjení.
100W nabíjení u Power varianty by mělo obří baterku doplnit za slušnou dobu. Bezdrátové nabíjení u této řady chybí – POCO ho tradičně nepřidává, aby udrželo cenu. Standardní X8 nabízí navíc 22,5W reverzní drátové nabíjení, X8 Power dokonce 27W reverzní, kterými nabijete třeba Xiaomi Buds nebo chytré hodinky Xiaomi na cestách.
POCO X8 je globálně dostupné v následujících cenách (přepočtené na Kč aktuálním kurzem):
POCO X8 Power startuje v Indii přepočtem na cca 8 700 Kč (35 999 INR). S kupónem 2 000 Rs + bankovní bonus 1 000 Rs klesá indická cena efektivně na zhruba 7 950 Kč (32 999 Rs). Pro poměr cena/výkon vypadá X8 Power velmi zajímavě. U předchozích generací POCO se česká cena obvykle nepohybovala daleko od indické, konkrétní evropská cena ale zatím není známá.
V Česku by se oba modely měly na Alze objevit po globálním launchi, konkrétní termín zatím POCO neoznámilo. Prodej v Indii startuje 11. září přes Flipkart, evropská a česká dostupnost bude oznámena později.
V tabulce níže si můžete prohlédnout specifikace obou modelů vedle sebe.
| Parametry/Model | POCO X8 | POCO X8 Power |
|---|---|---|
| Displej | 6,83" AMOLED, 2 772 × 1 280 (1,5K), 120 Hz | 6,83" AMOLED, 1,5K, 120 Hz |
| Peak jas | 3 500 nitů (HDR) | 3 500 nitů (HDR) |
| Procesor | Snapdragon 6s Gen 4 | Snapdragon 6 Gen 5 |
| Paměť | 6/128, 8/256, 12/256 GB (UFS 3.1) | 8/256, 12/256 GB (LPDDR5X + UFS 4.1) |
| Fotoaparát | 50 Mpx hlavní (f/1.8, OIS) + 2 Mpx pomocný | 50 Mpx hlavní (f/1.8, OIS) + 8 Mpx UW |
| 16 Mpx selfie | 32 Mpx selfie | |
| Baterie | 8 340 mAh (Si/C) | 10 000 mAh (Si/C) |
| Nabíjení | 67 W drátové + 22,5W reverzní | 100 W drátové + 27W reverzní |
| Odolnost | IP68 + IP69K | IP68 + IP69K |
| Ochrana skla | Gorilla Glass Victus 2 | Gorilla Glass Victus 2 |
| Rozměry / hmotnost | 8,6 mm / 223 g | – |
| Konektivita | 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, NFC | 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC |
| Software | HyperOS 3 (Android 16), 4 roky OS + 6 let záplat | HyperOS 3 (Android 16), 4 roky OS + 6 let záplat |
| Cena (přepočet) | od cca 6 290 Kč | od cca 8 700 Kč (INR) |